Konica Minolta DiMAGE Z10 – nejlevnější EVF v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Konica Minolta DiMAGE Z10 – nejlevnější EVF v praxi

Konica-Minolta-DiMAGE-Z10

11. ledna 2005, 00.00 | Model Konica Minolta DiMAGE Z10 v sobě spojuje výhody EVF s 8 násobným zoomem a 3,2 milionovém rozlišení, který je k dostání za velmi zajímavou cenu. Pojďme se podívat, jak obstál v redakčním testu.

{Konstrukce a design}

Letní měsíce přinesly několik nových modelů v oblasti digitální techniky a mezi ně patří i rozšíření řady "Z" od společnosti Konica Minolta. Jedná se o nový model Z10, určený především fotoamatérům, kteří si chtějí vyzkoušet přednosti elektronických zrcadlovek a nemají finanční možnosti na dražší modely. Tato nová elektronická zrcadlovka přináší 3,2 milionové rozlišení, 8 násobný optický zoom a širokou nabídku expozičních nastavení.



Konstrukce a design
Celkový design působí poněkud jednodušeji, než jsme u modelů této řady zvyklí a na první pohled novou Z10ku poznáte podle nového vestavěného blesku, který nahradil kombinaci pop-up blesku a patici pro externí blesk. Vnitřní blesk a jeho senzor je kryt plastovým krytem. Úchopové části jsou pogumované a zlepšují tak držení přístroje. Tělo přístroje je oproti svým kolegům o něco větší a má rozměry 109 x 82 x 94 mm s hmotností 300 g bez napájecích článků a paměťové karty.



Bateriový grip je úzký, ale dostatečně mohutný, takže se přístroj dobře drží. V pravé straně bateriového úchopu je nekrytý slot pro paměťovou kartu, pod kterým je konektor rozhraní USB krytý gumovou krytkou.



Na hořejší části bateriového úchopu jsou umístěny základní ovládací prvky jako spoušť, nekonečný expoziční volič, tlačítka přímého ovládání makra a blesku, který přechází do konstrukce vnitřního blesku s EVF hledáčkem.



Nekrytý konektor pro externí napájení se nachází na levé stěně fotoaparátu.



Ostatní ovládací prvky společně s elektronickým hledáčkem a LCD displejem se nachází na zadní stěně digitálního přístroje společně s tlačítkem pro zapnutí přístroje s přepínacím prstencem zobrazení.



Na spodní části těla přístroje jsou umístěna dvířka slotu pro napájecí tužkové AA baterie společně se stativovým závitem z umělé hmoty.



Přední části přístroje dominuje tubus objektivu, který chrání nasazovací krytka. Nad tubusem objektivu je umístěn vnitřní blesk se senzorem automatického zaostřování, který je společně s bleskem kryt průhledným umělohmotným nástavcem.

[-more-]{Technická specifikace}

Technická specifikace
Základem je osvědčený prokládaný CCD snímač o velikosti 1/2,5" s rozlišením 3,2 milionů bodů s možnosti nastavení citlivosti 64, 100, 200 a 400ISO. Tento snímač umožňuje pořizovat snímky v rozlišení 2.048 x 1.536, 1.600 x 1.200, 1.280 x 960 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG s podporem protokolů DCF 2.0, DPOF 1.1 a EXIF 2.2 a ukládat na paměťovou kartu typu SD (Secure Digital) nebo MMC (MultiMediaCard).
Videosekvence bez zvuku je možno pořídit v rozlišení 640 x 480 v kvalitě 15 sním./s. Pokud budeme chtít pořídit videosekvenci s větší kvalitou 30 sním./s, musíme využít rozlišení 320 x 240, který kromě vyšší kvality umožňuje pořídit videosekvenci i v kvalitě 15 sním./s. Model Z10 využívá k ukládání videosekvencí obrazového formátu Motion JPEG (MOV). Objektiv s osminásobným optickým zoomem je složen z 11 optických členů uspořádaných v 9 skupinách. Tento objektiv s 8násobným optickým zoomem a ohniskovým rozsahem 6-48 mm (36-290 mm po přepočtu na 35 mm kinofilm) má světelnost f/3,2 - 3,4 .
Automatika ostření využívá systému Rapid AF, kombinující externí pasivní AF a video AF, který umožňuje zvolit režim průběžného nebo nepřetržitého zaostřování. Je možné využít i manuálního ostření. Optická soustava umožňuje zaostřit ve standardním režimu od 50 cm (minimální ohnisková vzdálenost), respektive od 1,5 m (maximální ohnisková vzdálenost) a v režimu makro již od 1 cm.



Fotoaparát využívá expoziční měřící logiku, kterou je možno nastavit na vícesegmentové měření, bodové nebo se zdůrazněním středu. Při fotografování statických snímků lze využít, jak klasických režimů P/A/S/M, tak i 5 přednastavených kreativních režimů. Expoziční režimy využívají časů závěrky od 1/2000 s do 30 s dle zvolených expozičních režimů. Nastavení expozice lze kompenzovat v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Při fotografování je možné využít i stupňované expozice (Bracketing) nebo režimu progresivního snímání, kdy po přidržení stisknutého tlačítka spouště závěrky se budou exponovat snímky nepřetržitě a po uvolnění závěrky se posledních šest snímků uloží na paměťovou kartu. Velkým pomocníkem při fotografování a nastavení správné expozice je i reálný histogram. Vlastnosti snímku umožňuje fotoaparát ovlivnit i pomocí nastavení kontrastu, ostrosti a režimu barev.
Režim sekvenčního snímání umožňuje pořídit snímky s max. rychlostí 1,5 sním./s a počet pořízených snímků se liší dle nastavené kvality. Vyvážení bílé disponuje kromě automatického režimu i přednastavenými hodnotami den, zamračeno, žárovka, zářivka, blesk a uživatelským nastavením.
Směrné číslo interního blesku je udáváno 12 a v režimech A, S, M je možno využít režimů fill-in a synchronizace s dlouhými expozičními časy. V režimech Auto, P a scénických režimů je možné využít i automatického blesku a redukce červených očí. Velikost záblesku je možné ovlivnit v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích.



Jako ostatní Ztka využívá i Z10 systém sklopného zrcadla s jedním LCD. Elektronický hledáček má dioptrickou korekci -3 až +1 dioptrie s rozlišením 113.000 bodů s velikostí zorného pole 98%. LCD TFT displej s antireflexivní vrstvou o velikosti 1,5" má stejně velké rozlišení jako EVF hledáček a disponuje 100% zorným úhlem. Videovýstup podporuje, jak formát NTSC, tak PAL. Přenos dat zajišťuje komunikační rozhraní USB 1.1, který umožňuje pomocí protokolu Pictbridge tisknout snímky přímo na tiskárnu bez použití počítače.
K napájení využívá Z10ka 4 tužkové AA alkalické baterie, u kterých výrobce udává životnost až 500 snímků při zapnutým LCD a při pořizování snímků plné velikosti bez okamžitého prohlížení a bez nepřetržitého zaostřování. Při použití blesku udává výrobce životnost baterií až o 50% nižší. Pro napájení lze použít i NiMH AA tužkové nabíjecí akumulátory .

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání fotoaparátu
Ovládání fotoaparátu je typické pro danou zájmovou skupinu, do které tento model Z10 patří. To znamená, že obsahuje všechny potřebné ovládací prvky, ale nedisponuje přímými tlačítky umožňující rychlé ovládání a mnoho nastavení se musí, tak ovládat přes Menu.
Fotoaparát se spouští tlačítkem on/of umístěným na zadní stěně fotoaparátu pod displejem, kolem kterého je prstenec, umožňující zvolení patřičného režimu zobrazení. Nekonečný volič expozičních režimů se nachází na vrchní straně bateriového úchopu, vedle kterého jsou umístěna tlačítka pro přepnutí do makra a definovatelné jediné přímé tlačítko voleb, společně se spouští. Ostatní ovládací prvky jsou umístěné na zadní straně fotoaparátu V Menu se pohybuje pomocí křížového ovladače, kterým se ovládají i expoziční hodnoty a ostření. Rozložení Menu je typické pro model řady "Z" a je složeno z několika záložek specifické pro daný expoziční režim a 4 záložek pro nastavení přístroj e (Setup).



Menu nastavení přístroje umožňuje změnit jas LCD, čas vypnutí přístroje při nečinnosti, zapnout okamžité prohlížení, nastavit jazyk Menu, zvolit použití předsádek, nastavit možnosti ukládání a hlasitosti společně s nastavení video výstupu a času samospouště.



Rozsah Menu nastavení je různé a závisí na zvoleném expozičním režimu. Umožňuje nastavit režim snímání, velikost snímku a kompresi, nastavení vyvážení bílé a definování tlačítka flash, nastavení AF a zapnutí redukce šumu, nastavení režimu blesku a kompenzace společně se zvolením režimu měření expozice, nastavení citlivosti, zapnutí digitálního zoomu a nastavení vlastností snímku pomocí ostrosti, kontrastu a režimu barev.
Menu v režimu prohlížení umožňuje práci s paměťovou kartou, nastavení vlastností režimu prohlížení a vlastností tisku pomocí protokolu PictBridge.


[-more-]{Kvalita snímků}

Kvalita snímků
Celkově se dá říci, že model Konica Minolta DiMAGE Z10 pořizuje, na svou cenovou kategorii, velmi dobré snímky s nízkou úrovní šumu. Při hodnotách nastavení citlivosti 64 a 100 ISO je úroveň šumu velmi malá. Fotografie jsou bez šum se zachováním všech detailů. Snímky pořízené s citlivostí 200ISO již v sobě mají viditelný šum, ale i tyto snímky jsou stále dobře použitelné. Snímky s citlivostí 400 ISO již trpí mírnou ztrátou detailů, ale jsou stále dobře použitelné a to i snímky pořízené za zhoršených světelných podmínek.



Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 64, 100, 200 a 400 ISO)

Automatika nastavení vyvážení bílé pracuje vcelku spolehlivě, problém nastává až při kombinovaném osvětlení, kdy je vhodné zvolit jednu z přednastavených hodnot nebo použít manuálního nastavení bílé.


 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Rozlišení a kresba je na dobré úrovni, která se mírně ztrácí směrem k okrajům snímku. Na nejnižší ohniskové vzdálenosti objektiv vykazuje mírné soudkovité zkreslení, které se směrem k delším ohniskům ztrácí a přechází do poduškovitého zkreslení. Chromatická aberace s vinětací je minimální.


 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36 mm F8 1/10s, vpravo 290 mm F8 1/10s)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36mm, vpravo 190mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 64, 100, 200 a 400ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 64, 100, 200 a 400ISO)


Ukázka video sekvence (2,4MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Vzhledem k naměřeným časům, patří model Z10 mezi ty rychlejší přístroje. Od stisknutí tlačítka pro zapnutí po exponování prvního snímku uběhne cca 0,3 s. Expoziční a ostřící automatiku pracuje téže velmi rychle, protože pořízení snímku bez namáčknutí spouště trvá cca 0,1 s a s namáčknutím neměřitelných cca 0,01s. Přezoomování z nejdelšího ohniska do nejkratšího trvá cca 0,3 s a ovládání zoomu je velmi jemné a není těžké přejet požadované místo.
Displej je vcelku rychlý a má jen malé zpoždění při zaostření. Velikost 1,5" patří mezi ty velikosti, které se moc již dnes nepoužívají, ale tato velikost displeje je pro modely řady "Z" typická.
Design a ovládací tlačítka sice působí poněkud levněji, ale to modelu Z10 neubírá na jeho technických přednostech, vzhledem ke kategorii, které je určen.



Všechny ovládací prvky fungovaly velmi přesně a jemně až na nezvyklou konstrukci zoomovacího tlačítka, na který se dá po chvíli používání zvyknout.
Ostřící i expoziční automatika pracuje přesně a dá se na ní v mnoha ohledech spolehnout. Expoziční automatika má někdy tendenci, zvláště při nočních snímcích, k přeexpozici, ale tato vlastnost se dá upravit pomocí kompenzace expozice nebo pomocí Bracketingu.
Příjemnou výhodou je použití živého histogramu, který ihned ukazuje velikost a šíři jasových složek, takže máme ihned kontrolu nad expozičními vlastnostmi snímku.


Závěr
Konica Minolta DiMAGE Z10 patří mezi elektronické zrcadlovky, které poskytují kvalitní snímky, ale u kterých je design podřízen ceně. Tento model patří mezi rychlé digitální zrcadlovky, se kterými je možné pořizovat jakékoliv snímky, počínaje makro snímky a konče krajinářskými pohledy. Počáteční ohnisková vzdálenost 36 mm po přepočtu na kinofilm však není nejvhodnější pro fotografování ve stísněných prostorech a architektury.
Celkově se jedná o podařený model, který přibližuje výhody elektronické zrcadlovky fotoamatérům s menšími finančními prostředky. Fotoaparát je k dostání na českém trhu za doporučenou cenu 8.490,- Kč (cena stanovena oficiálním dovozcem) včetně DPH.


:: Technická specifikace Konica Minolta DiMAGE Z10
:: Porovnání technických parametrů Konica Minolta DiMAGE Z10 s Panasonic Lumix FZ3 a Fuji FinePix S5500

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

 
První snímek byl exponován při nastavení citlivosti 64ISO, čase 1/100s a cloně f/3,2
Druhý snímek byl exponován při nastavení citlivosti 64ISO, čase 1/200s a cloně f/3,4

 
První snímek byl exponován při nastavení citlivosti 64ISO, čase 1/25s a cloně f/4,8
Druhý snímek byl exponován při nastavení citlivosti 64ISO, čase 1/200s a cloně f/3,4

 
První snímek byl exponován při nastavení citlivosti 64ISO, čase 1/15s a cloně f/3,2
Druhý snímek byl exponován při nastavení citlivosti 64ISO, čase 1/6s a cloně f/3,2


Snímek byl exponován při nastavení citlivosti 64ISO, čase 3s a cloně f/8
[-more-]{Porovnání Konica Minolta DiMAGE Z10 s Panasonicem Lumix FZ3 a Fuji FinePix S5500}

Porovnání Konica Minolta DiMAGE Z10 s Panasonicem Lumix FZ3 a Fuji FinePix S5500
Pro porovnání s modelem Konica Minolta DiMAGE Z10 jsme si vybrali modely Panasonic Lumix FZ3 a Fuji FinePix S5500, protože fotoaparáty patří do kategorie elektronických zrcadlovek, mají podobné rozlišení, patří také do kategorie ultrazoomů a mají podobný rozsah citlivostí.
Digitální šum při různých velikostech citlivosti mají všechny porovnávané modely takřka stejný, ale co se týká obrazové kvality a rozlišení je na tom Panasonic FZ3 o kategorii lépe.



Ukázka šumu Konica Minolta DiMAGE Z10 (64, 100, 200 a 400ISO)


Ukázka šumu Panasonicu FZ3 (80, 100, 200 a 400ISO)


Ukázka šumu u Fuji FinePix S5500 (zleva doprava: 64, 100, 200 a 400ISO)


Výřez 1:1 Konica Minolta DiMAGE Z10 1/10s, f/8


Výřez 1:1 Panasonic FZ3 1/30s F4,0


výřez 1:1 - Fuji FinePix S5500 1/15s, F5,6

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: