Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Bouřka o této páteční noci, focení blesků obecně

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Bouřka o této páteční noci, focení blesků obecně

Autor: Romanticka

11:17:05 27.06.2006

Vcera byla u nas take bourka. Stihl jsem ji v noci, takze sem si rikal, ze to pujdu zkusit. Zadne zkusenosti s foceni blesku nemam, tak sem to jen zkousel. Mam asi tak 8 snimku, ktere se mi docela povedly, az na par kde je blesk tak silny, ze ozaril kapky na okne.

Ukazku mam zde:

[url]http://www.romanticka.wz.cz/foto/blesk/mr.htm [/url]
[url]http://www.romanticka.wz.cz/foto/blesk/mr1.htm [/url]

Co myslite? je to dobry?

Citovat příspěvek

Autor: Skim

10:51:14 27.06.2006

Ludek1: asi to nebude náhoda, protože k navlas stejnému postupu focení, jaký jsi popsal ty, jsem té noci došel také.. začlo to vypnutím Rawu (cca 8 - 9 sec. trvající pauza mezi jednotlivými uloženími snímků způsobila, že mi většina blesků bleskla právě při tomto ukládání a nic z toho nebylo), pokračovalo to vypnutím redukce šumu (týž případ s tím rozdílem, že bouřka již byla téměř pryč...) a ten jedïný blesk, který se mi podařilo zachytit je proto alespoň "čestným" úspěchem.. tedy až na to mizerné vyvážení bílé (fialová obloha) a přeexpozici snímku... také příště změním nastavení kvality ze SHQ (cca 2.5 mb snímek asi 3-4 sec. jeho ukládání) na HQ (jen 700 - 800 kb na jeden obrázek - asi 1 sec.-2 sec. jeho ukládání) přeci jen ty prodlevy hrály mnohem větší roli, než jsem prve předpokládal... díval jsem se ale také na stránky zahraničních meteorologických služeb a výhledově to s bouřkami vypadá docela "nadějně".. na konci týdne by měly dle předpovědních map přijít přívalové lijáky doprovázené prudkými bouřkami a tak už se mi snad podaří konečně něco pořádného nafotit :)
S.

Citovat příspěvek

Autor: TomasW2

10:50:37 27.06.2006

Ludek: No přál bych ti aby jsi měl štěstí, ale nevím nevím... tady jsem taky natrefil na první bouřku v tomhle roce :-) jinak pořádný blesk vidět nebyl... WB je na auto, s barvama bylo hýbáno až v PS

Citovat příspěvek

Autor: Ludek1

9:42:01 27.06.2006

TomasW2: to se nekdo na Morave ma, Praze se bourky vyhybaji ... no pristi tyden se presouvam do Beskyd, treba budu mit taky stesti ;) Jo a ten nadeh barev do hneda koukam ziskava docela na popularite, WB je nastaven na blesk?

Citovat příspěvek

Autor: LorDP

9:39:36 27.06.2006

K foceni blesku co nejdelsi cas,nejnizsi ISO, nejvyssi clona

Citovat příspěvek

Autor: zko

8:12:28 27.06.2006

TomasW2:
Krásny blesk.

Citovat příspěvek

Autor: TomasW2

23:23:15 26.06.2006

Před půl hodinou...

Citovat příspěvek

Autor: Ludek1

15:02:20 26.06.2006

Pro foceni blesku bych videl tahle doporuceni:

- bourka nejlepe v noci, ve dne je potreba poradnych ND filtru, aby se daly dosahnout delsi casy
- chce to poradnou bourku, minimalne 1 blesk/min
- misto na foceni vybrat uvazlive a nejlepe s rozmyslem predem, aby byl co nejvetsi vyhled na oblohu, clovek v bezpeci pred blesky ;) ale navic aby neprselo do objektivu
- objektiv nejlepe sirokouhly (pokud clovek nefoti bourku nekde daleko v dali), no a stativ (nebo aspon parapet)
- cas tak 15-20s, cim delsi tim mene casteji musime cvakat (a mene nezdarenych snimku na karte, nez to clovek promazne), zase cim delsi, tim vice sumu v snimku
- clona primerena tme, na prvnich bleskach to chce odladit, ale solichat clonu je treba i v prubehu bourky, podle toho, jak intenzivni blesky zrovna padaji; ISO co nejmensi, at je mene sumu
- ostreni manualni (na nekonecno), vypnout vsechny cerepeticky, ktere by zdrzovaly, redukce sumu pro dlouhe snimky, casovac, naklapeni zrcatka, atd, protoze ty nejlepsi blesky uhodi zrovna kdyz nemate namacknuto, tak je to vzdycky ;)

Zatim vse, co me napadlo, jeste nejake blesky:
[url]http://karel.troja.mff.cuni.cz/~vecsey/tmp4/IMG_3818wb_25.jpg[/url]
[url]http://karel.troja.mff.cuni.cz/~vecsey/tmp4/IMG_3810z_25.jpg[/url]

Citovat příspěvek

Autor: Jirrick - bez hesla :)

22:54:10 23.06.2006

Skim : jak prevadis ty fotky z toho "skoroRAWu" do skutecnyho RAWu ????
Ja se o to marne pokousim uz asi tri tejdny a furt nic :(

P.S. muzes to vysvetlit i trochu polopatejc ???? :D ja uz fakt nevim jak to mam prevyst :)

Citovat příspěvek

Autor: standalh

11:48:38 22.06.2006

markus48 - na Pardubicku to bylo podobný, ve tři v noci bych nefotil ani Claudii Schifer natož blesky, spal jsem jak poleno :D :D :D, tak příště..

Citovat příspěvek

RE: Bourka o teto patecni noci, foceni blesku obecne

Autor: markus48

10:36:25 22.06.2006

2standalh - no napriklad v blave bola burka taka ze som sa bal otvorit okno takze fotenie jaksi neprichadzalo do uvahy, nehovoriac ze to zacalo okolo druhej v noci a rano treba vstavat do prace, takze nic z toho :(

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: standalh

10:33:31 22.06.2006

:D :D :D tak pánové řekl bych, že o týhle noci jste si užili :D :D :D tedy apoň u nás to bylo jako za války na frontě.

Citovat příspěvek

Autor: target

0:12:23 21.06.2006

Kdyz je dost svetla,da se i z ruky na vyssi ISO,ale jinak stativ,priclonit a delsi cas,jak je psano uz vyse.
[url]http://forum.digineff.cz/file.php?136,file=375487[/url]
[url]http://forum.digineff.cz/file.php?136,file=375485[/url]
[url]http://forum.digineff.cz/file.php?136,file=375486[/url]

A jeden na delsi cas,kdyz je vetsi tma.Je tam trochu spatne vyvazena bila.Uz sem se s tim nechtel patlat.

[url]http://forum.digineff.cz/file.php?136,file=374945[/url]

Citovat příspěvek

21:55:29 20.06.2006

Jirrick: pěkné, ale proč je ta fotka tak šíleně zašuměná :S, to.. i když je fakt, že já s tím fotoaparátem již dnes fotím v podstatě jen do Rawu a i když to také není to pravé ořechové, tak v něm lze spoustu věcí velmi dobře vyretušovat...
přikládám Tvojí fotku po drobné, rychlé úpravě..
S.

Citovat příspěvek

21:33:24 20.06.2006

ScubaDiver : pekneeee :D

Citovat příspěvek

21:30:54 20.06.2006

Skim : Je to individualni . Nekdy je F5 a ISO 100 a jindy ISO 64 a F 3.2 . Na zacatku proste musim udelat par snimku na zkousku a pak jedu jak vo zivot ( s Maualnim ostrenim to de jedna fotka za druhou :)

Citovat příspěvek

Autor: ScubaDiver

21:15:24 20.06.2006

Loni byla taky bouřka :-))

http://galerie.fotografovani.cz/showphoto.php?photo=50957

Citovat příspěvek

Autor: m.SWING

19:16:39 20.06.2006

canon 300d, 17-40/4L, 100 ISO, clona 16,čas 30, 17mm, stativ gitzo, z okna, bohužel pravá žeň blesků byla mimo záběr, díky

Citovat příspěvek

17:48:54 20.06.2006

leroj: právě, maximální doba expozice u mého přístroje je právě těch 15 sec. při cloně 8, takže to vidím jedině na nejnižší citlivost + maximální clonu, jinak souhlas, Nikon musí být výborný foťák, ale již mám vyhlédnutého jeho mladšího a skromnějšího bráchu :)
Nox.lbc: zajímavá fotka, i když je záblesk dost slabý, jako celek má snímek velmi zvláštní "hloubku" (jak to nazvat jinak, nevím)
mkyral: díky, to mne nenapadlo, je fakt, že ND snižuje mnoství dopadajícího světla -> umožňuje nastavit nižší clonu a tím pádem by to pomoci mohlo, jen momentálně nejsou finance a šetřím na zrcadlo, takže to spíš zkusím až s ním...
Jirrick: mám také C-765-ku, ale na toto nastavení byla obloha stále dost tmavá -> je ale fakt, že jsem fotil v brzkých ranních hodinách... zkusím těch f 8, iso 64 a podle potřeby budu nastavovat čas...
m.SWING: pěkný snímek, čím jsi to prosím tě fotil? exif je smazaný, ale podle kresby tipuji, že klasický kompakt to asi nebude...
Díky

Citovat příspěvek

Autor: m.SWING

17:01:45 20.06.2006

i dnešní noc byla bouřka, pokusím se přidat malou ukázku

Citovat příspěvek

Autor: leroj

16:36:59 20.06.2006

crashpc: no Nikon D70 má přes infra dálku snad 15 minut, přeně nevim, nechce se mi hledat...

Citovat příspěvek

Autor: Jirrick - zapomel sem heslo :)

16:33:32 20.06.2006

Ja fotim blesky celkem v pohode . Fotim je na 15 sekun s ISO 100 a F 5. Mam Oly C-765 UZ a sem plne spokojen :)
jediny co sem nasel byly dva vypaleny pixely ( jeden fialovej a druhej zelenej ) ale Pixel Mapping to srovnal :)

Citovat příspěvek

Autor: mkyral

14:20:41 19.06.2006

Skim: Pokud chceš pri 15s tmavou oblohu, tak použij ND filtr. Blesk má velký jas, takže mu to nebude vadit a pozadí bude zachráněno :-)

Citovat příspěvek

Autor: Nox.lbc

13:55:16 19.06.2006

jediný blesk co jsem kdy chytil sekvenčním snímáním za půl roku (celkově jsem fotil ve dvou bouřkách ;-)) co mám Canon S2 ...

Citovat příspěvek

Autor: crashpc

12:29:37 19.06.2006

málo digitálů podporuje mnohaminutovou expozici :-)

Citovat příspěvek

Autor: leroj

22:56:38 18.06.2006

základ úspěchu : fotit ve tmě, dát vyšší clonu, nízký ISO, otevřít závěrku a čekat na blesk. takhle se jich dá chytit i víc na jeden snímek bez přeexpozice. /nesmí byt moc intezivní/.
Takhle se to dělalo s analogem, nevím co na to řekne digitál po mnohaminutové expozici /zahřívání/

Citovat příspěvek

22:31:13 18.06.2006

LudekBrno: Dobře, díky moc. I když jsem ten přízpěvek, jak to tak po sobě čtu, měl asi formulovat přesněji, jde o o to, že s těmito nastavenými parametry měla obloha při abesenci "zablesknutí" poměrně přirozenou barvu, dokonce došlo k mírné podexpozici (jak expozimetr správně předpovídal, těch "odpadních fotek" bylo totiž poměrně dost a byl proto čas experimentovat), avšak poté co se zablesklo, vyletěly tyto hodnoty prudce vzhůru (měl jsem nastaveném bodové měření expozice, ale to by snad hrát významnější roli hrát nemělo, protože jsem myslel, že se tyto parametry nsastaví okamžitě po otevření závěrky a další změny světelných podmínek už by neměly hrát roli, ale možná se mýlím a nezbyde než ještě něco o tomto jevu nastudovat) a výsledek je takový jaký je, včetně toho přepalu (nebo to byl silný výboj blesku sahající až k zemi?) v pravé části fotografie. Pokud tedy tomu tak je, tak bude asi nejlepší s touto "rezervou" dopředu počítat, nastavit co nejvyšší clonu (toto je na F 5.6, ale f 8 by snad mělo stačit), případně ještě snížit ISO (foceno na 200), dejme tomu na 100 (pokud by nestačilo tak dokonce na 64) a pak čekat, jak s tím přístroj popere tentokrát..
S.

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

22:13:59 18.06.2006

Skim:
při focení blesků prakticky nehraje roli nastavený čas, protože blesk je docela krátký, i když opakovaný výboj může trvat třeba až jednu sekundu. Ale jestli exponuješ 5 nebo 15 sekund, to už je úplně jedno, protože je to vždycky déle, než samotný blesk trvá. Jen při delším čase máš větší pravděpodobnost, že vůbec nějaký blesk zachytíš. Takže vesele exponuj klidně těch 15 sekund a samotnou sílu expozice blesku můžeš řídit pouze pomocí clony nebo ISO, jiná cesta není.

Citovat příspěvek

Bouřka o této páteční noci, focení blesků obecně

21:21:29 18.06.2006

Ahoj, tento pátek jsem se rozhodl, že se pokusím o nějaké to novum a poprvé si vyzkoušel focení blesků (viz příloha). Bohužel nemám v tomto ohledu žádné hlubší znalosti a proto bych se chtěl zeptat, zda nemáte nějaké tipy, jak se s touto problematikou vypořádat. Narazil jsem toti¨ž na 2 problémy: 1) při velmi dlouhé expozici (15 sec., viz obrázek) totiž došlo k poměrně výraznému přeexponování oblohy, která je tudíž velmi světle modrá a za 2) pokud jsem nastaviů čas kratší (cca 5 sec.), tak se sice obloha exponuje správně, ale při takto "krátkém" čase je zase problém nějaký ten blesk "stihnout". Sekvenční snímání bylo úplně bez šance, protože, i když jsem se několikrát "trefil" do okamžiku záblesku, nikdy se v záběru žádné blesknutí neobjevilo...
Díky moc
S pozdravem S.

Citovat příspěvek

Strana výpisu

7

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: