photokina 2006: Příval nových objektivů - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - příslušenství

photokina 2006: Příval nových objektivů

3. října 2006, 00.00 | Již tradičně na photokině výrobci vyrukovali s novými objektivy, kterými chtějí potěšit zejména majitele digitálních zrcadlovek. Pojďme se tedy podívat na novinky u Tamronu a Sigmy.

Již tradičně na photokině výrobci vyrukovali s novými objektivy, kterými chtějí potěšit zejména majitele digitálních zrcadlovek. Pojďme se tedy podívat na novinky u Tamronu a Sigmy.

Tamron AF 18-250 mm F3.5-6.3 Di-II LD Aspherical (IF) Macro
Tamron se již delší dobu orientuje na výrobu zoomových objektivů s velkým rozsahem, ale tento nový objektiv nabízí zatím největší optický zoom 13,9x. Zkratka Di-II označuje objektivy, které jsou určeny výhradně pro digitální zrcadlovky (DSLR) se snímačem o rozměru APS-C. Po nasazení na kinofilmovou zrcadlovku, nebo na DSLR se snímačem o velikosti kinofilmu by se objevila velmi silná vinětace v rozích.
Po nasazení na na DSLR s APS-C snímačem se tedy díky ořezovému faktoru dostaneme na rozsah 27 - 375 mm (ekvivalent kinofilmu). Jeden objektiv tedy nabízí kombinaci lehkého širokoúhlého ohniska a zároveň potenciál silnějšího teleobjektivu. Samozřejmě nelze čekat zázračné výsledky a doufat, že bude v celém rozsahu nabízet ostrost odpovídající objektivům s pevným ohniskem. Širokorozsahové zoomu však neslouží pro profesionální užití, ale jako šikovný univerzální pomocník, kdy s sebou nechceme nosit množství objektivů. Ideálně se tak hodí například na dovolenou apod.
Objektiv je vyroben ze 16 elementů ve 13 skupinách. Minimální zaostřovací vzdálenost je 0,45 cm po celém rozsahu, což přináší poměr zvětšení 1:3,5. To zdaleka není pravý makroobjektiv (1:1), ale na svou kategorii je to velmi slušné. Zaostřování je řešeno interně, takže se přední část neotáčí. Před přední vstupní čočku lze našroubovat filtry s průměrem 62 mm. Hmotnost je cca 430 g. Maximální clonové číslo je F22, přičemž samotná clona je konstruována ze 7 lamel. Objektiv se vyrábí pro bajonety Canon, Nikon, Pentax a Sony (Konica Minolta).

Tamron AF 17-50mm F2.8 XR Di-II LD Aspherical [IF]
Pro náročnější je zde určen širokoúhlý objektiv, který je opět určen pouze pro APS-C snímače u digitálních zrcadlovek. Díky ořezovému faktoru se po nasazení dočkáme obrazovému úhlu odpovídajícímu rozsahu 26 - 75 mm u kinofilmu. Díky velmi dobré světelnosti F2,8 po celém rozsahu se může tento Tamron hodit jako slušný "záklaďák".
Mechanismus zaostřování je opět ukryt uvnitř objektivu, takže se přední člen neotáčí. Minimální vzdálenost zaostření je 27 cm. Průměr filtrů je 67 mm. Hmotnost je cca 434 g. Maximální clonové číslo je F32. Objektiv je vyráběn pro bajonety Canon, Nikon a Sony (Konica Minolta).

Sigma 18-50 F2,8 EX DC MACRO
S velmi podobnou novinkou přišla i Sigma, která nabízí jen o něco málo větší počáteční ohnisko. Zkratka DC znamená u Sigmy označení pro objektivy určené pouze pro DSLR s APS-C snímačem. Po započítání ořezového faktoru získáme rozsah 27 - 75 mm (ekvivalentní kinofilmu). Stejně jako řada XR u Tamronu, přináší znak EX u Sigmy označení pro kvalitnější a pokročilejší objektivy. Sigma se také může pochlubit konstantní světelností F2,8. Opět zde označení Macro značí spíše přiblížení se k makro objektivu, než skutečný makroobjektiv. Minimální zaostřovací vzdálenost je 20 cm, díky čemuž získáme poměr zvětšení 1:3.
Maximální clonové číslo je F22 a clona je tvořena 7 lamelami. Objektiv je složen z 15 elementů ve 13 skupinách. Hmotnost je cca 450 g. Filtry musíme kupovat s průměrem 72 mm. Objektiv je vyráběn pro bajonety Canon, Nikon, Sigma, Sony (Konica Minolta), Pentax a systém 4/3.

Sigma 18-200 mm F3,5-6,3 DC OS
Také Sigma nabízí širokorozsahové zoomy. 18-200 není v její nabídce žádnou novinkou. Tento objektiv však nabízí výhody optické stabilizace (OS). Zkratka DC opět označuje, že objektiv je použitelný pouze na DSLR s APS-C snímačem, kde se díky ořezovému faktoru dostaneme na ekvivalent rozsahu 27 - 300 mm. Přední člen se při zaostřování neotáčí. Více bohužel Sigma o objektivu v tiskové zprávě, ani na webových stránkách neřekla.

Sigma 70 mm F2,8 EX DG
Tento nový objektiv by měl vyplnit mezeru mezi Sigmou nabízenými makro objektivy 50 mm a 105 mm. Určen je pro jakoukoliv DSLR, nebo kinofilmovou zrcadlovku, kde nabídne poměr zvětšení 1:1. Po nasazení na DSLR s APS-C snímačem získáme ekvivalent ohniska 105 m. Světelnost F2,8 umožňuje dobře pracovat s hloubkou ostrosti a nabízí použití rychlých časů. Maximální clonové číslo je F22, clona je složena z 9 lamel. Minimální zaostřovací vzdálenost je 25,7 cm. Filtry musí mít průměr 62 mm. Hmotnost je cca 525 g. Objektiv se vyrábí pro bajonety Canon, Nikon, Pentax, Sigma a Sony (Konica Minolta).

Ve zkratce:
::konec výroby MF objektivů Tamron
::Sigma přináší DG verzi 8 mm rybího oka
::největší středoformátový teleobjektiv

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: