Nokia 6670 - 1 MPix fotomobil v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Nokia 6670 - 1 MPix fotomobil v praxi

26. dubna 2005, 00.00 | I když na asijském trhu jsou již dostupné několikamegapixelové fotomobily, tak u nás se stále postupně rozšiřují teprve přístroje s rozlišením 1 MPix a věší rozlišení je raritou. Jeden z těchto „miliónových“ fotomobilů je i smartphone Nokia 6670.

{Popis a ovládání}

I když na asijském trhu jsou již dostupné několikamegapixelové fotomobily, tak u nás se stále postupně rozšiřují teprve přístroje s rozlišením 1MPix a věší rozlišení je raritou. Jeden z těchto "miliónových" fotomobilů je i smartphone Nokia 6670.

Popis produktu
Přístroj je velmi dobře odlišitelný od ostatních modelů díky extravagantnímu kapkovitému tvaru, kde pravý horní a levý dolní roh je zakulacen. Na přední straně nalezneme velký barevný TFT LCD displej s rozlišením 176x208 bodů, který umí zobrazit až 65 536 barev. V přístroji je operační systém Symbian 7.0s. Pracovat umí ve třech pásmech GSM 900, 1 800 a 1 900 MHz. Samozřejmostí je možnost posílání SMS a MMS zpráv a možnost přijímání a odesílání emailů pomocí SMTP, POP3 a IMAP4. Můžeme si také prohlížet přílohy elektronické pošty ve formátu DOC (Word), PPT (PowerPoint) a XLS (Excel).
Vestavěný digitální fotoaparát ukládá snímky v rozlišení 1 152 x 864 bodů ve formátu JPEG. Použít lze také čtyřnásobný digitální zoom. Nastavit lze normální režim, noční fotografování a samospoušť. Dokoupit můžeme také blesk Nokia PD-2. Po dobu maximálně 10 minut můžeme také natáčet ozvučené video sekvence v rozlišení 174x144, nebo 128x96 bodů ve formátu 3GPP. Pomocí přehrávače Real Player si můžeme stahovat a přehrávat video a hudbu.

Pro kontakty, textové zprávy, multimediální zprávy, vyzváněcí tóny, obrázky, videoklipy, záznamy do kalendáře, seznam úkolů a aplikace je v přístroji zabudována 8MB interní paměť. Navíc lze použít paměťovou kartu RS-MMC. Přístroj je vybaven komunikací pomocí Bluetooth a GPRS. Prohlížeče Netfront Web podporuje HTML, XHTML, WML a lze si díky němu prohlížet i PDF soubory. Přidávat si můžeme různé aplikace díky Java 2.0.
Pod displejem je umístěn křížový ovladač, který lze stisknout do hloubky. Vedle něj jsou dvě funkční tlačítka plnící na displeji zobrazené úkony. Pod ovladačem a funkčními tlačítky je pak standardní 12 tlačítková numerická klávesnice. Po její levé straně jsou tlačítka pro přijmutí hovoru a vyvolání menu a po pravé straně tlačítka pro odmítnutí hovoru, mazání znaku a aktivaci rychlého psaní pomocí T9. "Objektiv" fotoaparátu je klasicky umístěn na zadní straně. Napájení zajišťuje Li-Ion 900mAh baterie. Výška přístroje je 108,6 mm, šířka 53 mm a hloubka 20,9 mm. Hmotnost je cca 120 g.

Ovládání
K aktivaci fotoaparátu je určeno levé funkční tlačítko, což nás zavede přímo k fotografování, nebo natáčení video sekvencí. Mezi těmito režimy se můžeme přepínat stisknutím křížového ovladače vpravo, nebo vlevo. Pořízení snímku, nebo spuštění natáčení provedeme stisknutím středu ovladače. Opětovným stisknutím křížového ovladače natáčení videa pozastavíme. Úplně jej lze ukončit pravým funkčním tlačítkem. Horním a dolním směrem křížového ovladače můžeme nastavit míru digitálního zoomu. Ostatní nastavení jsou ukryta pod levým funkčním tlačítkem. Zde si můžeme aktivovat režim "Šero", který nastavuje delší časy expozice pro světlejší noční snímky. Dále zde můžeme aktivovat samospoušť, nastavit kvalitu fotografií (vysoká, normální, základní), paměť kam se budou data ukládat (interní paměť, nebo paměťová karta), rozlišení videa (176 x 144, nebo 128 x 96), zobrazování snímků po jejich pořízení a přepnout se do režimu prohlížení.

Prohlížení a úprava fotografií
Po přepnutí do režimu prohlížení se zobrazí tři náhledy snímků pod sebou s uvedenými jmény souboru a časem pořízení. Po každém spuštění galerie se k novým snímkům tvoří náhledy a tak chvilku trvá, než se zobrazí všechny. Levým funkčním tlačítkem můžeme snímky odeslat pomocí MMS, nebo Bluetooth, odstranit, přesunout, kopírovat, přejmenovat, zobrazit detaily (formát, datum, čas, rozlišení, velikost a barvy), nebo vytvořit novou složku pro lepší třídění snímků. Po otevření snímků si jej můžeme přiblížit až na poměr 1:1 (100%), nastavit jako tapetu, nebo otočit.
Pro pokročilejší editaci je v přístroji aplikace "Editor snímků", kde si vybereme požadovaný snímek. Ten můžeme podrobit automatickému vyvážení kontrastu, zesvětlení, ztmavení, ořezávání, otáčení, orámování a popsání textem. Úpravy jsou efektní, ale pokud chceme použít snímky i mimo mobil, tak je lepší úpravy provést až na počítači. V ostatních případech poslouží svému účelu. Upraveným snímkem lze ten původní nahradit, nebo jej můžeme uložit jako zcela nový.

Prohlížení a úprava video sekvencí
Prohlížení video sekvencí probíhá stejně jako u snímků, jen s tím rozdílem, že nejsou zobrazeny náhledy, ale pouze univerzální ikonka. Videa lze také posílat pomocí MMS a Bluetooth, stejně jako je přejmenovat, přesunout, či smazat. Otevřením videa se aktivuje aplikace Real Player, ve které lze video pozastavit, vypnout zvuk, nebo zobrazit detaily (název souboru, formát, rozlišení, délka, velikost a čas pořízení).
Při editaci videa můžeme na začátek vložit efekt vystoupení z černé, nebo bílé, což platí stějně i o konci videa. Celému snímku pak můžeme nastavit například černobílé barvy, zpomalený pohyb, ztišit zvuk, nebo ho oříznout. Můžeme také za sebe skládat video sekvence pro vytvoření plynulého záznamu. Díky omezeným možnostem ovládání přístroje je editace spíše těžkopádná a opět platí pravidlo, že komfortnější a kvalitnější editace se provede na počítači. Pro vytvoření zajímavých MMS zpráv však možnosti editace dostačují.

[-more-]{Hodnocení snímků a závěr}

Kvalita záznamu
Při zobrazení na displeji přístroje vypadají snímky velmi dobře a ostře. Velké rozlišení však není určeno pouze pro displeje mobilů a tak je nutno hodnotit kvalitu zejména při zobrazení na počítači. Zde se sice projeví prakticky veškeré neduhy fotomobilů jako je neostrost, vinětace (tmavnutí snímku v rozích) a moiré. Ani barvy nejsou nejvěrnější a šum na nočních snímcích je také nepřehlédnutelný. I přesto je však nutné říci, že snímky jsou diametrálně odlišné těm z 0,3 MPix přístrojů. Rozlišení 1 152 x 864 dovoluje snímky zmenšit a upravit pro webové použití, kde si najdou své místo v kategorii snímků "tady jsem byl a tohle se tam dělo". Softwarové doostřování dělá snímky o něco kvalitnější. Ve srovnání například se Samsungem D500 dělá Nokia 6670 sice menší, ale zato ostřejší snímky se srovnatelným barevným podáním. Na rozdíl od konkurence však bohužel u této Nokie není žádna korekce automatické expozice.

 
Testovací terče

 
Noční snímek v klasickém režimu (vlevo) a v režimu Šero (vpravo)


Ukázka video sekvence

Závěr
Celkově jsou fotografie oproti konkurenci v lehkém nadprůměru. Větší rozlišení dovoluje více experimentovat s úpravami a skrýt tak neduhy, kterými stále fotomobily trpí, zejména díky miniaturnímu objektivu a snímači. Poměrně bohatá nabídka úprav snímků i video sekvencí však nevyváží fakt, že kromě rozlišení nelze nastavit prakticky žádné parametry fotografování, jako je korekce expozice, vyvážení bílé, nebo citlivost. Pro noční snímky můžeme alespoň nastavit režim Šero, kdy se prodlouží čas expozice. Nokia 6670 se dodává i s 64 MB paměťovou kartou, nabíječkou a handsfree sadou za cenu okolo 10 000,- Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotomobily  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: