Základní postupy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Základní postupy

Fotografujeme s DSLR: Expoziční režimy – poprvé (díl 8.)

25. srpna 2011, 00.00 | Už jsme si komplexně přiblížili expozici a vše, co k ní patří. Nyní si přiblížíme ryze praktické využití expozičních pouček a všeho, co jsme do teď probírali. V této „expoziční“ kapitole si posvítíme na expoziční režimy (spíše automatické), představující velice důležitý díl „skládanky“, neboli právě expozičními režimy přímo a rychle ovlivňujeme samotné nastavení fotoaparátu v různých fotografických situacích.

 

 

 

Fotografujeme s DSLR: Histogram (díl 7.)

23. srpna 2011, 00.00 | V předešlých dvou dílech našeho seriálu jsme si vysvětlili důležité pojmy: měření a kompenzace expozice. Když už je řeč o expozici, jejím měření i kompenzování, nesmíme zapomenout na histogram. Moderní digitální zrcadlovky jsou vybaveny touto velmi důležitou pomůckou, sloužící ke kontrole správné expozice. Co to tedy přesně je a jak s ním pracovat?

 

 

 

Fotografujeme s DSLR: Kompenzace expozice (díl 6.)

18. srpna 2011, 00.00 | V minulých dílech našeho seriálu jsme si udělali detailní rozbor expozičních parametrů. Vedle času, clony a citlivosti jsou zcela klíčové (z hlediska správné expozice) též funkce automatického expozičního měření, expoziční kompenzace a histogramu a představují další z nutných předpokladů pro získání technicky správné fotografie.

 

 

 

Fotografujeme s DSLR: Měření expozice (díl 5.)

16. srpna 2011, 00.00 | V následujících dílech našeho praktického seriálu se budeme zabývat dalšími důležitými aspekty. Týkají se přímo expozice a konkrétně se jedná o expoziční měření, kompenzace nastavené expozice a histogram. Vedle základních expozičních parametrů (čas, clona, citlivost) jsou i tyto funkce klíčové a jejich pochopení a ovládnutí je dalším z nutných předpokladů pro technicky správnou fotografii.

 

 

 

Soutěž: Květnové výsledky a téma na červen

3. června 2011, 22.00 | Zaujalo vás květnové téma "Světlo v hlavní roli"? Přihlásili jste své fotografie do prvního kola naší soutěže? Pak už jistě netrpělivě očekáváte, jaké snímky nejvíce zaujaly odbornou porotu IDIF. Nebudeme vás déle napínat, květnové kolo je uzavřeno a výsledky vám dnes předkládáme. A nechybí vyhlášení druhého, tedy červnového soutěžního kola.

 

 

 

Sto a tři rady pro lepší fotografie (8. část)

27. května 2011, 00.00 | Jedním z nejčastějších objektů nejen na amatérských fotografiích jsou lidé, ať už kamarádi či příbuzní na rodinných snímcích, nebo náhodní kolemjdoucí na záběrech z dovolené. Sem tam vidíme dokonce známé osobnosti, zachycené na koncertech, sportovních utkáních a veřejných akcích. Bohužel typický průměrný výsledek málokdy odpovídá záměru či očekávání. Kromě mnoha technických znalostí se hodí i předvídavost a postřeh.

 

 

 

Sto a tři rady pro lepší fotografie (7. část)

20. května 2011, 00.00 | Pokud jde o prostředí a pozadí záběru, u momentky a nalezeného zajímavého objektu to bývá jasné – s jejich okolím manipulovat většinou nemůžeme, nebo jen omezeně. Naopak v rámci vědomě vytvářené a konstruované, tedy aranžované fotografie, máme téměř vždy dvě možnosti.

 

 

 

Sto a tři rady pro lepší fotografie (6. část)

13. května 2011, 00.00 | Že není světlo jako světlo, to jsme si řekli už minule. Při hledání co nejzajímavějšího osvětlení ale brzy narazíme na lehčí a těžší „čísla“. Nebudeme asi diskutovat o tom, že portrét v exteriéru při zatažené obloze se bude fotografovat snadněji, než tentýž v temné komoře při světle slabé tmavozelené žárovky.

 

 

 

Sto a tři rady pro lepší fotografie – 5. Nejvhodnější osvětlení

6. května 2011, 00.00 | Které světlo je to nej? No přece to, které nejlépe vyhoví konkrétnímu záměru! Někdy je to slunce, jindy žárovka, vestavěný blesk nebo umělé osvětlení fotbalového stadionu. Ani pro aranžovanou nebo ateliérovou fotografii není vždy nutné používat výhradně umělé osvětlení, je to jen rychlejší a někdy pohodlnější. Nemusíme totiž zdlouhavě čekat na to „správné“ světlo – prostě si ho vyrobíme. A jaké mohou být výsledky "práce se světlem", to nám může ukázat každý z vás! Zadání praktické úlohy a vyhlášení soutěže je na konci článku.

 

 

 

Zoner Photo Studio 12 Free: organizace, úpravy a publikování fotografií zdarma

21. dubna 2011, 00.00 | Na rozdíl od české verze je například anglická edice známého správce a editoru digitálních fotografií k dispozici i ve své zjednodušené freewarové verzi. Pokud vám tedy nevadí pouze cizojazyčné lokalizace programu, nabízíme vám podrobnější přehled všech funkcí a vlastností bezplatné edice Zoner Photo Studio 12 s velmi důležitým přídavkem Free.

 

 

 

Strana výpisu

4 ...

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: