Výstavy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Výstavy

Čtyři ženy vypovídají o kráse i perverzi barev

4. dubna 2003, 00.00 | Barvy, barvy, všude barvy. Představte si modrozelenou domovní fasádu, růžová vrata garáže, fialový bazének pro želvy, a dokonce puntíkaté kameny či rozložitý kaktus, hýřící jasně žlutou a červenou barvou. Až na výjimky jsou tyto objekty v Mexiku, kde se také ocitly v hledáčku čtyř umělkyň, jež spojuje jediné: odvážná a přesná práce s barevnou fotografií. Vidět je můžete na výstavě Barevné povrchy v nových prostorách Pražského domu fotografie.

 

 

 

PR: Interkamera, Mekka všech fotografů

2. dubna 2003, 00.00 | Interkamera 2003 se tradičně koná na Výstavišti Praha 7 v Holešovicích 15.-18.4.2003 (úterý - pátek). Letos se můžeme těšit na více než 70 vystavovatelů a bohatý doprovodný program.

 

 

 

Už je na Hradě! Nejlepší portrétista světa

25. března 2003, 00.00 | Devadesát čtyři let (1879-1973) žil slavný americký fotograf lucemburského původu Edward Steichen. Právě v tomto období se svět nejrychlejším tempem změnil k nepoznání. Steichen šel s dobou a jeho dílo kopíruje tyto zvraty. Symbolicky to lze vyjádřit tak, že jako umělec stojí rozkročen mezi pojetím skutečnosti, které ještě odkazuje na romantismus devatenáctého století, a zobrazením nesmlouvavé přímočarosti moderní doby. A kdo mu stál modelem? Třeba Greta Garbo, Winston Churchill, Charles Chaplin, Isadora Duncan ...

 

 

 

Zakleto v ledu a kameni

19. března 2003, 00.00 | Ivo Jahelka je právník zpívající, Stanislav Pokorný (* 1952) zase fotografující. Přesněji byl, neboť v současné době se věnuje volné tvorbě už téměř výhradně. Na rozdíl od populárního písničkáře však příběhy, které zažil při advokátské praxi, do své umělecké tvorby nepromítal. Naopak se svým fotoaparátem většinou utíká daleko od lidí - do zamlžených lesů, do skal a k potokům, naslouchá přírodě a snaží se zachytit její proměnlivou krásu. Kolekci zhruba padesáti Pokorného převážně barevných snímků vystavuje FotoGalerie Pasáž.

 

 

 

Brilantní záběry Josefa Sekala otevřely ráj fotografů

28. února 2003, 00.00 | Fotografové amatérští i ti, kteří se svým kumštem živí, jistě minulý týden zaznamenali významnou událost pražského fotografického života – otevření Centra FotoŠkoda ve Vodičkově ulici. Někdejší prodejna „Fototechnika a video Milan Škoda“ se pouze přestěhovala do protějšího, moderně zrekonstruovaného Langhansova domu, zato nyní zaujímá podstatně větší plochu – celkem 1120 m². Kromě nabídky širokého spektra fotografických nezbytností a rozsáhlého fotobazaru tu zákazníci nově najdou například i digitální minilab.

 

 

 

Hrůzná krása katastrofy

26. února 2003, 00.00 | Starší generace, znalá latiny a němčiny, s oblibou překládala nápis „Praga caput regni“, který se nachází na průčelí Národního musea, žertovně jako „Praha zničená deštěm“. Sotva by tehdejší vtipálky, ale koneckonců i nás, mladší, napadlo, za jak dramatických okolností se jednoho pošmourného srpnového dne přiblíží tato slovní hříčka pravdě. Povodeň je stále přítomná; reflektuje ji i výběr fotografií z výstavy „Praha pod vodou“, které si do 9. března můžete prohlédnout v Komorní galerii Domu fotografie Josefa Sudka.

 

 

 

Jak vznikne Apokalypsa?

19. února 2003, 00.00 | „Ve čtrnácti letech jsem zveřejnil ve škole na tabuli báseň „Největší však voly dělaj z lidí školy“, zahodil tašku s učením a začal pracovat.“ Věru svérázný počátek profesionální dráhy. Ta vedla přes kladenské huti a pastviny na Šumavě do Středočeských plynáren, ale nakonec překvapivě vyústila na prknech divadel (Semafor a Divadlo Jiřího Grossmanna) a klubů. Neboť řeč je o Josefu Fouskovi (*1939), literátovi a písničkáři, který je však znám i svými výlety do hájemství fotografie.

 

 

 

Fotografie z vášně aneb Otravný dech komerce

14. února 2003, 00.00 | Pouhý týden, od 5. do 12. února, trvala retrospektivní výstava převážně barevných snímků Josefa Loudy v přízemí Kongresového centra v Praze. „Tato výstava je o vášni, jejíž (sic!) důsledkem jsou tyto fotografie,“ říká sám autor. „Na této výstavě nehledejte jednotící téma ani styl. Ten, kdo fotografuje z vášně, fotografuje všechno, co mu do oka padne.“

 

 

 

Místo, odkud je vidět Souhvězdí pastýře

10. února 2003, 00.00 | Durmitor. Toto jméno, patřící pohoří v Černé Hoře, není asi známé každému. Možná je odvozeno od latinského „dormire“, což znamená spáti, a ti, kteří ho takto nazvali, chtěli vyjádřit, že je tajemné, tiché a neproniknutelné jako spánek. Lidé, zde žijící, jsou prostí, živí se většinou pastevectvím, a způsob jejich života se příliš neliší od způsobu života předků. Proto také Dragan Dragin nazval rozsáhlý cyklus fotografií, které tady v letech 2000-2001 pořídil, Souhvězdí pastýře.

 

 

 

Žil jsem v cikánské osadě

3. února 2003, 00.00 | Na titulním snímku katalogu k výstavě Karla Tůmy Mezisvěty 2003, která v současné době probíhá v Galerii Velryba v Opatovické ulici na Starém Městě, je na pozadí chudobných dřevěných domků s jedním oknem rozostřený detail ruky, třímající kouli. Právě proto, že detail není ostrý, můžeme se jen dohadovat, čím koule ve skutečnosti je (nejspíš však dětským míčem). Symbolicky tak otevírá prostor jinému výkladu: je to zeměkoule, svět. Dřevěná osada kolem ní totiž představuje celý svět pro své obyvatele – Cikány.

 

 

 

Strana výpisu

... 85

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: