Casio EX-S100 – ultraštíhlý kompakt pro denní využití - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Casio EX-S100 – ultraštíhlý kompakt pro denní využití

Casio-S100-recenze

10. března 2005, 00.00 | Dne vám přinášíme recenzi na velmi útlý digitální fotoaparát od společnosti Casio s označením EX-S100. Jedná se o digitální fotoaparát malých rozměrů, určený pro každodenní použití, který nabízí 3,2 milionové rozlišení a objektiv s keramickou čočkou a 2,8násobným faktorem přiblížení.

{Konstrukce a design}

Casio Exilim S100 je dalším pokračovatelem řady miniaturních fotoaparátů určených pro každodenní fotografování. Tento malý a hlavně úzký digitální kompakt nabízí kromě automatického režimu i režim Bestshot s 23 přednastavenými scénickými režimy, které umožňují poměrně rychle a kvalitně vyfotografovat danou scénu. Mezi hlavní přednosti by měl patřit i rychlý start a odezva spouště. Je tomu opravdu tak a co vše od něj můžeme očekávat?



Konstrukce a design
Digitální kompakt Casio Exilim S100 patří mezi ultratenké fotoaparáty, které jsou určeny především pro začínající fotoamatéry, ale mohou oslovit i vyšší kategorii uživatelů. O tom svědčí i rozměry 88 x 57 x 16,5 mm a hmotnost 113 g bez paměťové karty a napájecího akumulátoru. Tělo je vyrobeno z broušené oceli s plastovými doplňky a celkově působí elegantním dojmem. Jedná se o konstrukci digitálního kompaktu, který je bez optického průhledového hledáčku a pro prohlížení a komponování snímků slouží pouze LCD.



Přední stěna zaujme na první pohled velkým kovovým okružím okolo objektivu, který ve vypnutém stavu dodává objektivu na velikosti. Po zapnutí se tubus objektivu s keramickou čočkou vysune asi o 2 cm. Konstrukce fotoaparátu je bez úchopového gripu, proto je přístroj vybaven na přední straně malým výběžkem, za který se zaklesnou prsty pravé ruky a který dopomáhá k větší stabilitě držení. V horní části přední stěny nad objektivem je umístěn vestavěný blesk společně s diodou sloužící zároveň jako indikátor samospouště. Pod objektivem je umístěn mikrofon.



Na zadní straně jsou okolo velkého LCD rozloženy zapuštěné ovládací prvky, které korespondují s celkovým designem přístroje. V horní části nad displejem jsou uložena tlačítka pro snadné přepnutí ze záznamového režimu do prohlížecího společně s kolébkovým ovladačem zoomu. Napravo od LCD displeje našly své místo ostatní ovládací prvky včetně čtvercového ovladače s potvrzovacím prostředním tlačítkem.



Spoušť se nachází v horní vystouplé části přístroje, do kterého je zapuštěn i ovladač pro zapínání a vypínání fotoaparátu.



Data jsou ukládána na paměťovou kartu typu SD/MMC, která je spolu se speciálním napájecím článkem přístupná pod výklopnými dvířky na spodku přístroje. Vedle dvířek ve spodní části přístroje je umístěn speciální konektor pro komunikaci přístroje s přídavným dockem, přes který je zajištěno napájení a připojení k externím přístrojům.



Pravá stěna fotoaparátu je příjemně zaoblená a přispívá k příjemnému držení přístroje. Levá stěna je naopak plochého charakteru a kopíruje konstrukci objektivu.

[-more-]{Technická specifikace}

Technické parametry
Casio Exilim S100 je vybaven CCD snímačem o velikosti 1/3,2" s efektivním rozlišením 3,2 milionů bodů a možností změny citlivosti v rozsahu 50 až 400 ISO. Snímač proto umožňuje pořizovat snímky v rozlišení 2048 x 1536, 2048 x 1360 (3:2), 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Pořízení snímky jsou ukládány v komprimovaném formátu JPEG s možností nastavení 3 úrovní komprimace.
Pořízené ozvučené video sekvence mají maximální rozlišení 320 x 240 bodů s rychlostí záznamu 15 snímků za sekundu. Sekvence jsou ukládány ve formátu AVI na paměťovou kartu typu SecureDigital/MultiMedia Card nebo do vnitřní flash paměti o maximální kapacitě 9,3 MB.
Fotoaparát je vybaven objektivem s ohniskovým rozsahem 36 až 102 mm (4,8 - 13,5 mm fyzicky) se světelností F/4,0 - 6,6. Tento objektiv má vzhledem ke svému ohniskovému rozsahu 2,8násobný faktor přiblížení a je zkonstruován ze 6 optických členů rozdělených do 5 skupin. Konstrukce objektivu je od společnosti Casio a jedná se o objektiv s keramickou čočkou, která by měla mít vyšší index lomu než čočka z optického skla a jelikož se jedná o keramický materiál je více odolná proti mechanickému poškození. Optika spolehlivě zaostřuje od 17 cm v režimu makro a ve standardních režimech od 40 cm. Přístroj nabízí kromě automatického ostření i ostření manuální či automatický výběr bodového ostření nebo průměrového. Pro rychle pohybující se objekty je přístroj vybaven ostřícím režimem Pan Focus.



Po expoziční stránce nabízí přístroj kromě automatického režimu i režim BestShot s 23 přednastavenými scénami s nápovědou. Mezi přednastavené scény patří režim portrét, krajina, portrét s krajinou, dítě, portrét při svíčkách, párty, miláček, květina, přírodní zeleň, západ slunce, noční scenérie, noční scenérie s portrétem, ohňostroj, text apod. Kromě těchto základních scénických režimů umožňuje pořizovat i snímky černobílé, snímky s filtrem retro, ale i umožňuje nadefinovat vlastní scénický režim nebo snímek s dvojitou expozicí. Expozici lze ovlivnit pomocí funkce kompenzace expozice a to v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Vnitřní expoziční logika využívá pro expozici expozičních časů od 4s do 1/2000s. Časy delší než 1/8 s automatický režim nepoužívá a je nutné využít speciální režim z nabídky Bestshot.
Kromě automatického vyvážení bílé nabízí Casio S100 i manuální vyvážení a 6 předdefinovaných režimů: slunečno, pod mrakem, stín, žárovka a 2 hodnoty pro osvětlení zářivkou. Pro rychlou kontrolu expozičních vlastností snímku před samotným pořízením zobrazit RGB histogram. Fotoaparát je vybaven i vnitřním zábleskovým zařízením se směrným číslem 1,5 a možností využití režimů zapnutého a vypnutého blesku, redukce červených očí a automatického záblesku.
Společnost Casio i do tohoto typu fotoaparátů naimplementovala možnost nastavení dvou časů (jednoho domácího a jednoho světového) s možností výběru ze 162 měst a 32 časových pásem. V režimu prohlížení je možné nastavit dva časy buzení a zvolit si obrázek, který se při buzení zobrazí. Kromě těchto vymožeností společnosti Casio nabízí i jednoduché editace snímků.
Jak již bylo výše zmíněno, tento fotoaparát nemá optický průhledový hledáček a komponovat snímky při fotografování je možné pouze pomocí LCD displeje o velikosti 2,0" s rozlišením 84.000 bodů. Casio EX-S100 je napájen speciálním Li-Iontovým akumulátorem typu NP-20 s kapacitou 680mAH, u kterého výrobce udává výdrž 90 min a možnost pořízení až 540 snímků. Pro připojení k externímu zařízení je nutné použít dockovací stanici, která je opatřena konektorem USB. Dockovací stanice je součástí vybavení stejně jako napájecí adaptér, Lio-Iontový akumulátor, USB kabel, řemínek a software Photo Loader verze 1,1.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání fotoaparátu
Ovládání fotoaparátu je příjemné a jednoduché, což však nijak neomezilo rozsah a dostupnost nastavitelných parametrů. Většina z nich se volí v přehledném Menu, rozdělené do tří záložek, přičemž každá nastavitelná položka se otevírá ve svém novém okně. Režim záznamu lze nastavit buď na automatický režim, režim BestShot s možností výběru z 23 scén, nebo režim nahrávání video sekvence. Fotoaparát jde využít i jako audio záznamník, nebo ho lze využít k vyfotografování snímku se zvukem a přidat k němu až 30s audio nahrávku. Přístroj nabízí v režimu fotografování kromě běžně nastavitelných hodnot vyvážení bílé, kompenzace expozice, rozlišení snímku, citlivosti snímku a velikosti komprimace snímku změnit i jeho ostrost, kontrast či saturaci.
Abychom nemuseli při každém zapnutí přístroje nastavovat znovu určité vlastnosti snímacího režimu jako jsou režim fotografování, nastavení blesku, ostření, balance bílé, citlivost, intenzitu záblesku apod., umožňuje celá druhá záložka menu nadefinovat, které údaje se mají po vypnutí přístroje změnit do továrního nastavení a které mají zůstat dle předchozího nastavení.



Třetí záložka Menu v režimu snímání umožňuje nastavit zvukový profil přístroje, datum a čas, světový čas, možnost číslování snímku apod. Všechny tyto nastavení se ukládají do vnitřní 9,3 MB flash paměti, jejíž zbylou volnou kapacitu lze použít pro ukládání zajímavých snímků, které jde po té využít i jako snímek pro buzení apod. Menu v režimu prohlížení je rozděleno pouze do dvou záložek, první je pro nastavení voleb v tomto režimu a umožňuje jednoduchou editaci snímků a práce s nimi a druhá záložka je stejná jako poslední záložka v režimu záznamu a umožňuje nastavit zvukový profil přístroje, datum a čas atd.
Fotoaparát je možné aktivovat tlačítkem on/off nebo ho lze zapnout tlačítkem pro daný režim záznamu či prohlížení. Tlačítka čtvercového ovladače slouží kromě jednoduchého pohybu v Menu i jako přímá tlačítka pro nastavení některých běžných hodnot. Horním tlačítkem čtvercového ovladače lze velice snadno v režimu záznamu měnit režim ostření Dolní tlačítko umožňuje změnit režim blesku a levé a pravé tlačítko lze navolit dle potřeby.



Pro dosažení co možná nejlepších fotografických výsledků je fotoaparát vybaven režimem BestShot, po jehož zaktivování v základním Menu se zobrazí průvodce scénickými režimy s nápovědou pro využití dané scény. Po zvolení scény se nastaví optimální parametry pro expozici a zaktivují se některé funkce, které nejsou v automatickém režimu dostupné. Jedná se například o noční režim, kdy je možné exponovat snímek při delších časech než 1/8s a navíc se zapne redukce šumu. Velkou výhodou však je, že i při zaktivování scén režimu BestShot je možné upravovat vlastnosti snímku.


[-more-]{Kvalita snímků}

Kvalita snímků
Fotoaparát Casio Exilim S100 s čipem o velikosti 1/3,2" pořizuje snímky s poněkud menší neostrostí než by se dalo u digitálního fotoaparátu s 3,2 milionovým rozlišením očekávat. Ztráta detailů je hlavně způsobena vyšší úrovní šumu, která se již projevuje při citlivosti 50 ISO. Pro citlivost 100 ISO je šum výraznější, ale přijatelný, stejně tak u citlivosti 200 ISO. Bohužel při největší citlivosti 400 ISO se šum stává dosti patrným a rušivým. Při delších časech (viz. Noční snímky) dochází k tzv. bloomingu, což je efekt, který vzniká při delších expozicích a dochází k němu přetečením náboje z jedno pixelu do druhého.



Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)

Automatické vyvážení bílé pracuje vcelku spolehlivě, i když v interiéru má sklon barvit snímky směrem ke žlutým odstínům. Pokud se tak stane, je možné zvolit jednu z předdefinovaných hodnot balance bílé nebo využít výhod manuálního nastavení.


 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Optika přístroje má sklon k chromatické aberaci. Vinětce a soudkovité zkreslení se mírně projevuje při krátkém ohnisku a směrem k vyšším ohniskovým vzdálenostem mizí. S přibývajícím optickým přiblížením bohužel klesá prokreslenost detailů.


 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 102 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 102 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka makro snímku

 


Ukázka video sekvence (1,4MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a Závěr}

Praktické zkušenosti
Celkově je na svoji kategorii EX-S100 docela rychlík. Od startu přístroje k pořízení prvního snímku uběhne cca 2,1 s. Času, který potřebuje na ostření a změření expozičních hodnot bez namáčknutí spouště, také není mnoho - cca 0,3 s. Pořízení snímku s namáčknutou spouští je téměř okamžité a časová prodleva se pohybuje okolo 0,1 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska k nejdelšímu trvá okolo 0,9s. Ohniskový rozsah s 2,8násobným faktorem přiblížení je rozdělen na pohodlných 7 částí, takže je možné bezproblémově a vcelku přesně nastavit kompozici snímku. Zpoždění LCD displeje je minimální, pouze při namáčknutí spouště, kdy dojde k zaostření a změření expozičních podmínek, se obraz na chvíli zastaví.
I když fotoaparát není vybaven optickým průhledovým hledáčkem, fotografuje se s ním velice příjemně. Veliký 2,0" LCD s rozlišením 84.000 bodů poskytuje dostatečné zobrazení scény. Rozložení ovládacích prvků je pohodlné a společně s přehlednými položkami v Menu umožňují snadné a rychlé nastavení přístroje.
I když přístroj nenabízí manuální režimy, tak je možné si zaktivovat reálný RGB histogram, který dopomáhá k přesnějšímu určení expozičních podmínek, a po té je možné velice snadno poupravit expoziční hodnoty za pomoci kompenzace expozice. Pro rychlé pořízení kvalitních snímků je fotoaparát vybaven režimem BestShot, který umožňuje výběr z 23 scénických režimů. Mezi výhody patří i možnost nastavení některých voleb v tomto režimu jako je např. vyvážení bílé, citlivost apod. Bohužel vzhledem k možnosti ostření až od vzdálenosti 17 cm, není možné pořídit kvalitní makro snímky. Oželet musíme i výhody sekvenčního snímání, kterým není fotoaparát vybaven.



Závěr
Digitální fotoaparát Casio Exilim S100 je velice příjemný, malý a lehký přístroj, přitom však dostatečně rychlý a robustní, abychom jej mohli mít neustále při sobě. Rozlišení 3,2 milionů bodů a široká možnost nastavení různých funkcí společně s režimem BestShot, umožňuje pořizovat tímto přístrojem vcelku bezproblémově dobré fotografie. Fotoaparát se dobře drží a má rozumnou výdrž. Úzký profil přístroje je bohužel vykoupen čipem malých rozměrů s vyšší úrovní šumu, která má za následek neostrost snímků. Přesto je celková obrazová kvalita pro tuto kategorii dobrá. Na českém trhu je tento digitální šperk k dostání za cenu 9.570,- Kč bez daně (cena stanovena oficiálním českým dovozcem).


:: Technická specifikace Casia EX-S100
:: Porovnání technických parametrů Casia EX-100 s Olympusem mju mini a Canonem Ixus 40

[-more-]{Porovnání Casia EX-S100 s Olympusem mju mini a Canonem Ixus 40}

Porovnání Casia EX-S100 s Olympusem mju mini a Canonem Ixus 40
Pro porovnání jsme vybrali fotoaparáty, které svojí velikostí patří do podobné kategorie digitálních fotoaparátů jako testovaný přístroj Casio EX-S100. Olympus mju mini i Canon Ixus 40 mají vyšší rozlišení než Casio EX-S100, proto výsledné snímky poskytují více detailů. Při srovnání úrovní šumu zjistíme, že velikost šumu v obraze je u modelů Olympus mju mini a Casio EX-S100 takřka stejný a Canon Ixus 40 má z těchto porovnávaných fotoaparátů nejmenší úroveň šumu. To se odrazí i v celkovém podání obrazu, kdy snímek Canonu Ixus 40 má nejvíce detailů a jeho obraz je nejostřejší. Na výřezech z testovacího terče je u ostatních fotoaparátů znát i drobný výskyt moiré.


Casio EX-S100 - Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 50, 100, 200 a 400 ISO


Olympus mju mini - Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 64, 100, 200 a 400 ISO


Casio Ixus 40 - Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Casio EX-S100 - Výřez 1:1 z testovacího terče


Olympus mju mini - Výřez 1:1 z testovacího terče


Canon Ixus 40 - Výřez z testovacího terče

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: