Kyocera M410R - ultrazoom s hvězdnou technologií v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Kyocera M410R - ultrazoom s hvězdnou technologií v praxi

Kyocera Finecam M410R

24. května 2004, 00.00 | V dnešní recenzi si představíme jednu z posledních novinek letošního jara v oblasti EVF zrcadlovek - ultrazoomový fotoaparát Finecam M410R. Přístroj se vyznačuje nejen velkým rozsahem ohniskové vzdálenosti, ale i výkonným procesorem a novou technologií hledáčku s vysokým rozlišením. Jaký je v běžném provozu?

{Popis a ovládání}

Společnost Kyocera přichází po řadě úspěšných kompaktů na trh i s ultrazoomovou elektronickou zrcadlovkou M410R, která je osazena procesorovou technologií RTUNE, která byla díky své rychlosti zpracování dat oceněna na letošním CeBITu cenou za nejlepší inovaci roku. Tato technologie se vyznačuje především vysokou rychlostí sekvenčního snímání s neomezeným množstvím snímků v sérii. Pokud vás zajímají podrobnější informace o tomto zajímavém fotoaparátu, přijměte pozvání k dnešní recenzi.

Konstrukce, design
Elektronická zrcadlovka M410R působí na první pohled profesionálním dojmem, a to nejen díky černému provedení, ale i konstrukcí samotnou. Pokud však uchopíme fotoaparát do ruky, hned poznáme, že jeho tělo o rozměrech 107x73x40,5 mm a hmotnosti 295 g je vyrobeno z plastu. Provedení je však kvalitní a přístroj se dobře drží. Tělo má pro pevnější úchop výrazný bateriový grip s protiskluzovým pogumováním, který je navíc v horní části rozšířen a je na něm tak vytvořena jakási opěrka pro prsty. V této rozšířené části by mohl být dobře umístěn nějaký ovládací prvek, ale není tomu tak.V horní části přístroje nalezneme pouze spoušť, sedmipolohový kruhový volič, zapínací tlačítko a výklopný blesk.

Zbývající ovládací prvky jsou rozmístěny v pravé polovině zadní strany fotoaparátu. Jedná se o kolébkový ovladač zoomu, mechanickou západku interního blesku, řadu jednoúčelových tlačítek a multifunkční volič složený z pěti samostatných tlačítek. Vedle něj vidíme LCD monitor s úhlopříčkou 1,5" a rozlišením 118 000 bodů. Nad ním je pak elektronický hledáček s dioptrickou korekcí a příjemným pogumováním. Jeho rozlišení je 432x240 plnobarevných bodů.
Na levém boku jsou pod dvířky ukryty konektory (USB, napájecí a A/V out), vedle nich se nachází reproduktorový otvor. Na pravém boku se pod dvířky vkládá SD/MMC paměťová karta.

Prstenec na tubusu objektivu je pouhý výlisek, nejedná se o žádný mechanický ovládací prvek. Objektiv se v provozu jen nepatrně vysouvá a aby bylo možné připojit filtry, je jeho tubus na konci opatřen vnitřním závitem, do kterého se našroubuje redukční kroužek se závitem na filtry o průměru 52 mm. Redukce je součástí výbavy přístroje. Nad objektivem vidíme výklopný blesk, nalevo od něj je červená indikační LED, napravo pak světlocitlivé čidlo a mikrofonní otvor.
Přístroj je napájen čtyřmi tužkovými články, které se vkládají zespodu. Jejich umístění neumožňuje použití lithiových článků CR-V3. Stativový závit je vyroben z plastu.

Technická specifikace
Kyocera užívá ve fotoaparátu M410R CCD snímač s efektivním rozlišením 4,0 miliónů bodů při úhlopříčce 1/2,7". Jeho citlivost je nastavitelná v rozsahu 100 až 800 ISO. Snímky o maximální velikosti 2272x1704 obrazových bodů jsou ukládány na externí SD/MMC paměťovou kartu.

Kromě snímání jednotlivých záběrů fotoaparát disponuje i rychlým sekvenčním režimem, který pracuje s rychlostí až 3,3 sn./s v plném rozlišení. Tato rychlost je udržována pro několik (cca 5) snímků, poté se sníží dle rychlosti paměťové karty přibližně na 2,3 sn./s. Počet snímků v sérii je závislý pouze na volné kapacitě paměti. Fotoaparát umožňuje také sekvenční snímání s kontinuálním doostřováním, při kterém je rychlost focení 2 sn./s. Dále pořizuje i časově neomezené videosekvence ve formátu AVI s rozlišením 640x480 či 320x240 obrazových bodů s rychlostí 30 či 15 sn./s. Nahrávka je ozvučena se vzorkovací frekvencí 8 kHz a 16bitovou hloubkou.

Objektiv fotoaparátu nabízí desetinásobné optické přiblížení v přepočteném ohniskovém rozsahu 37 až 370 mm při takřka konstantní světelnosti f/2,8 - 3,1. K dalšímu přiblížení je určen digitální zoom, jehož zvětšení závisí na zvoleném rozlišení. Pro maximální velikost snímku je pětinásobný, snížíme-li rozlišení na 640x480 obrazových bodů, může být až šestinásobný. Optická soustava zaostří v normálním režimu od 60 cm, v makro režimu pak od 10 cm. Na výběr je buď bodové či vícebodové ostření, ručně lze nastavit ostření na vzdálené objekty.
Po expoziční stránce se jedná o poloautomatický přístroj, který vedle čtyř scénických režimů (portrét, sport, noční krajina a noční portrét) nabízí i programový režim včetně režimu priority clony a priority času. Měření expozice je buď bodové, plošné či s posíleným středem. Výslednou hodnotu lze korigovat v rozsahu +- 2 EV s krokem po 1/3 EV. Expoziční logika pracuje s časy od 1/2000 do 1 s (dále lze ručně prodloužit na 2, 4 a 8 s) a clonou F2,8 - F8. K dispozici je i expoziční bracketing tří snímků s krokem po 1/3 EV.
Vyvážení barev je buď automatické, předdefinované (slunečno, zataženo, žárovka, zářivka), případně je možno barvu přesně ručně zkalibrovat. Interní blesk se aktivuje mechanicky a ve scénických režimech pracuje i s redukcí červených očí (jeden krátký předzáblesk). Jeho pracovní rozsah je 0,6 - 3,1/2,8 m (W/T) při citlivosti 100 ISO. K počítači se připojuje pomocí rychlého USB 2.0 rozhraní.
Součástí balení jsou 4 alkalické články, USB a A/V kabel, krytka objektivu, ramenní popruh redukční kroužek, tištěný návod a CD s podrobným návodem a ovladači a CD s programem ACDSee for Kyocera.

Ovládání
Ovládání Finecam M410R si zachovává styl, na který jsme zvyklí z předchozích fotoaparátů Kyocera. Je sice trošku odlišný od zaběhlých tradic ostatních výrobců, ale během krátké chvíle se s ním člověk sžije. Pracovní režim přístroje se určuje kruhovým voličem. Pro ty, kteří nechtějí během focení nastavovat příliš parametrů (k dispozici je pouze kvalita snímku a jeho rozlišení), využijí červeně označené automatické režimy - jeden je určen pro exponování samostatných snímků, druhý pak pro sekvenční focení. Dále se nabízí čtyři scénické režimy, které na základě zvoleného režimu automaticky nastavují expoziční parametry, avšak další parametry jako je vyvážení barev, citlivost či způsob měření expozice, již nechávají na fotografovi. Největší kontrolu nad přístrojem pak získáváme v režimu označeném jako EXT., kdy je možno volit i o jaký expoziční režim se jedná - programový, prioritu clony či prioritu času. Chybí pouze plně manuální režim. Vzhledem k tomu, že lze určit jeden ze tří způsobů měření expozice a navíc je stiskem jedné klávesy rychle dostupná korekce expozice, je kontrola nad výsledným jasem scény poměrně široká. Hodnota clony, resp. času se určuje pomocí šipek Vlevo/Vpravo multifunkčního voliče, zbývající šipky určují vzdálenost ostření a režim blesku. Další parametry se určují pomocí řádkového menu, které se zobrazí po stisku stejnojmenného tlačítka. To je v rozšířeném (EXT.) pracovním módu složeno ze šesti položek, po kterých se pohybuje pomocí multifunkčního voliče. Nastavuje se zde dvou nebo desetisekundový časovač, rozlišení a kvalita snímku, sekvenční režim focení a vyvážení barev. Poslední položka menu zpřístupňuje rozšířené volby, do kterých patří citlivost snímače, jemné doladění obrazu (ostrost, kontrast, saturace), měření expozice aj. Menu lze opustit namáčknutím spouště.

Tlačítkem displej se volí množství zobrazovaných informací přes vykreslovanou scénu. Tím se aktivuje i zobrazení reálného histogramu. Pro rychlý náhled pořízených snímků slouží středové tlačítko multifunkčního voliče. Takto je možno prohlížet všechny pořízené snímky včetně jejich zvětšování, ale není přístupné menu tohoto režimu. To zpřístupňuje například funkci mazání, připojení hlasové poznámky, ochranu snímku či změnu jeho velikosti.
Systémové nastavení se provádí po natočení kruhového voliče do polohy SETUP. V tomto okamžiku se zobrazí třístránkové menu, které v jednotlivých řádcích uspořádává jednotlivé volby, jako je nastavení jasu displeje, data a času, volbu jazyka. Také se zde volí způsob ostření, aktivuje se zde digitální zoom a určuje se, zda si má přístroj pamatovat po vypnutí všechny nastavené parametry, nebo je vždy nastavit do výchozí polohy.


[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Zajímavý je rozdíl v automatickém vyvážení barev při normální době expozice a v režimu dlouhé doby expozice. Jinak automatické vyvážení barev pracuje velice pěkně a u testovacích terčů se velice blížilo přesně ručně nastavené hodnotě.

WB auto WB manual
Porovnání vyvážení barev (vlevo automatické, vpravo ručně nastavené)

ISO100 ISO200
ISO400 ISO800
Porovnání šumu a vyvážení barev na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: slunečno, 100 ISO, 2 s - AWB, 200, 2 s - AWB, ISO400, 1 s - AWB, 800 ISO, 1 s)

Objektiv fotoaparátu způsobuje poměrně malé soudkovité zkreslení při nejkratším ohnisku a vyznačuje se nízkým projevem chromatické aberace. Rozlišení detailů odpovídá snímači s rozlišením 4 miliónů bodů. Snímky nejsou standardně příliš doostřovány, čímž nevznikají zbytečné světlé kontury na hranách ani tolik nevyniká digitální šum.

full wide Tele
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 37 mm, vpravo 370 mm)

Porovnání optického přiblížení a vyvážení barev na denních snímcích (vlevo 37 mm, AWB - vpravo 370 mm, zataženo)

Úroveň šumu je přijatelná pro hodnoty 100 a 200 ISO. Při zvýšení citlivosti na 400 ISO je již šum poměrně patrný. Na snímcích pořízených při citlivosti 800 ISO je již šum pochopitelně hodně citlivý, nicméně díky zachování plného rozlišení snímače je ještě řada detailů patrná.

Porovnání šumu na neutrálně šedé (100, 200, 400 a 800 ISO)

ISO200 ISO400 ISO800
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 200, 400 a 800 ISO - AWB)

Praktické zkušenosti
Po konstrukční stránce nemáme k fotoaparátu Finecam M410R zásadnější připomínky. Ovládací prvky reagují příjemně a přesně, pouze kruhový volič má příliš jemný chod, takže se občas nechtěně otočí. Volba způsobů zoomování pomocí kolébky na zadní straně umožňuje pevnější úchop pomocí jedné ruky, ovšem je méně "profesionální". Přivítali bychom možnost mechanického ovládání pomocí prstence na objektivu.
Hledáček je vyroben novou CMOS technologií (ferro-electric liquid crystal) vyznačující se reálnějším podáním obrazu. Někdy působí až příliš kontrastním, tvrdým dojmem. Celkově je tvořen z cca 300 000 bodů, přičemž jednotlivé RGB složky jsou zobrazovány postupně a dohromady tvoří plochu s rozlišením 104000 obrazových bodů (432x240). Časový multiplex zobrazování jednotlivých barevných složek je v některých situacích (např.pohyb oka před hledáčkem) vidět. Oproti tomu není patrná mozaika jednotlivých bodů, jak jsme tomu byli zvyklí u dřívějších displejů. Celkově lze hledáček charakterizovat jako velice pěkný s úžasnou rychlostí překreslování. Trochu paradoxně fotoaparát neumožňuje ruční ostření, které by v něm bylo určitě pohodlnější, než u řady konkurenčních produktů.
Vyhlašovaná rychlost přístroje není jen reklamním trikem, práce s ním je příjemně svižná. Do režimu focení nastartuje přibližně za 2 sekundy, další snímek je možno pořídit za 1,5 sekundy, přičemž v té době je již i uložen. Optický zoom je pouze jednorychlostní, k přechodu z jednoho konce ohniska na druhý je potřeba 3 s. Překvapivé však je, že ač se optická soustava pohybuje poměrně pomalu, rozliší pouze deset poloh v celém ohniskovém rozsahu. Ostření trvá za dobrých podmínek 0,6 s, při nejdelším ohnisku nepřesahuje 1,3 s. Za šera pak trvá i 2 sekundy, avšak i tak funguje dobře, navíc během ostření se scéna stále překresluje. V režimu prohlížení se další snímek v plném rozlišení zobrazí takřka okamžitě, navíc je k dispozici i rychlé prohlížení, při kterém se vykreslí cca 10 malých náhledů za sekundu. Smazání snímku s vykreslením následujícího trvá 1,2 s. Během sekvenčního focení se v hledáčku postupně vykreslují pořízené snímky, což vzhledem k rychlosti snímání stačí k přibližné orientaci v pořizovaném záběru.
V režimu prohlížení chybí vysvícení přepálených míst, která jsou často na histogramu nepostřehnutelná.Výdrž akumulátorů je díky vysokému výpočetnímu výkonu procesoru menší, proto je potřeba počítat raději s dvěmi sadami vysokokapacitních akumulátorů. Jak se objevilo i v diskuzích, na snímcích pořízených při nejkratší ohniskové vzdálenosti se zapnutým bleskem se v dolním okraji objevuje nepatrný stín od redukčního kroužku. S tím je potřeba počítat a při focení s bleskem redukci sundávat.

Závěr
Fotoaparát Kyocera Finecam M410R je rychlý přístroj nabízející v konstrukčně propracovaném těle většinu pokročilých fotografických funkcí. Jeho obrazová kvalita je dobrá. Snímky nejsou v přístroji tolik upravovány, takže mohou oproti ostatním výrobcům působit méně ostrým a barevně živým dojmem. K tomu jsou však určeny jednotlivé položky menu, které dovolí v případě potřeby obraz více upravit. Díky použité procesorové technologii RTUNE může M410R zákazníkům nabídnout rychlé zpracování obrazu, které nedegraduje ani kvalitní hledáček s dostatečným rozlišením a překreslováním pro danou kategorii. Fotoaparátu pouze chybí některé manuální funkce, jako je ruční ostření či plně manuální řízení expozice. Dá se však říci, že Kyocera zvládla svůj první přístroj této kategorie velice dobře a přitom se jí podařilo zachovat i příznivou cenu, která je u nás stanovena na 15990,- Kč s DPH. V ceně je kromě výše zmíněného příslušenství zahrnuta i ostrá verze programu ACDSee. Fotoaparát je již na trhu.

:: Podrobná specifikace fotoaparátu

:: Porovnání fotoaparátu Olympus C-770UZ, Kyocera M410R a Konica Minolta DiMAGE Z2

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: