Kodak EasyShare DX7440 - 4 MPix kompakt pro náročné amatéry v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Kodak EasyShare DX7440 - 4 MPix kompakt pro náročné amatéry v praxi

25. února 2005, 00.00 | Kodak DX7440 je příjemný mix jednoduchého ovládání, které ocení začínající uživatelé, a pokročilých funkcí, jako je manuální režim. Přístroj disponuje obrazovým rozlišením 4MPix a 4x optickým zoomem. Pojďme se podívat, jak dopadl v našem testu.

{Popis a konstrukce}

Dnešní recenzi byl podroben kompaktní digitální fotoaparát EasyShare DX 7440 značky Kodak. Určený je pro náročnější fotoamatéry, kterým nabízí rozlišení 4 MPix, 4x optický zoom a možnost plně manuálního nastavení.

Konstrukce a design
Plastové tělo s vystouplým gripem se dobře drží. Kovový je pouze tubus objektivu a závit pro stativ. Zaoblené tvary nikoho neurazí, design je příjemně decentní. Na přední straně nalezneme okolo výsuvného objektivu mikrofon, senzor osvětlení, indikátor samospouště, interní blesk, průzor optického hledáčku a senzor autofokusu. Horní část poskytuje prostor pro reproduktor, tlačítka pro sériové snímání, makro a ovládání blesku, tlačítko spouště a prstencové ovládání zoomu.

Pod nepříliš dobře řešenou gumovou krytkou na levém boku jsou ukryty tři konektory pro připojení externího napájení, A/V a USB. Na spodní straně nalezneme kromě prostoru pro baterii a paměťovou kartu také závit pro stativ a konektor (který není nijak chráněn) pro připojení k dokovací stanici, nebo tiskárně Kodak Printer Dock.

Nad displejem, který je umístěn na zadní straně, je optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu a s možností dioptrické korekce a tři tlačítka pro mazání snímků, aktivaci menu a prohlížení snímků. Napravo od displeje jsou tlačítka pro sdílení snímků a ovládání displeje a otočný volič expozičních režimů, kterým se zároveň také fotoaparát zapíná. V pravém horním rohu zadní strany je stisknutelné multifunkční kolečko. Fotoaparát má na šířku 100 mm na výšku 69 mm a do hloubky 40 mm ve vypnutém stavu. Hmotnost je 224 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
CCD snímač s rozlišením 4MPix má úhlopříčku 1/2,5" a produkuje snímky s rozlišením 2304x1728, 2304x1536, 2048x1536, 1656x1242 a 1200x900 bodů s citlivostí 80, 100, 200, 400 a 800 ISO (nejvyšší citlivost přístupná pouze po zvolení nejmenšího rozlišení) ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence můžeme natáčet s rozlišením 640x480 bodů s frekvencí 24 snímků za sekundu, nebo 320x240 bodů s frekvencí 13 sn./s. do formátu MOV (MPEG4).
Objektiv značky Schneider-Kreuznach Variogon má ohniskovou vzdálenost 33-132 mm (ekvivalent kinofilmu) a světelnost F2,8-4,8. Hybridní autofokus zaostřuje v klasickém režimu od 50 cm na nejkratší ohnisku a 75 cm na nejdelším. V makro režimu je rozsah ostření od 10 do 60 cm na nejkratším ohnisku a od 25 do 85 cm na nejdelším. Oblasti zaostřování lze zvolit multibodová, na střed, nebo volitelně jedna oblast ze tří. Na prstenci okolo objektivu je z vnitřní strany závit pro předsádky (0,6x a 2x), které lze použít pouze s nástavcem.

 

Automatické měření expozice probíhá celoplošně, s důrazem na střed, nebo bodově ve středu. K dispozici jsou i poloautomatické režimy s prioritou clony a času a samozřejmě také plně manuální režim. S prioritou času a manuálním režimem můžeme čas expozice nastavit od 1/1000s až do 64s. Automatika je vybavena korekcí expozice +-2EV po 1/3EV krocích a nastavuje čas od 1/2000s do 1/2s. Na nejkratším ohnisku lze nastavit maximální clonové číslo F5,6 a na nejdelším max F9,5. Pro specifické situace je zde 16 scénických režimů, jako například: portrét, sport, krajina, makro, noční portrét, noční krajina, sníh, pláž ohňostroje, text, protisvětlo atd. Sériové snímání zvládne pořídit až 6 snímků rychlostí 2sn./s. Snímat může v klasickém režimu, kdy ukládá snímky pořízené po stisknutí spouště, nebo v režimu, kdy ukládá posledních 6 snímků exponovaných před uvolněním spouště. Vyvážení bílé nabízí pouze automatické měření a tři přednastavené hodnoty (den, žárovka, zářivka). Pro zpracování snímků lze aktivovat barevné filtry high color, natural color, low color, černobílý a sepia. Ostrost můžeme nastavit ve třech různých stupních.

Použitý LCD displej má úhlopříčku 2,2" a rozlišení 640x240 bodů (153.600 bodů). Jeho obnovovací frekvence je 30 sn./s, resp. 15 sn./s v horších světelných podmínkách. Interní blesk má při citlivosti 100 ISO směrné číslo 9,5. Při citlivosti 140 ISO má udávaný pracovní dosah 0,6-4 m na nejkratším ohnisku a 0,6-2,3 m na nejdelším.
Pro ukládání dat se může použít interní 32 MB paměť, nebo paměťové karty SD nebo MMC. A/V výstup podporuje video formáty PAL a NTSC. O napájení se stará Li-Ion akumulátor dodávaný s fotoaparátem. Pro přenos snímků je připraveno USB 2.0 a konektor pro připojení doku, nebo tiskárny Kodak Printer Dock.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání je jednoduché a intuitivní. Fotoaparát se zapíná otočením voliče expozičních režimů. K tomu je třeba stisknout i pojistku, která je mezi dvěma zarážkami. To může činit menší problém lidem s většími prsty, ovšem není to nepřekonatelný problém. Pojistku není nutné držet při změně expozičních režimů, pouze pokud chceme z režimu fotografování přejít do režimu natáčení video sekvence. Pro jednodušší nastavování parametrů je zde multifunkční kolečko na zadní straně, které lze i stisknout pro potvrzení volby. Můžeme s ním nastavit citlivost, čas expozice, clonu a kompenzaci automatické expozice. Otáčením se pohybujeme mezi těmito parametry, stisknutím se dostaneme k nastavení konkrétní hodnoty a dalším stiskem volbu potvrdíme a vrátíme se zpět.

Tlačítko Menu aktivuje možnost nastavení samospouště, rozlišení, komprese JPEG (fine, standard), vyvážení bílé, expozičního bracketingu (+-0,3EV, +-0,7EV a +-1EV), oblasti měření expozice, zaostřovací oblasti, režimu zaostřování, barevných filtrů, ostrosti snímků, resetování nastavení a volbu paměti kam se budou snímky ukládat.

Poslední položkou v menu je Setup, kde se dostaneme k nastavení zobrazování náhledů po pořízení snímku, digitálního zoomu, zvuků, data, výstupního video formátu, senzoru orientace (automatické otáčení snímků), vkládání data do snímku, jazyka a formátování paměti, Při prohlížení snímků je můžeme zařazovat do alba, zamykat před smazáním, kopírovat mezi kartou a interní pamětí, zobrazovat více náhledů na displeji a pouštět slideshow.

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu na citlivosti 80 ISO je prakticky nepostřehnutelná. Na snímcích pořízených s citlivostí 100 ISO nalezneme při přiblížení pouze nepatrné stopy šumu, které se však ani na velkém tisku prakticky neprojeví. Na citlivosti 200 ISO je již pozorovatelný šum s velmi malým zrnem. Citlivost 400 ISO již přináší šum pozorovatelný zejména na nočních snímcích a v tmavých partiích. Na zmenšených denních snímcích nemusí být patrný, ovšem lze pozorovat lehkou ztrátu detailů vlivem působení softwarové redukce šumu. Snímky s citlivostí 800 ISO mají šum pozorovatelný i na zmenšených denních snímcích, ovšem v menší úrovni, než jsme očekávali. Výrazná je však ztráta ostrosti a pocítíme také menší rozlišení (1200x900 bodů). Citlivost 800 ISO je tedy lepší použít spíše ve výjimečných situacích, kde není jiného východiska, například pokud je velmi málo světla a nemáme po ruce stativ.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje u tohoto fotoaparátu velmi spolehlivě, ovšem jako ostatní fotoaparáty, selhává při žárovkovém osvětlení a produkuje velmi teplé barvy. Bohužel nabízí málo přednastavených hodnot a není možné změřit vyvážení manuálně.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Snímky mají dobré rozlišení s menší ostrostí, kterou však lze v menu nastavit větší. Na nejkratším ohnisku je na krajích okolo středu snímku pozorovatelné slabé soudkovité zkreslení, které se však směrem k rohům mění v poduškovité. V rozích je aberace viditelná, ovšem odpovídá této kategorii fotoaparátů. Na nejdelším ohnisku se velmi lehce ztrácí ostrost. Vinětace je zanedbatelná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 33 mm, vpravo 132 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 33 mm, vpravo 132 mm)

  
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)

  
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)


Ukázka video sekvence (1,41MB)

Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka pro zapnutí do exponování první fotografie uplynou cca 4s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je to cca 0,2s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 2s.
Zobrazování snímané scény na displej je plynulé, ovšem s lehkým zpožděním, které však nevybočuje z průměru. Scénu fotoaparát zobrazuje tak, abychom ji dobře viděli, tzn. nebere ohled na nastavený čas expozice a clonu. Světelně ji upravuje pouze při nastavení kompenzace EV, což v praxi znamená, že pohybem do minusových hodnot scéna na displeji lehce ztmavne a při pohybu do plusových se naopak lehce zesvětlí.
Automatické měření expozice funguje dobře, stejně jako automatické zaostřování, kde je však nutné brát ohled na to, že objektiv ostří v normálním režimu až od 50 cm. Makro režim s ostřením od 10 cm nenabízí nijak velké zvětšení a proto tento fotoaparát není nijak vhodný pro makrofotografii. Video sekvence jsou na fotoaparát velmi dobré, bohužel při jejich natáčení nejde používat optický zoom.
Příjemnou výhodou ovládání je multifunkční kolečko, díky kterému nemusíme při změně citlivosti chodit do menu. Testování přímého tisku bez přítomnosti počítače proběhlo bez problému. Fotoaparát se pouze "nasadí" na konektor tiskárny a může se začít s tiskem.

Závěr
Kodak EasyShare DX7440 je velmi slušný fotoaparát pro začínající fotografy, kteří chtějí mít pod kontrolou většinu funkcí, včetně manuální expozice. Nechybí samozřejmě ani široká nabídka scénických režimů, které usnadní fotografování specifických situací. Kvalita snímků je dobrá a digitální šum v průměru. K fotoaparátu jsou také nabízeny dokoupitelné předsádky (použitelné pouze s nástavcem), které můžou 0,6x zkrátit ohniskovou vzdálenost, nebo ji naopak 2x prodloužit a kompaktní tiskárna Kodak Printer Dock pro přímý tisk snímků 10x15, nabíjení a přenášení snímků do počítače. Fotoaparát je k dostání za maloobchodní doporučenou cenu 8.990,- Kč včetně DPH a Printer Dock Plus za maloobchodní doporučenou cenu 3.990,- Kč včetně DPH.

:: Technické parametry Kodak EasyShare DX7440
:: Srovnání Kodak DX7440 vs BenQ E53 vs Canon A520

[-more-]{Živé fotografie}

Snímek byl pořízen s časem 1/350s, clonou F3.4 a citlivostí 80 ISO


Snímek byl pořízen s časem 1/750s, clonou F4.0 a citlivostí 80 ISO


Snímek byl pořízen s časem 1/60s, clonou F4.0 a citlivostí 80 ISO


Ukázka makrosnímku (čas 1/30s, clona F3.4 a citlivost 80 ISO)
[-more-]{Porovnání snímků Kodak DX7440 vs Canon A85}

Porovnání snímků Kodak DX7630 vs Canon A85
K porovnání jsme si vybrali cenově dostupný Canon A85 s možností manuální expozice a se shodným rozlišením snímače jako Kodak DX7440. Úroveň šumu těchto dvou fotoaparátů je velmi podobná. Kodak ovšem disponuje možností použít 800 ISO, za cenu menšího rozlišení snímku. Co se týče rozlišení a ostrosti je na tom znatelně lépe Canon A85.


Kodak DX7440 (80, 100, 200, 400 a 800 ISO)


Canon A85 (50, 100, 200 a 400 ISO)


výřez 1:1 - Kodak DX7440 1/125s F5.6


výřez 1:1 - Canon A85 1/80s F3.5

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: