Canon CanoScan 5200F - více pohodlí pro fotografy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Novinky - skenery

Canon CanoScan 5200F - více pohodlí pro fotografy

Canon Canoscan 5200F

4. května 2004, 00.00 | Společnost Canon uvedla na český trh inovovaný skener střední amatérské třídy s označením 5200f. V čem se liší od svého předchůdce a jak dnes vypadá inovace skenerů?

Na poli stolních skenerů se toho v poslední době až zas tak moc neděje, pokud se tedy bavíme o produktech, nikoli aliancích výrobců. Nicméně vývoj neustal, což demonstruje i uvedení nového skeneru Canon na český trh. Model CanoScan 5200F patří do střední amatérské třídy a přináší několik příjemných vylepšení ve srovnání se svým předchůdcem, modelem 500F.

Konstrukce a design
Model 5200 F je konstrukce poměrně blízký svému předchůdci, přestože se díky přepracovanému víku s vestavěným FAU adaptérem je o něco větší a těžší. Canon opět vsadil na kombinaci šedého a černého lesklého plastu, které doplňuje elipticky vytvarované pětice tlačítek pro přímé ovládání. Jednoduché, výrazně zaoblené tvary příjemně potěší na každém pracovním stole. Skener je poměrně výrazný a díky výšce 112 mm jej opravdu nepřehlédnete.

Technické parametry
Základ je shodný s předchůdcem, což je vzhledem k parametrům snímací hlavy poměrně pochopitelné. Nabízet vyšší rozlišení než 2400 x 4800 dpi ve střední třídě prostě smysl nemá. Stejně tak barevná hloubka až 48 bitů je vynikajícím parametrem, který je pro běžného amatéra víc než dostačující. Pokud se uživatel rozhodne využít maximálních hodnot, jistě ocení rychlé rozhraní USB 2.0, protože objemy přenášených dat jdou do desítek MB. Výrobce uvádí optickou denzitu 3,3 Dmax.
Skener dokáže pracovat s odrazivými předlohami do formátu A4 (210 x 297 mm) nebo s průsvitnými předlohami 35 mm formátu. FAU nástavec podporuje jak rámečkované, tak i nerámečkované pozitivní i negativní materiály. Na rozdíl od předchůdce dokáže pracovat s šesticí filmových políček či čtveřicí rámečkovaných předloh, což zvyšuje pohodlí a rychlost práce. Nový adaptér zvětšil mírně rozměry zařízení na 285 x 512 x 112 mm při hmotnosti 4,1 kg.
Druhou významnou novinkou je použití technologie FARE 2, která se stará o automatické retušování fotografií, rekonstrukce barev a odstraňování škrábanců a prachových částic. Skener i přes použití nové technologie zachovává základní rychlosti digitalizace. Náhled by měl být dle výrobce k dispozici za cca 5 sekund a skenovací rychlost se pohybuje od 7,1 do 123 ms/řádek.

Drobné detaily
Již dávno neplatí, že skener je možné vybírat pouze podle rozlišení, barevné hloubky a denzity. V tomto ohledu již dosahují všichni výrobci v podstatě stejných výsledků a ani drobné nuance jako speciální hexagonální buňky CCD snímače použité u Canonů nepřinášejí radikální rozdíly v kvalitě. Hlavní rozdíly mezi skenery se dnes najdou v oblasti uživatelského komfortu. Nový skener přináší zejména přepracovaný FAU adaptér pro práci s filmovými materiály. Nová vodítka filmového materiálu zjednodušují manipulaci s předlohou. Nový model je tišší než předchůdce a zejména přináší nové zpracování filmových materiálů v podobě algoritmu FARE 2. Ten využívá dvouprůchodové skenování (druhý průchod s infra detekcí škrábanců a prachu).

Hodnocení
Canon zatím neohlásil koncovou cenu pro českou republiku, ale dá se předpokládat podobná cenová relace jako u modelu 5000 F, který se dnes prodává s cenou pod 6.000 Kč. Pokud tento model srovnáme s konkurencí, je jasné, že se Canon snaží zejména reagovat na poslední modely HP Scanjet 5xxx, které se mohou pochlubit zejména větší flexibilitou předloh a automatickým podavačem předloh.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: