Canon EOS 350D - nadupaná zrcadlovka v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon EOS 350D - nadupaná zrcadlovka v praxi

11. dubna 2005, 00.00 | Průlomový model Canon 300D má svého nástupce, který bude usilovat o vedoucí pozici mezi levnými DSLR zrcadlovkami. Model 350D odstraňuje několik chyb, které byly u předchozího modelu, přihazuje mnoho nových funkcí a chlubit se může také novým snímačem s rozlišením 8 MPix. Jak to vypadá v praxi?

{Popis a konstrukce}

Před PMA přišla zpráva o novém nástupci přelomového fotoaparátu Canon EOS 300D. Nový model EOS 350D tak nahradí svého předchůdce, který jako první svou cenou masově zpřístupnil DSLR širší veřejnosti a otevřel tak prakticky novou kategorii DSLR. Nástupem Nikonu D70 byl v mnoha ohledech 300D zatlačen do pozadí a v několika důležitých parametrech strádal. Model 350D drtivou většinu chyb a nedostatků vylepšuje a po boku Olympusu E-300 je tak druhou amatérskou DSLR zrcadlovkou s rozlišením 8 MPix.

Konstrukce a design
Model 350D prošel odtučňovací kůrou, takže se můžeme těšit na menší a kompaktnější přístroj, který je opět vyroben z plastu, ovšem základní barvou byla zvolena černá. Stříbrná verze bude časem dostupná v některých regionech. Černý plast s matnou povrchovou úpravou působí více profesionálně, oproti materiálu použitém na 300D. Nalevo od bajonetu pro objektivy na přední straně je dioda signalizace práce samospouště, která zároveň slouží jako pomocné světlo redukce červených očí. Napravo pak nalezneme pojistku pro uvolnění objektivu z bajonetu a tlačítko kontroly hloubky ostrosti.
Na levém boku jsou pod gumovou krytkou konektory pro A/V výstup, drátovou samospoušť a USB kabel. Na pravém boku jsou posuvná dvířka, která po odklopení odkryjí slot paměťové karty. Li-Ion akumulátor i plochá baterie pro udržení data a nastavení se vyměňují ze spodní strany, na které je také v ose objektivu umístěn kovový závit pro stativ.

 

Horní strana doznala velké změny a tak vyskakovací blesk má ještě větší zdvih, kruhový volič expozičních režimů je robustnější a tlačítko pro samospoušť a sériové snímání bylo přesunuto na zadní stranu. Posuvný vypínač pod voličem režimu expozice zůstal stejný. Na horní části gripu je pak univerzální otočný volič a tlačítko spouště.

Na zadní straně přibylo jedno tlačítko, které bylo přesunuto z horní strany a tlačítka po levé straně displeje byla vyměněna za jiná, která by se měla lépe používat. LCD displej pro zobrazování snímků zůstal na svém místě, stejně jako stavový LCD displej umístěný nad ním. Napravo od displeje zůstal také křížový ovladač, který zároveň slouží pro rychlý přístup k nastavení důležitých parametrů. V pravém horním rohu jsou také dvě tlačítka určená pro přibližování snímku v režimu prohlížení. V režimu fotografování můžeme jedním blokovat zaostření a druhým volit zaostřovací body. Nad oběma LCD displeji je optický TTL hledáček s možností dioptrické korekce a výměny očnice.

Po velké redukci rozměrů, která se týkala zejména gripu, byly rozměry zmenšeny na 126,5 mm (šířka) x 94,2 mm (výška) x 64 mm (hloubka) a hmotnost klesla na 485 g (pouze tělo). S baterií a paměťovou kartou je hmotnost cca 535 g a po nasazení setového objektivu (EF-S 18-55/3,5-5,6 II) vzrostla na cca 728 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CMOS snímač s velikostí APS-C (22,2x14,8 mm) má efektivní rozlišení 8 MPix a umí pořizovat snímky s rozlišením 3456x2304, 2496x1664 a 1728x1152 bodů s citlivostí 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO do formátu JPEG a RAW. Zaznamenávat lze také oba formáty současně. O zpracování dat se stará obrazový procesor DIGIC II. Fotografovat můžeme v barevných prostorech sRGB a Adobe RGB a s různě nastavenou sadou parametrů, mezi které patří kontrast, ostrost, saturace a barevný tón.

Bajonet podporuje objektivy Canon EF i EF-S (speciální objektivy pro APS-C snímače). Díky velikosti snímače je nutné u každého objektivu vynásobit jeho fyzickou ohniskovou vzdálenost koeficientem 1,6x pro získání skutečného ohniska. Automatické TTL zaostřování měří kontrast na 7 bodech. Použít můžeme jednosnímkový, inteligentní AF, inteligentní AF-servo, nebo manuální zaostřování (přepíná se na objektivu). Zaostřovat lze na všech 7, nebo jeden libovolný bod. Jako pomocné světlo autofokusu funguje série záblesků vestavěného blesku. Hledáček je řešen pomocí pětibokého hranolu v úrovni očí. Pokrývá cca 95% scény a poskytuje dioptrickou korekci v rozsahu od -3 do +1 D.

Stejně jako jeho předchůdce, nabízí 350D klasické režimy expozice PASM i plně automatický, kde se uživatel nemusí starat ani o nastavení citlivosti a vyvážení bílé. K dispozici jsou také scénické režimy: portrét, krajina, makro, sport, noční portrét a režim bez použití blesku. Specialitou je také automatický expoziční režim s nastavením hloubky ostrosti. Automatiku můžeme regulovat pomocí korekce automatické expozice v intervalu +-2EV po 1/2EV nebo 1/3EV krocích. Použít můžeme také bracketing automatické expozice ve stejném rozsahu. Automatické 35 zónové TTL měření pracuje v režimu poměrového měření (vázané s libovolným bodem AF), částečného měření (9% uprostřed hledáčku) a celoplošného měření se zdůrazněným středem. Rozsah závěrky je od 1/4000 s do 30 s, včetně možnosti režimu Bulb. X-sync synchronizace blesku je min. 1/200 s. Samozřejmostí je také 10 s samospoušť a nově je také možnost použití předsklopení zrcátka na 3 s (při aktivaci možnosti předsklopení a samospouště se zrcátko po stisknutí spouště sklopí a po třech vteřinách dojde k expozici). Jinak funguje předsklopení klasickou metodou dvou stisknutí spouště, kdy první sklopí zrcátko a druhé exponuje snímek.

Vyvážení bílé barvy nabízí kromě automatického měření také několik přednastavených hodnot (den, stín, zataženo, žárovka, zářivka, blesk) a možnost manuálního měření. Korekce vyvážení bílé nabízí +-9 kroků do čtyř směrů (modrá/jantarová a purpurová/zelená). Vestavěný blesk se vysunuje automaticky, nebo pomocí tlačítka po jeho boku. Zábleskové měření E-TTL II lze korigovat v intervalu +-2EV po 1/2EV nebo 1/3EV krocích. Směrné číslo blesku je cca 13. Pomocí Hot-shoe patici lze také použít blesky Speedlite EX. Sériové snímání umí pořídit 3 snímky za sekundu až do počtu 14 snímků ve formátu JPEG a 4 ve formátu RAW.
LCD displej má úhlopříčku 1,8" a disponuje 115.000 body. Můžeme nastavit jeho jas v pěti krocích. Přímý tisk bez přítomnosti počítače je kompatibilní s tiskárnami podporujícími PictBridge, CP Direct a Bubble Jet Direct. Jako záznamové médium se používají CF karty typu I i II. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor NB-2LH, který dle standardů CIPA vydrží přibližně 600 snímků, při fotografování bez blesku při okolní teplotě 20°C. Přikoupit lze také bateriový grip BG-E3, kde se dají použít klasické AA baterie. Pro udržení nastavení a času se používá baterie CR2016. Snímky z karty můžeme do počítače přenášet díky USB 2.0.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání fotoaparátu je intuitivní a jednoduché. Většina nastavení je snadno dostupná a setkáme se zde s typickým menu, které známe z kompaktů Canon, ovládané křížovým ovladačem. Hned první tlačítko v řadě nalevo od displeje slouží pro aktivaci menu, které je rozděleno do pěti záložek. Jednotlivé volby vybíráme stiskem tlačítka Set. V první záložce je nastavení kvality snímků, redukce červených očí, zvuku po zaostření, režimu AF, oblasti měření a citlivosti ISO. Druhá záložka nabízí nastavení kroku bracketingu, kompenzace záblesku, nastavení vyvážení bílé, kroku WB bracketingu a korekci vyvážení bílé, manuální měření vyvážení bílé, nastavení barevného prostoru a parametrů snímku. Ve třetí záložce se nachází možnost zamknutí snímku, otáčení, tisku a automatického prohlížení. Poslední dvě záložky slouží pro obecná nastavení fotoaparátu jako je automatické vypínání, automatické otáčení snímků, jas LCD displeje, data, číslování souborů, formátování karty, fotografování bez zasunuté CF karty, nastavení jazyka, formátu video výstupu (PAL a NTSC), vlastních nastavení (funkce křížového ovladače a tlačítka Set, redukce šumu při dlouhých expozicích, pomocné světlo autofokusu, kroky nastavení EV, předsklopení zrcátka, synchronizace blesku na poslední lamelu apod.), resetování nastavení, čištění snímače a zobrazení verze firmwaru.

Druhé tlačítko Info slouží pro sumární zobrazení nastavených parametrů na velkém LCD displeji v režimu fotografování a pro zobrazení histogramu v režimu prohlížení snímků. Tlačítko Jump přepíná záložky menu, nebo přeskakuje 10 snímků za sebou. Poslední dvě tlačítka jsou určena pro aktivaci prohlížení snímků a pro jejich mazání.

 

Napravo od displeje jsou tlačítka pro kompenzaci expozice v automatických režimech a pro nastavení clony v manuálním režimu. Další tlačítko přepíná mezi režimy samospouště, sériového snímání a dálkového ovládání. Těsně nad křížovým ovladačem je pak umístěno tlačítko pro aktivaci podsvícení stavového LCD displeje. Samotný křížový ovladač slouží také pro nastavení některých parametrů, resp. jeho tlačítka pracují jako zkratka ke konkrétnímu parametru v Menu. Stisknutím horního tlačítka se na displeji zobrazí menu s možností nastavení citlivosti. Stisknutím pravého se takto dostaneme k nastavení režimů AF, spodním k vyvážení bílé a levým k oblasti měření expozice.

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Jak se dalo předpokládat, digitální šum je na velmi nízké úrovni a záleží pouze na osobních preferencích jakou citlivost použít. Po lehkých úpravách od sebe nejde rozeznat snímky pořízené na citlivost 100 ISO a 1600 ISO. Důležité je tedy, pro jaké účely bude snímek pořízen. Pro internetové použití lze zvolit jakoukoli citlivost. Při tisku na velké formáty se již šum může projevit a dodatečné úpravy lehce zasáhnou do detailů snímku.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)

Vyvážení bílé pracuje za běžných podmínek velmi dobře, selhává stejně jako ostatní fotoaparáty v žárovkovém osvětlení. Kromě přednastavených hodnot a možnosti manuálního měření fotoaparát také nabízí detailní korekci vyvážení bílé.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Rozlišení a ostrost jsou na velmi dobré úrovni, ale stejně jako u všech DSLR, je významně ovlivňuje použitý objektiv. My jsme testovali 350D se setovým objektivem EF-S 18-55/3,5-5,6 II, který vykázal relativně dobré výsledky. Na nejkratším ohnisku sice bylo patrné soudkovité zkreslení, ale ostrost byla na velmi dobré úrovni. Ztrácela se pouze v rozích, kde se i lehce objevuje aberace. Vinětace tohoto objektivu je velmi lehká. Na nejdelším ohnisku ostrost klesá. Rozsah tohoto objektivu však není ideální pro použití jako základní objektiv, protože maximální ohnisko je pouze 55 mm (ekvivalent kinofilmu je 88 mm), což je limitující faktor, na který často uživatel narazí. Na druhou stranu minimální ohnisko 18 mm (ekvivalent 29 mm) je praktické.

 
Ukázka optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 18mm F5,0 1/125s, vpravo 55mm F7,1 1/80s)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 18mm, vpravo 55mm)

  
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)

  
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od posunutí vypínače uplyne do pořízení prvního snímku cca 0,4 s, což je hodnota, kterou lze prohlásit za takřka okamžitý start. Mnohem delší doba uplyne, než vůbec fotoaparát přiložíme k oku. Zpoždění závěrky jsou takřka nepostřehnutelné.
Automatická expozice pracuje spolehlivě, stejně jako sedmibodový autofokus, který spolehlivě pracuje i za horšího osvětlení. Vyvážení bílé sice nemá nastavení v Kelvinech, ale má velmi dobré nastavení korekce vyvážení bílé, které je udělané formou dvou hlavních os (modrá/jantarová a purpurová/zelená), kde na každé je 19 poloh. To dohromady dělá 361 možností korekce vyvážení bílé. Nastavení korekce bracketingu vyvážení bílé se provádí multifunkčním kolečkem, kdy se bod na grafu rozdělí na tři a těmi pohybujeme po osách.


zaostřovací body u 350D

Předsklopení zrcátka
Přidanou funkcí, kterou firmy Canon 300D ani Nikon D70 neměly, je předsklopení zrcátka před expozicí, které je možné použít dvěma metodami. Po aktivaci této funkce se po stisknutí spouště zrcátko sklopí (v hledáčku není nic vidět) a po druhém stisknutí se provede expozice a návrat zrcátka do normální polohy. Druhou možností je použití samospouště, kdy se po prvním stisknutí spouště zrcátko sklopí a expozice proběhne automaticky za 3 sekundy. Obě tyto funkce slouží pro minimalizaci otřesů fotoaparátu způsobených rychlým pohybem zrcátka.

Menší tělo
Velmi příjemným vylepšením je redukce hmotnosti a rozměrů, což je však dvojsečná zbraň. Většina uživatelů tento fakt potěší, protože tato kategorie levných DSLR zrcadlovek musí unést srovnání s kompaktními fotoaparáty (co se týče rozměrů) a tak čím menší, tím lepší. U 350D však byl grip zmenšen natolik, že lidem s většíma rukama se nebude držet nejpříjemněji, protože grip není příliš hluboký.

300D vs 350D
Současní majitelé modelu 300D nyní jistě nemají lehké rozhodování. 350D je více než důstojný nástupce, který odstranil mnoho zbytečných omezení, kterými netrpěl například Nikon D70. Širší nabídka různých nastavení, lépe provedené tělo, větší rozlišení…to vše jsou důležitá vylepšení a lze očekávat, že řada majitelů stárnoucích 300D vymění své miláčky za nový 350D, který jim nabídne více svobody.


Rozdíl mezi 6MPix a 8MPix snímkem

Závěr
Canon EOS 350D je důstojným nástupcem modelu 300D, který vylepšuje většinu nedostatků. Nový snímač s rozlišením 8 MPix nabízí i amatérům větší prostor k ořezávání a tisku na velké formáty, i když změna z 6 MPix je minimální. Díky novému zpracování dat můžeme použít sériové snímání s rychlostí 3 sn./s. Nezanedbatelnou změnou prošlo i tělo přístroje, které je znatelně menší, lehčí a s lepší povrchovou úpravou, včetně černého provedení. Největšího zmenšení však doznal grip, což nemusí být příjemné lidem s většíma rukama. Nově se také můžeme v této třídě fotoaparátů setkat s předsklopením zrcátka. Takřka okamžitý start, USB 2.0, kompenzace záblesku vestavěného blesku, současný zápis RAW a JPEG a některá další vylepšení pak již působí jako třešnička na dortu. Jednou z příjemných věcí pro potenciální uživatele je maloobchodní doporučená cena, která byla stanovena na 28 999,- Kč za samotné tělo. Set těla s objektivem EF-S 18-55 má doporučenou cenu 31 999,- Kč. Pokud k setu přidáme ještě objektiv EF-S 55-200, tak se dostaneme na doporučenou cenu 40 999,- Kč. V ceně již samotného těla nalezneme akumulátor, nabíječku, řemen, kabely a CD s ovladači a softwarem.

::Technické parametry Canon EOS 350D
::Technické parametry Canon 350D vs Canon 300D vs Nikon D70

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


Snímek byl pořízen s: 1/200s F8.0 100 ISO


Snímek byl pořízen s: 1/250s F9.0 100 ISO


Snímek byl pořízen s: 1/160s F8.0 100 ISO


Snímek byl pořízen s: 1/250s F10.0 100 ISO

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: