Nikon Coolpix S1100pj s projektorem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Nikon Coolpix S1100pj s projektorem

nikon_s1100pj_100px

21. dubna 2011, 00.00 | Druhý Coolpix s vestavěným LED projektorem (označení „pj" znamená projektor). Oproti předchozímu modelu má zajímavě pozměněný design. Jeho pevné kompaktní tělo s krytem z hliníkové slitiny zaujme opakujícím se motivem kruhu, a to u objektivu, projektoru, zaostřování promítaného obrazu, spoušti s integrovaným prstencem ovladače zoomu. Fotoaparát i projektor mají také vyšší výkon, k dispozici je nový, větší a dotykový displej a řada praktických i hravých funkcí.



Nikon Coolpix S1100pj je díky unikátnímu vícefunkčnímu řešení s integrovaným projektorem více než jen běžný ultrakompaktní stylový obrazový záznamník. Oslovuje potenciální uživatele, kteří nechtějí mít jen narůstající počet snímků a videoklipů na nejrůznějších datových nosičích, ale před tiskem fotografií a tvorbou fotoknih dávají přednost sdílení a prezentaci snímků, videonahrávak a dalších vizuálních dat pomocí projektoru. Kompaktní řešení S1100pj s vestavěným LED projektorem má své kouzlo v tom, že už nepotřebujeme žádné další vybavení, navíc se nám přístroj vejde do kapsy u vesty.



Projektor má vyšší výkon. Jas 14 lumenů je o 40 % vyšší než u předchůdce, modelu Coolpix S1000pj, u kterého je 10 lumenů. Umožňuje tudíž projekci i v méně zatemněné místnosti a proti světlejším plochám. Velikost (úhlopříčka) obrazu je 12,7 až 119,4 cm (5 až 47 palců) a projekční vzdálenost přibližně 0,26 až 2,4 m. Rozlišení, výstupní velikost obrazu, je ekvivalentní VGA. Doba promítání (výdrž baterie; při použití EN-EL12) je asi jedna hodina.



Zaostřování promítaného obrazu je nově řešeno otočným ovladačem, který je umístěn v horní části těla, stejně jako podélný posuvný ovladač u modelu S1000pj. Nový způsob podle mé zkušenosti umožňuje ostřit jemněji, přesněji. Promítat můžeme jak snímky a klipy, které jsme právě pořídili, tak i ty, které máme uložené na pevném disku počítače PC nebo Mac. Stačí fotoaparát k počítači připojit a vzápětí můžeme své snímky a také prezentace promítat. Jen pozor: kvůli časové prodlevě nepodporuje některé filmové formáty.



Zde ukázka využití jako snadno přenosného pikoprojektoru pro projekci dat z připojeného počítače. Analogicky lze promítat data zobrazená na monitoru počítače. Díky tomu je přístroj použitelný pro návštěvy, domácí setkání a večírky, ale také pro firemní prezentace.



Fotoaparát při promítání nemusíme držet v ruce, i když s sebou právě nemáme stativ, ministativ či nějaký stojánek. Můžeme využít malou výklopnou opěrku na spodní části přístroje a postavit jej na stůl nebo poličku.



Ministativ je ovšem praktičtější, pružněji použitelný a také bezpečnější, zvláště při promítání na hodně živém společenském setkání. Při použití ministativu je na místě jemná a opatrná manipulace, i když je přístroj malý a lehký, neboť závit pro stativ je z plastu, nikoli odolný kovový.



V prodejním balení opět nechybí bezkabelový dálkový ovladač. A příjemné je, že přestože zdrojem energie je stejná dobíjecí lithio-iontová baterie EN-EL12 s kapacitou 1 050 mAh, zůstala stejná i její výdrž, přestože se zvýšil jas projektoru. A na jedno nabití baterie je možno pořídit až cca 220 snímků, přestože má přístroj větší displej. Přirozeně je možné dokoupit si adaptér pro napájení z elektrické sítě.



Výše uvedené skutečnosti jsou možné díky použití nového obvodu pro digitální zpracování obrazu Expeed C2 („C“ = speciální řešení pro kompakty Coolpix). Verze C2 rozšiřuje možnosti fotografa nabídkou vylepšeného záznamu videosekvencí, vysokou citlivostí a maximální kvalitou obrazu. Maximálně využívá výkon obrazového snímače, optimalizuje snímky a také se podílí na dobrých operačních rychlostech při nižší energetické náročnosti.

Nikon Coolpix S1100pj – další podrobnosti

Coolpix S1100pj má obrazový snímač CCD s délkou úhlopříčky 11 mm (1/2,3 palce) a s efektivním rozlišením 14,1 milionu efektivních pixelů. Kromě snímků v grafickém formátu JPEG lze pořizovat HD videosekvence 720 p (1 280 × 720 px á 30 obr./s, případně i VGA/640 × 480 @ 30/15 obr./s a QVGA/320 × 240 @ 30/15 obr./s). Video je formátu AVI (obraz MPEG4 AVC/H.264, zvuk AAC mono) a pro zahájení a ukončení natáčení má na zadní stěně samostatné, typicky označené tlačítko. Pro video je k dispozici autofokus a během natáčení je možno použít dvojnásobný digitální zoom, který je pro video k dispozici, i když jsme funkci digitálního zoomu v menu zakázali. Data lze ukládat na paměťové karty SD/SDHC/SDXC (s kartami MMC je nekompatibilní), případně do vnitřní paměti s kapacitou cca 79 MB).



Zabudovaný kompaktní objektiv Nikkor s lomenou dráhou paprsků je pětinásobný optický zoom 5–25 mm 1:3,9–5,8. Po přepočtu na formát kinofilmu jeho rozsah odpovídá 28–140 mm. Objektiv chrání automatická krytka, která se odsune po jeho zapnutí. Součástí konstrukce objektivu je i systém optické stabilizace obrazu – redukce vibrací (VR; uživatel může vybírat ze tří možností: vypnuto, zapnuto a hybridní režim), kterou doplňuje i „elektronická“ a další funkce pro snížení rizika rozmazání snímků, jako detekce pohybu, funkce výběru nejlepšího snímku (BSS) a možnost nastavit vysokou citlivost: rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600 plus 3 200 a 6 400 při obrazovém rozlišení sníženém na cca 3,15 Mpx. K dispozici je dále digitální zoom s maximálně čtyřnásobným přiblížením (ekvivalent cca 560 mm u kinofilmu).

Přístroj uživateli nabízí inteligentní portrétní systém, využívající automatické zaostřování s detekcí tváří. V záběru může být až 12 obličejů a na výběr jsou režimy Detekce tváří, Priorita expozice na tvář, Zvětšení obličeje, ale také Změkčení pleti, a to během fotografování i následně při přehrávání, a funkce Samospoušť detekující úsměv, Kontrola mrknutí, Varovná indikace mrknutí, Redukce efektu červených očí ve fotoaparátu. Systém automatického zaostřování má i režim Sledování objektu. V režimu Makro je nejkratší zaostřovací vzdálenost cca 3 cm.



Jako pomocné světlo autofokusu je použita bílá vysocesvítivá LED, která poslouží i jako trvalé světlo při natáčení videa. Zabudovaný elektronický blesk má nabídku režimů odpovídající standardu v kategorii stylových ultrakompaktů.



Pro fotografování můžeme využít pohodlný režim s automatickou volbou scénických programů. Samočinný systém řízený umělou inteligencí vybírá mezi Portrétem, Krajinou, Nočním portrétem, Noční krajinou a režimy Makro a Protisvětlo. Anebo můžete sami vybírat ze 17 scénických programů: Portrét, Krajina, Sporty, Noční portrét, Párty/interiér, Pláž, Sníh, Západ Slunce, Úsvit/soumrak, Noční krajina, Makro, Jídlo, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo a Panoráma s asistencí.



K dispozici máme řadu dalších funkcí, kupříkladu Nastavení barev (Standardní a Živé barvy, Černobílé a Sépiové podání a Kyanotypie), D-Lighting a Rychlé vylepšení, a také retušovací funkce a digitální filtry jako efekt objektivu typu rybí oko, selektivní kolorování monochromatických snímků a změkčení pozadí a pro oživení prezentací lze použít vestavěné animace, hudbu na pozadí a přechodové efekty. A díky funkci malování můžeme ke snímkům přidávat ručně psané poznámky, a to i během projekce.



Kvalitní TFT LCD monitor má odporový dotykový panel s technologií Clear Color Display a regulací jasu. Displej má délku úhlopříčky 7,5 cm (3 palce) a rozlišení cca 460 kpx (HVGA). Umožňuje příjemné, intuitivní dotykové ovládání prstem, nebo s využitím přibaleného dotykového pera TP-1 („stylusu“). Poslouží pro komponování snímků i pořizování videa i pro přehrávání pořízených záběrů, a to i s možností využít funkci ozvučené prezentace s doprovodnou hudbou a obrazovými efekty.

Ovládání pomocí dotykového panelu je příjemné a intuitivní, a to i díky vylepšené grafice, způsobu zobrazování informací a dostupnosti důležitých funkcí, umístěných v záložkách: neblokují monitor, ale přístup k nim je snadný. Dotykový monitor a řada funkcí, které je možno uplatnit na pořízené snímky, vybízejí k hravé tvůrčí činnosti. Pro prezentace s hudbou, slideshow, jsou k dispozici čtyři druhy obrazových efektů, tři druhy hudby na pozadí, smyčka, možnost zvolit dobu zobrazení, výběr snímků pro prezentaci pomocí funkce „drag and drop“, ale také různé animace.



Řadu uživatelů také mohou zlákat možnosti retuše ve fotoaparátu, od jednoduchých úprav snímků, přes uplatnění různých efektových digitálních efektů jako Fish-eye (rybí oko), Hvězdičkový filtr, Selektivní barva nebo Miniatura až po vpisování textů a kreslení pomocí dotykového stylusu a vkládání razítek, přičemž vždy je uložena kopie původního snímku a zdrojová data zůstávají zachována.



A ke snímkům samozřejmě můžeme také doplnit zvukové poznámky. Jak vidíte ze sejmutých obrazovek, s pomocí dotykového displeje to je snadná a rychlá záležitost.

Nikon Coolpix S1100pj – uživatelský test a zkušební fotografie



Kompaktní přístroj tohoto typu si nepořizujeme primárně kvůli obrazové kvalitě. Celková reprodukční charakteristika včetně podání jemných detailů obrazu také přirozeně odpovídá kategorii, do které fotoaparát patří – je to spotřební stylový digitální ultrakompakt. Kresba je celkově měkčí, u nejkratšího ohniska se projevuje tmavnutí obrazu směrem do rohů, v okrajových částech je zejména u kontrastnějších hran viditelná barevná odchylka, na druhou stranu zase systém příliš nezvýrazňuje kontrast hran.



Hřbety knih různých barev a struktur umožňují posoudit ostrost a podání jemných detailů obrazu plus vliv různých hodnot citlivosti: vlevo ISO 200 (čas 1/4 s), vpravo ISO 1 600 (čas 1/32 s); clona byla v obou případech 4,1 a ohnisková vzdálenost 8,30 mm (ekv. u 35mm formátu: 46 mm).



Optické zkreslení obrazu je v obou mezních polohách zoomu mírné, u nejkratšího ohniska lehce viditelné, u nejdelšího zcela minimalizované. Z hlediska typických uživatelů nehraje roli.



Barevné podání je velmi dobré, za běžného a dobrého osvětlení v plenéru bez výhrad, a to včetně tonálních přechodů a homogenity, kterou narušuje pouze digitální šum, což je patrné při zvětšení obrazu. Fotoaparát si výborně poradil i s umělým osvětlením. Žluté žárovkové světlo plná automatika vyvážila s jen opravdu nepatrným posunem k teplejšímu podání (ještě lépe než u modelu S100pj!) a režim Žárovka byl přesný. K vyvážení bílé barvy je kromě plné automatiky k dispozici 5 přednastavených režimů (denní světlo, žárovkové a zářivkové světlo, zataženo a blesk) a také možnost realizovat vyvážení uživatelsky.



Šum, zejména barevný, je patrný a roste spolu s citlivostí. Je zajímavé, že u 1 600 ISO, nejvyšší hodnoty dostupné při plném rozlišení, je barevný účinně potlačen a více se projevuje šum jasový. Ekvivalent obecné citlivosti ISO má základní rozsah od 80 do 1 600, navíc jsou k dispozici hodnoty 3 200 a 6 400 ISO při sníženém rozlišení obrazu na cca 3,15 Mpx (2 048 × 1 536 px).



Míra a charakter šumu u snímku z reálného prostředí. Vlevo 400 ISO (čas 0,5 s), vpravo 1 600 ISO (čas 1/20 s); clonové číslo bylo u obou snímků 5,8 a ohnisková vzdálenost 25 mm, ekv. 140 mm u 35mm formátu.



Městská krajina, celkový pohled se zoomem v základní poloze, tj. 5 mm/ekv. 28 mm. Čas 1/257 s, clona 7,8 a citlivost 200 ISO.



A zde výsek z předešlého celku pomocí zoomu na maximálních 25 mm/ekv. 140 mm. Čas 1/820 s, clona 5,8 a citlivost 200 ISO.



Jiný pohled, standardní, realistické barevné podání, celek se zoomem v základní poloze. Čas 1/461 s, clona 3,9 a citlivost 111 ISO.



Stejný pohled i zoom, ale se zvýrazněnou barevností (volba "živé barvy"). Čas 1/320 s, clona 3,9 a citlivost 80 ISO.



Výřez z předchozího záběru pomocí zoomu na ohnisku 9,90 mm (ekv. 55 mm). Čas 1/280 s, clona 4,2 a citlivost 111 ISO.



A jiný pohled s využitím nejdelší ohniskové vzdálenosti 25 mm (ekv. 140 mm). Čas 1/37 s, clona 5,8 a citlivost 80 ISO.



Pohled z terasy pražského Tančícího domu – minimální ohnisko (5 mm/ekv. 28 mm). Čas 1/730 s, clona 3,9 a citlivost 80 ISO.



Pohled z terasy pražského Tančícího domu – maximální ohnisko (25 mm/ekv. 140 mm). Čas 1/595 s, clona 5,8 a citlivost 80 ISO.



Pražská Novoměstská radnice na Karlově náměstí. Minimální ohnisko, čas 1/437 s, clona 3,9 a citlivost 80 ISO.



Budapešť I – noc. Ohnisko 5 mm/ekv. 28 mm, čas 0,5 s, clona 3,9 a citlivost 400 ISO.



Budapešť II – ráno. Ohnisko 9,90 mm/ekv. 55 mm, čas 1/781 s, clona 4,2 a citlivost 400 ISO. Popředí prosvětleno pomocí integrovaného elektronického blesku.



Východ I. Ohnisko 25 mm/ekv. 140 mm, čas 1/147 s, clona 5,8 a citlivost 80 ISO.



Východ II. Ohnisko 25 mm/ekv. 140 mm, čas 1/375 s, clona 5,8 a citlivost 80 ISO.



Kapesní kompakt je vhodný i pro záběry tohoto typu – jen kdyby ta okénka byla čistá a nepoškrábaná. Ohnisko 5 mm/ekv. 28 mm, čas 1/437 s, clona 3,9 a citlivost 80 ISO.

Sečteno, podtrženo

Nikon Coolpix S1000pj je atraktivní multifunkční přístroj jedinečné koncepce – je současně fotoaparátem, videokamerou a LED projektorem. V jediném „kapesním“ provedení máme obrazový a zvukový zápisník, který můžeme mít stále s sebou a připravený k použití – na procházce, na cestě, na večírku nebo rodinné oslavě, na dovolené. A díky zabudovanému pikoprojektoru můžeme vzápětí po nasnímání své fotografie nebo videoklipy promítat nebo prezentovat, aniž bychom potřebovali další vybavení.

O další standardní funkce přitom nejsme ochuzeni: snímky a video můžeme prohlížet na připojeném televizoru, můžeme realizovat přímý tisk fotografií na kompatibilní fototiskárně, anebo připojit fotoaparát k osobnímu počítači. Výrobce si dal záležet na tom, aby se fotoaparát i zabudovaný projektor snadno používaly, a tak uživateli mohou být i nezkušení a začátečníci včetně dětí, které ostatně nejvíce ocení řadu zábavních funkcí, zejména možnost přimalovat na portrét brýle a vousy, nebo jej opatřit baterií různých razítek a podobně.

Ale tyto a zejména vybrané praktické funkce může uživatel přirozeně využít i pro vážné, efektní a efektivní úpravy. Obrazová kvalita celkově odpovídá standardu v kategorii stylových kapesních ultrakompaktů, tedy včetně měkčí kresby a obrazových vad zejména v okrajových partiích snímků, při použití vyšší citlivosti a u scén s vysokým kontrastem. Barevné podání je realistické, a to i při použití umělého osvětlení. Homogenitu velkých ploch narušuje digitální šum, který je u nižších citlivostí patrný jen při velkém zvětšení. Přístroj je dobře vybaven systémy, režimy a funkcemi a má také dobré operační časy.

Nikon Coolpix S1100pj můžete mít v klasickém černém nebo atraktivním zeleném provedení za doporučenou prodejní cenu 8 990 Kč s DPH, respektive v eShopu Megapixel.cz za 7 490 Kč s dárkem – kovovou šňůrkou na krk. Ve standardním balení je normální poutko na zápěstí, dálkový ovladač ML-L5, dotykové pero TP-1, USB kabel UC-E6, A/V kabel EG-CP14 a CD-ROM Software Suite, která obsahuje ViewNX 2 CE11, aplikaci ArcSoft, QuickTime a PC-PJ Transfer pro použití pikoprojektoru k promítání dat z počítače nebo notebooku připojeného via USB. Možné je dokoupit adaptér EH-62F pro napájení z elektrické sítě, který je ideální hlavně pro domácí promítání.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: