Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Bouřka o této páteční noci, focení blesků obecně

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Předmět:

Příspěvek:

*AGGRESSIVE* O:-) :-/ :-P *BLUSH* *BYE* :'( *DASH* 8-) *DRINK* :-| *THUMBUP* *SOS* *KISSED* :-* *OK* *SECRET* *STOP*

Pohlaví:

Muž, Žena

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

Re: Bouřka o této páteční noci, focení blesků obecně

Autor: ElKid

0:13:22 08.07.2006

2Skim: Jak si se prosím dostal na tech 15s u ty C765? Ja at hledam jak hledam, tak se na vic jak 1s nedostanu.

Dik

Citovat příspěvek

Autor: goes

21:45:13 07.07.2006

Jinak: Nikon D50, setak 18-55, clona 22, cas 15", ohnisko na 55 mm,

Citovat příspěvek

Autor: goes

21:43:46 07.07.2006

Tak panove - patek 21:35 Brno-Bystrc

Citovat příspěvek

Autor: Skim

22:22:59 06.07.2006

Ještě jednou díky za všechny rady a postřehy, právě se dívám na webovky Českého hydrometeorologického ústavu a vypadá to dnes velmi dobře, zatím. Povodně snad žádné nepřijdou a blesků bude snad plno. Zkusím pak něco poslat.
P.s. s tím šátkem je to dobrý nápad, ale ještě uvidím

Citovat příspěvek

Autor: MiCHi_sony

22:45:51 04.07.2006

Ještě jeden....

Citovat příspěvek

Autor: MiCHi_sony

22:44:07 04.07.2006

Osvědčilo se mi následující:
1)Když je ještě dost světla, tak nasadím svůj ND4 + polarizák, clonu 8.0 a čas kolem 10" - 15", když během expozice práskne blesk, vyndám z kapsy (pokud možno) neposmrkanej černej kapesník (nebo jinej kus hadru a přehodím ho přes foťák. Nestane se pak, abych měl přesvětlenou oblohu. Blesk se musí ale trefit do první poloviny expozice, pokud mám ale nastaveno 15" a blesk práskne ve 14", tak je obloha stejně světlá.
2) Když je noc, musíte prostě cvakat a cvakat, nejlepší je clona 8.0 a co nejdelší čas.
Přikládám pár snímku z doby nedávné, fotím na Sony F-828

Citovat příspěvek

Autor: pavelMeli

0:01:47 01.07.2006

Ahoj, taky přidám jednu "bleskofku" ze šuplíku... Foceno ještě s Olym E-10 20.7.2004, ISO 80, clona 2,0 čas 8s.
Dobré světlo všem :)
Pavel

Citovat příspěvek

Je to "pravý" obrázek??

Autor: a.paja

20:43:46 30.06.2006

Dobrý den, jsem z Pardubic a náhodou jsem objevila ten snímek z Kuňky (kunka_19_6_2006) - můžete mi prosím sdělit, jestli to je skutečnost, nebo upravený snímek? Je opravdu moc hezký. Děkuji za odpověď.

Citovat příspěvek

Autor: duki

18:16:43 29.06.2006

Snimky boli vacsie ako 300KB, server ich pravdepodobne upravil na velkost ako su, takze sorry za EXIF. Mozno niekedy nabuduce.

Citovat příspěvek

18:07:35 29.06.2006

...uz viac nejdem otravovat, pridam este jeden experiment, f 70mm (105mm prepocet na kinofilm), F11. Tu to aj pri takejto clone vyzera byt celkom slusne naexponovane, takze dost zalezi na podmienkach za akych sa exponuje.

Citovat příspěvek

18:02:11 29.06.2006

.. a kedze pozadie vychadzalo aj tak dost presvetlene (intenzita zábleskov bola tak 3 sec, vacsina sa vybijala vnutri mraku), priclonil som na F11. To uz je ale viac, ako je vhodne, takze nabuduce budem exponovat v rozmedzi od 6,3 do 8, samozrejme bude zavisiet od vzdialenosti vybojov. Vyzera to byt postacujuce. Zabudol som ISO bolo 200, D70 nema menej...

Citovat příspěvek

17:55:17 29.06.2006

...kedže som chytil aj dalsi trochu preexponovany blesk (ostatne su OK), tak som sa rozhodol trochu priclonit na F8 s tym, ze si pripadne zabery neskor prisvetlim (mimochodom fotil som do NEF)...

Citovat příspěvek

17:49:08 29.06.2006

Pre dalsi vyboj uz na snimac dopadalo trochu viac svetla ako je zdrave, s korekciou -0,5 EV to už začína byť použitelné, priložený snímok je samozrejme bez korekcie

Citovat příspěvek

17:44:29 29.06.2006

Ked sa to tu uz tak rozbehlo, tak tiez sem pridam nieco, aj ked som zacal s popisom fotenia bleskov v inom vlakne.
Vsetko je to fotene Nikonom D70, setak 18-70 DX, manualne nastavenie - tak trochu som testoval ako to ide s digitalom. Vsetky snimky su surove tak ako vyliezli z fotaku, zatial som ich neupravoval, nebol cas. Predvcerom som fotil do 01:00 a vcera som zase do 01:00 pendloval - bola u nas burka, aku som tu este nazazil. Chvilami to vyzeralo, ako ked z Ameriky ukazuju hurikany, trochu nas vytopilo a odpalilo nam elektricku pripojku do domu, takze sme odstranovali, co sa dalo, ale k veci.
Vsetky udaje si mozete precitat v konkretnom EXIF-e, takze aspon strucny popis. Prve fotky som robil s nastavenim WB na Fluorescent +1, podla zdrojov o bleskoch by mala byt teplota blesku od 3600 do 4000K. Na automatiku som to nechcel nechat, za danych svetelnych podmienok by sa nastavilo neviem co... Prve fotky vysli vo farebnom podani, asi ako keď sa foti s nastavenim Incandescent za bieleho dna. Takze som ich hned aj zmazal. Dalej som pouzil WB Direct sunlight (5200K) s tym, se si ich pripadne dokorigujem postrpocesingom. Neskor som testoval nastavenie WB na jednom snimku, nastavenie 5200 az 5400 K vyzera byt farebne najvernejsie. Nizsie teploty davaju farebne podanie do modra, s vyssim nastavenim utekaju do cervena.
Ohniskova vzdialenost vo vacsine pripadov 18mm (27mm prepocet kinofilm), zaostrene mierne pred nekonecno. Nasadeny UV filter Hoya. Fotene zo stativu, pouzita IR dialkova spust. Vsetky zabery su exponovane casom 15 sec, zapnuta funkcia NR.
Dalej som uz menil iba clonu. V prvom pripade je pouzita 5,6, pre intenzitu vyboja bola tak akurat.

Citovat příspěvek

Autor: BlueMan

16:03:03 29.06.2006

LudekBrno:
mas pravdu, to som si v tej chvili nejak neuvedomil. Nabuduce si dam pozor. Vdaka.

Skim:
u mna v compe fotka exif info ma... :S
- po viacerych pokusoch som zaparkoval pri clone 9, cas 20s, Canon 350D a setak na nekonecno. Co sa tyka vyvazenia bielej, to som nechal na automatiku co nebolo spravne a musel som to korigovat vo PS.

Vdaka a majte sa
B

Citovat příspěvek

Autor: Ludek1

14:50:08 29.06.2006

Skim: nevim kolik nahodne rozptyleneho svetla nepropusti polarizak, dve clony se mi zdaji uz docela dost, ale vyzkousej a poreferuj. Kdybys mel ty polarizaky dva (a aspon jeden linearni), tak jejich vhodnym natocenim si muzes udelat jakkoli silny ND filtr ;)

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

14:49:34 29.06.2006

Skim:

1) to je pravda, ale když jsem fotil blesk já, tak jsem měl světla spíš ještě málo

2) to tak bohužel není, protože kvalita a antireflexní odolnost celé sestavy je dána v podstatě součtem všech nekvalit v cestě světla. Tj. nasazením každého přídavného prvku se kvalita o něco sníží, v případě extrémně kvalitního filtru zůstane maximálně stejná. Rozhodně se ale nasazením jakkoliv kvalitního filtru nezlepší antireflexní odolnost objektivu, právě naopak, protože pokud by objektiv měl špatné antireflexní vrstvy, bude se světlo odrážet navíc ješět mezi přední čočkou a filtrem. Taky jsi možné zamíchal dvě věci dohromady, protože polarizační filtr sice slouží k potlačení odlesků, ale nikoliv těch v objektivu mezi čočkami, které způsobují reflexy v obraze a vznik těch "rušivých postranních vlivů", ale k potlačení odlesků v krajině, čímž se projasní barvy, ztmaví modrá obloha, potlačí opar atd.

Citovat příspěvek

13:03:40 29.06.2006

BlueMan: kamera chválí.. ať se daří dále (tu).. p.s. škoda, že jsi nepřiložil exif... hlavně by mne zajímala clona a vyvážení bílé (expoziční čas by ale nebyl také na škodu a samozřejmě model digitálního fotoaparátu....)
jinak jsem již pravděpodobně přišel na to, jak eliminovat nemožnost nastavit větší clonu, tj. jak snížit množství procházejícího světla zkrz závěrku, ND filtr sice nemám, ale mám polarizační filtr, který by mohl být pro tento účel ještě vhodnější (i když je trocha poškrábaný, ale u nočních snímků by to imho vadit němělo) - polarizák totiž:
1) sníží množství světla (jakoby "přidá" dvě clony navíc (nebo jednu, ta čísla opravdu nejsou moje silná stránka kdyžtak mě někdo opravte, ať tu zbytečně nemystifikuji...))
2) eliminuje nechtěné odlesky, takže bude působit zároveň jako antireflexní vrstva, kterou objektiv mého fotoaparátu, narozdíl od zrcadel i některých lepších EVF postrádá, a podaří se mi tak dosáhnout mnohem lepšího a kontrastnějšího obrazu jen hlavního záblesku bez "rušivých postranních vlivů".. Myslíte, že tje to dobrý nápad?
Díky
S.

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

11:29:30 29.06.2006

BlueMan:
jako první kousek jsi to chytil pěkně (tu) Pro další pokusy jen doporučím, snažit se zachytit i okolí, nejen samotný blesk. Působí to efektněji, když je vidět i prostředí, ve kterém se bouřka odehrává. Tak ať se daří.

Citovat příspěvek

Autor: Demeter

10:43:11 29.06.2006

Focení blesků? To je jednoduchý. Dálkovou spoušť ovládáte fotodiodou a opakované výboje jsou vaše.

Citovat příspěvek

Autor: BlueMan

10:14:51 29.06.2006

Vasa debata ma natolko zaujala, ze som pri prvej prilezitosti (27.6. - v noci) skusil nieco zachytit aj ja. Vysledok prikladam...napriek tomu ze viem, ze to nie je bohvie co ale ako prva skusenost ma potesila.

Citovat příspěvek

Autor: Paja-H

9:30:18 28.06.2006

Taky něco přidám z 26.6. ... Canon 350D, více na stránkách

Citovat příspěvek

Autor: TexX

8:57:30 28.06.2006

Taky jsem neco ulovil v pondeli... Panasonic DMC-LZ5

Citovat příspěvek

Autor: Charlie

23:54:05 27.06.2006

Tak tohle neni muj vyplod, ale doufam,ze to nebude nikomu vadit...

Citovat příspěvek

Autor: batuska

23:47:12 27.06.2006

Pridám aj ja malú ukážku. Búrka 26.6.2006 - foto:Panasonic FZ30 60s/5,6 ISO80 úprava Photoshop.

Citovat příspěvek

Autor: Romanticka

21:56:10 27.06.2006

Aha, diky...

Citovat příspěvek

19:58:30 27.06.2006

Romanticka: Aha.. Exif je v podstate digitalni "podpis" (nebo popis :) ) každé fotky, v němž jsou uvedeny údaje o nastavení fotoaparátu při snímání scény a tak (clona, čas, vyvážení bílé, doba vyfocení, typ fotoaparátu, míra doostření, saturace atd...). Prohlédnout si jej můžeš většinou specializovanějších programů pro úpravu fotek (zoner media explorer, z. photo studio) nebo speciálními prográmky, které jsou pro tento účel určené (exif reader, digital film apod.)
S.

Citovat příspěvek

Autor: Romanticka

16:08:26 27.06.2006

Skim: ted vubec nevim, co mas namysli poslednima vetama. exif:?? takovy znalec jeste nejsem :)

Citovat příspěvek

11:59:11 27.06.2006

Romanticka: ta první fotka se mi moc nezdá, připadá mi příliš tmavá, ale ta druhá je perfektní... (tu) ale co jsem koukal ta exif, tak se potvrzuje to, co jsem psal na začátku, je to vše o technice.. těžko chtít od kompaktu (tedy.. evf, ale je to podobné) to samé, jako od Canonu 20D...
A nejde jen o focení blesků..

Citovat příspěvek

Autor: m.k.

11:49:05 27.06.2006

Tiez pridam jednu z mojich fotiek bleskov - fotil som to s nikonom d70-tkou. Cas som vobec neriesil - nastavil som bulb modus iso som dal na 200 - tak ci tak bola tma - takze jedine co bolo vidiet bol blesk (mesiac to samozrejme prepalilo). Originalne RAW-ko mam niekde v archive, takze ta snimka je len thumbnail

Citovat příspěvek

Strana výpisu

6

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: