Canon EOS 20D - DSLR jak se patří! - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Novinky - fotoaparáty

Canon EOS 20D - DSLR jak se patří!

Canon EOS 20D

23. srpna 2004, 00.00 | Canon na konci loňského roku udělal doslova díru do světa s modelem EOS 300D. Čeká podobný osud i právě uvedený vyšší model EOS 20D, který dokáže plně uspokojit nejen poloprofesionální fotografy?

Historie střední kategorie DSLR digitálních zrcadlovek Canonu je poměrně dlouhá. Vše začal blahé paměti model EOS D30 následovaný modelem EOS D60. Po této takřka bratrské dvojici přišel model EOS 10D, který přinesl poměrně velkou řadu konstrukčních změn a stal se nekorunovaným králem střední třídy DSLR. Přestože v tomto okamžiku je postavení modelu 10D na trhu stále velmi dobré a v řadě parametrů nemá ve své cenové hladině konkurenci, přichází Canon s jeho vylepšenou verzí 20D. Ta přináší řadu změn nejen v oblasti technologické, ale i konstrukční. Pojďme shrnout ty nejdůležitější.

Konstrukce
EOS 20D prošel střídmou odtučňovací kůrou. Opticky působí nový model štíhlejším dojmem, přestože se zmenšil jen o pár milimetrů v každém směru. Výraznější je více jak 100gramové snížení váhy, které však neznamená to, že by se model 20D nedal "udržet z ruky". Nové míry jsou přesně 144 x 106 x 72 mm a hmotnost 685 gramů bez baterie. Se změnou rozměrů pochopitelně koresponduje i nový vertikální/bateriový grip.
Další významnou změnou je úprava bajonetu pro uchycení objektivů. Model 20D podporuje i EF-S digitální objektivy s posunutým posledním členem, což Canon demonstruje i uvedením dvou nových širokoúhlých objektivů.
Poslední výraznější konstrukční změnou je výrazně vyšší zdvih pop-up blesku, který snižuje riziko vzniku efektu červených očí a zlepšuje osvětlení scény při záblesku.

Technologie
Srdcem fotoaparátu je nerozlučná dvojice nového CMOS snímače a DIGIC II procesoru. Procesor Digic II známe z modelu EOS 1D Mark II a i u této novinky znamená dramatické zvýšení výpočetního výkonu a datové průchodnosti. Přestože u fotoaparátu vzrostlo rozlišení fotografií, může se pochlubit sekvenčním snímáním s rychlostí 5 snímků za sekundu při až 23 JPEG snímcích do série v plném rozlišení. To je na střední třídu velmi vysoká rychlost.
Co se týče nového CMOS snímače, nejde o čip totožný s EOS 1D Mark II. Ten, který je ve 20D má stejný rozměr jako u 10D značený Canonem jako APS-C, což vyjádřeno v milimetrech dělá 22,5 x 15 mm. Co se zorného úhlu týče, zachovává EOS 20D faktor 1,6x v přepočtu na kinofilm. Jinak z dalších libůstek o snímači víme, že je vybaven mikročočkami napařenými na jednotlivé snímací buňky, že je vybaven systémem potlačování šumu a probíhá přímo na něm filtrace signálu. Jeho efektivní rozlišení je 8,2 mil. bodů a nabízí citlivost v rozsahu 100 - 3200ISO.
Zcela nový je i systém automatického zaostřování. Jde o zcela nový devítibodový systém s body uspořádanými do tvaru diamantu, o kterém Canon tvrdí, že má výrazně vylepšenou nejen rychlost, ale zejména ostření za zhoršených světelných podmínek.
Konstruktéři se při vývoji 20D zřejmě snažili maximálně naslouchat uživatelům a tak došlo k řadě zdánlivě drobnějších vylepšení, která však ve specifických podmínkách výrazně zjednodušují práci. Například nejkratší čas expozice je nově 1/8.000s, fotoaparát nabízí i kratší synchro čas 1/250s., k dispozici je lepší kontrola vzniku černobílých fotografií, byl zkrácen čas startu fotoaparátu, je možné vypnout redukci šumu při dlouhé expozici, byla vylepšena jemná kontrola balance bílé barvy, přidána USB 2.0 konektivita, podpora PictBridge protokolu, či podpora verifikace fotografií.

První dojem
Oficiální startovací cena fotoaparátu je 1599EUR, což rozhodně není mnoho za tohoto magnésiového elegána, zejména pokud si uvědomíme, co všechno nabízí a že tato cena může být v běžném maloobchodě snadno překonána. Ve srovnání s modelem EOS 10D nejde o vyslovenou revoluci, ale spíš o velmi povedené vyladění, které jistě ještě víc posílí pozici tohoto fotoaparátu na trhu. Majitelé EOS 10D mohou poměrně klidně zůstat u svého stávajícího vybavení, ale novým zákazníkům přijde 20D jistě vhod. Bude velice zajímavé, jak na tento model bude reagovat zejména Nikon, který je nejen odvěkým úhlavním rivalem Canonu, ale který zároveň nedávno snížil cenu modelu D100, což by mohlo naznačovat jeho výměnu. Zatím však musíme konstatovat, že model EOS 20D nemá ve své ceně rovnocenného konkurenta.

:: Technická specifikace EOS-20D
:: Srovnání 10D vs. 20D

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: