Panasonic Lumix DMC-LX7 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Novinky - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-LX7

18. července 2012, 04.59 | Špičkové kompaktní fotoaparáty Lumix řady LX dospěly během let díky pozoruhodným inovacím k letošnímu modelu, který využívá současné pokročilé zobrazovací technologie a nejmodernější systémy a umožňuje realizovat i velmi náročné tvůrčí záměry. Jeho hlavní předností je excelentní objektiv Leica DC Vario-Summilux se světelností F1,4–2,3. V kombinaci s možností použít vysokou citlivost představuje vynikající vybavení i pro tvorbu ve velmi slabém osvětlení. Přístroj má také vylepšené ovládání a disponuje řadou praktických a kreativních funkcí.

 

Pokročilá výkonnost fotoaparátu Lumix LX7 při nízkém osvětlení byla jedním z klíčových zadání při jeho vývoji. Je vybaven nově navrženým obrazovým snímačem CMOS s efektivním rozlišením 10,1 megapixelů, obvodem s procesorem Venus Engine VII FHD a celkový rozsah použitelné citlivosti ISO je 80 až 12 800 s tím, že systém přístroje optimalizuje obrazovou kvalitu a minimalizuje digitální šum i ve velmi náročném prostředí.

 

Panasonic Lumix LX7 en face

 

Použitý obrazový procesor také umožňuje natáčet stereofonní Full HD video. Jeho maximální rozlišení je 1920 × 1080/50p. Uživatel má na výběr progresivní formát AVCHD, vhodnější pro přehrávání na obrazovce televizoru nebo pro promítání, a MP4 výstup pro snadnější úpravy v počítači. Pro intuitivní editaci videoklipů je k dispozici program Creative Movie Control.

 

Objektiv je opět 3,8násobný optický zoom, jako měl předchozí model, Lumix LX5, představený v červenci 2010. Ovšem ten měl světelnost „jenom“ F2,0–3,3. Nový Lumix LX7 je vybaven objektivem Leica DC Vario-Summilux 4,7–17,7 mm 1:1,4–2,3 Aspherical, na jehož vysoké světelnosti mají svůj podíl i speciální antireflexní vrstvy využívající nanotechnologie – Nano Surface Coating. Rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát je cca 24–90 mm.

 

Lumix LX7 a zoom s výbornou světelností

 

I velice krátké první vyzkoušení předprodukčního modelu LX7 ukázalo, že objektiv výborně kreslí a je celkově velmi dobrým základem pro kvalitní obrazový výstup, a to i za špatných světelných podmínek, viz dva snímky z podzemní modlitebny ve staré Pešti. A při plném odclonění je možno tvůrčím způsobem pracovat s velmi malou hloubkou ostrosti snímků. Objektiv je také vhodný pro detailní záběry zblízka a snímky v režimu makro a díky minimálnímu zkreslení je použitelný i pro pořizování širokých krajinářských záběrů. Pro ně a také pro snímky v interiéru, kde fotograf nemůže snadno získat vhodný odstup, je výhodou i jeho základní ohnisko 24 mm, které má slušně široký úhel záběru.

 

Předností fotoaparátů řady LX byl od začátku široký výběr režimů expozice včetně možnosti spolehnout se na automatiku a naprogramované režimy na straně jedné, ale také mít možnost nastavit veškeré parametry expozice ručně. Toto spolu s velmi dobrým vybavením umožňuje vytěžit maximum z možností, které moderní sofistikovaný fotografický přístroj nabízí pro tvůrčí fotografii různého typu zaměření. A ovládání bylo nápaditě řešené s ohledem na uživatelský komfort i nároky zkušených fotografických tvůrců. Výrobce u LX7 toto vše zachoval a ještě přináší zajímavá vylepšení.

 

Lumix LX7 shora

 

Například k praktickým ovladačům na objímce objektivu přibyl otočný prstenec pro nastavení clonového čísla. Nechybí zadní otočný kroužek pro rychlé volby a nastavování hodnot. A vedle něj je otočný volič se zdvojenou funkcí: buďto anebo slouží pro pohotové ovládání zaostřovacího systému, anebo aktivuje použití šedého neutrálního filtru, pokud potřebujeme snížit množství světla procházejícího ke snímači třeba při fotografování na sluncem zalité mořské pláži, anebo mezi kameny v divoké horské říčce.

 

Uživatel má na výběr 16 tvůrčích efektových digitálních filtrů, které vybírá z podobné nabídky, jako třeba u fotoaparátů Lumix TZ30 nebo GF5, menu je jen lehce upraveno. Nabídka funkcí zahrnuje i časovač – Time Lapse Shot, umožňující intervalové, časosběrné snímání. A k dispozici je také praktická funkce pro snadné zajištění vodorovné polohy fotoaparátu – umělý horizont, elektronická vodováha.

 

Podrobněji si fotoaparát Lumix LX7 představíme po jeho vyzkoušení. Zatím jsme ho měli „v ruce“ pouze na opravdu velmi krátký čas a samozřejmě se jednalo o přístroj předprodukční, s firmware verze 0.2. V prodeji má být od září 2012 za maloobchodní cenu kolem 12 000 Kč.

 

Panasonic Lumix LX7 - zadní stěna

 

Panasonic Lumix LX7 – výběr z prvních zkušebních snímků: 

 

kobka standardně

 

Podzemní modlitebna I – standardně. Ohnisková vzdálenost 4,70 mm (ekv. 24 mm), čas expozice 1/13 s, clonové číslo 1,4 a citlivost ISO 400.

 

kobka a efekt

 

Podzemní modlitebna II – efekt „hvězdiček“. Ohnisková vzdálenost 4,70 mm (ekv. 24 mm), čas expozice 1/13 s, clonové číslo 1,4 a citlivost ISO 400.

 

kostel

 

Kostel. Ohnisková vzdálenost 4,70 mm (ekv. 24 mm), čas expozice 1/125 s, clonové číslo 8 a citlivost ISO 100.

 

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-LX7?

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: