Reportáže - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Reportáže

Žiji proto, abych fotografoval, fotografuji, abych žil

9. února 2007, 00.00 | Pokud si při pohledu na fotografie horských krajin Ctibora Košťála (*1956) vybavíte více než čtyřicet let staré snímky Viléma Heckela, určitě se nejedná o souvislost čistě náhodnou. Stejně jako jeho velký vzor, také Ctibor Košťál miluje a fotografuje hory s respektem před jejich majestátní i krutou krásou – ať jde o vrcholky Himálají či úbočí Krkonoš. Pokud chcete s tímto významným představitelem východočeské krajinářské školy, jenž je možná k vašemu překvapení samouk, pobesedovat, přijďte ve středu 21. 2. v 19 hodin do IDIFu v Hálkově ulici.

 

 

 

Umění už dnes nikoho nezajímá

2. února 2007, 00.00 | Fotograf Zdeněk Lhoták (*1949) mě před vstupem do svého ateliéru v Říční ulici na Újezdě upozornil, že jdu po schodech prošlapaných bratry Čapky, kteří tu kdysi bydleli. Zdá se, že to pro něj hodně znamená, stejně jako pro něj má cenu setkání s nepálskou a tibetskou kulturou, meditování na kopcích nebo lehce dadaistický humor. A ovšem fotografování, kterému se i přes výše uvedený povzdech v titulku věnuje s neutuchajícím nadšením. O tom vás jistě přesvědčí ve středu 7. února na dalším klubovém setkání v IDIFu.

 

 

 

Naše kultura spěje ke konci

19. ledna 2007, 00.00 | Fotograf Jiří Koliš (*1953) má vzhled atleta. Aby ne, léta býval hokejovým brankářem. Při našem setkání však o sportu hovořil překvapivě málo: zavzpomínal na léta prožitá v redakci populárního týdeníku Stadión, upozornil na stále se horšící podmínky sportovní fotografie na olympijských hrách a své přátelství s hokejovými hvězdami – Ivanem Hlinkou, Jaromírem Jágrem a Dominikem Haškem – odbyl několika slovy. Čtenářům se představuje spíše jako filozof s mimořádným přehledem, jemuž není lhostejný ani osud evropské kultury.

 

 

 

Na dobré světlo nečekám

12. ledna 2007, 00.00 | Z tvorby Tomáše Bicana (*1973) jsou asi nejznámější výtvarně laděné snímky industriální krajiny. Také za ně získal spoustu cen: 22 trofejí v soutěži Praha fotografická a dvě ceny v Czech Press Photo. Věnuje se ale i panoramatické tvorbě, dokumentu a občas zabrousí i do hájemství makrofotografie. V prosinci vzbudila pozornost jeho výstava v pražské Galerii Václava Špály, kde se prezentoval 50 velkoformátovými fotografiemi s pražskými motivy. Rozhovor s touto nevšední osobností je určen všem, kteří propásli středeční klubové setkání v IDIFu.

 

 

 

Lidé se baví hýbavým dějem páření

13. prosince 2006, 00.00 | Jan Saudek, bezkonkurenčně nejznámější český fotograf a nositel vysokého francouzského vyznamenání Rytíř umění a písemnictví, žije tak turbulentně, až se zdá, že jeho den musí mít alespoň 48 hodin. Den před naším setkáním portrétoval celé družstvo pozemních hokejistek, pracuje na podobiznách známých lidí i těch, kteří na slávu teprve čekají, fotí členy ND – od herců a pěvců až po personál. K tomu maluje (i miluje), chodí do společnosti a cvičit. Jak uvidíte dále, bylo tuto renesanční osobnost těžké přimět k rozmlouvání pouze o fotografii.

 

 

 

Luboš Wišniewski: Cítím se být Afrikáncem

4. prosince 2006, 00.00 | Znáte fotografa, který snímá močové kameny? Ne? Prosím, seznamte se. Luboše Wišniewského sice již léta živí špičková zdravotnická technika, ale známým se stal především svými brilantními makrofotografiemi drobné fauny. Sympatické je na něm to, že fotí v klidu, s láskou, nežene se za úspěchem. Možná právě proto si úspěch vybral jeho – v podobě Zlaté ceny, kterou v roce 1999 získal ve fotografické soutěži firmy Olympus v Japonsku. Nyní máte příležitost se s Lubošem Wišniewským setkat, a to 6.12. na klubovém večeru v IDIFu.

 

 

 

Určitá forma exhibicionismu je u fotografa žádoucí

27. listopadu 2006, 00.00 | ... říká Miroslav Hoza, přezdívaný „guru české panoramatické fotografie“, jehož zásluhou v ČR vznikla odnož finského fotografického projektu Panhorama. Při rozhovoru s ním máte dojem, že nic nedělá polovičatě, ať už se jedná o jeho milovanou fotografickou profesi, nebo třeba prožitky, které skýtá život. Meč na zdi v jeho domě navíc prozrazuje, že se věnuje i charitě v Řádu sv.Lazara Jeruzalémského, jehož je rytířem.

 

 

 

George Ksandr: Na Manhattanu jsem prošoupal podrážky

13. listopadu 2006, 00.00 | Když George Ksandr hovoří, je ho plná místnost. Vypráví, jak se učil u legendy české fotografie Josefa Sudka, o snímku na volební plakát, který téměř s nasazením života pořídil pro Indíru Gándhíovou, o zděděných zlatých rollexkách, které zásadně nenosí na golf, vypočítá vlivné kurátory a galeristy po celém světě, s nimiž má přátelské vztahy, nezapomene ani na střet s princem Charlesem. Záhy ale zjistíte, že se za touto fasádou skrývá člověk s neobyčejným rozhledem, schopností shodit sama sebe - i se značnou dávkou sebekritiky a skromnosti

 

 

 

PhotoPlus 2006: Semináře, workshopy a kulaté diskuzní stoly

6. listopadu 2006, 00.00 | PhotoPlus letos nabízí svým návštěvníkům více jak stovku seminářů, workshopů či diskuzí. Zaměření, úroveň i informační hodnota se hodně liší, přesto účastníci odcházejí většinou se spokojeným výrazem ve tváři.

 

 

 

PhotoPlus 2006

 

 

 

Strana výpisu

... 13

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: