Co dělat, aby fotograf nebyl okraden - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Tipy & triky

Co dělat, aby fotograf nebyl okraden

9. listopadu 2009, 00.00 | Jednou z možných strastí fotografa je riziko odcizení jeho fotovýbavy. Možná se to už někdy stalo vašemu známému či dokonce vám samotným, takže vám asi není nutné příliš barvitě líčit, jaké vrásky může přidělat tato nešťastná událost na tváři fotografa. Proto je určitě lepší se preventivně zamyslet, jak by bylo možné snížit pravděpodobnost svého okradení na minimum. V našem článku vám proto přinášíme několik tipů a rad, které vám v tomto směru mohou pomoci.

Fotografické vybavení není cenné jen pro fotografy!
Pro naprostou většinu fotografů je jejich fotografická výbava pokladem, do kterého častokrát investovali převážnou část svých úspor. Fotografové ve svém náčiní spatřují především její užitnou hodnotu při realizaci fotografických vizí. Nicméně nesmíme zapomenout, že výbava fotografa může být také velmi žádaným artiklem pro různé zlodějské živly.


Nenápadné fotobrašny či batohy nedávají zloději žádný signal, že je v nich přenášen cenný náklad Foto: via Shutterstock.com

Hodnotný fotoaparát, sada cenných objektivů a dalšího fotopříslušenství, to vše většinou přenášíme najednou ve své fotobrašně či batohu. Tím se však vystavujeme riziku, že v nestřeženém okamžiku nám může veškerou naši fotovýbavu někdo ukradnout. Abychom tomu mohli preventivně zabránit, či alespoň snížit pravděpodobnost svého okradení, je vhodné při přenášení své fotovýbavy respektovat několik doporučení. V našem článku vám několik takových doporučení přinášíme.

Používejte nenápadné a anonymní fotobrašny
Ať už se pohybujete se svou fotovýbavou u nás či v zahraničí, tak je dobré mít na zřeteli, že pozornost potencionálních zlodějů spolehlivě „přivábí“ zvučné nápisy značek známých výrobců fotoaparátů a objektivů. Pokud vyjdete ven s brašnou, na které se například významně vyjímá logo Nikon či Canon, není pro zloděje těžké si domyslet, že se uvnitř pro ně skrývá cenný náklad. Nejlepší tedy bude, zvlášť když se pohybujete v zahraničí a fotografujete v nějaké rizikové oblasti, používat nenápadné fotobrašny. Značkově neutrální brašny či batohy nevzbuzují takovou pozornost, jak tomu je v případě těch značkových. Samozřejmě je nutné, aby i tyto alternativní fotobrašny byly vybaveny dostatečným polstrováním pro ochranu přenášeného nákladu. Ideálním prostředkem mohou být například fotobatohy se zakrytým logem, které z vnějšku vypadají podobně jako běžné batohy.


Nenápadné fotobrašny či batohy nedávají zloději žádný signal, že je v nich přenášen cenný náklad Foto: via WintrHawk

Pokud chcete mermo mocí přenášet své náčiní ve značkové brašně od výrobce vašeho fotoaparátu, tak je dobré zvážit, jestli není možné nějak na vaší fotobrašně zakrýt všechna výrazné loga. Loga výrobců lze například nouzově zakrýt pomocí lepící pásky apod. Rovněž můžete u brašny vyměnit původní popruh, na kterém se vyjímá atraktivní logo výrobce fotoaparátu, za nějaký neutrální popruh bez jakéhokoliv označení.

Zvažte, jestli je bezpodmínečně nutné si sebou brát veškerou svou fotovýbavu
Pokud fotografujete s (D)SLR aparátem, tak je asi pravděpodobné, že disponujete určitým portfoliem výměnných objektivů. Všichni víme, že kvalitní objektivy jsou obvykle drahé, což samozřejmě tuší i „specializovaní“ zloději. Je proto na místě se zamyslet, jestli je nutné, pro daný účel fotografování, s sebou nosit veškerou svou sbírku například „Lkových“ objektivů. Je tedy dobré, zvlášť pokud cestujete do zahraničí, si s sebou na cestu vzít pouze ty objektivy, o kterých jasně víte, že je budete nezbytně potřebovat. Když se vám pak například na letišti „ztratí“ zavazadla, tak vás může částečně „uklidnit“ vědomí, že jste nepřišli o veškerou svou fotovýbavu. Dalším řešením, pokud se dokážete smířit nižší obrazovou kvalitou snímků, je si na fotografickou cestu do zahraničí vzít jen jeden univerzální objektiv a ostatní skla nechat doma v bezpečí.


Opravdu je nutné si s sebou brát na fotografování celou vaši výbavu? Při cestování do zahraničí rozhodně platí rčení: “méně je někdy více...” Foto: via warrenwiliams.co.nz

Maskujte své fotoaparáty a objektivy
Některé drahé (tele)objektivy mívají například nápadné bílé zbarvení (například objektivy Canon či Sony), které dokáží už z dálky přilákat pozornost „chmatáků“. Takový objektiv není příliš bezpečné ukazovat například v nějakém chudinském „slumu“. Určitým řešením, jak zakrýt „poznávací“ znaky dražších objektivů, je použití nějakých kamuflážních návleků na objektiv. Podobně mohou posloužit také různé pláštěnky na objektivy a fotoaparáty, které se prodávají pro ochranu fototechniky před deštěm. Tím docílíte zakrytí všech označení loga výrobce na fotoaparátu a objektivu, takže hodnota vašeho fotonáčiní nebude tak nápadná.


Maskovat můžete nejen své fotoaparáty, ale i drahé objektivy. Foto: via Stargazer

Někteří důvtipní fotografové vzhled svých fotoaparátů schválně uměle znehodnocují, čímž vcelku spolehlivě odradí „libido“ zlodějů takový fotoaparát odcizit. Dobře v tomto směru mohou posloužit různé lepící pásky či náplasti, které se uměle „zašpiní“ například černým krémem na boty. Někdy postačí lepící páskou přelepit na fotoaparátu, případně objektivu, označení loga (například když fotografujete s Leica či Hasselblad fotoaparátem).


Někteří fotografové své fotoaparáty naoko „znetvořují“, aby tak odpudili zloděje... Foto: via www.blog.jimmieprodgers.com

Buďte neustále v pozoru a mějte oči „dokořán“
Zloději hodně těží z nepozornosti své „oběti“, která nechá své věci bez dozoru. Snažte se být neustále ve střehu a dávat si pozor na dění, které se odehrává okolo vás. Zejména pokud se nalézáte v nějaké tlačenici (například v hromadných dopravních prostředcích), tak toto doporučení platí dvojnásob. Když v takové situaci máte na zádech fotobatoh, tak neváhejte a raději si batoh přesuňte dopředu, abyste na něj mohli dobře vidět.

Fotobrašnu či batoh se snažte nikam nepokládat a pokud možno je vždy noste na sobě. Odložené zavazadlo je vždy snadnější ukrást, než když ho na sobě nosí sám majitel. Když už si musíte foto zavazadlo odložit (například v restauraci), tak si jej odložte na místo, na které stále vidíte (tzn. že si například fotobatoh položte raději na protější židli u stolu, než pod stůl, kde na něj nevidíte).


Nenechávejte svá zavazadla s vaší fotovýbavou nikde bez dozoru Foto: via Cameras.rebstech.com

Snažte se předvídat různé situace, abyste si v nich, když by nastaly, dokázali udržet postřeh a chladnou hlavu. Máme tím například na mysli různé manévry sehraných skupinek zlodějů, které jsou určeny na odpoutání pozornosti (například horlivé nabízení prodeje nějakých „hodinek“ či „náhodné“ polití trička colou apod.). Z takových situací se snažte okamžitě zmizet a automaticky si dávejte pozor na vaše věci a kapsy.

Když fotografujete ve městě se stativem a odložíte si přitom na chvíli opodál fotobatoh na zem, tak riskujete, že někdo využije vaší fotografické zaneprázdněnosti a daný batoh vám ukradne. Proto i při pohledu do hledáčku fotoaparátu mějte druhé oko otevřené a hlídejte si své okolí. Tím si udržujete přehled, jaké osoby se ve vaší blízkosti nalézají.

Velmi rizikovým prostředím, kde dochází k častým krádežím, je prostředí letiště. Proto si rozhodně vezměte svoji fotovýbavu do příručního zavazadla, které si můžete vzít s sebou na palubu letadla, neboť vaše fotonáčiní není v kufru v úplném bezpečí (například riziko poškození kufru při manipulaci, ztráta zavazadla při jeho překládce či odcizení kufru při výdeji v odbavovací hale).

Auto není trezor
Častou chybou, která se může fotografům (a nejen jim) nepříjemně vymstít, je nechat svoji fotovýbavu v zaparkovaném autě. Auto pro zloděje nepředstavuje žádnou vážnější překážku a tak vás při návratu k autu může čekat smutný pohled na rozbité okénko, přičemž místo, kde jste měli odloženou fotobrašnu, bude spolehlivě prázdné.


Pro zloděje nepředstavuje vaše auto žádnou vážnou překážku, aby se nemohli dostat k vašim věcem uvnitř. Pamatujte proto na to a nenechávejte si v něm svoji fotovýbavu. Foto: via Shutterstock.com

Opatřete si speciální ochranné pomůcky
Protože zástupy okradených fotografů nejsou nikterak malé, tak dnes již existuje řada specializovaných výrobků, které jsou určeny zejména pro ně. Zajímavý sortiment výrobků v tomto směru nabízí firma Pacsafe. Ve své nabídce například nabízí kovové sítě, do kterých lze zamknout například fotobatoh či brašnu. Tato síť podstatným způsobem zabraňuje cizí osobě vniknout do vašeho fotobatohu, navíc pomocí dané sítě lze odložené zavazadlo připoutat například k noze stolu.


Šikovnou zabezpečovací pomůcku vyrábí firma PacSafe. Jedná se o kovovou síť, do které si můžete zamknout fotobatoh.

Dalšími zajímavými produkty od stejnojmenného výrobce jsou bezpečnostní popruhy pro váš fotoaparát. Tyto popruhy jsou vybaveny uzamykatelnými karabinkami, jsou samy o sobě nenápadné (tj. nemají žádné výrazné označení) a mají větší odolnost vůči utrhnutí (popruhy mají v podšívce kovová lanka). Pomoci mohou také malé zámečky, kterými můžete k sobě zamknout jezdce zipu na vašem fotobatohu, aby zip nemohl někdo zezadu rozepnout.


Firma PackSafe rovněž vyrábí odolné bezpečnostní popruhy pro fotoaparáty, které jsou prosté výrazných log

V rizikových oblastech nefotografujte sami
Tak trochu jako pověstné rčení o hraní si s ohněm, může vyznívat naivita některých fotografů, kteří vyrážejí o samotě fotografovat do rizikových oblastí. Určitě je lepší si nehrát na „neohroženého hrdinu“ a neváhat vyrazit do oblastí, kde není úplně bezpečno, minimálně v doprovodu další osoby.


Foto: via Shutterstock.com

Při fotografování vám daná osoba může „krýt záda“ a dávat pozor, co se okolo Vás děje. Skupinka fotografů je pro zloděje určitě méně snadnějším „terčem“, než osamocený fotograf, co se právě „kochá“ v prostředí například chudinské čtvrti.


Foto: via Pbase.com

Snažte se působit sebevědomým dojmem
Možná si to ani neuvědomujete, ale „řeč“ vašeho těla a způsob vystupování na veřejnosti je důležitým faktorem, který na zloděje, jenž vás pozoruje, působí. Pokud cítíte na některém místě strach či jste bezradní, tak se to rozhodně nesnažte dávat najevo. Tvařte se sebevědomě a působte klidným dojmem. Potencionální zloděj bude pak mít menší „chuť“ na vás zaútočit, než když budete už od prvního pohledu působit jako zmatená a ustrašená „oběť“.


Pro získání respektu nemusíte při fotografování zrovna nosit vojenskou uniformu, postačí, když se budete snažit působit jako sebevědomá a klidná osobnost. Foto: via Thetension.blogspot.com

Pokud fotografujete v zahraničí, tak se vždy v hotelu snažte prostudovat dopředu místo, kam se vydáte, abyste na daném místě nemuseli příliš používat mapu. Mapa v ruce na vás totiž okolním přihlížejícím spolehlivě prozradí, že jste turista co neví kde je. S touto nálepkou se pak můžete stát snadným terčem zlodějského ataku.

Používejte více paměťových karet
Přijít na konci dovolené, spolu s ukradeným fotoaparátem, o všechny pořízené snímky, je pro fotografa rovněž velmi nemilá záležitost. Určitě není vhodné ukládat snímky pouze na jednu velkokapacitní kartu, neboť v případě její ztráty, poruchy či odcizení, přijdete doslova o všechno vytvořené „umění“. Proto je bezpečnější střídat několik paměťových karet, které budete mít uložené na jiném místě, než kde nosíte vaši fotovýbavu.


Foto: via Shutterstock.com

Při fotografování si omotejte popruh fotoaparátu okolo ruky
Ačkoli v našich zeměpisných šířkách převažuje spíše pasivní druh „kapsářství“, kdy se zloděj snaží především o nenápadnou krádež, tak v zahraničí může být situace úplně jiná. Může se vám proto stát, že zloděj využije momentu překvapení a pokusí se vám například vytrhnout fotoaparát z ruky a rychle s ním utéct. Proto je dobré například při fotografování držet fotoaparát v ruce tak, že okolo ní máte na několikrát pevně omotaný popruh. Podstatně tak případnému zloději znesnadníte vytrhnutí aparátu.


Foto: via Mossko

Rozšiřte svou fotovýbavu o obranné prostředky
Snažte se vyvarovat fotografování v opuštěných místech, kde se při eventuálním přepadení nemůžete dovolat cizí pomoci. Pokud vás přeci jenom váš tvůrčí záměr přiměje fotografovat na takových místech, určitě by nebylo od věci se dovybavit některými obrannými prostředky, které můžete v případě konfliktu s útočníkem použít na svou obranu. Jako obranný prostředek může dobře posloužit například pepřový sprej, elektrický paralyzér, teleskopický obušek či dokonce fotografický monopod. Samozřejmě finální rozhodnutí se bránit a volba obranných prostředků je odvislá od intenzity ohrožení ze strany útočníka. Je například zbytečné kvůli fotovýbavě riskovat holý život, pokud jste přepadeni ozbrojeným útočníkem.


Foto: via Tuza.cz

Pojistěte si svou fotovýbavu
Pokud vlastníte fotovýbavu, do které jste investovali spoustu finančních prostředků, tak není vůbec od věci zvážit možnost si danou fotografickou techniku pojistit proti jejímu případném odcizení. V zahraničí, kde je podstatně větší nabídka pojišťoven, je možnost si pojistit vybavení fotografa poměrně běžnou záležitostí. V tuzemsku je v tomto ohledu situace na trhu s pojišťovnami o něco obtížnější, přesto je určitý prostor si pojištění fototechniky vyjednat v individuální pojistné smlouvě (více informací k tomuto tématu viz ZDE). Pokud vám pak někdo odcizí fotovýbavu, tak díky pojistnému plnění ze strany pojišťovny budou pro vás dopady této nešťastné události výrazně menší.

Závěr:

Moc bychom si přáli, abyste uvedený výčet rad v praxi nemuseli vůbec použít, avšak realita života je neúprosná. Nikdy nevíte, v jakém „hledáčku“ potencionálních zlodějů se vaše fotografické vybavení objeví. Proto je lepší na to již od začátku myslet a podnikat vůči tomu patřičné preventivní kroky.

Náš článek problematiku prevence odcizení pouze nastínil, rozhodně ji celou nevyčerpal. Proto pokud vás z vlastní zkušenosti napadají nějaké další rady a tipy, jak snížit pravděpodobnost zcizení své fotovýbavy, tak neváhejte a podělte se o ně i s ostatními čtenáři v diskuzi pod naším článkem.

Další zajímavé zdroje:
Ethanmeleg.com
Brighthub.com
Lightingmods.blogspot.com
Southamericatravel.suite101.com
Blog.jimmieprodgers.com
Digitalphotographer.com.ph
www.8minutesold.com
Lifehacker.com
Luminous-landscape.com

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: