Výstava fotografií Poetry from the Edge - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Výstavy

Výstava fotografií Poetry from the Edge

3. října 2018, 19.29 | Místa, která uvidíte v tomto souboru fotografií, se na první pohled mohou jevit jako pustá a bezútěšná, ale když se na ně podíváte pozorněji, objevíte v nich odlesk zašlé slávy.

 

Z doby, kdy ze všech komínů na fotografiích stoupal kouř a ulice byly plné života. V té době přinesla průmyslová revoluce bohatství a obživu lidem, kteří zde žili a pracovali. Navzdory tomu, že tyto snímky byly pořízeny ve dvou různých zemích, nemůžeme je oddělovat od společné historie, kterou sdílí. Regiony polského Horního Slezska a české části Slezska jsou sice rozděleny státní hranicí, ale sdílí podobnou cestu společenské a ekonomické transformace. Společným historickým dědictvím těchto dvou sousedních regionů je těžba uhlí a výroba oceli.

 

Pavel Pětroš (Česká Republika) a Wojtek Mszyca (Polsko) jsou dva fotografové, kteří sdílejí zájem o dokumentování těchto míst z periferie. Na svých fotografiích nám ukazují zapomenuté ulice či domy, které vypadají jako by se v dalším okamžiku měly rozpadnout. Na některých fotografiích sice můžeme vidět moderně vyhlížející telekomunikační věže s anténami někde na horizontu, ale ani ty zdánlivě nedosahují až k prázdnotě opuštěných parkovacích ploch v popředí.

Vypadá to, jakoby tyto zákoutí a městské krajiny, které autoři vyfotografovali, byly ponechány někde stranou. Jakoby se jich změny související s přechodem z dřívější komunistické éry k současné tržní ekonomice vůbec netýkaly.

 

Položil jsem otázku Wojtkovi, jak vnímá své snímky, a on mi odpověděl: "Jsou místa a lidi, kteří jakoby byli ztracení, zapomenuti v tom procesu změny. Jako by čas v těchto místech na periferii plynul úplně jinou rychlostí. Jakoby se lidé nebyli sto přizpůsobit nové době a nezbylo tam pro ně místo. Existují někde na okraji - mimo čas. " Pavel dodal: "Tento soubor fotografií nemá prezentovat město či tento region, ale zachycuje méně obvyklá místa či zákoutí, která nás přitahují. Místa, která jsou přehlížená. Chtěli bychom těmito fotografiemi ukázat jejich skrytou krásu, Genius loci a poodhalit jejich poetiku."

 

O symbolice ruin či rozpadlých omšelých budov na fotografiích toho bylo již řečeno hodně. Je přirozené, že lidé vnímají fyzické pozůstatky zašlé slávy za poetické, jakožto připomínku smrtelnosti, či jako známku již před dávnou dobou zašlé "zlaté éry". Na jedné straně je zde melancholická, ale také poetická současnost, která žije v těchto fotografiích. Na straně druhé ty snímky překračují tento pocit tím, že nám dávají si uvědomit si změny, které přijdou. Možná je to poslední chvíle, kdy Pavel a Wojtek měli možnost zachytit tyto lokality. Možná, že již zítra na těchto místech vyrostou nové anonymní chladné supermarkety a všechna historie a charakter těchto míst zmizí.

 

Obzvláště hluboký dojem na mě udělala jedna konkrétní fotografie: zářivě žluto-purpurová zeď zabírající téměř polovinu snímku, druhá strana snímku zobrazuje cestu a smutně vyhlížející chodník, který má asi své nejlepší časy již za sebou. Všechny linie zdi a chodník se sbíhají ke stojanu, který je obrácený ven směrem do ulice. Na tom stojanu jsou vystaveny sluneční brýle - takové ty, které často vidíme v turistických lokalitách v Itálii nebo ve Španělsku - ale určitě bychom je nečekali na prázdném prostranství bez jakýchkoliv turistů v dohledu.

V tomto souboru fotografií vnímám humor, který nejenže přináší úlevu, ale také kultivuje perspektivu, kterou dovedli k dokonalosti tito dva fotografové ve společném cyklu "Poetry from the Edge" (Poezie periferie).

 

Autoři: Pavel Pětroš, Wojtek Mszyca

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: