Fujifilm FinePix F10 - rychlík bez šumu v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Fujifilm FinePix F10 - rychlík bez šumu v praxi

2. června 2005, 00.00 | Na začátku tohoto roku představena novinka od společnosti Fujifilm, která by měla dosahovat podobných výsledků jako model E550, který vynikal rychlostí provozu a nízkým šumem. Nový model se jmenuje FinePix F10 a nabízí 3x optický zoom v kombinaci s rozlišením 6,3Mpix a možností fotografování s citlivostí 1600 ISO. Uživatelský komfort zvyšuje 2,5" displej a rychlý provoz. Jak tedy dopadl v našem testu?

{Popis a konstrukce}

Na veletrhu PMA byla na začátku tohoto roku představena novinka od společnosti Fujifilm, která by měla dosahovat podobných výsledků jako model E550, který vynikal rychlostí provozu a nízkým šumem. Nový model se jmenuje FinePix F10 a nabízí 3x optický zoom v kombinaci s rozlišením 6,3Mpix a možností fotografování s citlivostí 1600 ISO. Uživatelský komfort zvyšuje 2,5" displej a rychlý provoz. Jak tedy dopadl v našem testu?

Konstrukce a design
Štíhlý obdélníkový tvar fotoaparátu jej zařazuje do kategorie velmi kompaktních přístrojů, které lze nosit i v kapse. Střízlivý design s nenápadným výstupkem na přední straně pro lepší držení příjemně ladí s matnou a lesklou stříbrnou úpravou povrchu. Objektiv na přední straně je zcela zapuštěn a vysunuje se po zapnutí fotoaparátu. Nad objektivem je pomocné světlo autofokusu, dioda samospouště a vestavěný blesk.

Na levém boku je pod gumovou krytkou konektor, do kterého se zapojuje speciální adaptér, na kterém jsou konektory pro USB, A/V a externí napájení. Na fotoaparátu se tak ušetří místo, ale je nutné nezapomenout na adaptér. Na pravém boku je pak pouze úchyt řemínku. Tlačítko pro zapnutí fotoaparátu je na horní straně, vedle poměrně velkého přepínače expozičních režimů, uprostřed kterého je i tlačítko spouště. Na spodní straně je v ose objektivu umístěn plastový závit stativu a plastovými dvířky chráněný prostor pro baterii a paměťovou kartu.

Většinu zadní strany vyplňuje plocha LCD displeje, díky čemuž nezbyl prostor ani na optický průhledový hledáček. Napravo od displeje je relativně malý křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem, okolo kterého jsou tři tlačítka pro prohlížení snímků, nastavování parametrů fotografování a ovládání displeje. V pravém horním rohu je mělká prohlubeň pro palec a kolébkový ovladač zoomu.

Na šířku má tento fotoaparát 92mm, na výšku 58,2mm a do hloubky 27,3mm. Hmotnost je cca 155g (bez baterie a paměťové karty). S baterií a kartou je to cca 200g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý Super CCD HR snímač má efektivní rozlišení 6,3MPix a úhlopříčku 1/1,7". Snímače Super CCD se vyznačují voštinovým uspořádáním se snímacími buňkami tvaru šestiúhelníku. Fotografovat můžeme snímky s rozlišením 3024x2016 (3:2), 2848x2136, 2048x1536, 1600x1200 a 640x480 bodů s citlivostí 80, 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO do formátu JPEG. Ozvučené video sekvence lze natáčet v rozlišení 640x480 a 320x240 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu ve formátu AVI.

Objektiv Fujinon s 3x optickým zoomem disponuje rozsahem ohniskové vzdálenosti od 8mm do 24mm (ekvivalent kinofilmu je 36-108mm) a světelností F2,8-5. Maximální clonové číslo je F8,0. Minimální ostřící vzdálenost v klasickém režimu je 60cm. V makro režimu můžeme ostřit od 7,5cm na nejkratším ohnisku a 30cm na nejdelším. Zaostřování je pouze automatické (pasivní - měření kontrastu) s volitelným jednosnímkovým nebo kontinuálním režimem. Ostřit můžeme na střed, nebo celou plochou s automatickým výběrem bodu. V horších světelných podmínkách pomůže na kratší vzdálenosti pomocné světlo autofokusu.

 

Měření světla můžeme nastavit na 64zónové multi, průměrové a bodové. Expozici řídí pouze automatika, nejsou k dispozici poloautomatické ani manuální režimy. Vybrat si můžeme klasickou automatiku a scénické režimy portrét, krajina, sport, noc a přirozené světlo. K dispozici je také kompenzace automatické expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Rychlost závěrky se nastavuje od 1/2000s do 3s v závislosti na zvoleném režimu. V případě volby režimu noční scény je možné fotografování s časem až 15s.
Sekvenční snímání podle výrobce zaznamená až 3 snímky rychlostí 2,2sn/s. V našem testu jsme 3 snímky v plném rozlišení pořídili během cca 0,7s. Možné je také aktivovat režim, který uloží poslední tři snímky pořízené před uvolněním spouště, nebo intervalové snímání pro až 40 snímků s intervalem až 1,3s. O vyvážení bílé barvy se může postarat automatické měření, nebo jej můžeme změřit manuálně pomocí bílé nebo středně šedé plochy. Nabízí se samozřejmě i několik přednastavených hodnot: jasno, stín zářivka 1, zářivka 2, zářivka 3 a výbojka.

Vestavěný blesk má udávaný efektivní rozsah od 60cm do 6,5m na nejkratším ohnisku a 60cm až 4m na nejdelším. Nastavit můžeme automatický záblesk, režim s redukcí červených očí, vynucený záblesk, potlačený blesk, režim se synchronizací s dlouhým časem závěrky apod. Jako paměťové médium můžeme použít xD kartu až do kapacity 1GB. LCD TFT displej z amorfního silikonu má úhlopříčku 2,5" a 115 000 bodů. Při připojení k počítači nebo tiskárně (pomocí PictBridge) je zde USB 1.1. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor NP-120, který se dodává s fotoaparátem.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Vzhledem k zaměření fotoaparátu je ovládání maximálně jednoduché. Fotoaparát zapneme drobným tlačítkem na horní straně a nastavíme požadovaný expoziční režim. Poloha "SP" dává uživateli vybrat z několika scénických režimů, poloha "auto" nabízí plně automatický režim, který nastavuje i vyvážení bílé a citlivost, poloha "M" sice není manuální režim, ale pouze klasický automatický, který nastavuje čas a clonu. Poslední poloha je určena pro natáčení video sekvencí.

Křížovým ovladačem můžeme nastavit makro režim (směr vlevo), zesílený jas displeje (směr nahoru), režim vestavěného blesku (směr vpravo) a samospoušť (směr dolů). Tlačítko "F" nabízí nastavení rozlišení, citlivosti a barevného filtru (standard, chrome, černobílý).

Potvrzovací tlačítko uprostřed křížového ovladače slouží také pro aktivaci menu, které je oproti starším modelům od Fuji nové, ale bohužel také málo přehledné. Menu je rozděleno na dvě záložky, graficky nepříliš šťastně řešené. Zde máme možnost nastavit kompenzaci expozice, oblast měření expozice, vyvážení bílé, rychlé snímání (zkracuje se čas potřebný k zaostření), sériové snímání, režim AF a vstup do další úrovně nastavení (setup). V Setupu lze nastavit délku zobrazování pořízeného snímku na displeji, zvuky, resetovat číslování snímků na kartě, nastavit jas displeje, digitální zoom, pomocné světlo AF, dlouhou expozici pro noční fotografování, automatické vypínání fotoaparátu, automatické snížení jasu displeje po 10s, formátovat kartu, nastavit datum, jazyk, barvu pozadí, režim USB (PictBridge, DSC), výstupní video formát (PAL a NTSC) a resetovat nastavení.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je na nadprůměrně dobré úrovni, vzhledem ke kategorii fotoaparátu. Mezi amatérskými kompakty není mnoho fotoaparátů, které nabízejí takto nízký šum. Citlivosti 80, 100 a 200 lze používat bez jakýchkoliv problémů. Snímky pořízené s citlivostí 400 ISO mají patrný pouze malý šum při zobrazení 1:1. Citlivost 800 ISO přináší takový šum, na který jsme zvyklí u ostatních kompaktů na 400 ISO. Snímky exponované s citlivostí 1600 ISO jsou již značně zkresleny šumem, ale stále mohou být po úpravách použity ve webovém rozlišení.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)

S automatickým vyvážením bílé barvy nebyly problémy a pracovalo spolehlivě. V žárovkovém osvětlení je lepší použít předvolbu, nebo manuální měření, které je taktéž k dispozici.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Ostrost a rozlišení snímků je nadprůměrné. Na testovacím obrazci lze pozorovat ostré čáry v celém spektru, což není u podobných kompaktů zvykem. Optika se bohužel nezbavila částečné ztráty ostrosti v rozích, u testovaného modelu byla lehká ztráta pozorovatelná v pravých rozích. Soudkovité zkreslení je pouze nepatrné a s rostoucím ohniskem mizí. Na snímcích je pouze patrná lehká aberace, běžná v této kategorii. Vinětace je přijatelná a nevybočuje z průměru.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 108 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 108 mm)

 
 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)

 
 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)


Ukázka video sekvence (4,46MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi stisknutím tlačítka Power a pořízením prvního snímku uplyne cca 1,7s, což je velmi dobrá hodnota. Rychlost náběhu podporuje i velmi rychlé vysunování objektivu. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,5s. Pokud aktivujeme režim tzv. rychlého snímání, pak je prodleva zkrácena na cca 0,3s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1s. Ovládání zoomu je rozděleno na 9 kroků. Během natáčení video sekvence nelze zoomovat.
Displej má jisté malé zpoždění, které je tolerovatelné. Po namáčknutí spouště a dokončení zaostření tato odezva mizí a zobrazování je téměř okamžité. Na automatické zaostřování se lze spolehnout. Pro kratší vzdálenosti při horším osvětlení je zde zelené pomocné světlo. Výhodou je také režim takzvaného rychlého snímání, kdy fotoaparát zaostřuje o něco kratší dobu. Je však doporučeno tuto funkci používat až od vzdálenosti 1m.
Zajímavou funkcí je režim displeje, kdy se po levé straně zobrazují tři poslední pořízené snímky a v pravé části právě snímaná scéna. Lépe tak můžeme zopakovat konkrétní záběr.
S fotoaparátem se velmi dobře pracovalo díky rychlému startu fotoaparátu i celkově rychlým odezvám. Zoomování je velmi rychlé, což může někomu činit potíže, pokud bude chtít změnit ohnisko pouze o jeden krok. Úroveň šumu posunuje možnost fotografování s digitálním kompaktem. U většiny fotoaparátů je již citlivost 400 ISO prakticky nepoužitelná. Takovou úroveň šumu jako u konkurence na citlivosti 400 ISO zde nalezneme až na 800 ISO. A na rozdíl od některých konkurenčních kompaktů nabízejících citlivost 1600 ISO jsou snímky z F10 po úpravách použitelné.

Závěr
Fuji FinePix F10 je velmi povedený digitální kompakt, který potěší i nejnáročnější fotoamatéry. Chybět mohou pouze manuální režimy. Rychlost náběhu fotoaparátu a zoomování jsou příjemné vlastnosti, které spolu s velkým 2,5" displejem činí z fotografování radost. Snímky jsou velmi ostré a úroveň šumu je na tuto kategorii fotoaparátů nadprůměrně nízká. Maloobchodní doporučená koncová cena je stanovena na 12 390,- Kč včetně DPH.

::Technické parametry Fujifilm FinePix F10
::Technické parametry Fujifilm F10 vs Ricoh GX8

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: