photokina 2006: digitální kompakty dnes a zítra - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Trendy

photokina 2006: digitální kompakty dnes a zítra

photokina 2006

9. října 2006, 00.00 | Veletrh photokina 2006 skončil a kromě představování novinek jsme pro vás připravili i několik článků věnovaných novým trendům. První z nich jsme se rozhodli věnovat stále nejmasovější komoditě v oboru – kompaktním fotoaparátům.

Přestože největší boom kompaktních digitálních fotoaparátů je již za námi, stále jde o nejprodávanější typ fotografické techniky. Éra přechodu z klasické na digitální fotografii ve vyspělých zemích včetně ČR v podstatě končí, přesto zejména díky obměně staré techniky, počty prodaných kompaktů u nás klesají jen velmi pozvolna. Nicméně s tím, jak se mění očekávání kupujících, se musí vyvíjet i technologie. Co v tomto ohledu přinesla photokina 2006?


Olympus je stále nejúspěšnějším prodejcem kompaktů u nás

Rozlišení opět láme rekordy
Na přelomu let 2005 a 2006 jsme si libovali, že hon za megapixely skončil a kompakty se zastavily u 6MPix snímačů. Bohužel šlo pouze o oddechový čas a závod mezi výrobci opět jede naplno. Po 8MPix snímačích nastoupila další generace, tentokrát 10MPix snímačů při zachování neuvěřitelně malé úhlopříčky 1/1,8 palce. Přínos dalšího zvýšení rozlišení je u kompaktu již víceméně hypotetický, přesto nový 10MPix snímač nasazují postupně všichni výrobci. Uvidíme, zda budou kupci ochotni nadále hrát tuto absurdní hru a budou ochotni investovat do snímače s tak malou velikostí buňky. V některých případech totiž kvalita záznamu u 10MPix kompaktu může být dramaticky horší, než je tomu u 6 či 7Mpix modelu se stejnou optikou. Navíc pokud se něco nestane, tak při tomto tempu bychom na photokině 2008 viděli 16 až 20MPix kompakty, což zní hodně neuvěřitelně.

Optika bez velkých překvapení
Co se týče objektivů, výrobci jsou viditelně obezřetnější v chrlení novinek. Je sice pravda, že se objevila řada experimentálních modelů s pevným ohniskem, se širokoúhlým objektivem či dokonce s dvojicí objektivů, přesto většina modelů zůstává u klasické koncepce 3x optického zoomu. Limity dané rozměry a nároky snímačů jsou na optiku natolik vysoké, že se zřejmě nedaří či nevyplatí v tomto směru podnikat razantní kroky.

Dokonce ani zapouzdřené objektivy neslaví tak velké úspěchy, jak se očekávalo. Na vině může být jak nedůvěra uživatelů, tak některé technické překážky. Proto se s touto technologií setkáváme pouze u těch nejmenších modelů, nebo u modelů, které chtějí dosáhnout vodotěsnosti či aspoň vodě odolnosti. Zde má optika schovaná uvnitř těla jasně navrch, což potvrzují modely jako je Olympus mju 725SW/730.


Panasonic stále vsází zejména na stabilizaci

Hit jménem stabilizace obrazu
Toto šílenství začalo u ultrazoomů díky masivní kampani Panasonicu. Stabilizace existovala sice již pěknou řádku let před tím, ale masivní marketing doslova strhl lavinu zájmu o stabilizovaný obraz. Ani kompakty nezůstaly vůči hysterii ze stabilizace imunní a tak se vyrojila celá plejáda modelů využívajících jak pohyb optiky, tak i pohyb snímače. Na rozdíl od zrcadlovek je v případě kompaktů výsledek v podstatě rovnocenný a tak každý výrobce volí tu technologii, která je mu bližší, či kterou potřebuje zdokonalovat právě pro segment DSLR. Zdá se, že lehce převládá obliba stabilizace čipu, protože jen přeci jen universálnější z pohledu možnosti snadného nasazení ve více modelech najednou.

Co se týče výsledků stabilizace u kompaktů, přestože nepoužívají většinou příliš dlouhá ohniska, může laickému uživateli hodně pomoci. Ideální je, pokud fotoaparát kombinuje optickou a digitální stabilizaci (např. Olympus a Sony), protože v takovém případě se fotoaparát dokáže vypořádat i s pohybem ve scéně.

Hit jménem vysoká citlivost
Pokud stabilizace obrazu je oblíbenou funkcí, vysoká citlivost je nejnovější marketingovou bombou, ke které inklinují postupně všichni výrobci. Citlivost ISO 16OO, ISO 3200 či dokonce ISO 6400 jde v případě kompaktu dosáhnout pouze za cenu obrovské ztráty ostrosti a nárůstu šumu, přesto i takto postižené snímky jsou z pohledu amatéra lepší než rozmazané/stržené fotografie. A tak výrobci horečně zesilují signál získaný ze snímače a následně se z něj snaží nejrůznějšími algoritmy vyfiltrovat maximum šumu, jen aby mohli nabídnout co nejvyšší citlivost.

Z pohledu majitelů DSLR je tento trend zcela nepochopitelný, protože úbytek kvality fotografií je dramatický, přesto z pohledu běžného amatéra jde o funkci veskrze užitečnou. Zejména v kombinaci s vysokým rozlišením tyto fotografie zpracované následně do papírového formátu 10x15cm vypadají stále velmi dobře.


Bílý rámeček značí OK, šedý varuje!

Rozpoznávání obličeje
A do třetice žhavá novinka, kterou dnes propaguje třeba Canon, Fujifilm či Nikon je rozpoznávání obličeje, které umožňuje fotoaparátu správně zaostřit a změřit expozici zejména v případě dvojportrétů či skupinových fotografií. Opět z pohledu zkušenějšího fotografa funkce nadbytečná, z pohledu laika hledajícího nejspolehlivější plně automatické řešení příjemný pomocník. Fotoaparáty různými způsoby ještě před expozicí vyhledávají ve scéně lidský obličej a pokud jej najdou, snaží se na naň zaostřit a optimalizovat podle něj zpracování fotografie. Pokud je ve scéně nalezeno několik obličejů, fotoaparát se snaží korektně zachytit celou skupinu osob.

Jde o žhavou novinku praxí příliš neověřenou, ale aspoň dle toho, co bylo vidět na photokině, vše opravdu funguje překvapivě spolehlivě.


Fujifilm na zkratku fd hodně vsází

Odolnost, jednoduchost a elegance
Pokud se podíváme na samotné provedení pláště kompaktních fotoaparátů, zjistíme, že v poslední době dochází k výraznému přibližování se jednotlivých značek a modelů. Výrobci sice hledají stále nové materiály, nové drobné designové odlišnosti, přesto základní konstrukční rysy jsou pro většinu kompaktů dnes podobné. Takřka vymizely velké a chytré kompakty. Jedním z posledních mohykánů je v tomto směru Canon PowerShot G7, který se však jeví již jako volba velmi úzké a specifické cílové skupiny. Trhu jednoznačně kralují malé, ploché, stylové kompakty s jednoduchým ovládáním a pokud možno zvýšenou odolností. Výrobci se navíc snaží nabízet alespoň jeden vodotěsný či vodostálý model, který doplňuje běžný sortiment.


Pozice těch, kteří nabízejí pouze kompakty není snadná

Jaký bude kompakt v roce 2007?
photokina představila modelovou řadu pro podzim a Vánoce 2006, takže předpovědět vývoj pro příští rok je trochu sázka do loterie. Nicméně již nyní je jasné, že si budeme muset zvyknout na vysoké rozlišení, vysokou citlivost a s tím spojené obrovské úpravy obrazu ve fotoaparátu. S tím souvisí nejrůznější doplňkové funkce jako je třeba rozpoznávání tváře, optimalizace dynamického rozsahu či jasové křivky a další digitální efekty. Obecně vliv algoritmů uvnitř fotoaparátu na výslednou fotografii značně poroste a dá se předpokládat, že právě processing bude jednou z mála odlišností mezi výrobci. Fyzických a parametrových rozdílů bude ubývat s tím, jak postupně bude ubývat výrobců dostatečně silných pro výrobu masových kompaktů s minimální marží. Navíc si budeme v tomto segmentu muset zvyknout na nové značky a na nejrůznější přeskupování sil.


Sigma použila nový Foveon ze své DSLR do netradičního kompaktu

Smutnou zprávou je, že kompakty se stávají jednoznačně nástroji laiků a zkušený uživatel, hledající kapesního pomocníka, má situaci čím dál těžší. Nicméně i pro něj se občas objeví něco speciálního. Z letošní photokiny jmenujme třeba řadu Samsung NV či nový kompakt od Sigmy.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: