Tamron uvádí nové objektivy s interním ostřením - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Novinky - příslušenství

Tamron uvádí nové objektivy s interním ostřením

4. září 2008, 00.00 | Tamron uvedl před blížící se photokinou několik novinek ze své stáje. Jedná se konkrétně o tři nové objektivy: jeden širokoúhlý, jeden makro a posledním je širokorozsahový objektiv - nabízející 15x optický zoom.

Největší boom kompaktních fotoaparátů již opadl a do popředí se stále více derou amatérské digitální SLR přístroje. Přední výrobci v oboru již dávno v tomto směru notně "tlačí na pilu" a spolu s nimi na tento – již nezvratitelný fakt, vcelku logicky reagují i výrobci objektivů a dalšího příslušenství. Společnost Tamron nyní – před blížící se Photokinou, uvedla jako velkou ochutnávku trojici nových skel, určených pro DSLR. Konkrétně se jedná o jeden širokoúhlý, jeden makro a jeden širokorozsahový objektiv - s 15x optickým zoomem. První a třetí z novinek svými parametry (počátečním ohniskem, resp. rozsahem zoomu), opět posunuly hranici ve své kategorii, zbylá (druhá) novinka je příjemným upgradem stávajícího – úspěšného makro modelu. Všechna tři skla jsou navíc nyní nově vybavena interním ostřícím mechanismem (s bajonetem pro Nikon - model D40/D40x).

SP AF10-24mm F/3.5-4.5 Di II
První novinkou je ultra-širokoúhlý objektiv s rozsahem ohnisek 10-24mm, což je zatím nejvíce (resp. nejméně) v nabídce širokoúhlých skel Tamronu. Objektiv je určen pro DSLR s APS-C snímačem (o velikosti 24 x 16 mm), tudíž reálné ohnisko – po přepočtu na 35mm kinofilm) dělá 16-37mm (faktor zvětšení 1,55x). Objektiv se skládá z 12 čoček, řazených do 9 skupin, clona je tvořena 7 lamelami. Světelnost skla je F3,5-4,5 s možností nastavení maximálního zaclonění na hodnotu F22. Úhel záběru se pohybuje (nejkratší ohnisko/nejdelší ohnisko): od 108° 44' do 60° 20'. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 24cm a maximální poměr zvětšení je zde 1:5. Možnost použití filtrů a předsádek umožňuje závit s průměrem 77mm. Fyzická délka SP AF10-24mm F/3.5-4.5 Di II se pohybuje od 83,2 do 86,5mm. Hmotnost objektivu je 406g. Výrobce dodává k tomuto sklu jako příslušenství sluneční clonu a krytku. V současnosti je tento typ dostupný ve verzích s bajonety Nikon a Canon, v dohledné době (přelom září/října) by se měla na trhu objevit také verze pro Pentax a Sony/KM.

SP AF90mm F/2.8 Di MACRO
Druhou novinkou je inovovaná řada populárního makro objektivu AF90mm. Nyní nově také s vlastními ostřícími motorky pro Nikon (D40). Toto sklo je kompatibilní s full-frame formátem (35mm), při použití s DSLR s menším snímačem (APS-C) musíme počítat s posunutím ohniska na 140mm. Objektiv se skládá z 10 čoček, řazených do 9 skupin, clona je tvořena 9 lamelami. Sklo vyniká dobrou světelností F2,8 s možností maximální clony F32. Úhel záběru je zde 27° a nejkratší zaostřitelná vzdálenost - 29cm. Jedná se o klasický makroobjektiv – čemuž odpovídá maximální poměr zvětšení – 1:1. Filtry a předsádky musejí mít průměr 55mm. Hmotnost objektivu je 405g a délka 97mm. Výrobce dodává spolu s objektivem ještě měkké pouzdro a krytku. SP AF90mm F/2.8 Di MACRO bude v prodeji koncem září a to s bajonety Nikon, Canon, Pentax a Sony/KM.

SP AF18-270mm Di II VC

Jedná se o nástupce zhruba rok a půl starého oblíbeného Tamronu AF18-250mm, kde výrobce nyní ještě lehce prodloužil nejdelší ohnisko (na 270mm) a nově přidal též optickou stabilizaci (VC). AF18-270mm F/3.5-6.3 Di II tak představuje objektiv s momentálně nejdelším ohniskovým rozsahem (15x), určeným pro DSLR, ovšem s menším snímačem – formát APS-C (ekvivalent 35mm kinofilmu je zde 28-419 mm). Nechybí opět ani systém vnitřního ostření (motorky) – pro použití s Nikonem D40. Světelnost je F3,5-6,3 s možností nastavení maximálního zaclonění na hodnotu F22. Objektiv se skládá z 18 elementů řazených do 13 skupin. Nejkratší vzdálenost zaostření je 49 cm. Největší dosažitelný poměr zvětšení je 1:3,5 (tzn. 0,29x). Clona se skládá ze 7 lamel. Průměr filtru je 72 mm. Objektiv ostří od 49 cm v celém rozsahu zoomu. Konstrukce objektivu má na délku 101 mm a šířku 80 mm. Hmotnost je cca 550 g. Optická stabilizace VC (Vibration Compensation) funguje na tzv.: principu “tri-axial system”. Tělo objektivu obsahuje trojici snímačů a ocelových kuliček pomocí nichž dochází k vyhodocení pohybů a následné kompenzaci optických členů ve všech třech osách (vertikálně, horizontálně i vpřed/vzad). Jako příslušenství dodává výrobce sluneční clonu a krytku objektivu. Tento objektiv bude v provedení s bajonety pro Nikon a Canon.

Závěr
Tamron touto trojicí vhodně doplnil své portfolio skel – přidal jeden ultra-širokoúhlý objektiv, inovoval osvědčené makro a znovu posunul laťku výše v oblasti skel s velkým ohniskovým rozsahem. Všechny tři typy navíc vybavil vnitřním ostřícím systémem (pro použití s Nikonem D40 - který nemá motorky vlastní). Zvláště posledně jmenovaný typ – AF18-270mm, vzbudí pravděpodobně opět vášivou diskuzi. Na jedné straně - vzhledem k velkému rozsahu zoomu (a složité konstrukci objektivu), nelze v oblasti kresby a optických vad očekávat vynikající výsledky, na straně druhé však toto sklo pokrývá rozsah, kde jsou běžně zapotřebí 2-3 objektivy. Pro méně náročné uživatele, kterým nevadí menší kompromisy v případě kvality obrazu, tedy může být právě Tamron AF18-270mm Di II VC vhodnou volbou.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: