Konica Minolta Dimage X50 – rychlý ultrakompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Konica Minolta Dimage X50 – rychlý ultrakompakt v praxi

Konica-Minolta-DiMAGE-X50-recenze

1. prosince 2004, 00.00 | Společnost Konica Minolta vsadila tentokrát na rychlost, útlý design, 5 milioné rozlišení a 2,0" LCD displej, který zkombinovala v modelu Konica Minolta DiMAGE X50. Tento model je k dostání ve třech barevných variantách. Pojďme se podívat, jak tento rychlý ultrakompakt obstál v našem redakčním testu.

{Konstrukce a design}

Letní měsíce a začátek podzimu přinesl v oblasti digitálních fotoaparátů řadu novinek. Ne malý počet jich byl i v oblasti ultrakompaktních přístrojů. Svůj přírůstek zaznamenala i Xová řada DiMAGE společnosti Konica Minolta a to konkrétně o nový model X50, který prošel konstrukčními změnami a přináší v sobě kombinaci rychlosti a kvality digitálních fotoaparátů.


Konstrukce a design
Design nového modelu byl z velké části přepracován. Dosavadní zástupci řady "X" měly periskopový nechráněný objektiv. Nový X50 využívá posuvného krytu objektivu, který zároveň slouží i jako spínač pro zapnutí fotoaparátu. Díky tomuto krytu nabral nový model trochu na velikosti a jeho rozměry jsou: výška 62.0 mm, šířka 83,5 mm, hloubka 23,5 mm. Rozměry to jsou však stále kapesní. Hmotnost X50ky je bez paměťové karty a baterie 230 g.



Přístroj zaujme pečlivým zpracováním a elegantním designem malých rozměrů. Na přední stěně je umístěn posouvací kryt chránící periskopový objektiv a sloužící zároveň pro spuštění přístroje. V hořejší části je umístěn vestavěný blesk, přední okénko průhledového hledáčku, mikrofon a sensor samospouště.



Přepínač expozičních režimů mezi automatem, scénickými režimy a videosekvencemi je společně se spouští umístěn na hořejší stěně.



Na pravé stěně je ouško pro řemínek a krytka USB rozhraní společně s konektorem pro externí napájení. Konektor USB je chráněn krytkou ladící s designem fotoaparátu. Reproduktor s krytkou baterie je umístěn na levé stěně přístroje.



Slot pro paměťovou kartu se stavivovým závitem se nachází na spodní stěně.



Zadní stěně dominuje LCD displej, nad kterým je umístěno zadní okénko průhledového hledáčku. Po pravé straně displeje je umístěn křížový volič a ostatní ovládací prvky. Hořejší část zadní stěny je zúžena a zde je umístěn kolébkový ovladač zoomu a tlačítko pro přepnutí do režimu prohlížení.

[-more-]{Technická specifikace}

Technická specifikace
Konica Minolta DiMAGE X50 využívá CCD snímače o velikosti 1/2,5" pracující v primárních brvách s efektivním rozlišením 5 milionů bodů a možnosti změny citlivosti od 50 do 400 ISO (50 , 100, 200, 400 ISO). Fotografie je možné pořídit v rozlišení 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 a 480 bodů a ukládat v komprimovaném formátu JPEG. Kromě pořizování statických snímků můžeme využít i pořizování ozvučených videosekvencí a to o velikosti 320 x 240 v kvalitě 30 nebo 15 sním./s. Délka videosekvencí je omezena pouze velikostí paměťového média SD/MMC a k záznamu videosekvence využívá fotoaparát obrazového formátu MOV a pro záznam zvukové nahrávky audio formátu WAVE.
Objektivy v ultrakompaktních fotoaparátech Konica Minolta DiMAGE řady "X" jsou specifické tím, že jejich konstrukce není tubusová jako u jiných digitálních kompaktů, ale využívá tzv. periskopovou konstrukci. Tato konstrukce je specifická tím, že celý objektiv je uvnitř těla, a tudíž je možné využít miniaturních rozměrů digitálního přístroje a zamezit tak přímému mechanickému poškození objektivu.



Konica Minolta DiMAGE X50 využívá objektivu typu Konica Minolta Zoom Lens s ohniskovým rozsahem 6,1 - 17,1 mm (37 - 105 mm ekvivalent formátu pro 35 mm kinofilm) a světelností f/2,8 - 5,0. Tento ohniskový rozsah odpovídá 2,8 násobnému optickému zoomu. Fotoaparát disponuje i 4,3násobným digitálním zoomem. Objektiv sám o sobě je konstrukčně velmi malý a kombinuje v sobě 11 optických členů umístěných do 9 skupin. Ve standardním režimu je možno ostřit ze vzdálenosti 10 cm a v režimu makro již od 6 cm. Pro ostření využívá X50ka pětibodového systému, který je možné ovlivnit v režimech pětibodového ostření nebo jednobodového ostření.
Fotoaparát disponuje klasickým automatickým režimem a kromě nich lze využít i režimů scénických: noční portrét, portrét, sport, super makro, západ slunce. Expoziční režimy využívají rychlost závěrky 1/1000 s až 4 s, kterou lze ovlivnit pomocí kompenzace expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Expoziční automatiku můžeme nastavit na bodové měření nebo vícesegmentové. Konica Minolta DiMAGE X50 disponuje automatickým vyvážením bílé a pokud nám automatika nevyhovuje, je možno využít přednastavených hodnot: denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka.
Pro zachycení rychle se pohybujících snímků je možné kromě statické expozice použít sekvenčního snímání a to buď rychlostí 1,9 sním./s v plném rozlišení nebo rychlostí 11 sním./s v rozlišení 1280 x 980 bodů. Délka sekvenčního snímání je omezená pouze kapacitou paměťové karty. Skutečná rychlost snímání se může lišit v závislosti na fotografovaném objektu a nastavení fotoaparátu.


Při zhoršených světelných podmínkách můžeme využít vestavěného blesku, který má dosah při nejkratší ohniskové vzdálenosti 0,2 m - 3,2 m a při nejdelší ohniskové vzdálenosti 0,1 m - 1,8 m. Vestavěný blesk disponuje režimy: automatický, automatický s redukcí červených očí, vyrovnávací blesk.
Před samotnou expozicí lze nastavit i barevný charakter snímku. Je možné zvolit klasický barevný režim nebo oblíbený sepia či pořizovat snímky v černobílé kvalitě. Pro ukládání dat se používají paměťové karty typu SD nebo MMC, ze kterých se dá pomocí USB rozhraní přenést snímky do počítače. Přes USB kabel lze využít X50ku k přenosu obrazu při videokonferencích nebo jako webovou kameru.
K fotografování je k dispozici průhledový hledáček bez dioptrické korekce nebo LCD displej o velikosti 2,0" s rozlišením 115.000 bodů. K napájení přístroj využívá Li-ion akumulátoru NP-700, u kterého výrobce udává životnost pro nepřetržité prohlížení přibližně 170 snímků a pro pořízení snímků 150.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Jelikož se jedná o digitální kompakt, jenž je zaměřen spíše pro začínající fotografy, nedisponuje X50 mnoha tlačítky přímých voleb a její ovládání je jednoduché. Zapíná se posunutím předního krytu objektivu a expoziční režimy je možno volit přepínačem na horní stěně přístroje. Ostatní ovládací tlačítka jsou rozmístěny na zadní stěně vpravo od displeje.
Fotoaparát disponuje tlačítkem Menu, displeje, přehrávání a tlačítky umístěné do kříže pro pohyb v Menu. Hořejší tlačítko v režimu fotografování přepíná režimy blesku a v režimu přehrávání slouží k vymazání nepotřebných snímků. Spodní tlačítko slouží v režimu fotografování pro ovládání režimů snímání (sekvenční snímání, samospoušť) a v režimu přehrávání slouží pro otočení snímku. Ovládací prvek displeje umožňuje vypnout displej, zobrazit nastavené hodnoty nebo jen snímanou scénu. Tlačítko přehrávání slouží pro snadné přepnutí do režimu prohlížení snímků.


Menu je rozděleno do dvou sekcí po třech záložkách. První sekce je typická pro daný režim (expoziční, prohlížení, nahrávání) a druhá sekce "Setup" je společná a umožňuje nastavení přístroje. První záložka "Setup" umožňuje nastavit světlost LCD displeje v 11 krocích, zformátovat paměťovou kartu, nastavit číslování snímků a uložení do adresáře a změnit jazyk. V druhé záložce je možné nastavit volbu zvuků tlačítek, volbu zvuků při ostření, zvuk závěrky, velikost hlasitosti a dobu vypnutí při nečinnosti. Ve třetí záložce jsou volby nastavení přístroje podle výrobce, nastavení datumu a času, formát výstupního obrazu (NTSC/PAL) a nastavení výstupu USB konektoru (PictBridge/ovládání fotoaparátu/ukládání snímků).
V první sekci v režimu přehrávání je v první záložce možné snímky vymazat, zamknout proti náhodnému smazání, vložit navolený obrazec nebo přidat komentář. Ve druhé záložce jsou volby prezenčního prohlížení, zapnutí přechodů při prezenčním přehrávání, oříznout obrázek, vkládat obrázky a editovat videosekvence. Třetí záložka umožňuje navolit tisk a přenos souborů.


V režimu expozičním obsahuje první záložka nastavení velikosti rozlišení snímku, kvality snímku, nastavení vyvážení bílé a nastavení funkce tlačítek doleva a doprava. Obě dvě tlačítka však mají stejnou funkci. Navolit je možné mezi kompenzace expozice, vyvážení bílé, citlivosti nebo nastavení režimu barev. V druhé záložce jsou uloženy volby nastavení citlivosti, expozičního měření, kompenzace expozice a možnost zapnutí volby resetování nastavení při každém vypnutí přístroje. Třetí záložka obsahuje funkce nastavení režimu barev, zapnutí hlasového záznamu ke snímku, nastavení formátu datumu na snímku při tisku a zapnutí digitálního zoomu.
V režimu nahrávání jsou jen dvě záložky, protože nastavení funkcí v tomto režimu není mnoho. První záložka umožňuje nastavit režim nahrávání a to buď nahrávání videosekvence nebo čistého audia. Mezi další volby patří i změna kvality snímání obrazu (30/15 sním./s) a režimu snímání videosekvence (noční/denní). Nastavení vyvážení bílé, kompenzace expozice a barevného režimu.


[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Velikost digitálního šumu v obraze u Konica Minolta X50 je poněkud vyšší než u digitálních kompaktů stejné kategorie. U snímků exponovaných při citlivosti 50 ISO u výřezu 1:1 je již přítomnost digitálního šumu znát a směrem k vyšším citlivostem se úroveň šumu výrazně zvyšuje. Snímky exponované při citlivosti 50IS0 jsou však použitelné i při tisku na větší formát. U snímků s citlivostí 200 a 400 ISO je ztráta detailů a velikosti šumu již velmi patrná.



Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)

Automatické vyvážení bílé je srovnatelné s ostatními fotoaparáty. Při fotografování v exteriéru funguje spolehlivě, ale v interiéru osvětleném žárovkou nebo některým druhem zářivek, je vhodnější využít jednu z přednastavených hodnot.


 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo nastavení na žárovku)

Rozlišení a ostrost objektivu je na velmi dobré úrovni. Při nejkratším ohnisku je soudkovité zkreslení minimální, které směrem k delším ohniskovým vzdálenostem mizí. Téže velikost aberace je nízká, i když se směrem ke krajům objektivu zvyšuje a ztrácí na detailech. To však může být způsobeno i mírnou vinětací v rozích objektivu.


 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 37mm při cloně F/2,8 a čase 1/600s, vpravo 105mm, F5, 1/20s)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 37mm, vpravo 105mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400ISO)

Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím přístroje a pořízením prvního snímku uplyne doba cca 2s a přístroj je uveden do provozu téměř okamžitě a výrobce udává dobu cca 0,5s. Fotografování s namáčknutou spouští je takřka okamžité a v našich podmínkách neměřitelné, takže cca 0,1s. Pořízení snímku bez namáčknuté spouště trvá cca 0,8s.
Rychlost změny ohniskové vzdálenosti z jednoho kraje k druhému trvá cca 2,8s a ovládání zoomu je rozděleno do 17 kroků, což je velmi jemné ovládání umožňující přesné nastavení kompozice obrazu. Fotoaparát je vcelku rychlý, jak při fotografování, tak při prohlížení pořízených snímků.
Displej má velmi malé, téměř zanedbatelné zpoždění, které je znát i při namáčknutí spouště a zaostření. Automatika expozice funguje ve většině případů spolehlivě. To se dá říci i o automatice zaostřování.
Při aktivaci makro režimu se fotoaparát nastaví na nejkratší ohniskovou vzdálenost a je nutné pro správnou kompozici pohybovat celým přístrojem. Vzhledem k vyšší úrovni digitálního šumu je nevýhodou v tomto režimu automatické nastavení citlivosti.
Průhledový hledáček je poněkud menší a fotografování s ním je poněkud nešikovné, ale velikost LCD ho plně nahrazuje.


 

Závěr
Konica Minolta X50 je velmi elegantní digitální kompakt s příjemným vzhledem a nevšední konstrukcí objektivu vestavěný uvnitř přístroje. Nabízí efektivní rozlišení 5 milionů bodů a velký 2,0" LCD displej s příjemným ovládáním a velmi jemným posunem 2,8násobného optického zoomu. Snímky z tohoto fotoaparátu jsou ostré s kvalitním rozlišením, kterým ubírá na celkové kvalitě vyšší úroveň digitálního šumu než u fotoaparátu stejné kategorie.
Fotoaparát je k dostání ve třech barevných variantách a to v barvě černé, klasické stříbrné a červené. Široký výběr barevných variací umožňuje si vybrat ten správný přístroj určený pro každodenní fotografování. Doporučená cena určená výrobcem je 14.990,- Kč včetně DPH.


:: Technická specifikace Konica Minolta DiMAGE X50
:: Srovnání technických parametrů Konica Minolta DiMAGE X50 s Kodak EasyShare LS753 a Panasonic Lumix FX7

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


 
Snímek vlevo je exponován při citlivosti 50 ISO při cloně f/4,7 a čase 1/90s.
Snímek vpravo je exponován při citlivosti 50 ISO při cloně f/5 a čase 1/250s

 
Snímek vlevo je exponován při citlivosti 50 ISO při cloně f/3,3 a čase 1/750s.
Snímek vpravo je exponován při citlivosti 50 ISO při cloně f/3 a čase 1/180s

 
Snímek vlevo je exponován při citlivosti 50 ISO při cloně f/4,2 a čase 1/750s.
Snímek vpravo je exponován při citlivosti 50 ISO při cloně f/3,6 a čase 1/45s


Snímek je exponován při citlivosti 100 ISO při cloně f/4,7 a čase 1/30s
[-more-]{Srovnání Konica Minolta DiMAGE X50 s Kodak EasyShare LS753 a Panasonic Lumix FX7}

Srovnání Konica Minolta DiMAGE X50 s Kodak EasyShare LS753 a Panasonic Lumix FX7
K porovnání Konica Minolta DiMAGE X50 jsme vybrali Kodak EasyShare LS753 a Panasonic Lumix FX7, protože všechny tři modely jsou osazeny sensorem s 5 milionovým rozlišením o velikosti 1/2,5" a podobným rozsahem optického zoomu. Z porovnání se trochu vymyká Kodak EasyShare LS753, který má oproti ostatním modelům rozsah citlivosti jiný a to 80-800 ISO. U ostatních dvou končí citlivost na 400 ISO. Na druhou stranu Pnasonic Lumix FX7 je vybaven i optickou stabilizací obrazu.
Při porovnání digitálního šumu jsou modely Konica Minolta DiMAGE X50 a Panasonic Lumix FX7 velmi podobně a nejmenší úroveň šumu má model Kodak EasyShare LS753. V obrazové kvalitě a ostrosti jasně vede Panasonic Lumix FX7, ale výsledky všech tří fotoaparátů jsou srovnatelné.



Digitální šum u Konica Minolta DiMAGE X50 (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Digitální šum u Panasonic Lumux FX7 (zleva doprava: 80, 100, 200 a 400 ISO)




Digitální šum u Kodak EasyShare LS753 (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)


Výřez 1:1 - Konica Minolta DiMAGE X50


Výřez 1:1 - Panasonic Lumix FX7


Výřez 1:1 - Kodak EasyShare LS753

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: