Představujeme fotobatoh Vanguard SkyBorne 48 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Představujeme fotobatoh Vanguard SkyBorne 48

25. ledna 2011, 00.00 | Tento nový model je zástupce nejnovější série profesionálních fotobatohů Vanguard. Mohli jsme ho vyzkoušet a podrobně "prozkoumat" a připravili jsme pro vás představení formou komentovaných fotografií podle známé pravdy, že „jeden obrázek často řekne více než tisíc slov“.

Do redakce se nám dostal zástupce nové generace profi fotobatohů Skyborne, která byla poprvé uvedena na letošní Photokině. Tato řada doplňuje stávající sérii batohů Up-Rise, o níž jsme již na našich stránkách psali (více viz náš starší článek ZDE). Měli jsme k dispozici model batohu s označením Skyborne 48, jenž v uvedené řadě zaujímá prostřední pozici mezi modely Skyborne 45 a Skyborne 51. Tento fotobatoh dokáže pojmout kromě DSLR fotoaparátu s nasazeným objektivem (možno i teleobjektiv 70–200 mm) také skupinu 3-4 skel standardní velikosti. Dále je možné v něm přenášet blesk, menší notebook (s velikostí do 13 palců) a drobné fotopříslušenství. Můžeme jej tedy řadit ke kategorii středních fotobatohů.

Batoh má vnější rozměry 360 x 350 x 520 mm a jeho váha činí cca 2 580 gramů. Je vyroben z kombinace polyesterových materiálů (vnějšek batohu), nylonu a sametu (vnitřek).

Novinka má už na první pohled inovovaný design, kterým se vyznačuje Skyborne edice batohů. Batoh má šedé zbarvení a jeho konstrukce byla doplněna řadou ochranných prvků. Ty se skládají z pěnové pryže, kterou jsou vypolstrována nejexponovanější místa (zadní partie a spodek). Díky tomu je přenášený náklad lépe chráněn před následky úderů či pádu. Jmenovaná ochrana („Vanguard Air system“) v zadní části také pomáhá zachovávat určitý prostor mezi batohem a fotografovými zády, což má za důsledek to, že se člověk méně potí. Tlustší pěnová výztuž třmenů batohu zase zvyšuje komfort při jeho nošení, protože se tolik nezařezávají do ramen.

Protože se říká, že „jeden obrázek vydá za tisíc slov“, uvádíme v našem článku okomentované produktové fotografie, jež vám o tomto fotobatohu poskytnou další informace.

Fotografický batoh Vanguard SkyBorne 48

Batoh je vybaven prvky zajištujícími lepší komfort při přenášení nákladu. Kromě vypolstrovaných popruhů slouží pro tento účel také upínací řemínky (dva malé nahoře plus jeden pásový popruh dole).

Přední strana batohu neobsahuje žádnou kapsu. Dominují zde dvě robustní přezky, jež slouží jako pojistka proti rozepnutí zipu. Je zde rovněž třmen s polohovatelnou přezkou (T-Secure), sloužící pro připevnění tripodu (v dolní části je skrytý váček pro zasunutí noh stativu).

Všechny přezky jsou vyrobeny z tvrdého plastu.

Na úchopovém poutku najdeme jmenovku, kam si může fotograf vepsat kontaktní údaje (v případě ztráty batohu je může poctivý nálezce využít).

Na levém popruhu batohu je umístěna kapsička pro přenášení mobilního telefonu.

V zadní části batohu ...

... nalezneme uvnitř vypolstrovaného dílu...

... ukrytou nepromokavou pláštěnku, do které lze před deštěm schovat takřka celý batoh.

Pod místem s uloženou pláštěnku si můžeme všimnout zipu, po jehož rozepnutí se o něco zvýší objemová kapacita batohu.

Levý bok fotobatohu skýtá prostor pro přenášení láhve s pitím.

Na druhém boku batohu je boční vstup do místa, ze kterého můžeme pohotově vytáhnou DSLR aparát.

Samovolnému rozepnutí zipu má zabránit magnetické poutko.

Víko bočního vstupu je zvenku i zevnitř vybaveno několika kapsičkami...

… určenými pro vkládání drobného příslušenství...

... například paměťových karet.

Uvnitř batohu fixují pozici uloženého fotoaparátu a objektivů odnímatelné přepážky s měkkým povrchem.

Na snímku vidíme, že boční vstup disponuje značnou rezervou, jež dovoluje vkládat také aparáty s bateriovým gripem.

Hlavní vstup do útrob batohu je umístěn vzadu.

Tento vstup je uzavírán mohutným zipem.

Po odejmutí určitých přepážek lze v batohu přenášet i teleobjektiv, když jej zrovna nemáme nasazený na těle fotoaparátu.

Nad dolním úložištěm se nalézá druhá kapsa, která neobsahuje žádné přepážky. Je tedy vhodná pro umístění například druhého fotoaparátu či dalšího fotopříslušenství (např. externí blesk).

Vrchní strana fotobatohu disponuje prostorem...

… pro přenášení menšího notebooku. Součástí balení je i speciální pouzdro, ...

… do kterého můžeme...

… zasunout počítač s velikostí displeje do 13 palců (majitelé větších notebooků mají bohužel smůlu).

Spodní základna batohu je chráněna gumovými botkami, ...

... které jsou podobně jako u běžecké obuvi odpruženy vzduchovými retardéry.

Závěr:
Batoh, o kterém pojednává tento článek, se jeví po všech stránkách jako kvalitní a vytříbený produkt. Dobře se nosí, je lehký, má pevné švy a plastové komponenty jsou vyrobeny z odolného materiálu.

Dovoluje fotografovi nastavit batoh v širší míře dle svých potřeb (například vnitřní odnímatelné přepážky, polohovatelný držák stativu). Obsahuje velké množství ochranných prvků chránících přenášený náklad. Tento aspekt jej asi nejvíce odlišuje od ostatních sérií batohů značky Vanguard.

Fotografický batoh Skyborne 48 je podle svého výrobce určen pro profesionální fotografy. V tomto duchu je nastavena i jeho cena, jež se v současné době pohybuje okolo částky 4 400 Kč. A zde vidíme určitý zádrhel. Je totiž otázka, zda takováto cena neovlivní konkurenceschopnost tohoto modelu například uvnitř portfolia stávajících produktů zmiňovaného výrobce. Máme tím například na mysli stávající sérii Up-Rise, ze které jsme měli před časem možnost si vyzkoušet model fotobatohu Up-Rise 48. Ten za výrazně nižší cenu (cca 2 700 Kč) nabízí mnohem větší úložnou kapacitu (do tohoto batohu se kupříkladu vejde i větší notebook, přičemž jmenovaná dispozice nesnižuje velikost hlavního úložného prostoru), což může být pro mnohé fotografy rozhodující argument. I když na druhou stranu profesionální fotograf kupuje především kvalitu, za kterou je ochoten si připlatit, takže jej tato skutečnost patrně nevlivní v jeho rozhodování o koupi tohoto fotobatohu.

Výhody:

  • Vysoká kvalita dílenského zpracování (pevné švy, bytelné zipy a přezky)
  • Velký počet zabezpečovacích prvků
  • Speciální konstrukce umožňuje lepší cirkulaci vzduchu mezi zády fotografa a batohem
  • Snížení rizika odcizení obsahu batohu při jeho nošení (přístup do obou hlavních prostorů je krytý fotografovými zády)
  • Měkké popruhy se méně zařezávají do ramen
  • Velké boční opěrky pro pohodlnější připnutí batohu k pasu
  • Možnost přenášení tripodu a notebooku
  • Patrný důraz na praktické detaily (fotobatoh je mimo jiné vybaven pláštěnkou, pouzdrem na notebook a kapsičkou pro mobilní telefon)
  • Příhodný poměr kompaktní rozměry/vysoká kapacita

Nevýhody:

  • Vyšší cena v porovnání s jinými fotobatohy značky Vanguard
  • Dokáže pojmout pouze menší notebooky (s velikostí displeje maximálně 13 palců)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

výhodu vidím v tom

Autor: bob222 Muž

Založeno: 25.01.2011, 09:16
Odpovědí: 0

že nevypadá zvenčí jak špecializovaný fotobatoh, ale bežný turistický batoh. Aspoň nejaká ochrana proti nenechavcom...

Odpovědět na příspěvek

funkce batohu

Autor: mattithjah Muž

Založeno: 25.01.2011, 15:09
Odpovědí: 2

Výhodou možná je, že batoh nevypadá jako speciální fotobatoh, rozhodně však nevypadá ani jako turistiký batoh, spíše jako velmi nepovedená školní aktovka... Nejlépe je to vidět na 3. fotografii odspodu (model z profilu), kde lze již ze vzhledu batohu usoudit, jak se asi bude nosit.. Opravdu bych nechtěl zažít ten pocit při nasazení batohu na záda. Zádový systém naprosto neodpovídá svou délkou a tvarem svému určení - celodennímu nošení někdy i poměrně těžkého fotovybavení, svačiny, tekutin atd. A co neodpovídá od pohledu, bude ve skutečnosti ještě horší... Jsem majitelem 4 kvalitních turistických batohů renomovaných značek, tak zhruba vím o čem mluvím. Batoh musí sedět na zádech stejně přesně, jako obuv! Přeci jen, nekupujeme si ho na 1 sezonu (navíc za ty peníze??) a nebude na parádu.

K vnitřnostem nemůžu říct půl křivého slova, fototechniku jistě dobře ochrání..

Odpovědět na příspěvek

RE: funkce batohu

Autor: thr Muž

Založeno: 26.01.2011, 07:37

On je s fotobatohy jeden obecný problém, o kterém reklama taktně mlčí. Totiž ten. že buď jdeme na relativně krátkou vycházku, kde je koncept batohu relativně fajn, ale pak nás brzy začne "prudit" zdlouhavé vyndávání věcí (nutno sundat ze zad) - nemálo lidí včetně mě to natolik otrávilo, že se zase vrátili ke klasické velké brašně na rameno třeba v kombinaci s nějakým Sniper Strap popruhem na foťák pod ramenem...
Anebo jdeme na delší trek, kde je už kvalitní batoh s dobrým nošením nezbytný - pak ale obvykle daleko dřív než na ergonomii batohu narazíme na takovou "maličkost", že jinak krásné fotobatohy nemají žádný rozumný prostor na jídlo, náhradní oblečení, atd. a tedy jsou poněkud naprd i zde. Proto si "fotografové turisté" velmi často různě upravují klasické turistické bágly...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: funkce batohu

Autor: R. Muž

Založeno: 26.01.2011, 13:49

Neni treba nic upravovat, staci pistolove pouzdro nahoru do batohu a jeden ci dva dalsi objektivy dat do plstenych originalnich obalu, v pripade podezreni, ze batoh bude na korbe ZILu, tak to omotat rolakem, respektive umistit mezi obleceni. 70-200 umistena do kiloveho svetru s jelenem je velmi bezpecne ulozeni. Mam toho zcestovaneho hodne a batohy ala Tamrac expedition 7 se absolutne neosvedcily. Kratka trasa = brasna, trek = klasicky kletr viz vise.

Odpovědět na příspěvek

Krádeže

Autor: Pehu Muž

Založeno: 26.01.2011, 12:03
Odpovědí: 0

Pro mě je z hlediska ochrany proti krádeži jednoznačná jednička Lowepro Flipside. Na focení různých akcí co dělám nemusím neustále hlídat co se kolem mě děje a soustředit se na focení. Ostatní batohy jsou s velkými kapsami zepředu dost nebezpečné při proplétání se davem lidí.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Výhodou možná je, že batoh nevypadá jako speciální fotobatoh, rozhodně však nevypadá ani jako turistiký batoh, spíše jako velmi nepovedená školní aktovka... Nejlépe je to vidět na 3. fotografii odspodu (model z profilu), kde lze již ze vzhledu batohu usoudit, jak se asi bude nosit.. Opravdu bych nechtěl zažít ten pocit při nasazení batohu na záda. Zádový systém naprosto neodpovídá svou délkou a tvarem svému určení - celodennímu nošení někdy i poměrně těžkého fotovybavení, svačiny, tekutin atd. A co neodpovídá od pohledu, bude ve skutečnosti ještě horší... Jsem majitelem 4 kvalitních turistických batohů renomovaných značek, tak zhruba vím o čem mluvím. Batoh musí sedět na zádech stejně přesně, jako obuv! Přeci jen, nekupujeme si ho na 1 sezonu (navíc za ty peníze??) a nebude na parádu.

K vnitřnostem nemůžu říct půl křivého slova, fototechniku jistě dobře ochrání..


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: