Mini-recenze digitální zrcadlovky Canon EOS 7D - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Mini-recenze digitální zrcadlovky Canon EOS 7D

29. července 2010, 02.00 | V rámci minirecenze jsme otestovali velmi zajímavou (polo)profesionální zrcadlovku Canon EOS 7D, která například nabízí ultrarychlé AF ostření, APS-C senzor s rozlišením 18 Mpix, hledáček se 100% pokrytím záběru či rychlé seriové snímání o frekvenci 8 sn./s.

Předkládáme vám rychlý test digitální zrcadlovky Canon EOS 7D, která již svými papírovými parametry vykazuje velmi vysoký poměr cena / výkon. Pojďme si tedy daný přístroj v rychlosti představit a pak si uvedeme naše dojmy vycházející z praxe, doplněné hodnocením obrazové kvality snímků.

Co fotoaparát nabízí a komu je určen
Model digitální zrcadlovky EOS 7D (cena samotného těla od cca 35 500 Kč) se nachází v produktové nabídce Canon mezi modelem aparátů EOS 50D (cena samotného těla od cca 19 500 Kč; APS-C senzor s rozlišením 15 Mpix; 9bodový AF; sekvenční snímání rychlostí 6,3 sn./s) a EOS 5D Mark II (cena samotného těla od cca 48 600 Kč; fullframe senzor s rozlišením 21 Mpix; 9bodový AF doplněný 6 pomocnými AF body; sekvenční snímání rychlostí 3,9 sn./s).


Testovaný DSLR fotoaparát Canon EOS 7D

Jedná se tedy o přístroj, který balancuje na hranici plně profesionálních fotoaparátů a aparátů určených pro velmi náročné amatéry. Mezi konkurenční aparáty z rodiny Canon zrcadlovek můžeme kromě již jmenovaných aparátů zmínit například profi-zrcadlovku Canon EOS-1D Mark IV (cena samotného těla od cca 104 000 Kč; APS-H senzor s rozlišením 16 Mpix; 45bodový AF; sekvenční snímání rychlostí 10 sn./s). V oblasti cizích značek nalézá EOS 7D zrcadlovka konkurenci například ve DSLR Nikon D300s (cena samotného těla od cca 39 000 Kč; APS-C senzor s rozlišením 12 Mpix; 53bodový AF; sekvenční snímání rychlostí 6 sn./s. - při použití bateriového gripu MB-D10 rychlost snímání 8 sn./s). Nesmíme rovněž zapomenout na DSLR Pentax K-7 (cena samotného těla od cca 22 000 Kč; APS-C senzor s rozlišením 15 Mpix; 11bodový AF; sekvenční snímání rychlostí 5,2 sn./s). U Sony DSLR se na potencionálního konkurenta teprve čeká, pokud tedy máme na mysli (polo)profi zrcadlovku mající tělo z hořčíkové slitiny a APS-C formátem senzoru (nástupce DSLR Alpha A700).

Testovaná zrcadlovka nespadá do kategorie fullrame aparátů, protože je vybavena CMOS snímačem o formátu APS-C (rozměry 22,3 mm x 14,9 mm; ořezový faktor 1,6x), jenž nabízí vysoké rozlišení 18 Mpix. Takto vysoké rozlišení bohužel zvyšuje hustotu pixelů na rozměrově menším APS-C snímači, což může mít papírově za následek větší výskyt šumu. Nicméně Canon patří v oblasti potírání digitálního šumu ke špičce v oboru, a tak se nelze divit, že aparát dovoluje pracovat s hodnotami citlivosti ISO v rozmezí 100 – 12 800 (k mezní hodnotě ISO 12 800 se dochází po nabuzení senzoru).

Mezi profesionální parametry testovaného přístroje můžeme např. řadit rozměrný hledáček, který pokrývá 100 % záběru; robustní tělo vyrobené z hořčíkové slitiny, které disponuje kvalitním utěsněním vůči prachu a vodě; dvojici obrazových procesorů DIGIC 4 umožnující mimo jiné rychlé sekvenční snímání rychlostí 8 sn./s (buffer na cca 126 snímků ve formátu Jpeg či 15 RAWů); integrovaný Transmitter Speedlite pro bezdrátové ovládání systémových blesků Canon. Mezi jednoznačné přednosti přístroje může rovněž počítat systém rychlého AF ostření, které se opírá o 19 zaostřovacích zón či schopnost zrcadlovky nahrávat FullHD video s vysokým rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů.

Do skupiny parametrů, které daný přístroj naopak posouvají do kategorie špičkových amatérských zrcadlovek, můžeme zahrnout vedle již zmiňované existence APS-C senzoru také přítomnost výklopného blesku (G.N. 12), neexistenci vestavěného bateriového packu, zabudovaný režim plné automatiky, což jsou atributy, jež se u plně profesionálních fotoaparátů nevyskytují. Zobrazovacím zařízením dané zrcadlovky je 3palcový LCD displej s rozlišením 920 000 pixelů. O precizní vyměřování expozice se stará 63zónový systém nesoucí označení „iFCL“.

Protože vás v naší mini-recenzi nechceme zahltit velkým množstvím informací technicky popisného rázu, tak si vás dovolujeme v oblasti dalšího popisu přístroje odkázat buďto na stránky výrobce, či na náš starší článek, který jsme věnovali zrcadlovce EOS 7D v době jejího uvedení na trh. V těchto zdrojích naleznete o veškeré informace, popisující technickou charakteristiku testovaného fotoaparátu.

Digitální zrcadlovka Canon EOS 7D – hlavní charakteristika:

  • (polo) profesionální DSLR fotoaparát s bytelným tělem z hořčíkové slitiny, ultrarychlým AF ostřením a sekvenčním snímáním rychlostí 8 sn./s; široké možnosti nastavení, včetně dispozice si funkčně naprogramovat většinu tlačítek; dvojice obrazových procesorů Digic IV.;
  • Rozlišení: 18 Mpix (efektivně)
  • Typ snímače: CMOS (formát APS-C)
  • Typ bajonetu: Canon EF
  • Mechanická stabilizace: Ne
  • Citlivost ISO: 100 – 12 800 (nativně do hodnoty 6 400)
  • Autofokus: 19bodový
  • Měření expozice: 63segmentové
  • Rychlost sériového snímání: 8 sn./s (vysokokapacitní buffer pro 126 Jpeg snímků či 15 RAWů)
  • Rozsah časů závěrky: 30 – 1/ 8 000 s (plus režim Bulb)
  • Hledáček: Pentaprism s 100% pokrytím záběru a možností LED podsvětlení
  • LCD displej: 3palcový s rozlišením cca 920 000 obrazových bodů
  • Video: 1 920 x 1 080 pixelů při rychlosti záznamu cca 24 sn./s (MOV formát videa; maximální délka videozáznam cca 29 minut)
  • Typ podporovaných paměťových karet: Compact Flash
  • Rozměry: 148,2 x 110,7 x 73,5 mm
  • Váha: cca 820 g
  • Napájení: Li-Ion akumulátor LP-E6 (výdrž cca 800 snímků)

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

Ovládání fotoaparátu a praktické zkušenosti
Testovaná zrcadlovka skvěle padne do rukou (zásluhu na tom má vyspělá ergonomie přístroje) a velmi dobře se drží. Pozitivní dojem posiluje robustnost přístroje a jeho kvalitní a bytelné zpracování těla. Aparát se na Canon netypicky (většina Canon HighEnd DSLR se zapínala páčkou umístěnou v dole na zadní části fotoaparátu) aktivuje přepínací páčkou, která je umístěna vlevo na horní straně přístroje. Toto řešení se nám zamlouvá více, a tak jej chválíme. Nad zmiňovaným přepínačem se nachází kolečko expozičních režimů, které disponuje dostatečně tuhým chodem. Na kolečku najdeme kromě skupiny P/A/S/M expozičních režimů a režimu plné automatiky (jejíž přítomnost u takto vyspělého fotoaparátu příliš nechápeme) také mód Bulb na časově neomezené otevření závěrky po dobu stisku spouště či trojici uživatelských režimů, pomocí kterých si uživatel může přednastavit chod fotoaparátu pro různé fotografické situace.

Do matnice optického hledáčku je radost pohledět, neboť hledáček se 100% pokrytím záběru poskytuje velký uživatelský komfort (velikost & světelnost matnice) pro řádné prokomponování scény (na ploše hledáčku je možné si nechat zobrazit pomocnou kompoziční mřížku, či regulovat jeho jas). V masivu výklenku optického hledáčku se skrývá také výklopný blesk, jehož přítomnost je u takto dimenzovaného aparátu rovněž diskutabilní záležitostí. Nicméně tento blesk je užitečný také jako přisvětlovací zdroj (fotoaparát nemá LED osvětlovací diodu) pro AF ostření ve tmě, či s ním je možné ovládat další systémové blesky).

Těsně nad tlačítkem spouště, které se nalézá na výběžku předního gripu, si můžeme všimnout malého tlačítka s označením „M-Fn“. Jedná se o multifunkční tlačítko, ke kterému můžeme volitelně přiřadit vybrané funkce. My jsme v praxi toto tlačítko používali jako spouštěče pro zobrazení digitální vodováhy, která vás pomocí zobrazení škály ostřicích bodů navádí k udržení rovného horizontu (velmi užitečná záležitost).

Na výklenku předního gripu rovněž nalezneme otočný roller, který má svůj ekvivalent na zadní straně, kde je lokalizováno ploché kolečko s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Aby toho nebylo málo, tak pro pohyb v menu fotoaparátu lze použít také miniaturní joystick, jenž je rovněž na zadní straně přístroje (tento otočný roller, pomocí kterého například mimo jiné ovládáme kompenzaci expozice, lze rovněž uzamknout speciálním přepínačem).

DSLR EOS 7D nemůže jakožto vyspělý fotoaparát postrádat kontrolní displej, který je umístěn na horní straně aparátu. Plocha kontrolního displeje je podle nás dostatečně velká, aby se na ní mohly zobrazovat ty nejdůležitější parametry (například volba expozičního času a clonového čísla, citlivost ISO, formát JPEG/ RAW snímku, Kompenzace expozice,nastavení WB, režim AF ostření apod.)). Fotograf tedy s tímto panelem není závislý na LCD monitoru fotoaparátu). Vedle kontrolního panelu jsou rozmístěna tradiční minitlačítka pro volbu konkrétních parametrů (např. WB, ISO, režim měření expozice atd.) či iniciaci podsvícení displeje (žluté osvětlení) při práci ve tmě.

Na zadní straně testované zrcadlovky nalezneme, kromě již zmiňovaného mini-joysticku a otočného rolleru, také rozměrný 3palcový LCD displej a eskadru několika tlačítek. Vedle tlačítek s klasickou funkcí (například „Menu“, „Play“, „Koš“, „Info“; Volba ostřícího bodu, Aretace AF) zde nalezneme rovněž ovladače se speciální funkcí: např. Tlačítko pro přepínání mezi formáty RAW/JPeg; Tlačítko pro volbu „Picture Style“; Spuštění kontrolního panelu na LCD displeji a tlačítko pro spouštění režimu Live View (toto tlačítko disponuje rovněž páčkovým přepínačem zajištující spouštění videozáznamu).

 

 

 

 

Menu fotoaparátu je dvojího druhu. Rychlé menu, si můžeme zobrazit na LCD obrazovce přístroje a zde můžeme volit ty nejdůležitější parametry pro fotografování. Zevrubnější nastavení přístroje lze provádět přes hlavní menu, které obsahuje celkem 11 záložek (první 4 záložky se týkají fotografování, 2 záložky jsou zasvěcené zobrazování a tisku pořízených snímků, 3 záložky jsou určené pro klasický setup fotoaparátu a zbývající jsou cestou k bohaté nabídce uživatelských funkcí. Bohužel není v naších silách zde v recenzi všechny záložky popsat (uživatel nechť použije manuál).

V praxi jsme nejvíce využívali například 7. záložku menu (můžeme zde provést naformátování paměťové karty) a 10. záložku, kde nalezneme řadu důležitých uživatelských funkcí. Uživatele tímto upozorňujeme, že například v oddíle C.Fn I týkající se expozice můžeme například aktivovat rozšíření citlivosti ISO na hodnoty 100 – 12 800 (před tím je ovšem nutné deaktivovat funkci Priority zvýraznění tónu v oddíle „C.Fn II: Snímek“).

Protože jednou z nejsilnějších „zbraní“ fotoaparátu EOS 7D je revolučně vyspělý systém rychlého AF ostření, tak rovněž uživateli taktéž doporučujeme navštívit nabídku uživatelské funkce „C.Fn III: Autofokus/Pohon“, kde můžete systém AF ostření zevrubně specifikovat (například volba citlivosti prediktivního AF ostření, sdružování ostřicích bodů do skupin, výběr zobrazování AF bodů na matnici hledáčku plus další „vychytávky“).

Testovaný přístroj nás v praxi ohromil bleskurychlým náběhem po zapnutí (první snímek s daným aparátem můžete pořídit již za cca 0,45 s). Extrémně rychlé je i AF ostření, jehož prodlevu jsme nebyli v našich redakčních podmínkách schopni změřit (odhadem tak pod 0,1 s).

Opravdovým požitkem je s daným přístrojem fotografovat pohybující se objekty s aktivovaným systémem AF Servo. Umělá inteligence AF ostření dokáže spolehlivě stíhat i rychle se pohybující objekty. Další „pohlazení na duši“ dokáže pro uživatele vykouzlit velmi rychlé sekvenční snímání, jehož parametry jsou v praxi skutečně takové, jak je udává výrobce (8 sn./s v plném rozlišení bez ohledu na zvolený formát snímku).

Oslavné vavříny si rovněž testovaný přístroj zaslouží v oblasti ultrarychlého zpracování obrazových dat (při použití paměťové karty typu CF s dispozicí rychlého zápisu).

V praxi jsme také u DSLR EOS 7D oceňovali kvalitní a přesné ostření expozice a poměrně efektivní práci digitálního vylepšení dynamického rozsahu (funkce „Priorita zvýraznění tónu“). LCD panel přístroje nabízí ostrý obraz a široký pozorovací úhel. Na levém boku aparátu se nám zamlouvá způsob provedení gumových krytek (tyto krytky připomínají krovky brouků), které chrání prostor s různými konektory (například USB,HDMI, A/V, mikrofon, konektror pro dálkovou spoušť apod.) a jež lze pohodlně odklápět. Bytelným krytím disponuje i prostor pro umístění paměťových karet typu CF (jedná se o zasouvací krytku, která připomíná obdobné krytky, jímž jsou vybavené některé DSLR značky Nikon).

Celkem jsme byli v praxi s digitální zrcadlovkou EOS 7D víc než spokojení. Snad jedinou námitku můžeme směřovat k funkci automatického nastavování citlivosti ISO (defaultně operující do hodnoty ISO 3 200), která podle nás nastavuje hodnoty citlivosti ISO poněkud nepředvídatelně (tzn. že při malé změně osvětlení dochází k samočinné volbě značně rozdílných ISO hodnot).

Hodnocení obrazové kvality
V oblasti výskytu šumu předvádí zrcadlovka EOS 7D velmi kvalitní výkon. Navzdory vysokému rozlišení 18 Mpix lze digitální šum na snímcích prakticky ignorovat do citlivosti ISO 1 600, což je na fotoaparát s APS-C formátem snímače vskutku skvělý výsledek. Při pohledu na snímek pořízený při citlivosti ISO 3 200 je sice nárůst šumu trochu patrný (na snímku začínají být rovněž viditelné stopy po redukci šumu), ale v praxi si daná fotografie rozhodně zachovává svoji použitelnost. Digitální šum tak ve větší míře můžeme zaregistrovat na dvou koncových hodnotách ISO 6 400 a 12 800. Zde se již objevuje znatelný nárůst barevné složky šumu. Nicméně snímky pořízené při citlivosti ISO 6 400 nepovažujeme za vyloženou tragedii. Nevalně vyhlížející podívanou tak poskytnou až fotografie pořízené při mezní hodnotě ISO 12 800, což je pochopitelné, neboť tento snímek byl pořízen při umělém vybuzení senzoru. Celkově musíme výkon zrcadlovky EOS 7D v oblasti nízkého výskytu šumu označit jako výrazně nadprůměrný.

 

 

 

 

Ukázky výskytu digitálního šumu při různých hodnotách citlivosti ISO (ve směru zleva doprava ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200, 6 400 a 12 800)

Kvalitních výsledku dosáhl testovaný fotoaparát i v oblasti vyvážení bílé barvy. V práci v podmínkách přirozeného osvětlení podává daná zrcadlovka naprosto precizní výkon. Automatické vyvažování WB si vede dobře i při fotografování za umělého osvětlení, i když je možné na snímcích zaregistrovat teplejší tóny barev. Pro přesné vyvážení WB by proto měl uživatel využít funkci manuálního změření WB, popřípadě nastavit ručně teplotu zdroje umělého osvětlení. Záznam videa FullHD videa u přístroje hodnotíme jako kvalitní a bezproblémové.

 

Ukázky vyvážení bílé (Auto / Manuál)

 

Ukázka účinnosti funkce „Priorita zvýraznění tónu (Off / On)

Fotografie testovacího terče, která byla pořízená s objektivem Canon EF 17 – 40 mm, při clonovém čísle F11

Závěr:

Testovaná zrcadlovka Canon EOS 7D na nás během testu udělala velký dojem. Jedná se o vysoce kvalitní přístroj, který takřka nemá žádnou slabinu. V řadě aspektech si tento aparát zaslouží přízvisko „Profi“, k čemuž koneckonců svádí i jednociferné pojmenování „7D“ zrcadlovky, které dosud bylo u Canon DSLR vyčleněno pouze pro profesionální „nářadí“.

Mezi hlavní zbraně jmenované zrcadlovky patří bleskurychlá práce 19bodového AF ostření, velmi pokročilé možnosti nastavování práce autofokusu, ultrarychlé zpracování obrazových dat, rychlé sériové snímání 8 sn./s doplněné vysokokapacitním bufferem, robustní a kvalitně zpracované tělo fotoaparátu z hořčíkové slitiny, rozměrný hledáček se 100% pokrytím záběru, vysoká výdrž Li-Ion baterie (v testu jsme s fotoaparátem pořídili cca 420 snímků a baterie ukazovala pouze 50% úbytek energie). Jednoznačnou pochvalu si rovněž zaslouží ničím nekomplikovaná ergonomie těla zrcadlovky, která umožňuje pohodlné držení a ovládání fotoaparátu (v oblasti ovládání oceňujeme mimo jiné inovativní přítomnost joystickového ovladače). V neposlední řadě musíme u zrcadlovky EOS 7D vyzdvihnout excelentní kvalitu obrazu a úctyhodnou výkonost redukce šumu při vysokých citlivostech ISO.

Závěrečná pasáž, kterou obvykle vyčleňujeme výčtem nedostatků testovaného přístroje bude v tomto případě tak trochu „uměle nabuzená“. Je to dáno tím, že jsme během zkoušení fotoaparátu prakticky nenarazili na žádné nedostatky, které by nás iritovaly. Mohli bychom si ovšem v daném směru pomoci „kritizovací berličkou“; tedy vyjmenovat ty aspekty, které jinak profesionálně laděný produkt částečně srážejí do kategorie High-end zrcadlovek pro náročné fotoamatéry. V první řadě je to podle nás zbytečná existence režimu plné automatiky, existence menšího APS-C senzoru (i když přítomnost snímače s crop faktorem uvítá nemálo „profíků“ používající teleobjektivy) s nadbytečně vysokým rozlišením 18 Mpix (např. menší rozlišení 12-14 Mpix by podle nás bohatě stačilo; navíc by se citelně změnila vysoká hustota fotodiod na snímači). Poukázat bychom mohli i na přítomnost interního blesku, kterým nebývají profesionální aparáty vybavovány. Testované zrcadlovce by jako profesionálnímu stroji rozhodně neuškodila přítomnost duálního slotu pro paměťové karty či vestavěného bateriového gripu.

Celkově nemáme žádný důvod testovanou zrcadlovku nedoporučit jak začínajícím profesionálů, jejichž rozpočet zatím nedovoluje si pořídit ty nejdražší „stroje“, tak i velmi náročným fotoamatérům, jež chtějí prvotřídní aparát nabízející vysoký poměr cena / výkon pro snímání sportovní či reportážní fotografie.

Ukázky fotografií:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snímky pořízené v noci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznámka:
Výše uvedené snímky byly pořízeny skrze objektivy Canon EF 17 – 40 mm f4,0 L a Sigma 70 – 200 mm f2,8 DG Macro HSM. Série snímků se stejným motivem zachycuje scénu snímanou při rozdílném nastavení citlivosti ISO. Parametry expozice lze vyčíst z EXIF informací přiložených k jednotlivým snímkům.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Česky! Prosím česky!

Autor: František. Muž

Založeno: 29.07.2010, 08:45
Odpovědí: 6

... (polo)profi zrcadlovku z hořčíkovým tělem ...

Správné znění je:
(polo)profi zrcadlovku s hořčíkovým tělem
nebo:
(polo)profi zrcadlovku s tělem z hořčíkové slitiny

Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Česky! Prosím česky!

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 29.07.2010, 10:07

Dobrý den,
děkujeme Vám za zpětnou vazbu. Nevhodné slovní spojení v článku bylo již opraveno.

Přeji Vám hezký den
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Česky! Prosím česky!

Autor: mk Muž

Založeno: 29.07.2010, 10:52

Ono je tam těch chyb jako obvykle více, namátkou například "přesné ostření expozice"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Česky! Prosím česky! A věcně správně!

Autor: kaiman Muž

Založeno: 29.07.2010, 23:06

Bohužel nedbalost jazyková se v článcích pana DP snoubí s nedbalostí věcnou a povrchností pohledu na celou problematiku, znásobeno reklamním poštíváním obce potenciálně koupěchtivé.
Na druhé straně - tu potenci a schopnost psát do oumrti obdivuji.
Škoda, že páně minirecenzentovo péro se proteklými litry ingoustu nijak nezušlechťuje a z textů přečasto trčívá povšechná nedoukovitost :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Česky! Prosím česky! A věcně správně!

Autor: Jura Muž

Založeno: 30.07.2010, 17:07

Čeština (gramatika) v tomto článku je fakt na neskutečně nízké úrovni...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Česky! Prosím česky! A věcně správně!

Autor: Fergusson Muž

Založeno: 01.08.2010, 16:06

Kaimane,též obdivuji Tvou neutuchající snahu neustálého (de)moralizování,onen udatný a fascinující Don Quijoteovský boj za gramatickou,slohovou i faktikou čistotu ve formě nekonečného chrlení formálně sice rádoby duchaplných a pseudointelektuálních příspěvků,avšak obsahově zcela prázdných,plytkých a zbytečných plků,co málokoho dojmou,natož pobaví!
Ale budiž Ti to přáno,každému co jehojest :-)
Tvůj bezmezný obdivovatel
F.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Česky! Prosím česky! A věcně správně!

Autor: kaiman Muž

Založeno: 01.08.2010, 18:05

Je to, Fergussone, trošku donquijotské... Chvilku to vypadalo, že to DP někomu dával číst, ale teď už na to zase dlabe. Škoda. Ty hrubky typu "z" jako předložka v sedmém pádu snad DP dělá schválně. Každopádně především na věcné chyby a nonsensy upozorňujeme (ne jen já...) průběžně a doufáme, že se třeba DP napraví, nebo ho prostě pan šéfredaktor pod tlakem veřejného mínění vymění za někoho gramotnějšího.
Jinak jsem potěšen, že mě obdivujete.
Já Vás ne, protože kádrováky "z lidu", co hned vědí, co si lid myslí, když se řekne nebo napíše něco, co se někomu (ovšem jakoby lidu) nelíbí, já nemusím... Snad mi rozumíte. Když ne, nevadí, nepřekvapilo by mě to :-)

Odpovědět na příspěvek

Vysoké ISO

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 29.07.2010, 09:05
Odpovědí: 3

Jsou tři věci, si které na tomto DF zaslouží opravdu obdiv. První, a nejzásadnější, je schopnost uspokojivě zvládnout vysokou citlivost (ISO6400-12800). Zvlášť při těch smrtících 18MPix. Druhou je geniální nápad s umělým horizontem v hledáčku formou ostřících bodů. Třetí záviděníhodnou funkcí je další geniální nápad, a sice přetočení ostřících bodů při přetočení těla.
Tohle kdyby mi Nikon dal do mé D300, tak si s ní vystačím snad do konce života. Mimochodem, umělý horizont i přeskupování ostř.bodů při přetočení těla je zcela určitě pouze SW věc, takže by to pro Nikon neměl být žádný problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vysoké ISO

Autor: pepe Muž

Založeno: 29.07.2010, 12:35

Nebo poslední řešení je naučit se fotit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vysoké ISO

Autor: mk Muž

Založeno: 29.07.2010, 12:47

To s tím přece nesouvisí, fotit lze i se starou Praktikou. Ale tohle jsou ty maličkosti, které zpříjemňují život.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vysoké ISO

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 29.07.2010, 12:47

Spíš se vrátit ke staré pravdě z dob focení na kinofilm, že některé snímky prostě udělat nejde. Typickým příkladem je focení pohybujících se osob za velmi sporého osvětlení v prostředí kde se nesmí použít blesk.
Tady ironie nepomůže. Tady pomůže technika. Ovšem ani ta, na kterou máte peníze na to nemusí mít (mít tak na D3s). Pak je lepší si to přiznat, vypnout foťák a to baletní představení si prostě "jen" vychutnat.

Odpovědět na příspěvek

Pidi snímače

Autor: Bk Muž

Založeno: 29.07.2010, 09:08
Odpovědí: 14

Je škoda, že Canon zvolil divnou strategii v oblasti "rychlých" zrcadlovek typu 7D a 1D, spočívající v malých senzorech (u 7D je malá velikost snímače při daném rozlišení stěží pochopitelná). Nechápu, proč 1D není FF (a Canon měl tak odpověď na Nikon D3s) a 7D třeba s cropem 1,3. Technologii na to Canon přece má...

Odpovědět na příspěvek

RE: Pidi snímače

Autor: mk Muž

Založeno: 29.07.2010, 09:15

7D je prosumer třída a tam jsou jen APS-C snímače. 1,3x crop je kompromisem, na sport určitě výhodou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pidi snímače

Autor: Bk Muž

Založeno: 29.07.2010, 09:50

Ano, takhle to bohužel (nejen) Canon dělá.

Jako zas takovou zásadní výhodu bych crop neviděl ani na sport, Nikon je FF a jak je používán (osobně nespatřuji v cropu žádnou výhodu).

Pokud chcete rychlou FF s kvalitním AF, máte u Canonu smůlu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: mk Muž

Založeno: 29.07.2010, 09:53

A pokud nechcete rychlou FF s kvalitním AF, máte smůlu u Nikonu.
Řekl bych, že Canon ví, proč to dělá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: Bk Muž

Založeno: 29.07.2010, 10:29

Upřímně, nechápu, v čem je crop takovou výhodou...

Zatímco z FF vždy můžete udělat ořez, obráceně to moc nejde...(a to neberu v úvahu obrazovou kvalitu)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: bob222 Muž

Založeno: 29.07.2010, 12:01

u človeka, čo nerieši prašule a redakcia mu to kúpi alebo má tak dobré zakázky, že to utiahne je to určite lepšie s FF. Ale niekto, kto musí riešiť rozdiel v cene medzi 300/2,8 a 500/2,8 (resp. 400/2,8) rád lacnejšie kropenaté telíčko dokúpi....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: Bk Muž

Založeno: 29.07.2010, 12:26

Chápu-li to dobře, pak je zde požadavek většího rozlišení na ořezu - nicméně obvykle na úkor obrazové kvality. Výřez z FF obsahující méně pixelů než v pířpadě menšího snímače tak může být podstatně kvalitnější, zejména při vyšších iso.


Navíc, nefotíte jenom teleobjektivy - a pro širokáče je ořez zásadním problémem.

A poslední poznámka - 300/2,8 nikdy plnohodnotně nenahradí 500/4 a vice versa, bohužel...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: mk Muž

Založeno: 29.07.2010, 12:48

Plné okno z cropu zachycuje více detailů než výřez z FF a po odšumění může být výsledek klidně o kus lepší.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: František. Muž

Založeno: 29.07.2010, 17:45

Nechápu rozdíl mezi 12Mpx APS-C a výřez z 24Mpx FF. Na obou bude detailů stejně. A i krezba objektivu bude stejná. Jen si u FF budu moci vybrat ještě kousek vedle.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: bob222 Muž

Založeno: 29.07.2010, 12:51

Ale iste, čokoľvek lacnejšie je spravidla kompromisom, ale hold keď na to nejsou prašule...
A na foto do nejakých regionálnych novín v pohode stačí aj ten kropenáč...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: Bk Muž

Založeno: 29.07.2010, 13:14

Ano, v tom máte samozřejmě pravdu.

Problém je, že crop je i u řady 1D, která rozhodně není za hubičku, navíc ji nepoužívají jenom sportovní redaktoři.

Já osobně raději budu mít kvalitních 12Mpix na FF jako u Nikonu, než 16Mpix, event. 18Mpix u 7D na cropu. Bohužel, tuto možnost mi Canon nenabízí a přechod na jinou značku je ekonomický nesmysl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: mk Muž

Založeno: 29.07.2010, 13:15

A někdo má raději kvalitních 16 MPix s výhodou prodlouženého dosahu díky cropu. Neberte jim to ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: Bk Muž

Založeno: 29.07.2010, 13:26

Já jim to neberu, oni to berou mně :-)

Navíc crop žádný dosah neprodlužuje, je to furt než ořez...samozřejmě chápu, jak to myslíte.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 29.07.2010, 13:28

Netuším o jaké kvalitě tu mluvíte vy, ale já vím jak vypadají fotky z Canon 7D a L objektivu 70-200/2.8 VR USM. A přiznám se, že na moje požadavky tahle sestava bohatě stačí.
Dokáži pochopit, že někdo má ještě vyšší nároky. Nejspíš pro tisk plakátů formátu A0. Krásné je, že když na to má, tak si může koupit FF a, až ho bude Canon vyrábět, tak i L objektiv cca 100-300/2.8 L VR USM. Nám "chudým" zbývá hold berlička v podobě crop faktoru.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pidi snímače

Autor: Bk Muž

Založeno: 29.07.2010, 13:36

Tady nejde o peníze, ani o tisk plakátů. 1D také není rozhodně levný foťák.

Objektivním faktem ale např. je, že s takovýmhle cropem jste naprosto limitován při použití širokoúhlých objektivů, zejm. pod 20mm je to už hodně znát. A i v případě širokoúhlých objeltivů jsou situace, kdy potřebujete rychlou sekvenci nebo kvalitní AF.

Odpovědět na příspěvek

Testovací fotky

Autor: mvagner Muž

Založeno: 29.07.2010, 09:39
Odpovědí: 3

Z testovacích fotek hřiště se dá vybrat jedna slušná a to při ISO 400, s menší citlivostí je to rozostřené pohybem a při vyšší to zase vypadá rozmyté. Co do posouzení kvality, je to neprůkazné.

Odpovědět na příspěvek

RE: Testovací fotky

Autor: mk Muž

Založeno: 29.07.2010, 09:46

Z těch nočních není zaostřená snad ani jedna...

Odpovědět na příspěvek

RE: Testovací fotky

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 29.07.2010, 12:52

Dlouho jsem přemýšlel co tou sérií s hřištěm plným písku chtěl autor dokumentovat. Až na jednu jsou prakticky všechny fotky rozmazané a postrádají detaily. Když to viděl kolega, který 7D fotí, tak se zhrozil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Testovací fotky

Autor: Jerry Muž

Založeno: 30.07.2010, 08:18

D7 používám a vím co dokáže. Tyto fotky, které jsou prezentovány jako testovací osobně mažu:)
...snaha se cení...

Odpovědět na příspěvek

...

Autor: XYZ Muž

Založeno: 29.07.2010, 09:46
Odpovědí: 0

Tym internym bleskom sa daju odpalovat wireless blesky, takze brat jeho pritomnost ako negativum na tele je skor dokaz neschopnosti recenzenta nastudovat si zakladne informacie. Kedze toto telo (Canon) je myslim jedine, ktore umoznuje vstavanym bleskom ovladat blesky externe bez nutnosti dokupenia dalsieho prislusenstva, je nepochopitelne, preco pokladat tuto skvelu vlastnost za minus.

Odpovědět na příspěvek

malé shrnutí

Autor: kaiman Muž

Založeno: 29.07.2010, 14:41
Odpovědí: 2

Nejlepší stroj ve své třídě na trhu. Kdo není canonista, najde si své štěstí jinde, někdy srovnatelné, někdy se jen tak tvářící :-)
Jen nechápu žánr minirecenze. Už dávno měla vyjít praktická zkušenost s tímto strojem. Od fachmana, ne webového lokálkaře.
Slušelo by se také sáhnout po špičce originálních canonových objektivů při "testování". Takhle je to takové - nu, chalupnické.
K "uměle nabuzeným" negativům přístroje v podání DP :
Plná automatika nepřekáží, ve výjimečných situacích se hodí i profíkovi :-)
APS-C čip je vlastnost přístroje, něco jako kubatura motoru v autě. Cokoliv k tomu dodávat je nadbytečné. 18 mega zvládne, tak o co jde, že.
Kdyby ve fotoaparátu blesk nebyl, asi by se vzedmula pěkná vlna kritiky, tak proč zpochybňovat jeho přítomnost, že ano. O možnosti dálkového řízení otroků nemluvě.
Duální slot? Souhlasím. I když...
Vestavěný bateriový grip? Proč? Ten ať zůstane volitelným příslušenstvím. Zakomplexovaní fotografové, kteří chtějí mít pocit, že jim něco pořádného visí aspoň na krku, si ho rádi přikoupí :-)
V každém případě bych ale přístroji vytknul zavádějící, matoucí, potěmkinovské, označení.
A očekával bych k takto vyspělému přístroji odpovídající základní ZOOM. Kvalitní, bez velkých kompromisů. Ten nám ještě Canon dluží, o slušných pevných širokáčích ani nemluvě (FF nevyjímaje).

Odpovědět na příspěvek

RE: malé shrnutí

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 30.07.2010, 08:42

To jste si nevšiml, že se tento server recenzím už nějakou dobu programově vyhýbá? Dají totiž práci.

Doporučuji digimania.cz.

Odpovědět na příspěvek

RE: malé shrnutí

Autor: MD Muž

Založeno: 02.08.2010, 09:38

Prisne, ale pravdive. Souhlas.

Odpovědět na příspěvek

Banding

Autor: . Muž

Založeno: 29.07.2010, 15:32
Odpovědí: 1

Celkom ma prekvapil banding uz na ISO 200 : http://www.fotografovani.
cz/images4/foto_minirecen
ze_canon_eos_7d_zive_ukaz
ky_a_14.jpg
Vlavo dole (koleso a cierny naraznik). Pri realnej tlaci to asi nebude vidiet. No napriek tomu je to divne - asi chcel Canon 7D dobehnut stary Nikon D200, ktory tym tiez trpel ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Banding

Autor: mk Muž

Založeno: 29.07.2010, 16:17

Kdo ví, v čem je to vyvolávané... všechny ukázkové fotky jsou mizerné, viz třeba série nočního hřiště.

Odpovědět na příspěvek

Odolnost

Autor: Levjonek Muž

Založeno: 29.07.2010, 16:29
Odpovědí: 3

Bohužel přestože Canon uvádí kompletní weathersealing. Nemalo uživatelů už svou 7D reklamovalo pro vniknutí vody a poškození elektroniky. Jinak řečeno odolnost je určitě lepší nez xxD, ale rozhodně zdaleka ne tak jako u 1D. Souhlasím jinak s tím že se moc dobře ovládá. Šum je taky ok, jediné co mi na něm vadí je kresebnost. Nemohu si pomoct, ale ta kresba je prostě divná - jiná než sem zvyklý ze 40D. Na papíře to poznat není, ale na screenu to tam cítit je.

Odpovědět na příspěvek

RE: Odolnost

Autor: mk Muž

Založeno: 29.07.2010, 17:08

Zrovna C 40D byl specifický svou per-pixel ostrostí díky slabému AA filtru, možná v tom to je.

Odpovědět na příspěvek

RE: Odolnost - co je to "nemálo uživatelů"

Autor: kaiman Muž

Založeno: 29.07.2010, 22:55

Nemálo uživatelů? Kolik to je...? Deset? Tisíc? Deset tisíc?
Proboha, proč se nesprchujou s nějakou sexy osobou - místo s foťákem...? :-)
Kresba ve 40D je skutečně příkladná. Je radost z něj zvětšovat. Ovšem to Vaše srovnání se 7D bych chtěl vidět, i když mě to jako FF-istu až tolik nebere.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Odolnost - co je to

Autor: mk Muž

Založeno: 30.07.2010, 12:52

Tady je jeden :)
http://www.grafika.cz
/art/df/mini-recenze-digi
talni-zrcadlovky-canon-eo
s-7d-201.html?fall=1

Odpovědět na příspěvek

17-40 L

Autor: Martin Muž

Založeno: 29.07.2010, 20:52
Odpovědí: 4

No vida... na tomto fóru často podceňovaný objektiv, breky nad tím, jak nestíhá už 15 Mpix a přitom dle přiložených fotek je to bez problémů i na 18 Mpix - mám namysli konkrétně denní testovací fotky

Odpovědět na příspěvek

RE: 17-40 L - má propady

Autor: kaiman Muž

Založeno: 29.07.2010, 22:49

Byl bych zdrženlivý. tenhle objektiv má své světlé okamžiky, ale rád se "propadá". Fotku pak můžete vyhodit. Proklelo ho několik mých kamarádů krajinářů. Dvaosmičkovej není o nic lepší.
Naopak Zeissova jednadvacítka kreslí stále stejně skvěle :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 17-40 L - má propady

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.07.2010, 16:10

"propadá"? tenhle pojem slyším v souvislosti s objektivy poprvé...co tím myslíte?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 17-40 L - má propady

Autor: kaiman Muž

Založeno: 30.07.2010, 20:59

U ZOOMU se při nastavení na některá ohniska kresba skokově horší, propadá se její kvalita... Extra citlivé jsou samozřejmě širokáče a velké rozsahy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: 17-40 L - má propady

Autor: Radek Muž

Založeno: 21.10.2010, 14:04

Nojo,ale Zeiss který vychvalujete o pár řádků výše je pevné sklo,takže srovnáváte dvě různí kategorie.
No a jinak jste asi první,kdo o něčem takovém hovoří.

Odpovědět na příspěvek

uštěpačné poznámky

Autor: petr krafčik Muž

Založeno: 31.08.2010, 19:33
Odpovědí: 0

zdravím-já osobně jsem amatér,baví mě focení,ale žasnu po přečtení této recenze(pro mne dostačující) kolk je tady mistrů světa co se týče č.jazyka,focení,objekti
vů,recenzí.Pánové nenadávejte vemte klávesnici a napište něco Vy k tématu-své postřehy co se týče fotografie-já osobně si toto vše rád přečtu-každá inspirace nebo názor na to či to je dobrá.Nemějte strach-nikoho nebudu kritizoFat ua jazyk nebo za to či to.Chtěl bych se něco dozvědět,rád přečíst nějaké smysluplné názory a články.Děkuji Krafčik

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Kaimane,též obdivuji Tvou neutuchající snahu neustálého (de)moralizování,onen udatný a fascinující Don Quijoteovský boj za gramatickou,slohovou i faktikou čistotu ve formě nekonečného chrlení formálně sice rádoby duchaplných a pseudointelektuálních příspěvků,avšak obsahově zcela prázdných,plytkých a zbytečných plků,co málokoho dojmou,natož pobaví!
Ale budiž Ti to přáno,každému co jehojest :-)
Tvůj bezmezný obdivovatel
F.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: