Windows podporují RAW - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Novinky

Windows podporují RAW

RAW TIFF

20. června 2005, 00.00 | Microsoft reagoval na vývoj a začal se věnovat podpoře formátu RAW. Možnost jeho prohlížení přímo ve Windows XP umožní nově uvolněné rozšíření. Do právě vyvíjené nové verze Windows Longhorn pak bude přímo zabudována podpora prohlížení a editace. O něco málo se tak zlepší situace fotografům, kteří fotografují pouze do RAWu.

Microsoft reagoval na vývoj a začal se věnovat podpoře formátu RAW. Možnost jeho prohlížení přímo ve Windows XP umožní nově uvolněné rozšíření. Do právě vyvíjené nové verze Windows Longhorn pak bude přímo zabudována podpora prohlížení a editace. O něco málo se tak zlepší situace fotografům, kteří fotografují pouze do RAWu.

Windows XP
Od minulého týdne nabízí Microsoft možnost rozšíření operačního systému Windows XP o podporu prohlížení fotografií uložených ve formátu RAW. Z webu lze stáhnout instalaci, která má cca 48MB. Instalace se neobejde bez restartu počítače. Snímky se prohlížejí v aplikaci, která je velmi podobná stávajícímu prohlížeči snímků zabudovaném ve Windows. Verze 1.0 podporuje RAW soubory od společností Canon a Nikon.
Po otevření snímku se zobrazí nejdříve hrubý náhled a po několika sekundách se zobrazí snímek v plné kvalitě. Následně si jej můžeme přibližovat, otáčet, tisknout a zobrazit základní EXIF údaje. V prohlížeči souborů lze také zobrazit nové vlastnosti a třídit RAW soubory. Jedná se o základní EXIF údaje, mezi které patří model fotoaparátu, barevný prostor, clona, čas expozice, citlivost, vyvážení bílé barvy, ohnisková vzdálenost a rozsah ohniskové vzdálenosti objektivu.

Windows Longhorn
V nové verzi operačního systému bude již podpora prohlížení RAWů zabudována přímo, bez nutnosti stahování doplňků. Nejenže budeme moci si snímky prohlížet, ale také bude umožněna jejich konverze a editace. Bude tak možné nastavit kompenzaci expozice, vyvážení bílé apod. Podporovat bude nejen RAW formát Canon a Nikon, ale také Fujifilm a Adobe s jejich formátem DNG. Je velmi pravděpodobné, že další firmy se připojí ke spolupráci s Microsoftem. Každý výrobce také umožní různé možnosti úprav.

Shrnutí
Microsoft reaguje na situaci na trhu digitální fotografie, kde stále roste počet nových uživatelů, kteří fotografují přímo do RAWu. Díky pluginu lze nyní snímky prohlížet přímo ve Windows bez nutnosti instalace jiných programů. Lépe tak může fotograf například třídit a mazat snímky. Není zde však žádná možnost úprav či konverze. To bude umožněno až v nové verzi Windows Longhorn.

::Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer for Windows XP

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

K Longhornu

Autor: světluška Muž

Založeno: 20.06.2005, 07:25
Odpovědí: 0

Longhornu má nejen podporovat více výrobců, ale především v něm má být možnost doplňovat později moduly s podporou dalších RAW formátů (asi jako dnes kodeky k videu). Takže sortiment podporovaných přístrojů bude rozšiřitelný a celkem snadno se budou doplňovat novinky. Má být také k dispozici API, které umožní s RAW soubory pracovat dalším programům, včetně produktů jiných výrobců.

Odpovědět na příspěvek

IrFan

Autor: BoBo Muž

Založeno: 20.06.2005, 11:54
Odpovědí: 1

A co takto stiahnut si z netu miesto 48MB instalcacneho balicka 2MB IRFAN VIEWER, a balik plugov velky asi 5MB a okrem prezerania je tam aj plnohodnotny EXIF a mnozstvo dalsich funkcii ??? :)))

Odpovědět na příspěvek

RE: IrFan

Autor: Ardan Muž

Založeno: 20.06.2005, 13:59

A nebo XNview je free v cestine a krom rawu (mam ozkousen Canon) i jine mnohdy dosti exoticke formaty. :-)))

Odpovědět na příspěvek

Jiný pohled

Autor: Destroyer7 Muž

Založeno: 20.06.2005, 14:21
Odpovědí: 3

O víkendu jsem na jiném serveru četl článek o téže aplikaci, ovšem s tím rozdílem, že uvedenou aplikaci popisoval doslova tak, že Microsoft hodlá konkurovat Photoshopu. Komické.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jiný pohled

Autor: stanis Muž

Založeno: 20.06.2005, 14:38

Nejspise jste cetl o Acrylicu (http://www.zive.cz/h/Ble
skovky/AR.asp?ARI=124244)
, to je ale uplne neco jineho nez prohlizec RAWu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jiný pohled

Autor: světluška Muž

Založeno: 20.06.2005, 16:51

A také něco úplně jiného než konkurence Photoshopu ;-) Viz http://bsvetlo.bloguje.cz
/161372_item.php

Odpovědět na příspěvek

RE: Jiný pohled

Autor: Destroyer7 Muž

Založeno: 20.06.2005, 20:10

Ano, šlo o Acrilic. Zatím je na MS ke stažení beta, ale rozhodně se nejedná o něco, z čeho by si Photoshop měl dělat hlavu. Podobně jako produkty od Zoner. Nic proti těmto programům, ale za dnešním Photoshopem jsou roky a roky práce a znalostí. Tohle se jen tak dohnat nedá.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: