Canon IXUS 750 - nová vlajková loď fotografujících šperků - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon IXUS 750 - nová vlajková loď fotografujících šperků

15. září 2005, 00.00 | Jednou z posledních novinek Canonu je také IXUS 750, který rozšiřuje nabídku stylových miniaturních kompaktů s jednoduchým ovládáním. Nabízí fotografování snímků s rozlišením 7 MPix, k čemuž můžeme využít trojnásobný optický zoom. Počítat můžeme i s ozvučenými video sekvencemi. Jak tento přístroj dopadl v redakčním testu?

{Popis a konstrukce}

Jednou z posledních novinek Canonu je také IXUS 750, který rozšiřuje nabídku stylových miniaturních kompaktů s jednoduchým ovládáním. Nabízí fotografování snímků s rozlišením 7 MPix, k čemuž můžeme využít trojnásobný optický zoom. Počítat můžeme i s ozvučenými video sekvencemi. Jak tento přístroj dopadl v redakčním testu?

Konstrukce a design
Modelová řada IXUS je vždy spojena s líbivým designem. Není tomu jinak ani u modelu 750, kde si přijdou na své příznivci fotografujících šperků. Kovové tělo z nerez oceli s leskle stříbrným prstencem okolo objektivu na přední straně a stejně provedeným úchytem pro poutko na levém boku se bude dodávat ve dvou barevných provedeních (stříbřitě šedá a saténově béžová). Soustředné kroužky objektivu jsou z nerezové oceli stříbřitě bílé pokovené palladiem.

Přední straně kraluje výše zmíněný objektiv se stříbrným prstencem, který v horní části narušuje pouze průzor optického průhledového hledáčku. Nalevo od průzoru je pomocné světlo automatického zaostřování a napravo interní blesk. Na pravém boku jsou pod gumovou krytkou konektory A/V výstupu a USB. Designovému oddělení neunikla ani horní strana, kde je opticky spojen drobný vypínač přístroje a velké tlačítko spouště, okolo kterého je prstenec ovládající zoom. Spodní strana nabízí závit pro stativ, umístěný mimo osu objektivu (což není u kompaktů nijak velká zvláštnost). Pojistkou uzamčená plastová dvířka nám zakrývají prostor pro baterii a paměťovou kartu.

Zadní strana je velmi podobná ostatním kompaktům od Canonu, takže se zde věrní uživatelé značky neztratí. Konstruktéři zde použili optický průhledový hledáček, i když se poslední dobou často u kompaktů s takto velkým displejem vynechává, za což můžeme přičíst malé plus. Hledáček nenabízí dioptrickou korekci, což však ani drtivá většina ostatních srovnatelných modelů. Napravo od displeje je křížový ovladač obklopený třemi funkčními tlačítky. V pravém horním rohu pak nalezneme otočný volič expozičních režimů.

 

Kompaktní tělo, které se bez problémů vejde i do kapsy, má na šířku 89,5 mm, na výšku 57 mm a do hloubky 27,4 mm. Hmotnost je cca 170 g bez baterie a karty.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s efektivním rozlišením 7,1 MPix a úhlopříčkou 1/1,8". Citlivost lze nastavit na ISO 50, 100, 200 a 400. Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3 072 x 2 304, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. O zpracování dat se stará obrazový procesor DIGIC II, který využívají všechny současné fotoaparáty od Canonu, od profi zrcadlovek po obyčejné kompakty. Používat můžeme několik digitálních efektů, mezi které patří: živé barvy, neutrální barvy, rozostření, sépie, černobíle apod. Ozvučené video sekvence lze natáčet v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 30 a 15 sn./s, 320 x 240 bodů s frekvencí 60, 30 a 15 sn./s a 160 x 120 bodů s frekvencí 15 sn./s. Délka videa je omezena délkou na max 60s, nebo velikostí souboru max 1 GB, kromě režimu 320 x 240 bodů 60 sn./s, kde je video omezeno na 1 min a 160 x 120 bodů, kde lze natáčet maximálně 3 min.

Objektiv má rozsah ohniskové vzdálenosti od 7,7 mm do 23,1 mm (ekvivalent kinofilmu je 37-111 mm) a světelnost F2,8-4,9. Devítibodové automatické zaostřování umí zaostřit již od 5 cm. Ve zhoršených podmínkách je zde k dispozici pomocné světlo. Manuálně můžeme nastavit vzdálenost zaostření na nekonečno, zbývající režimy jsou automatické (normální a makro).

Měření expozice můžeme nastavit celoplošné, celoplošné s důrazem na střed, nebo bodové (na středu). Nastavení clony a času expozice obstarává automatika, a tak máme k dispozici pouze kompenzaci +-2EV po 1/3EV krocích. Kromě klasické automatiky a plné automatiky (která nastavuje i citlivost) je zde několik scénických režimů. Čas expozice se nastavuje od 1/2 000s do 15s, přičemž při časech delších než 1,3s se uplatňuje softwarová redukce šumu. Kromě jednosnímkového režimu můžeme použít i sériové snímání pracující rychlostí až 2 snímky za sekundu (v maximálním rozlišení s vypnutým displejem). Fotografovat takto můžeme až do zaplnění paměťové karty.
Vyvážení bílé barvy probíhá automaticky, nebo jej může nastavit uživatel pomocí předvoleb (den, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H) a manuálního měření. Vestavěný blesk má udávaný dosah od 50 cm do 5 m na nejkratším ohnisku a do 3 m na nejdelším ohnisku. Použít můžeme režimy synchronizace s dlouhým časem a redukce jevu červených očí.

Na scénu se můžeme dívat skrz optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu bez možnosti dioptrické korekce. Ve většině případů však budeme používat P-Si TFT displej s úhlopříčkou 2,5" a 115 000 body. Jas displeje si můžeme nastavit v 15 různých úrovních.
Data se ukládají na paměťovou kartu SD (Secure Digital), nebo MMC (MultiMedia Card). Komunikace s počítačem probíhá pomocí USB 2.0. Pro promítání snímků, můžeme použít A/V výstup s formáty PAL a NTSC. Přímý tisk je zajištěn pomocí PictBridge. Přístroj je vybaven senzorem orientace a možností zobrazit histogram u uloženého snímku. Mezi jazyky, které lze v menu nastavit, je i čeština. O napájení se stará Li-Ion akumulátor NB-3L (akumulátor i nabíječka jsou součástí balení). Udávaná životnost na jedno nabití je cca 150 snímků.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání je typické pro jednodušší digitály od Canonu. Je jednoduché a rychlé. Fotoaparát se zapne drobným tlačítkem na horní straně. Režim fotografování si zvolíme voličem umístěným v pravém horním rohu, kde si můžeme také zapnout režim prohlížení uložených fotografií. Ten je na zmíněném voliči jako první, druhý je plně automatický režim, kde se uživatel nemusí starat o žádné nastavení (tzn. ani vyvážení bílé a citlivost), třetí je klasická automatika, která nastavuje pouze čas a clonu. Čtvrtou polohu mají obsazenou scénické režimy a soudě dle ikonky každého napadne, že poslední pozice je pro natáčení video sekvencí.

Nastavení parametrů fotografování vyvoláme středovým tlačítkem křížového ovladače. V závislosti na konkrétním režimu se nám zde objeví několik parametrů k nastavení. Kompenzace expozice, vyvážení bílé barvy, fotografické efekty, oblast měření expozice, stupeň komprese a rozlišení snímků. Citlivost se nastavuje stisknutím horní části křížového ovladače, což je jediná odlišnost od ostatních modelů. Zbývající směry křížového ovladače nastavují makro režim, sériové snímání a režim blesku.

Další dvě tlačítka na zadní straně slouží pro tisk snímků a ovládání displeje, resp. zobrazování informací na displeji. Poslední tlačítko, Menu, nabízí mnoho nastavení: oblast zaostřování, samospouště, pomocného světla AF, digitálního zoomu, zobrazování snímků po jejich pořízení, zobrazení pomocné mřížky, vkládání data a režim dlouhé expozice. V druhé záložce menu je nastavení zvuků, hlasitosti, jasu displeje, úsporného režimu data, číslování souborů, automatického otáčení snímků, jazyka, formátu video výstupu a možnost formátování karty. Třetí záložka menu slouží pro nastavení osobních profilů, zahrnující barevné téma menu, zvuky spouště, uvítací zvuky apod. Při prohlížení snímků můžeme fotografie zamykat, otáčet, komentovat, mazat, tisknout a přenášet do počítače.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu můžeme celkově hodnotit jako průměrnou. Odpovídá kategorii kompaktů a je velmi podobná jako u konkurence. Na nejnižší citlivosti nabízí vynikající snímky s takřka žádným viditelným šumem. Na citlivosti ISO 100 bychom již při maximálním přiblížení stopy lehkého šumu nalezli, ovšem stále jde o velmi dobré snímky. Vliv šumu můžeme pozorovat až na ISO 200, kde je patrný při zobrazení 1:1, zejména na jednolitých plochách. Nejvyšší citlivost ISO 400 již trpí viditelným šumem. Zmenšené snímky jsou stále použitelné, ovšem nejsou příliš vhodné pro velké úpravy a ořezávání.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100 a 200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě. I když se jedná o amatérský kompakt, tak kromě několika předvoleb nabízí i manuální měření vyvážení bílé. To lze provést pomocí bílé, nebo středně šedé plochy (18% šedá).

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Kvalita snímků je velmi dobrá a amatérské fotografy by měla plně uspokojit. Soudkovité zkreslení je pouze minimální. Námi testovaný kus měl ztrátu ostrosti patrnou pouze v levém a pravém dolním rohu. Rozlišení i ostrost jsou na velmi dobré úrovní, kromě výše zmíněných dolních rohů. Chromatická aberace je pouze minimální a zanedbatelná. Vinětace je také pouze slabá. Snímky jsou barevně velmi věrné a dobře vyvážené.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 37 mm, vpravo 111 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 37 mm, vpravo 111 mm), výřezy 1:1

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: ISO 50, 100 a 200 ISO), výřezy 1:1

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: ISO 50, 100 a 200 ISO), výřezy 1:1


Ukázka video sekvence (5,37MB)

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi stisknutím tlačítka pro zapnutí přístroje a pořízením prvního snímku uplyne necelá sekunda (cca 0,9s), což je velmi dobrá hodnota, mezi kompakty málo vídaná. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva mezi 0,1 a 0,2s, záleží na konkrétních podmínkách za jak dlouho automatika zaostří. Zpoždění displeje je pouze minimální a nijak nám neznesnadňuje práci. Zajímavostí je, že když natočíme fotoaparát při prohlížení snímků, tak se otočí i náhled. Inteligentní senzor orientace rozpoznává, zda je fotoaparát v horizontální nebo vertikální poloze, a automaticky otáčí uložené snímky pro přehrávání ve správné poloze.
U uložených snímků si můžeme nechat zobrazit histogram, který nám může posloužit při správném nastavení korekce expozice. Živý histogram, použitelný přímo při fotografování však chybí. Displej se při fotografování velmi dobře používá také díky možnosti nastavení jasu v patnácti úrovních. Pokud jsou ale podmínky takové, že nelze použít displej, tak je zde stále optický průhledový hledáček, který svou velikostí příliš nepotěší, ale jako nouzové řešení je dostačující.
Komfort užívání také zvyšuje přítomnost českého menu přímo ve fotoaparátu, bez nutnosti stahování a nahrávání firmwaru. Automatické zaostřování pracuje zcela bez problémů a to i ve zhoršených světelných podmínkách. Automatické nastavení expozice pracuje také spolehlivě, dokonce i při nočních záběrech.

Závěr
Fotoaparát svým jednoduchým ovládáním potěší všechny členy rodiny, protože neklade příliš velké požadavky na znalost problematiky. I přesto, že se jedná o drobný kompakt, vynikající svým designem, tak se rozhodně nenechá zahanbit v kvalitě fotografiím, které uspokojí i náročné fotoamatéry. Doporučená koncová maloobchodní cena je 15 999,- Kč včetně DPH.

:: Technická specifikace Canon IXUS 750
:: Technická specifikace Canon IXUS 750 vs Konica Minolta X1 vs Olympus FE-5500 vs Panasonic FX9 vs Sony T7

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: