SilverFast 6.5 v novém kabátě - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky

SilverFast 6.5 v novém kabátě

24. ledna 2007, 00.00 | Populární produkt společnosti LaserSoft netřeba nijak dlouze představovat. Jedná se o komplexní skenovací balík, který je nyní nově k dispozici ve verzi SF 6.5 a oproti starším typům nabídne hned několik zajímavých změn v podobě nových, užitečných funkcí.

Populární produkt společnosti LaserSoft netřeba nijak sáhodlouze představovat. Jedná se o komplexní skenovací balík, který je nyní nově k dispozici ve verzi SF 6.5. Kromě verze pro skenery můžete zvolit také aplikaci pro digitální kamery, high-end skenery nebo tiskárny. Poslední verze SilverFastu, stejně jako předchozí verze, podporuje téměř všechny v současnosti dostupné (nové i starší) ploché skenery a také RAW formáty digitálních fotoaparátů. K dispozici je mj. volitelně také komplexní balík IT8 calibration pro Color management.

Na oficiálních stránkách www.silverfast.com je k dispozici freeware testovací verze (s 30denní zkušební lhůtou), kterou si po odzkoušení můžete případně objednat v plné verzi. SilverFast 6.5 je v poslední verzi k dispozici stejně jako jeho předchůdci v provedení základním "SE", určeném pro začátečníky, nebo ve verzi pro profesionály "Ai". Základní verze SilverFast SE má jednodušší ovládání a také trochu ořezanou funkční výbavu (oproti "Ai") a dostupná je za 49 USD. SilverFast Ai nabízí maximum v dané nabídce, včetně například též kompletní správy barev (IT8 calibration) a je možné ji sehnat od 119 USD. SilverFast je dostupný jak pro Windows, tak pro MAC a ještě před stahováním zkušební verze si můžete zvolit způsob komunikace s vaším operačním systémem, tedy zda budete používat TWAIN rozhraní, anebo chcete SilverFast ovládat přes Adobe Photoshop. Spolu k SilverFastu 6.5 si lze pořídit také tiskovou aplikaci PrinTao, sloužící k tvorbě a tisku všeho – od náhledů fotografií až po tisk plakátů či fotografických alb. O této aplikaci však dnes řeč nebude. Takže čím nás překvapí nový SilverFast?

SilverFast 6.5

Skenovací softwarová aplikace SilverFast v aktuální verzi nabízí oproti starším typům hned několik zajímavých změn. Mezi ty zásadní patří Multi-Exposure, Automatic Frame Detection, Ai-HDR Gamma Optimization, Export to PDF, NegaFix, SilverFast Basic a Selective Color Correction. Například právě s posledně jmenovanou funkcí jsme se mohli setkat již u starších verzí SilverFastu, ale zde došlo k malému (a praktickému) rozšíření. Pojďme si tedy ve stručnosti jednotlivé funkce představit.

Multi-Exposure
Dynamický rozsah každého obrázku hraje jednu z klíčových rolí při posuzování výsledku skenované (fotografované) předlohy. Funkce Multi Exposure se snaží z každého skenovaného obrázku, zachyceného na filmovém materiálu, "vyždímat" co největší dynamický rozsah. CCD snímací čip během skenu natáhne obě hranice dynamického rozsahu, čímž dostaneme z obrázku maximum barevných informací. Funkci Multi-Exposure však lze uplatnit pouze při skenování filmových materiálů.

Automatic Frame Detection
Funkce automatické detekce obrázků nabízí praktickou utilitu, která je schopna automaticky rozpoznat skenovaný obrázek (nebo obrázky) a jeho (jejich) umístění na skenovací ploše. A to i bez použití některého z držáků – holders (na 10 x 15 cm, 9 x 13 cm, 35mm kinofilmové políčko, diapozitiv apod.). U starších verzí jste museli sami definovat skenovanou předlohu, zde to udělá funkce Automatic Frame Detection za vás. Stačí jen umístit předlohy na plochu, dát "Prescan", SilverFast nejprve zobrazí jeden velký obrázek – kompletní náhled a volbou tlačítka AutoFrame dojde k aktivaci automatického rozpoznávání. SilverFast dále vygeneruje individuální rámeček pro každý skenovaný obrázek. Funkce automaticky uloží každý obrázek zvlášť (ke korektnímu výsledku v těchto případech by měla být použita kombinace Automatic Frame Detection s dávkovým skenováním – Batch).

Ai-HDR Gamma Optimalizace
Nová verze SilverFastu dále nabízí pokročilé skenování a zobrazování ve 48bitovém režimu (tato funkce je však dostupná pouze pro vyšší, profesionální verzi SilverFastu, označovanou jako "Ai"). Ai-HDR Gamma je dalším spojením mezi skenováním ve 48bitovém módu a zpracováním digitálních dat ve verzích SF HDR a HDR Studio (HDR – High Dynamic Range, uplatní se kupř. při skenování a ukládání dat ve vysoké kvalitě, např. v TIFF formátu). Synchronizace v 48bitovém módu je shodná jak ve verzích SilverFast Ai, tak SilverFast HDR.

PDF Export
Verze SF 6.5 nyní dovoluje uživatelům jednoduše konvertovat dokumenty do PDF formátů. Dokument v PDF šetří místem, neboť při uložení do tohoto formátu je využito méně prostoru než v případě ostatních formátů (JPEG, TIFF atd.). Je ovšem třeba mít na paměti, že je to na úkor kvality. Nicméně záleží samozřejmě na způsobu dalšího použití. Tato funkce je ideální například v případě odesílání skenovaných dokumentů prostřednictvím elektronické pošty apod. Standard PDF při exportu prostřednictvím SilverFastu 6.5 je kompatibilní s formáty PDF/A, PDF/X a PDF/E.

SilverFast Basic
S poslední verzí SilverFastu 6.5 bude k dispozici také jednoduché uživatelské prostředí, které je určeno pro méně pokročilé uživatele a jeho součástí jsou tutoriály, obsahující nejen úplné základy skenování, ale i pokročilé funkce a operace s touto aplikací. Pomocí "Basic módu" se naučíte, jak dosáhnout co největší efektivity práce při současném použití co nejméně ovládacích prvků (a tedy v co možná nejkratším časovém úseku). Basic Mode bude dostupná ve verzích SE, SE Plus, DC SE a DC VLT.

NegaFix
Další funkce NegaFix nabídne rychlé a účinné řešení při "dobarvování" určitých ploch v případě snímání negativů. Jedná se v podstatě o jednoduché barevné korekce. Některé snímky jsou již staré, zašlé a tato funkce jednak vyrovnává snímek kontrastně, a pak také srovnává barevné odchylky. Rozptýlené barevné části nebo různé nežádoucí artefakty na snímku (barevné mapy, žlutavý nádech apod.) můžete odstranit a nahradit odpovídající barvou. Barevné úpravy lze také provádět pomocí známé utility CCR (Color Cast Removal), která byla dostupná již u starších verzí SF. NegaFix obsahuje více než 120 uložených předdefinovaných profilů, mezi kterými najdete odpovídající profil pro drtivou většinu operací skenování negativů do podoby standardního obrázku.

 

SCC aneb Nahrazení barvy
S funkcí Selective Color Correction prostřednictvím funkcí Multi-Layers a Multi-Masking jsme se mohli setkat již u starších verzí, nicméně i zde došlo k malé inovaci. Zatímco u starších verzí bylo možné vybrat až čtyři různé masky (ovšem odlišného barevného spektra) a dále s nimi pracovat (nahradit danou barvu), zde lze zvolit až čtyři objekty, ovšem se stejným barevným odstínem, a u každého z nich je možné nastavit konkrétní barvu (resp. její nahrazení). Funkce je tedy založena na stejném principu, ale s rozšířenými možnostmi.

 

Závěrem

Představení nové verze SilverFastu 6.5 je za námi. Ačkoli se nejedná o žádný přelomový produkt ve své řadě, přeci jen jsme se dočkali několika zajímavých vylepšení, z nichž za zmínku stojí rozhodně např. možnost skenování do PDF formátu, automatická detekce skenované předlohy (popřípadě více předloh), možnost rozšíření dynamického rozsahu a nebo pokročilé skenování a zobrazování v 48bitovém režimu. Upgrade starších verzí na SF 6.5 je možný (záleží zde na konfiguraci a používané verzi). Pro SilverFast Ai, DC Pro a HDR stojí upgrade 40 USD, pro SilverFast AI Studio, DC Pro Studio a HDR Studio 50 USD.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Novinky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: