Společnost onOne Software představila novou verzi pluginu PhotoFrame 4 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Novinky

Společnost onOne Software představila novou verzi pluginu PhotoFrame 4

21. října 2008, 00.00 | Společnost onOne Software představila novou verzi Photoshop pluginu PhotoFrame 4, který se používá na efektní orámování fotografií. Nově je PhotoFrame 4 ve verzi Pro použitelný i s Adobe Lightroom 2 a Apple Aperture 2.1. Inovován byl jak obsah a management knihovny rámečků, tak prohlížeč. Zvýšila se intuitivnost ovládání programu a míra uživatelské kontroly nad finálními úpravami. Rovněž byly přidány některé nové efekty orámování. Pojďme si nové vlastnosti PhotoFrame 4 představit blíže.

Plugin PhotoFrame 4 má již letitou tradici. Byl vyvinut firmou Extensis a po její akvizici tento program nyní rozvíjí a distribuuje společnost onOne Software. Tato společnost se specializuje na produkci prvotřídních profesionálních pluginů, do jejího portfolia spadají například další známé Photoshop pluginy MaskPro či Genuine Fractals. V případě PhotoFrame se jedná o zásuvný plugin, který v hostitelském editoru může k fotografiím či obrázkům přidávat různé efektní styly typu ozdobných okrajů a orámování. Je určen především pro profesionální fotografy či náročné amatéry. V programu je možné si vybírat z knihovny rámečků, která obsahuje stovky přednastavených rámců různých stylů. Uživatel tak může snadno a rychle vylepšit stylizaci své fotografie přidáním některého z rámečků. Program samozřejmě umožňuje vytvořit svůj vlastní styl orámování fotografie či ozdobného okraje.

Do nejnovější verze pluginu PhotoFrame 4 byly přidány desítky nových stylů orámování. Některé z nich byly vyvinuty ve spolupráci s profesionálními fotografy. K dispozici je také nová přepracovaná knihovna rámečků, která má intuitivnější rozhraní. Dále byli přidány další ovládací prvky v nastavení fotorámečků a je dostupná větší uživatelská kontrola nad konfigurací výstupu. Nové charakteristiky PhotoFrame 4 si nyní blíže představíme.

Nová kompatibilita PhotoFrame 4 s aplikacemi Adobe Photoshop Lightroom 2 a Apple Aperture 2.1

Jednou z nejvýznamějších novinek verze pluginu je také to, že se rozšiřuje okruh hostitelských aplikací, v rámci kterých jej lze používat. Zatímco dříve to byl výhradně Adobe Photoshop, tak nyní mohou uživatelé pracovat s PhotoFrame 4 i v aplikacích Adobe Lightroom 2 a Apple Aperture 2.1 (pouze u verze PhotoFrame 4 Pro). Nutno dodat, že ti, kdo chtějí používat PhotoFrame 4 v Ligtroom 2, musí mít v počítači nainstalovaný Photoshop CS2, CS3 či CS4. Při používání PhotoFrame 4 s Aperture 2.1 není instalace Photoshopu potřeba. Výhodou používání PhotoFrame 4 v Lightroom 2 je například to, že lze hromadně “vyvolávat” vyselektované fotografie s vybraným orámováním. To umožňuje znatelněji rychlejší práci s programem nežli při individuálním využívání dané pluginu v Photoshopu. Lze také nastavit konkrétní orámování u jedné fotografie a na ostatní fotografie toto nastavení jednoduše zkopírovat jedním kliknutím.


Nová knihovna rámečků

Výrazně inovovaná knihovna rámečků ve PhotoFrame 4 nabízí nový moderní design (podobný jako například Lightroom). Renovované grafické rozhraní knihovny rámců poskytne uživateli intuitivnější prostředí pro vyhledávání rámečků a ozdobných okrajů. Umožní také jejich aplikovaný náhled na fotografii. Centrální kontrolní panel knihovny rámečků dovoluje uživatelům si rámce snadněji vyhledávat, procházet a prohlížet jednotlivé vzory, včetně volitelného pozadí, textur a stylů zdobení okrajů. U rámečků lze také provést jejich oznámkování "hvězdičkami" a vytvářet si tak kolekce. Nově si lze také nechat zobrazit náhled vybraného orámování tak, jak bude vypadat na fotografii, týká se to i změny barvy či textury pozadí. Velikost náhledu je možné si nastavit posuvníkem. V aplikaci jsou také nový systém vodítek a měřítek pro přesné vytváření rámečku a jeho polohování vůči fotografii, na kterou je aplikován. Pro všechny, kdo s programem PhotoFrame 4 začínají či se chtějí více dozvědět o jeho možnostech, jsou určeny videotutoriály, které jsou nainstalovány spolu s programem (nalezneme je v menu "Show me how").


Nový management databáze rámečků

PhotoFrame 4, narozdíl od dřívějších verzí, nyní umožňuje si vybírat lokace adresářů, ve kterých jsou v počítači nahrány knihovny rámečků. Fotografové si tak můžou například databázi rámečků (přes 1 GB dat) nosit na nějakém mediu sebou a nemusí tak zabírat místo na disku v PC. Nebo si mohou své vytvořené rámečkyy ukládat do libovolné složky v počítači a cestu k ní pak zadat v nastavení pluginu PhotoFrame 4. Program si nastavenou cestu k daným souborům pamatuje a při dalším spuštění pluginu si konkrétní adresář sám vyhledá a nahraje do náhledu.

Všechny dostupné styly rámečku jsou přehledně roztříděny do kategorií, které lze najít na levém panelu knihovny. Panel obsahuje dvě záložky. Jedna záložka je vlastní databáze dostupných rámců a obsahuje jejich jednotlivé kategorie, které se dají "rozkliknout" na další podsekce. V tomto úseku je nahoře políčko pro vyhledávání rámečků. Dole jsou ovládací prvky, kterými lze do knihovny přidávat (či odebírat) další přednastavené rámce. Druhá záložka náleží přednastaveným "presetům", které byly zhotoveny některými profesionály v oboru. Samozřejmě i zde si může uživatel vytvářet vlastní "presety" a mít k nim v budoucnu snadný přístup. Velikost náhledu je nastavitelná posuvníkem.


Nové a přepracované styly rámečků.

Výrobce kompletně remasteroval všechny dosavadní vzory rámců, které nabízely předchozí verze, aby jim podle svých slov poskytnul modernější vzhled. Byly přidány celé kategorie nových efektů rámečků a ozdobných okrajů. Jedná se o například o speciální efekty překrývající se textur (“Texture overlays”), realistické simulace filmových okrajů, typografické ozdobné okraje a celou řadu dalších efektů.


Nové možnosti nastavení výstupu

Byl přepracován a rozšířen panel exportu, na kterém nyní uživatel může více ovlivnit atributy výstupu programu. Má takto větší přehled o tom, jak se konkrétní rámeček aplikuje na danou fotografii. Rámečky, prolínající grafika či ozdobné okraje mohou být do fotografie přidány v aktuální vrstvě či se mohou nahrát do nové samostatné vrstvy v rámci fotografického editoru (např. Photoshop či Apple Aperture). Díky tomu lze se samostatnou vrstvou využívat všechny další standardní úkony, které pokročilý editor fotografií poskytuje (například maskování či prolínaní vrstev). Výrobce uvádí, že zapracoval na vylepšení kvality rámečků tak, aby byly tyto rámečky bezproblémově aplikovatelné (a exportovatelné) i na rozměrné fotografie. Přepracován byl i režim dávkového zpracování souborů, kde je například možné hromadně fotografie opatřovat i vodotiskem, měnit jejich velikost, barevný prostor aj.


Podpora vícevrstevné práce s rámečky

PhotoFrame 4 dovoluje uživateli různě kombinovat a stavět na sebe až 32 jednotlivých rámečků, které jsou umístěny v jednotlivých vrstvách podobně, jako ve Photoshopu. Fotograf tak může vybrat více vrstev a najednou u nich provést změnu atributů jako je například velikost, orientace, úhel náklonu, průhlednost a další.

PhotoFrame 4 přichází do distribuce ve dvou verzích: Professional a Standard. Rozdíl mezi těmito verzemi spočívá hlavně v počtu přednastavených rámečků: verze Pro obsahuje cca přes 1 100 rámečků, Standard jich poskytuje „jen“ 1 000. Verze Pro má navíc v sobě zahrnuty presety od profesionálních svatebních fotografů a je provázána s aplikacemi Adobe Lightroom 2 a Apple Aperture 2.1. Cena verze Professional činí 259,95 USD, cena Standard podoby je 159,95 USD. Částky jsou to jistě nemalé, nicméně vzhledem k možnostem, které daný plugin nabízí, jsou pochopitelné. PhotoFrame 4 je již v prodeji. Na stránkách výrobce onOne Software je možné si stáhnout demo a výrobek si vyzkoušet.

Více informací najdete zde: http://www.ononesoftware.com

Demo ke stažení (velikost 1,4 GB) najdete zde: http://www.ononesoftware.com

Zdroje: Tisková zpráva onOne Software a demo

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Novinky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: