Externí blesky FOMEI pro kompaktní fotoaparáty v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Externí blesky FOMEI pro kompaktní fotoaparáty v praxi

3. srpna 2006, 00.00 | Do redakce k nám dorazila trojice externích blesků od společnosti Fomei, určených pro kompaktní fotoaparáty. Konkrétně se jedná o dva základní modely 318 DS / 320A DS a dále pokročilejší typ blesku DS 328 AZ. Jaké byly naše první dojmy a jak obstála tato zařízení v redakčním testu?

{Úvod}

Každý současný digitální fotoaparát je vybaven interním bleskem, který má za úkol pomáhat řešit problémy s nedostatkem světla při fotografování. Ne vždy je však přisvícení scény pomocí zabudovaného blesku ku prospěchu věci, protože jeho výkon je značně omezen rozměrem a pohybuje se většinou do GN13. V takových případech přicházejí na řadu blesky externí, které jsou bohužel většinou velké, těžké a drahé. Navíc většina uživatelů si spojuje externí blesk výhradně se systémovou bleskovou paticí, nejčastěji hot-shoe, která zajišťuje komunikaci mezi bleskem a tělem fotoaparátu. Majitelé levnějších aparátů, zejména kompaktních, mají pocit, že jsou odkázáni jen na milost a nemilost interních blesků. Nicméně i pro ně existuje řešení v podobě externího ne-systémového blesku, který sice nedokáže být řízen přímo fotoaparátem, přesto může být použit s libovolným modelem byť by šlo o kompakt za několik tisíc korun. Příkladem, který si dnes představíme jsou blesky Fomei, které patří k nejdostupnějším na českém trhu. Konkrétně se jedná o dva základní modely 318 DS / 320A DS a dále pokročilejší typ blesku DS 328 AZ. Všechny tři typy jsou vybaveny jak středovým kontaktem (pro použití v hot-shoe patici a přímé odpálení záblesku fotoaparátem) tak světlo citlivým čidlem (pro odpalování bezdrátově či přesněji řečeno bezkontaktní). Proto lze všechna zařízení používat buďto jako hlavní zdroj světla nebo též jako pomocný blesk při osvětlování složitější scény více zábleskovými zařízeními.

Interní vs. externí blesk?

Hned zkraje stojí otázka: Má vůbec smysl, pořizovat si ke kompaktu externí blesk? Odpověď není zcela jednoznačná a záleží na přístupu fotografa. Externí blesk znamená investici navíc, zvětší rozměry a hmotnost a v neposlední řadě vyžaduje rozvahu a správné nastavení, ale toto vše je vyváženo dobrými snímky v podmínkách, ve kterých s interním bleskem prostě nelze uspět. Podívejme se tedy na základní rozdíly mezi interními a externími blesky. Výhody interních blesků spočívají především v jejich miniaturizaci. Takové blesky jsou malé, lehké, jsou napájeny přímo zdrojem samotného fotoaparátu, máte je vždy připraveny k použití a nic vás nestojí. Navíc intenzita záblesku je vždy automaticky řízena fotoaparátem a uživatel pouze volí jeden ze základních režimů blesku a maximálně použije kompenzaci výkonu blesku. Na druhou stranu však mají fixní pozici (vždy produkují přímé, čelní, ostré světlo), jsou blízko u osy objektivu (bezpečně způsobují fenomen červených očí) a především mají krátký dosah, který se pohybuje v průměru jen do cca 3 metrů. Oproti tomu však externí blesky mají několikanásobně vyšší výkon, který navíc můžete (více či méně - podle typu) regulovat, dále je lze téměř libovolně natáčet (nesvítit přímo do objektu ale pomocí odrazu - měkčí stíny), nemusíte je mít v bezprostřední blízkosti objektivu (odpadá problém s jevem červených očí) a je zde možnost dalších funkcí jako například zoom hlava, manuální režimy, pomocné zaostřování a podobně. Naproti tomu nevýhody, které skýtají externí blesky jsou pouze ve větších fyzických proporcích (velikost a váha), nutnosti samostatného zdroje a pochopitelně ceny.

Jak jsme testovali?

Pro co největší objektivitu jsme si zvolili několik postupů, jak a co budeme testovat. V první řadě jsme ozkoušeli kompatibilitu všech blesků s různými typy aparátů - a to jak přímým propojením přes hot-shoe - byla-li možnost, nebo odpalováním bezdrátovým. K tomuto účelu jsme použily čtyři různé digitální fotoaparáty: Ricoh Caplio GX8, Canon IXUS 800IS, Fuji FinePix F30 a DSLR Canon 350D. Dále jsme testovali rovnoměrné osvícení scény zábleskem a poté jsme v měřením flashmetrem ověřili korektnost uváděných technických parametrů (především výkon / dosah blesků). Měření probíhalo v zatemněném profesionálním fotografickém ateliéru a bez jakýchkoli dalších světelných zdrojů. Obojí jsme testovali pomocí Canonu 350D - blesky jsme umístili na patici hot-shoe (expoziční parametry se měnily podle jednotlivých blesků a postupů - viz "Praktické zkušenosti"). V poslední řadě jsme vyzkoušeli Fomei blesky coby soustavu více světelných zdrojů. Nejprve si tedy shrňme technická fakta a poté pojďme na praktické ukázky.

Jak se odpaluje bezdrátově?
Pokud fotoaparát nemá žádnou podporu externího blesku, jsou tato zařízení největší devizou. V takovém případě se fotoaparát prostřednictvím stativového závitu přišroubuje na dodávanou kolejnici a na tu se vedle fotoaparátu umístí i blesk samotný. Na fotoaparátu je nutné zapnout záblesk interního blesku, jehož světlo zaznamená čidlo externího blesku a s nepatrným zpožděním přidá do scény záblesk externího blesku. Vždy je tak nutné aby došlo k záblesku interního blesku a zároveň musí externí blesk rozeznat předblesky od záblesku samotného. Předblesky se provádějí nejen při redukci červených očí, ale často i pro změření správné expozice. Předcházejí samotnému záblesku tak bezprostředně, že si jich ani nemusíte všimnout.
Co se týče nastavení fotoaparátu, tak ideální je manuální expoziční režim a použití tabulky dodávané k ext. blesku. Samozřejmě lze s trochou trpělivosti a cviku používat i ostatní expoziční režimy v kombinaci s kompenzací expozice. Externí blesk tak zle použít opravdu s každým digitálním fotoaparátem.

[-more-]{Fomei 318 DS}

Fomei blesk 318 DS

Jedná se o externí blesk základní třídy, sloužící jako přídavný světelný zdroj. Napájí jej dvě alkalické baterie. Na přední straně je výbojka, chráněná rozptylným sklem, hned pod ním leží světelné čidlo. Na zadní straně je dvoupolohový přepínač (On/Off), třípolohový přepínač režimů a kruhový ovladač pro regulaci záblesku. Ve spodní části je spínač pro test blesku a úplně vespod je aretační kroužek s redukcí pro zasunutí do hot-shoe patice aparátu. Směrné číslo blesku 318 DS je GN 18 - při ohnisku 28 mm a citlivosti ISO 100. Doba nabití se pohybuje okolo 5 sekund. Sílu záblesku můžete korigovat v rozsahu +/- 2EV a to celkem v pěti krocích (po 1EV). Pracovní rozsah je od 1 do 6,5 metru při uvedené citlivosti. Teplota světla odpovídá dennímu světlu, tedy 5 600°K. Rozměry a hmotnost: 62 x 38 x 96 mm (Š x H x V) a 80 g.

Blesk lze umístit jak do patice přístroje, tak i do patice kovové kolejničky, kterou výrobce dodává spolu s bleskem jako standardní příslušenství. V takovém případě je blesk umístěn na kolejnici vedle fotoaparátu. Po instalaci je třeba nejprve ve fotoaparátu nastavit "natvrdo" funkci blesku - stále zapnuto (vynucený záblesk ap). Poté je nutné také správně nastavit funkci vyvážení bílé barvy - ideálně na režim "blesk", nemá-li váš přístroj tuto volbu, můžete použít také mód "denní světlo". V poslední řadě musíte správně určit režim blesku (N, S1, S2).

Nemá-li váš aparát zabudován v hot-shoe patici středový kontakt, nastavte dle způsobu funkce vestavěného blesku režimy S1 (pokud interní blesk vždy provádí jen jeden záblesk) nebo S2 (pro série více záblesků), to však platí i v případě, odpojíte-li blesk od aparátu a instalujete-li jej do kolejnice. Má-li váš kompakt v patici zabudovaný středový kontakt (jako v našem případě), přepínač se nastaví do polohy "N" (automatický režim). Expoziční režimy fotoaparátu nastavte na manuál. Čas jsme standardně nastavovali na 1/125 s, clona se měnila podle podmínek. Nyní stačí jen korigovat úroveň záblesku v závislosti na Citlivosti ISO a velikosti clony podle následující tabulky.

Výkon

Rozsah (m)

ISO 50

ISO 100

ISO 200

ISO 400

2

4,5

F2,8

F4,0

F5,6

F8,0

1

5,3

F2,4

F3,4

F4,8

F6,7

0

6,5

F2,0

F2,8

F4,0

F5,6

-1

7,5

F1,7

F2,4

F3,4

F4,8

-2

9

F1,4

F2,0

F2,8

F4,0

[-more-]{Fomei 320A DS}

Fomei blesk 320 A DS

Jde o podobnou třídu blesku jako v předchozím případě, který slouží též coby pomocný - přídavný blesk. Od svého kolegy se liší o něco vyšším výkonem, rozšířeným manuálním ovládáním (změny ohniska) a také užitečnou funkcí "Automatického vypnutí" (po třech minutách nečinnosti se blesk automaticky přepne do stand-by módu), což šetří energii. Napájení zajišťuje opět dvojice alkalických baterií. Po designové stránce se jedná o totožný model jako v případě 318 DS, ovšem zadní strana kde leží ovládání se mírně liší. Přibylo pár kontrolních LED diod a také ovládání je trochu jiné. Směrné číslo blesku 320A DS je GN 22 - opět při ohnisku 28 mm a citlivosti ISO 100. Sílu záblesku můžete korigovat, tentokrát však pomocí pěti přednastavených módů - D, C, S2, S1 a N. Pracovní rozsah je od 1 do 6,4 metru, světelná teplota 5 600°K, blesk pracuje opět ve třech režimech A1, A2 a M (třípolohový přepínač v pravém spodním rohu) a nabíjí se cca 6 sekund. Rozměry a hmotnost blesku: 62 x 38 x 96 mm (Š x H x V) a 80 g.

Výrobce opět dodává kovovou kolejničku pro umístění blesku (nevyužijete-li nebo nemůžete použít přímo patici hot-shoe). Před prací s bleskem opět nezapomenout na nastavení funkce blesku ve fotoaparátu a aktivaci správného režimu vyvážení bílé barvy. Kompenzace klasická zde chybí, jako její náhradu však máme u tohoto modelu čtyři režimy, jež měníme pomocí pěti-polohového kruhového ovladače: Pro běžné fotografování a při umístění blesku do patice fotoaparátu slouží automatický režim "N", při požadavku jediného záblesku - a při bezdrátovém odpalování - nastavíme "S1", další režim "S2" umožní dvojici záblesků. Režimy C a D představují manuální možnost nastavení způsobu záblesků. Pomocí C/D funkcí jednoduše "ukážete" blesku, jak má pracovat. Nastavíte režim "D", na fotoaparátu zvolíte například "Pomalou synchronizaci" nebo "Redukci červených očí" (více slabších, po sobě jdoucích záblesků), stisknete spoušť, blesk detekuje záblesky (rozsvítí se vám LED dioda "Detect" na zadní části), poté přepnete na "C" a blesk již pracuje v režimu, jaký jste mu "ukázali".

Fomei 320A DS nabízí dále ještě tři různé režimy, lišící se podle použitého ohniska. Fotografujete-li na ohnisko do f=50 mm (po přepočtu na 35 mm kinofilm) - použijte mód A1. Fotografujete-li na ohnisko větší než f=50 mm - přepněte do módu A2. V režimu M pracuje blesk s maximálním výkonem a expozici je tedy nutné upravit pomocí clony a citlivosti - podle následující tabulky.

Program

ISO 50

ISO 100

ISO 200

ISO 400

Rozsah (m)

A1

F2,0

F2,8

F4,0

F5,6

6,4

A2

F4,0

F5,6

F8,0

F11

3,2

[-more-]{Fomei DS 328 AZ}

Fomei blesk DS 328 AZ

Třetí model blesku představuje o řadu vyšší typ, než tomu bylo v případě předchozích dvou modelů (318 DS a 320A DS), který nabídne jak vyšší výkon, tak i větší flexibilitu (kloubová hlava pro změnu úhlů záblesku). DS 328 AZ lze použít buďto jako pomocný blesk nebo také jako hlavní zábleskový systém fotoaparátu. Kromě montáže přímo na fotoaparát, jej můžete instalovat také do kolejnice, která je opět součástí standardního balení. Blesk napájí čtyři tužkové baterie a je vybaven kloubovou - zoomovou hlavou. Můžete tedy měnit jak úhel pod kterým budete blýskat (0 - 90°), tak i ohniskovou vzdálenost - pomocí mechanického zoomu. V neposlední řadě umožňuje konstrukční provedení hlavy blesku, její horizontální otáčení v rádiusu skoro 360° (cca 340°). Na zadní straně je dvojice přepínačů: On/Off a třípolohový přepínač režimů (N, S1, S2).

Doba nabíjení blesku je zhruba 5 sekund. Rozměry a hmotnost: 70 x 168 x 48 mm (Š x V x H) a 210 g. Synchronizace s fotoaparátem probíhá buďto přes botičku blesku (pomocí středového kontaktu - v "N" módu), na dálku (bezdrátově) pomocí režimů - S1 a S2 nebo pomocí propojovacího synchro-kabelu, který je součástí balení. Kabel má na jedné straně malý jack (pro připojení do blesku) a na druhé straně klasický konektor se středovým kontaktem, který se však u dnešních aparátů téměř nepoužívá (můžete se s ním setkat spíše u starších modelů DSLR nebo SLR). Synchro-kabel lze použít u novějších aparátů pouze připojením přes kostičku, umístěnou do hot-shoe sáněk (například chcete-li blesk umístit mimo fotoaparát). Výhoda tohoto propojení spočívá v přesnější synchronizaci blesku s fotoaparátem, než je tomu v případě bezdrátového odpalování.

Směrné číslo blesku DS 328 AZ je GN 28 - ohnisko 28 mm a citlivost ISO 100. Máme k dispozici tři pracovní režimy (N, S1, S2) a čtyři polohy zoomu (W2, W1, S, T), dosah záblesku je od 1 do 10 metrů, barevná teplota - 5 600°K. Máme-li správně nastaveny důležité parametry na aparátu - WB, režim blesku (stále zapnuto), manuální režim, popřípadě Av priority, můžeme přistoupit k samotné práci s bleskem. Pro běžné fotografování s bleskem umístěným do hot-shoe patice, opět stačí nechat automatický režim "N", v případě jediného záblesku (blesk je mimo fotoaparát) nastavíme "S1", pokud chceme více záblesků, přepneme na "S2".

Hlavní devízou blesku je konstrukční provedení hlavy (kde je umístěna výbojka), které umožní libovolně blesk natáčet, zvedat a vychylovat a jednoduše se tak vyhnout přeexponovaným místům nebo eliminovat ostré stíny na fotografiích - pomocí odraženého (rozptýleného) světla. Na zadní části je stupnice od 0° do 90°, kde lze snadno kontrolovat úhel vyklopení blesku. Další praktickou vlastnost představuje možnost mechanického zoomování hlavy (změny ohniska). Na zadní straně je tabulka (viz níže), která nám zobrazí jakou ohniskovou vzdálenost kdy zvolit. Požadované nastavení se provádí vysunutím/zasunutím stříbrného konce hlavy. Poloha "W1 a W2" se používá při fotografování na krátkém ohnisku (především širokoúhlé záběry), poloha "S" (Standard) pro 2x optický zoom a poloha "T" (Tele) pro 3x zoom a vyšší. Polohy se vztahují k ekvivalentu 35mm kinofilmu, avšak nejsou přesné, proto je třeba, brát je jen jako orientační hodnoty.

Automatický dosah

Rozsah zoomu

Poloha nastavená

blesku

(ekv. 35 mm)

na blesku

7,0 m

28 - 34 mm

W2

8,5 m

35 - 49 mm

W1

10 m

50 - 84 mm

S

11,5 m

85 mm a více

T

[-more-]{Praxe a závěr}

Praktické postřehy

Co se týče kompatibility 318 DS, 320A DS i DS 328 AZ není ani jednomu z nich co vytknout - fungovaly spolehlivě se všemi testovanými přístroji (Ricoh Caplio GX8, Canon IXUS 800IS, Fuji FinePix F30 a DSLR Canon 350D), jak v případě přímé synchronizace, tak i na dálku. Co se týče rovnoměrného osvětlení scény - od nejkratšího udávaného ohniska a na maximální dosah blesků dopadl výsledek také dobře. Pracovní výkony udávající výrobcem souhlasí a také fotografování v závislosti na zvolených clonových číslech, citlivosti i ohniskových vzdáleností (viz tabulky - výše) jsou shodné. Překvapivě však první dva typy 318 DS a 320A DS jsou o trochu silnější a mají tendenci (vycházíme-li z udávaných expozičních parametrů) scénu lehce přepalovat. Proto zde musíte volit větší clonu, popřípadě nižší citlivost ISO nebo ubírat intenzitu samotného blesku. Fomei 318 DS a 320A DS udávaly při měření pomocí flashmetru hodnoty clony o 1/3 až 2/3 vyšší než uvádí tabulka. V případě blesku 318 DS při intenzitě +2EV, vzdálenosti cca 4,5 m a ISO 100 nám vycházela na flashmetru clona F3,5. U druhého blesku 320A DS nám flashmetr naměřil při stejné vzdálenosti a ISO 200 clonová čísla F5 (na režim "A1), respektive F9 (v režimu A2). Modelu DS 328 AZ jsme při měření dostali následující hodnoty (vzdálenost cca 5 m, ISO 400): režimy W1 a W2 (bez zoomu): F3,5, režim S (2x optický zoom): F4,0 a v režimu T (3x optický zoom) byla clona F4,5.

V případě nastavení na fotoaparátu režimu "s redukcí červených očí", reagují všechny tři blesky na každý jednotlivý záblesk interního (popřípadě jiného blesku) sérií odpovídajících záblesků o stejné intenzitě - jsou-li přepnuty do příslušného režimu (318 DS = S1, 320A DS = D a C, DS 328 AZ = S1 + S2). Také je dobré si předem vyzkoušet režim nastavení WB - u většiny fotoaparátů měla scéna lehce namodralý nádech - ačkoli jsme nastavili režim "Blesk" či "Denní světlo". Výhodu budou mít majitele přístrojů, kde lze světelnou teplotu korigovat ručně. Jinak také v sérii (1+1) pracují Fomei blesky spolehlivě a s trochou trpělivosti vám mohou dobře posloužit jako plnohodnotné menší domácí foto-studio. Vzhledem k tomu, že se jedná o univerzální produkty, občas se budete potýkat se špatnými kontakty, tudíž bude váznout komunikace mezi fotoaparátem a bleskem. Lze to řešit povolením aretační matky a mírným zahýbáním blesku v sáňkách hot-shoe. Díky plastovému plášti jsou všechny tři blesky relativně lehké a ani v kombinaci s kompaktními fotoaparáty se s nimi nepracuje nijak krkolomně (čehož jsme se původně tak trochu obávali). Na druhou stranu právě ona konstrukce je místy dosti nedotažená - například dvířka chránící baterie jsou rozviklaná a vypadávají a samotný otvor pro napájecí články neobsahuje žádný středící prvek, díky čemuž se baterie vkládají dosti problematicky - a to samé platí i v případě jejich vyjmutí. Nicméně svou funkci plní externí blesky dobře a s trochou cviku budete s jejich službami určitě spokojeni (samozřejmě v mezích amatérského či polo-profesionálního použití).

Fomei 318 DS (osvětlení scény): ohnisko f=28 mm, výkon blesku 0 EV, clona F4,0, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 6,5m.

Fomei 318 DS (kontrola parametrů): ohnisko f=135 mm, výkon blesku +2 EV, clona F5,6, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 4,5m.

Fomei 320A DS (osvětlení scény): ohnisko f=28 mm, program "N", clona F4,0, čas 1/125 s, ISO 400, vzdálenost 6,4m.

Fomei 320A DS (kontrola parametrů): ohnisko f=135 mm, program "M", clona F8,0, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 3,2m.

Fomei DS 328AZ (osvětlení scény): ohnisko f=70 mm, zoom hlavy blesku "S" clona F5,6, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 10m.

Fomei DS 328AZ (kontrola parametrů): ohnisko f=135 mm, zoom hlavy blesku "T", clona F5,6, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 7m.

Fomei 318 DS a 320A DS (dva zdroje světla): ohnisko f=28 mm, clona F3,5, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 3m, úhel obou blesků cca 45°, první blesk - 320A DS v automatickém režimu "N", druhý blesk - 318 DS s kompenzací záblesku -1EV.

Závěrem

Externí blesky pro kompakty, případně EVF přístroje (ale lze je použít i v kombinaci s pravou zrcadlovkou) představují rozhodně zajímavé příslušenství a vhodnou alternativu pro všechny, kdo si nechtějí nebo nemohou pořídit DSLR zrcadlovku, ale přesto potřebují nějak řešit problematiku pokročilého fotografování s bleskem. Pokud totiž opravdu chcete dosáhnout expozičně kvalitních snímků při slabém osvětlení, bez externího blesku se neobejdete. Na druhou stranu se ovšem jedná o univerzální produkt, který nemá přesnou synchronizaci pro ten který aparát, tudíž musíte počítat s tím, že komunikace mezi fotoaparátem a bleskem nikdy nebude úplně stoprocentní. Musíte tedy počítat s ne úplně přesnou expozicí, které dosáhnete jen s použitím značkového příslušenství ke konkrétnímu typu fotoaparátu. V poslední řadě také nelze přehlédnout podstatný fakt a sice, kolik současných kompaktů je vybaveno hot-shoe paticí, případně jinou možností připojení takového příslušenství? Toto můžeme řešit umístěním blesku do kolejniček, které jsou standardní součástí všech čtyř blesků, ale přesnějších výsledků dosáhnete samozřejmě, když propojíte blesk s kompaktem přímo - pomocí patice se středovým kontaktem. A pro koho jsou externí blesky Fomei určeny? Typickou uživatelskou obec bychom viděli spíše v úzké skupině uživatelů - kutilů a nadšenců, kteří rádi experimentují a svou fotografickou výbavu pro ně není problém si přizpůsobit naprosto k obrazu svému. Jednoznačně pro hovoří také ceny: 318 DS - 1 538 Kč, 320A DS - 1 846 Kč, DS 328 AZ - 1 959 Kč (všechny jsou včetně DPH). Vezmeme-li v úvahu, že značkové externí blesky pro DSLR přístroje se pohybují okolo 10 tisíc a výše, budou tyto cifry hrát při rozhodování o koupi velmi důležitou roli.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nerozumiem ničomu!

Autor: Buddy Muž

Založeno: 03.08.2006, 11:56
Odpovědí: 7

Fotím asi 30 rokov, ale ani to mi nestačí na pochopenie zmyslu takýchto bleskov. Možno som málo inteligentný ale neviem pochopiť ako môže blesk kde jediná možnosť nastavenia je -2 až +2 a \\\"S1, S2, M\\\" može fungova na všetkých fotoaparátoch vo všetkých situáciách!!! Veď každý foťák nastavuje pri fotení iné ISO, každý objektív je inak svetelný, takže keď väčšina kompaktov fotí na blesk na \\\"plnú dieru\\\" aby si zabezpečili čo najväčší dosah blesku - dnešné kompakty majú max. svetelnosti od cca. 1,8 až po cca. 4,5-5,6 - tak potom nechápem ako to môže fungovať! Veď predsa nemôže existovať \\\"nejaký priemer\\\" sily blesku ktorý keď blesk odpáli, bude to dobre naexponované. A dnešné chipy majú ešte menšiu expozičnú pružnosť ako mali kedysi dobré filmy, kde sa spoliehalo na pružnosť dobrých filmov -2 až +3 EV - v tomto rozsahu vyliezla z minilabu aspoň priemerne dobrá fotka. A neverím že by tieto blesky merali svetlo interného blesku a \\\"zariaďovali\\\" by sa podľa toho: jednak by to bol k ničomu, lebo by nemohli byť silnejšie ako interný blesk (lebo preexpozícia, že?!?), okrem toho by takto museli stáť rádovo viac.
Vlastnú fotobunku tak iso nemôžu mať - resp. by im bola k ničomu lebo vtedy by sa muselo dať nastaviť ISO a clona na fotoaparáte.
Tk to skôr považujem za hračku vyvolávajúcu dobrý pocit ako niečo čo naozaj reálne pomôže...

Odpovědět na příspěvek

RE: Nerozumiem ničomu!

Autor: Andaar Muž

Založeno: 03.08.2006, 13:23

Ja nevim, ale ja jsem nikde v clanku zadne tvrzeni o tom, ze blesky budou fungovat automaticky necetl. Autor vzdy mluvi o manualnim nastaveni. Napr. v casti o Fomei 318 DS je na konci tabulka, ktera ukazuje dosah blesku pri ruznych kombinacich clony a ISO. Je mozna pravdou, ze kompakty normalne foti s bleskem na plnou diru, ale od toho je manualni rezim, pripadne priorita clony, aby se tomu zabranilo. Tohle jsou proste klasicke manualni blesky, jen s moznosti bezdratove synchonizace.
Uprimne, pokud fotite 30let, tak jste se s takovym bleskem urcite musel setkat. TTL mereni zablesku se napr. u Pentaxu objevilo az pocatkem 80. let 20. stol. a to jeste u nejvyssiho profi modelu (viz. http://kmp.bdimitrov.de/b
odies/LX/LX_old.html)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nerozumiem ničomu!

Autor: Hajek Martin Muž

Založeno: 03.08.2006, 13:57

Zdravim,
mozna jste necetl dostatecne pozorne - v clanku je ovladani i postup prace u kazdeho jednotliveho typu jasne popsano. Blesky je idealni pouzit v kombinaci s aparatem, ktery umoznuje manualne ovlivnovat expozici (clonu ISO nastavite podle tabulek - cas jsme nechavali standardne mezi 1/125 az 1/200)... V pripade plne-auomatickych kompaktu toho samozrejme prilis nenastavite a musite si holt s bleskem trochu pohrat (menit vzdalenost, menit smer - pouzivat odrazene svetlo od stropu atd.). Musite brat v uvahu, ze se jedna o naprosto amaterska zarizeni (cemuz odpovida take koncova cena), ktera v zadnem pripade nelze srovnavat se znackovymi externimu blesky (za 7 000 Kc a vyse)
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nerozumiem ničomu!

Autor: Buddy Muž

Založeno: 08.08.2006, 11:48

Díki za odpovede, čítal som pozorne, práve preto som to nepochopil! Lebo ak mi takýto blesk má byť k niečomu, použijem ho práve na najjednoduchšie kompakty ktoré majú blesk tak slabý že je skoro na parádu. Tam sa väčšinou nedá nastaviť nič mimo automatiky, čiže žiaden manuál, žiadna predvolba clony, len automat. A k takémuto kompaktu používať manuálny blesk sa mi zdá choré. A prístroje ktoré už majú nejaké manuály (vyššie modely EVF a zrkadlovky) väčšinou takýto blesk nepotrebujú lebo mávajú vyššie smerné číslo ako malé kompaktíky. Osobne som fotil s interným bleskom na Nikone D100 v miestnosti asi 6m hlbokej (s asi 15 ľuďmi) a žiadne podexpozície - pohoda.
Takže na lacných malých kompaktoch kde by sa to zišlo to nefunguje predvídateľne (aby som niečo nastavil tak aby som mal nejaký očakávateľný výsledok) a na drahších a zrkadlovkách je to k ničomu.
Tak sa pýtam na zmysel existencie takéhoto zariadenia, pre amatéra nepoužiteľný a pre polo- a plne-profesionála tiež lebo...
A vidí sa mi nemysliteľné pri reálnom fotení spraviť najprv 3-5 skúšobných záberov, pozrieť v počítači (lebo na displayi foťáku vidím h...) a potom spraviť definitívny záber!!!

P.S. manuálne blesky samozrejme poznám, fotil som na ne skoro 20 rokov, ale tam aspoň človek vie čo a ako má nastaviť dopredu a výsledok je spoľahlivý.
Radšej nič ako takýto paskvli! (aj za málo peňazí!)

Odpovědět na příspěvek

RE: Nerozumiem ničomu!

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 03.08.2006, 14:12

Nevim jak a cim fotografujete, ale myslim ze logika pouziti a nasazeni techto blesku je pomerne zrejma. Jde o nerizeny externi blesk pro ty pristroje, ktere ext. blesk proste ridit neumi. Na blesku mohu v nekolika krocich regulovat vykon a zbytek resim na fotoaparatu at uz manualni expozici nebo kompenzaci. Neni to nejsnazsi a nejpohodlnejsi reseni, ale u nekterych fotoaparatu jedine reseni :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nerozumiem ničomu!

Autor: habanr Muž

Založeno: 03.08.2006, 16:27

Jak tyto blesky spolupracuji s fotoaparaty s mericim predzableskem napriklad u systemu EOS ETTL? Podle clanku jste blesky testovali s Canon 350D. a) odpaluji se na merici i hlavni zablesk, b) odpali se jen na hlavni zablesk...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nerozumiem ničomu!

Autor: Hajek Martin Muž

Založeno: 04.08.2006, 10:17

V clanku je to jasne popsano: blesky reaguji na dva a vice zablesku odpovidajicim mnozstvim zablesku stejne intenzity. Vzhledem ke kategorii a cenove relaci blesku od nich nelze ocekavat zadne velke zazraky.
Spozdravem
M.H
.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nerozumiem ničomu!

Autor: jirik Muž

Založeno: 04.08.2006, 23:50

presneji blesk reaguje az na posledni zablesk TTL sekvence. A pak teprve spusti. TTL/jine predblesky proste ignoruje a jen ceka na posledni z nich pri kterem fotak exponuje a tedy se tez odpali.

Jiz cca 2 roky mam doma postaveny programovatelkny odpalovac blesku, ktery proste nacte sekvenci predzablesku a blyska pri posledni z nich. Skvele je, ze diky presne sekvenci se blesk neodpaluje uplne vzdy, kdyz foti nekdo jiny... nicmene dneska uz stejne uzivam tento syste jen pro nasviceni pozadi ci jako 2.-3. blesk.

Odpovědět na příspěvek

značkové blesky jen nad deset tisíc?

Autor: che Muž

Založeno: 03.08.2006, 20:31
Odpovědí: 1

Tvrzení, \"že značkové externí blesky pro DSLR přístroje se pohybují okolo 10 tisíc a výše\", je poněkud nepřesné. Canon 430EX s E-TTL stojí okolo šesti tisíc korun.

Odpovědět na příspěvek

RE: značkové blesky jen nad deset tisíc?

Autor: Hajek Martin Muž

Založeno: 04.08.2006, 10:13

Neuvadel jsem presne castky, ale jednalo se pouze o radove srovnani (ktere neni nijak zavadejici), aby si kazdy mohl udelat predstavu. Tak napriklad vami uvadeny Canon Speedlite 430EX stoji okolo 7 000 Kc, Speedlite 580EX jiz 16 000 Kc a specialni externi blesky pro makro (coz uz je ale samozrejme trochu jina liga) presahuji i hranici 20 000 Kc.
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

Není to Exakta?

Autor: Jir-ka Muž

Založeno: 03.08.2006, 20:52
Odpovědí: 0

Už několik let mám systémový blesk Exakta 300 AF pro Canon EOS. A vypadá úplně stejně.

Odpovědět na příspěvek

af prisvetleni

Autor: Omnislash Muž

Založeno: 04.08.2006, 15:33
Odpovědí: 5

dobry den,

diky za skvely clanek, vubec jsem o tehle kategorii blesku nevedel. jako fotograf zacatecnik se snazim vybrat si blesk, ktery by mi vyhovoval a zustal cenove v podobne hranici jako tyhle

protoze mam ale panasonic fz10, ktery nema af lampu, chtel bych se zeptat, zda nektery z techto blesku ma moznost i prisvetleni pro af a pokud ano, jak to funguje a komunikuje s fotakem

predem dekuji

Odpovědět na příspěvek

RE: af prisvetleni

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 04.08.2006, 16:12

Tohle umí jen systémové blesky, s FZ10 nemáš šanci. Na obyčejném blesku s jediným středovým kontaktem a ksotrou nic nevymyslíš - jde jen odpálit. AF přisvětlení by buď vyžadovalo minimálně jeden další kontakt, ovládaný foťákem, který by spínal AF při namáčknutí. Ano, šlo by vymyslet i sériový přenos binárně kódovaných povelů jedním kontaktem proti kostře - jenže nic takového FZ10 stejně neumí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: af prisvetleni

Autor: Omnislash Muž

Založeno: 04.08.2006, 16:56

dekuji za odpoved,

bohuzel je to v podstate presne to, co jsem ocekaval. tedy sk samotnemu blesku, abych si poridil jeste halogen baterii k ostreni

dival jsem se do ceniku a fomei vede i dva tri blesky, ktere obsahuji v nazvu "autofokus" a presto nemaji uvedeno pro fotaky ktere firmy jsou staveny. netusite, jak to tam funguje?

pro svuj panasonic jsem nasel jediny blesk v cene ~4.2K,- ale bohuzel naprosto nulovy popis

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: af prisvetleni

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 05.08.2006, 09:02

Ten blesk od Panasonicu neumí ani tolik, co tyhle Fomei...
http://www.digi
news.sk/recenzie/blesky/p
anasonic/?clanok=panasoni
c-dmw-fl28

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: af prisvetleni

Autor: Omnislash Muž

Založeno: 05.08.2006, 13:14

diky, recenzi na ten panasonic jsem nikde nemohl najit
pokud jsem ji spravne pochopil, vyplyva z ni, ze investovat do toho blesku jsou pro me vcelku vyhozene penize v kontrastu s blesky treba prave z tehle recenze

(proc neni nejaky blesk s manualne aktivovanym prisvetlenim)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: af prisvetleni

Autor: jika Muž

Založeno: 07.08.2006, 15:00

Naopak, blesk od Panasonicu je o třídu lepší než Fomei 328 DS
Má regulaci, výkonu, možnost použití automatiky s různými clon. čísly, ale hlavně ten Panasonic má vyšší výkon!

Směrné číslo 28 má Fomei jen při vyzůmování, Panasonic má směrné číslo 28 při širokém záblesku, Fomei má na široký záběr číslo sotva asi 20. A při osvětlení rozptylem od stropu (kdy právě je potřeba vyšší výkon záblesku) je nějaké zoomovaní blesku k ničemu.

Fomei 328 má oproti Panasonicu navíc sice to zoomování a otáčení do strany (Panasonic jde jen zvednout nahoru) ale pro osvětlení odrazem má te Fomei stejně dost malý výkon.

Odpovědět na příspěvek

nápad prto kutily

Autor: r u s s i a n b l u e Muž

Založeno: 04.08.2006, 17:13
Odpovědí: 1

taky jsem onehdá dumal jak lacině na slave blesk.

dobré řešení mě přijde si koupit starší blesk z bazaru či na aukci (nejlépe s nízkým odpalovacím nappětím na kontaktech) a ubastlit si k tomu tady toto udělátko. schema je lehký jen nevím kde naprogramovat ten řídící čip. Výhoda tohoto řešení je, že světelný čidlo můžete mít mimo blesk. Což se hodí.
http://www.fancon
.cz/index.html

a kdo chce ještě větší \"punk\" tak si koupí jednorázový foťák s bleskem, někde v akci a vykuchá si blesk a dobastlí si to, ale tam asi bude šmejdská vybojka.

jinak já jsem se nakonec rozhodl pro Nikon SB-600 i-ttl a systém \"kreativního osvětlení\" s více blesky má něco do sebe :)

Odpovědět na příspěvek

RE: nápad prto kutily

Autor: Tom Muž

Založeno: 07.08.2006, 22:20

Pokud jde o naprogramovani tak lze pouzit jednoduchy JDM programator .. V pripade nouze jej lze zbastlit i na nepajivem kontaktnim poli nebo na kousku univerzalniho pl. spoje. V obou pripadech naklady na nej nepresahnou 100 kc. Vice viz http://www.belza.cz/digit
al/jdm.htm (pro 12F675 plati fialova pozice tj jako 12C50x)

Odpovědět na příspěvek

moje zkusenosti s Fomei 328 DS

Autor: jika Muž

Založeno: 07.08.2006, 14:24
Odpovědí: 1

Nákup blesku: objednání na webu www.f-foto.cz nefunguje, na mail do prodejny v Praze Butovicích odpověď za týden a na další maily nereagují, na telefon "tak to teda objednáme..." další telefon "ještě to tu není" ... "za týden" ... "až ve středu" ... "až po 3h" ..."ještě nedorazil příští týden" ...
Když ho konečně měli, zjistil jsem, že nejen, že chybí jakýkoliv návod, ale není na něm ani tabulka jakou s jakou clonou automatika pro jakou citlivost pracuje (jen tabulka s dosahem blesku), Návod objednají, další týdny čekání a telefonování, konečně mají i návod a v něm jen obecné bláboly a je tam kdesi i ukryto číslo 2.8 - clona automatiky pro iso 100.

Automatika však nejdřív funguje velmi podivně, občas zcela podexponované. Čidlo automatiky je totiž v asi 2mm velkém trychtýřku na přední straně blesku, která je stříbrná a odrážející stěny toho trychtýřku dostanou do čidla i světlo zcela z boku např. od světlé stěny, která vůbec není v záběru ani širokoúhlého objektivu. Nutno upravit. Stačí do tvrdého papíru propíchnout dírku, tužkou rozšířit asi na ty 2mm, vytlačit jen jedním směrem, aby ten papír okolo dírky zapadal do toho trychtýřku okolo čidla a kryl stříbrné stěny, černou fixou načernit, oblít lepidlem aby to ztuhlo a gumičkou přidělat k blesku, nechceme-li to tam rovnou přilepit. (uděláme -li meší dírku bude automatika fungovat s větší clonou) A pak se hodí někdy tu dírku zcela zakrýt a blesk jde bez automatiky na plný výkon.

Potom konečně blesk funguje perfektně. O proti podobnému blesku Metz 36-C2 má rovnoměrnější osvětlení, ale asi trochu nižší výkon, směrná čísla 28 (a u toho Metze 36) jsou dost zavádějící, platí snad jen při plném vyzoomování, jinak má blesk směrné číslo spíš jen asi 20.

Odpovědět na příspěvek

RE: moje zkusenosti s Fomei 328 DS

Autor: Karel Červený Muž

Založeno: 27.11.2006, 22:52

Mám ten samý problém s FOMEI 328, fotky jsou podexponované, když jsem chtěl dobře osvětlenou, tak jsem prstem zakrýval čidlo, pak to ale zase bylo přeexponované, ale to není řešení, byl jsem již přístroj reklamovat, vyzkoušel jiný kus, ale bylo to úplně stejné takže mi reklamaci neuznali. Koupil jsem si ho k Panasonicu FZ 30 a lituji vyhozených peněz, nejsem tak bohatý, abych si kupoval "levné" věci. Příště si raději připlatím za originál!
Jsem rád, že jsem našel na internetu tento příspěvek od "jiky", díky za návod na úpravu blesku, určitě to také vyzkouším, škoda, že to neví výrobce, aby udělal úpravu v místě čidla ještě než to pustí na trh. Přitom stačí tak málo!!! Měli by tu úpravu - stačilo by asi začernění otvoru - udělat všem majitelům tohoto blesku udělat v rámci záruky zadarmo!

Odpovědět na příspěvek

UNOMAT

Autor: Jindra Muž

Založeno: 11.08.2006, 19:13
Odpovědí: 0

nevim, mam uz leta, Unomat B24 auto, stal tenkrat cca 750 korun, hlava vertikal i horizontal otocna, s prislusenstvim a plne postacuje, kdyz je potreba, na dve tuzky, k neutahani, dviji automatika a rezim plneho vykonu. Nechapu stele nove vyrobky, bylo tady uz davno...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: