Novinky u Adobe - zpracování RAW souborů a možné novinky pro příští verze Photoshopu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Novinky

Novinky u Adobe - zpracování RAW souborů a možné novinky pro příští verze Photoshopu

9. listopadu 2006, 00.00 | Dnes pro vás máme připravený článek o novinkách v digitální fotografii, které pro nás připravilo Adobe. Čeká nás nejnovější aktualizace pluginu pro zpracování RAWů, který umí již pracovat s RAWy z Canonu 400D a Nikonu D80. Dozvěděli jsme se také něco o utajovaných novinkách, které jsou zatím ve vývoji a zdarma si můžeme vyzkoušet program Lightroom, který slouží jako efektivní nástroj pro správu a editaci digitálních fotografií.

Dnes pro vás máme připravený článek o novinkách v digitální fotografii, které pro nás připravilo Adobe. Čeká nás nejnovější aktualizace pluginu pro zpracování RAWů, který umí již pracovat s RAWy z Canonu 400D a Nikonu D80. Dozvěděli jsme se také něco o utajovaných novinkách, které jsou zatím ve vývoji a zdarma si můžeme vyzkoušet program Lightroom, který slouží jako efektivní nástroj pro správu a editaci digitálních fotografií.

Adobe Camera Raw 3.6
Ve své nejnovější verzi Adobe Photoshop CS2 umí zpracovávat RAW soubory téměř z jakékoliv současné DSLR. Podpora RAWů byla již u CS, ale aktualizace se brzy zastavily a nepodporují již nejnovější modely. Plugin Camera Raw lze stáhnout zcela zdarma a instalace je velmi jednoduchá. Stačí do adresáře Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS2\File Formats zkopírovat stažený soubor (Camera Raw.8bi). Odkaz pro stažení je ZDE.

Ve verzi Camera Raw 3.6 přibyla podpora pro:
- Canon EOS 400D
- Fujifilm FinePix S6000fd
- Fujifilm FinePix 9600
- Leica D-LUX3
- Leica Digilux 3
- Leica V-LUX 1
- Nikon D80
- Olympus E400
- Olympus SP-510 UZ
- Panasonic DMC-LX2
- Pentax K100D
- Pentax K110D
- Samsung GX 1L

Pro Photoshop CS je dostupná verze 2.4 z ledna 2005. Ke stažení je ZDE.

Adobe Photoshop Lightroom Beta 4.1
Na začátku roku Adobe představilo nový software pro editaci a prohlížení digitálních fotografií, který bude zaměřen na zpracování většího počtu snímků, tzn. bude mít lepší workflow než klasický Photoshop. Byla to zjevná reakce na program Aperture od Apple. Nelze se tedy divit, že nový software Adobe Photoshop Lightroom byl dostupný pouze pro Mac. Zhruba v půlce července uvolnilo Adobe i verzi pro Windows. Vše má zatím označení Beta (testovací verze) a program je zdarma!
V červenci byl program označen jako Beta 1.0, nyní se jedná o verzi Beta 4.1. Funkce a zejména ovladatelnost tohoto programu se postupně zlepšují a smyslem celého snažení je vytvořit finální verzi programu na základě reakcí uživatelů Beta verze. Proč se tedy nezúčastnit vývoje? Stáhněte si program na této adrese a vyzkoušejte jeho možnosti zdarma, Beta 4.1 bude funkční do 28. února 2007. Před stáhnutím programu je potřeba se registrovat.

Adobe Labs novinky
Na tiskové konferenci na německém veletrhu Photokina 2006 nám byly představeny některé funkce Photoshopu, které jsou ve vývoji a není jisté ani jejich praktické nasazení v budoucích verzích. Původně bylo informační embargo o něco delší, ale díky zájmu bylo zrušeno před několika dny. Bohužel neexistují žádné oficiální tiskové informace, ani screenshoty, a tak můžeme pouze nastínit funkčnost nástrojů, které nám byly předvedeny.

1) rozšířené funkce nástroje Vanishing Point
Ve verzi Photoshop CS2 je nástroj Vanishing point určen pro retuši a montáž s ohledem na perspektivu. Pracovalo se však pouze ve dvou rozměrech (2D). Nové 3D funkce umožní jednodušeji provést náročnější montáž, například pohybovat zkopírovaným oknem po ploše domu, apod. Po jednoduché modelaci tvaru objektu již stačí pouze posouvat zkopírovanou oblastí. Další inovací tohoto nástroje může být měření objektů. Pokud známe například výšku nějakého "referenčního" objektu na snímku, můžeme pomocí nástroje měřit ostatní objekty ve vymezeném prostoru.

2) editace videa ve Photoshopu
Propojování aplikací u Adobe není žádná novinka. Stále více si některé schopnosti vyměňují například Photoshop s Illustratorem. Kombinace bitmapové a vektorové grafiky je tak o něco jednodušší. Podobně tomu je i v případě videa, které dosud ve Photoshopu nemělo šanci ani být otevřeno. Editací videa ve Photoshopu bychom získali možnost využít nástroje pro odstranění skvrn způsobených nečistotami na objektivu apod.

3) detekce manipulace obrazu
Další dvě funkce slouží pro testování, zda-li nebylo s obrazem manipulováno. Pokud máme podezření, že nějaká oblast byla retušována, pomocí nového nástroje bychom měli možnost tuto skutečnost zjistit. Tento nástroj by však pracoval lokálně.

4) detekce použití Klonovacího razítka (Clone stamp)
Zatímco u předchozí funkce bylo nutno zvolit oblast, která byla analyzována, tento nástroj pracuje automaticky po celém snímku. Slouží pro detekci manipulace obrazu pomocí nástroje Klonovaní razítko.

Závěr
U žádného z těchto nástrojů nebylo potvrzeno, zda-li se někdy použijí, ale rozšíření nástroje Vanishing Point do 3D a detekce manipulace obrazu by byly velmi šikovné nástroje.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Novinky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: