Canon PowerShot A85 - digitální legenda v novém kabátě - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon PowerShot A85 - digitální legenda v novém kabátě

19. srpna 2004, 00.00 | Nástupce mimořádně úspěšného modelu A70 dostal jeden megapixel navíc, větší displej, podporu přímého tisku a jiné drobnosti navíc. Má opět ambice stát se masově prodávaným digitálním kompaktním fotoaparátem. Má na to? Jak dopadl v našem testu?

{Popis a ovládání}

Společnost Canon si na modelové řadě kompaktních digitálních fotoaparátů s označením PowerShot Axx zakládá, protože model A70 byl jedním z komerčně nejúspěšnějších digitálních fotoaparátů, a tak vypustila jako jeho nástupce rovnou dva další modely, A75,který jsme recenzovali nedávno a A85, jehož recenzi právě nyní čtete. Oproti svému předchůdci má jeden megapixel obrazového rozlišení navíc, senzor natočení, větší displej a podporu přímého tisku.

Konstrukce a design
Tělo A85ky je naprosto shodné s modelem A75. Elegantní stříbrné tělo z plastu má vyčnívající bateriový grip, protože tato řada stále používá klasické tužkové baterie, který zlepšuje držení přístroje při fotografování. Na přední straně je vysunovací objektiv s automatickou krytkou, který má pod šroubovací krytkou závit pro předsádky Canon. Krytka se uvolňuje pojistkou umístěnou mezi objektivem a gripem. Přímo nad objektivem je průzor optického hledáčku, vedle kterého je interní blesk a pomocné světlo autofokusu.

Konektory pro A/V a USB kabel jsou pod gumovou záslepkou na levé straně. Slot pro paměťovou kartu je pod výsuvnou krytkou na pravé straně. Na spodní straně je prostor pro čtyři tužkové baterie a plastový závit pro stativ. To je jediný konstrukční nedostatek, který nám trošku vadí, protože riziko stržení závitu je u plastu větší než u kovu. Použitím závitu z kovu by se cena jistě o mnoho nezvedla.

 

Na horní straně je kruhový volič expozičních režimů, kterému vládnou hlavně různé kreativní režimy. Nalevo od něj je tlačítko ON/OFF, které je zapuštěné pod povrch přístroje aby se zamezilo jeho nechtěnému stisknutí, což je podpořeno nutností delšího stisku. Na vrchní straně gripu je prstencový ovladač zoomu, uprostřed kterého je tlačítko spouště.

Nad displejem na zadní straně přístroje je optický průhledový hledáček bez dioptrické korekce s reálným zobrazením zoomu. Pod displejem nalezneme řadu tlačítek pro přímý tisk, ovládání displeje a konektor pro připojení externího napájení. Napravo od displeje jsou tlačítka pro vyvolání menu a nastavení.důležitých parametrů pro fotografování (resp. mazání snímků v režimu prohlížení). Vedle těchto tlačítek je křížový volič s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Posledním ovládacím prvkem na zadní straně je klasický přepínač režimů fotografování a prohlížení, který důvěrně znají všichni příznivci řady A. Šířka těla je 101mm, výška 64mm a hloubka 31,5mm. To vše při hmotnosti cca 200g, bez baterií a paměťové karty.

Technická specifikace
To v čem se hlavně tento fotoaparát odlišuje od modelů A75 a A70 je CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,7" se 4MP efektivního rozlišení. Produkuje tak fotografie s rozlišením 2272x1704, 1600x1200, 1024x768, 640x480 bodů s citlivostí 50, 100, 200, nebo 400 ISO ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence lze natáčet v rozlišení 640x480, 320x240, nebo 160x120 bodů. 640 rychlostí 10 snímků za sekundu po maximální dobu 30s, 320 rychlostí 15sn./s maximálně 3 minuty a 160 také rychlostí 15sn./s po dobu tří minut. To vše ve formátu AVI.
Objektiv Canon Zoom Lens 3x je starý známý této modelové řady a tak je i v tomto přístroji. Má ohnisko od 5,4mm do 16,2mm což je při přepočtu na kinofilm 35-105mm. To vše se světelností F2.8-4.8 (maximální clona je F8.0) a možností zaostřit již od 5cm v makro režimu při nejkratší ohniskové vzdálenosti. Na nejdelší ohniskové vzdálenosti je min. zaostřovací vzdálenost v makro režimu 26cm. V klasickém zaostřovacím režimu může být fotografovaný objekt nejblíže 46cm. Manuální ostřením se pokryje celý rozsah 5cm až nekonečno. Automatické zaostřování funguje na principu TTL a ostřit lze buď na bod ve středu, nebo pomocí 9ti bodového AiAF. Optický zoom je 3x, digitální až 3,6x, což dává dohromady až jedenáctinásobné přiblížení.
Rychlost závěrky lze nastavit mezi 15s a 1/2000s. Při časech 1,3s a delších se automaticky uplatňuje redukce digitálního šumu. Automatika měří světlo poměrově, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. Její hodnoty lze ovlivňovat pomocí korekce automatické expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Kromě automatiky jsou zde samozřejmě také režimy s prioritou času nebo clony, manuální režim a plně automatický režim, kde fotoaparát nastavuje automaticky i citlivost. Nechybí ani 11 kreativních režimů, které napomáhají amatérům zachycovat specifické momenty jako je třeba sport, portrét osoby, ohňostroj atd. Nastavení vyvážení bílé nabízí jak 5 přednastavených hodnot, tak i automatické, nebo manuální měření. Vestavěný blesk lze nastavit na automatický režim, vynucený záblesk, nebo aktivovat funkci pro redukci červených očí. Jeho pracovní dosah je cca 46cm-4,2m.

LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 1,8" a 118.000 zobrazovacích bodů. Sériové snímání je oproti modelu A75 pomalejší, díky většímu objemu dat, které se musí zpracovávat a ukládat. Fotografie lze exponovat rychlostí 1,5 sn./s až do počtu 10 snímků, poté se rychlost zmenší a série pokračuje dále. Samospoušť lze nastavit na 2, nebo 10s. Přenos dat a počítačem řízené fotografování se uskutečňuje pomocí USB. Vše se ukládá na Compact Flash kartu (typ I). Napájení zajišťují 4 tužkové AA baterie, případně 4 NiMH AA baterie, nebo síťový zdroj (nutno dokoupit). Nechybí ani podpora přímého tisku pomocí PictBridge, Canon Direct Print, nebo Bubble Jet Direct. Výstupní video formát můžeme nastavit jako NTSC, nebo PAL.

Ovládání
Ovládání modelové řady A je velmi jednoduché díky malému počtu ovládacích tlačítek, kdy se většina nastavení děje pomocí menu. Stisknutím tlačítka Menu se dostanete k nastavení AiAF, redukce červených očí, přisvětlovací lampy autofokusu, digitálního zoomu, náhledu snímků, zvuků fotoaparátu, úsporného režimu, data, času, formátování karty, resetování číslování souborů, jednotek (cm, inch), jazyka a video formátu.
Nejdůležitější parametry se nastavují tlačítkem Func, kdy se vám zobrazí nabídka s nastavením kompenzace expozice, vyvážení bílé (auto, slunce, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H, manuální měření), režimu snímání (jeden snímek, sériové snímání, samospoušť), citlivosti (auto, 50, 100, 200, nebo 400 ISO), efektů (vypnuto, vivid, neutral, nízká ostrost, sepia, černobílý), oblasti měření expozice (poměrové, celoplošné s důrazem na střed, bodové) a rozlišení snímků. Tímto tlačítkem se také v režimu prohlížení fotografií označují snímky určené ke smazání.
Režim blesku se nastavuje horním tlačítkem křížového ovladače. Režim zaostřování zase dolním. Oproti modelu A70 se zde objevilo nové tlačítko tisku. To je použitelné pouze po připojení k počítači, nebo tiskárně pomocí USB, po jeho stisknutí se vyvolá nabídka přímého tisku fotografií, nebo přenosu dat.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Digitální šum je na velmi slušné úrovni. Na fotografiích exponovaných s citlivostí 50, nebo 100 ISO je šum neznatelný ani při zvětšení snímku. Na snímcích s citlivostí 200 ISO je již šum patrný při zobrazení snímku 1:1, ale má ještě stále velmi jemné zrno. Citlivost 400 ISO již přináší znatelný šum patrný i na zmenšeném snímku. Při časech delších než 1,3s se automaticky aplikuje softwarová redukce šumu.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 50, 100, 200 a 400 ISO

Vyvážení bílé pracuje spolehlivě. Na výběr je několik přednastavených hodnot a také ruční měření podle referenční šedé, nebo bílé plochy.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Ostrost snímků je spíše průměrná. Aberace je velmi nepatrná a vyskytuje se pouze v rozích. Soudkovitost na nejkratším ohnisku je přijatelná a s prodlužující se ohniskovou vzdáleností mizí. Vinětace je takřka neznatelná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35 mm 1/80s F3.5, vpravo 105 mm 1/50s F4.8)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka video sekvence (1,97 MB)

Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka ON/OFF až po exponování první fotografie uběhne cca 3,1s. Zpoždění závěrky po stisknutí namáčknuté spouště bylo v našich podmínkách neměřitelné, tzn pod 0,1s a pro člověka téměř nepostřehnutelné. Zpoždění závěrky bez namáčknutí spouště bylo cca 0,8s. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší trvá cca 1,4 s a je rozdělena na 6 kroků. Manuální ostření je mezi 5 a 50cm rozděleno na velmi jemné kroky. Od 50cm do 1m je 7 kroků, od 1m do 2m 3 kroky, od 2m do 5m dva kroky a mezi 5m a nekonečném taktéž dva kroky.
Canon si v tomto segmentu vybudoval silnou pozici nejen díky elegantnímu designu, ale také díky jednoduchému ovládání. Nejpoužívanější kreativní režimy jsou přímo na kruhovém ovladači a důležité parametry pro fotografování jsou ve speciálním menu které se vyvolá tlačítkem Func. Velký počet kreativních režimů ulehčuje fotoamatérům exponovat snímky i ve specifických situacích kdy hrozí, že standardní automatika zklame, například při sportu bude snímek rozmazaný, nebo při fotografování v horách bude sníh modrý. Jednotlivé scénické režimy mají přednastavené parametry v jakém intervalu se zhruba bude pohybovat čas (krátké časy pro sport), clona (malá clona pro portréty), vyvážení bílé a ostatní.
Potěšilo nás zobrazení histogramu při prohlížení fotografií, ale bohužel již není možnost zobrazit si histogram při fotografování. Lehkým nedostatkem je také absence zobrazení nastavené ohniskové vzdálenosti (míry zazoomování). Expoziční automatika i zaostřování pracují velmi slušně. Zobrazování snímané scény na LCD displeji je relativně rychlé, je zde sice cítit lehké zpoždění, ale frekvence zobrazování je dostatečná.

Závěr
Rozdíl mezi A75 a A85 je pouze ve snímači. A85 má čip s 1MP navíc a z toho plynoucí pomalejší sériové snímání. Oba modely se od svého předchůdce liší větším displejem, podporou přímého tisku a senzorem natočení. Upgrade má tedy cenu pouze pokud jste si jistí, že potřebujete onen jeden megapixel navíc. Pro současné vlastníky A70ky tedy není důvod k neklidu. Atraktivním je tedy hlavně pro nové zájemce o digitální fotografii, kteří touží po elegantním fotoaparátu se slušným výkonem a jednoduchým ovládáním. Doporučená maloobchodní cena je 10.499,- Kč s DPH a pokud se fotoaparát bude prodávat v reálu o něco levněji (což je pravděpodobné) půjde o velmi lákavou nabídku. A85 je z pohledu Canonu bezesporu sázka na jistotu.

:: Technická specifikace A85
:: Srovnání modelů A70 - A85

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: