Nikon D7000 – uživatelský test a recenze - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Nikon D7000 – uživatelský test a recenze

6. ledna 2011, 00.00 | Každá osvědčená typová řada jednou končí. Pokud existují výjimky, pak jen potvrzují toto pravidlo – a najdete je i mimo oblast foto-video. Digitální jednooká zrcadlovka Nikon D7000 pro náročné fotografické nadšence je právě jedním takovým přelomovým typem.

 

Možná i proto byli někteří lidé zpočátku zaskočeni faktem, že nový přístroj, který svými parametry odpovídá poloprofi třídě digitálních zrcadlovek a měl by tedy být následovníkem modelu Nikon D90, nese označení, jako by patřil do nižší třídy, kde zatím ještě figuruje jako nejnovější v řadě D5000. Faktem je, že D7000 dokonce semiprofi kategorii v některých ohledech přesahuje směrem do profi oblasti. Je tedy nástupcem úspěšné zrcadlovky D90 a současně novým fotoaparátem, jak má evokovat i použité označení.

Základní představení D7000 a potřebné srovnání s modely D90 a D300s, ke kterým je nejblíže, bylo publikováno v půli září. Je zřejmé, že Nikon D7000 těží ze všeho, co se u předchozích modelů osvědčilo, využívá řadu nových technologií a nabízí zajímavé inovace. Ty začínají už u šasi, které je z odolné, ale lehké hořčíkové slitiny. Tělo (i nový bateriový grip) je utěsněno proti vnikání prachu a vlhkosti, má lepší ergonomii a příjemnější úchop díky masivněji pogumované rukojeti. Rozmístění ovládacích a kontrolních prvků je téměř stejné, rozdíly jsou minimální, ale novinky „stojí zato“: nejvíc viditelný je praktický přepínač pro přímý přístup do režimu živého náhledu s tlačítkem pro natáčení videa na zadní stěně, nový je i otočný volič režimů expozice s přepracovaným spodním voličem přímé volby způsobů snímání, nejvíc se mi ale líbí nový přepínač základních způsobů ostření, AF/MF, který je současně i tlačítkem pro šikovné a rychlé volby počtu a skupin zaostřovacích bodů. Na první pohled drobná inovace, ale pro uživatele, který během fotografování potřebuje často tyto volby provádět, je velkým přínosem, a věřím, že bude jedním z důvodů, proč si uživatelé D7000 oblíbí.

 

 

Během zkušební zátěže se ovšem osvědčil kompletní systém ostření. Přístroj má nový 39bodový autofokus s devíti středovými křížovými senzory, který umožňuje rychlé a precizní zaostřování s pokrytím podstatné části záběru. Nabízí čtyři režimy AF oblastí: 9, 21, 39 + 3D-tracking a samozřejmě bodové ostření s možností posunu bodu podle potřeby. K dispozici je pomocná lampa autofokusu s bílým svitem. Nové režimy autofokusu jsou připraveny i pro Živý náhled: Subject Tracking AF pro sledování zaostřeného objektu a nový Face Priority AF rozpozná v záběru až 35 tváří. A zaostřování v režimu Live View je také rychlejší. Exponometrický systém poprvé používá nový RGB senzor s 2016 pixely. Poskytuje údaje i do systému detekce scény, který optimalizuje nejen expozici, ale i autofokus a vyvážení bílé.

 



Přípojný systém Nikon F s bajonetem, AF propojením a AF kontakty. Nikon D7000 umožňuje používat de facto všechny objektivy Nikon: DX Nikkor s podporou všech funkcí, AF Nikkor typu G a D s podporou všech funkcí s výjimkou u objektivů PC Micro-Nikkor, které některé funkce nepodporují, a ostatní objektivy AF Nikkor a AI-P Nikkor s podporou všech funkcí kromě měření expozice 3D Color Matrix II. Objektivy bez CPU lze použít v expozičních režimech A a M s tím, že u modelů AI jsou funkce měření expozice Color Matrix a indikace hodnoty clony k dispozici po zadání dat použitého objektivu. Elektronický dálkoměr pracuje u světelnosti f/5,6 a vyšší. Použít nelze objektivy IX Nikkor a objektivy pro F3 AF.

 

Novinkou je možnost pořizovat Full HD video ve formátu MPEG4 (1920 × 1080 px á 24 obr./s), pro které je připraven režim souvislého automatického ostření AF-F. Video má vyhrazené tlačítko pro zahájení a ukončení natáčení, pro ozvučení je možné použít externí stereofonní mikrofon a přímo ve fotoaparátu lze provádět jednoduchou editaci.

 



Pro ukládání dat je k dispozici dvojice slotů pro paměťové karty Secure Digital, Secure Digital High Capacity a Secure Digital eXtended Capacity, tedy i vyšší kapacita paměti, ale zároveň i možnost samostatně ukládat soubory různých formátů, např. JPEG/RAW, nebo fotografie/video, anebo vytvoření záložního prostoru – zkrátka správa snímků je plně v rukou uživatele.

 

D7000 umožňuje, obdobně jako D300s, D3x a D3s, registrovat až devět objektivů řady G bez CPU. Nabízí také rozsáhlý výběr funkcí pro přehrávání, kupříkladu možnost zobrazení 72 náhledů snímků, kalendář a třídění snímků podle data, ale také zabudované retušovací funkce. Mezi kreativními efekty je novinkou filtr s efektem jako barevná skica a samozřejmostí je možnost kontroly a úprava tonality a barevného podání snímků. K dispozici je textový vstup, umožňující záznam do EXIF dat. Nechybí senzor orientace. A řadu českých uživatelů jistě potěší, že menu je dostupné i v češtině.

 



Zadní stěna a na obrazovce virtuální horizont. Ten je důležitý hlavně pro snímky architektury a krajiny, kupříkladu je-li v záběru širé moře. Zobrazit si ho můžete i v režimu se živým náhledem na displeji (Lv – Live View).

 

Nikon D7000 – uživatelský test a zkušební fotografie

 

Nikon D7000 jsem měl možnost krátce vyzkoušet ještě jako předprodukční v období před výstavou Photokina a v jejím průběhu, a to s několika novými objektivy i s novým kompaktním externím bleskem Speedlight SB700. Pro tento uživatelský test jsem měl k dispozici set s univerzálním zoomem Nikon DX AF-S Nikkor 18–105 mm 1:3,5–5,6G ED VR SWM IF Aspherical s přibalenou tvarovanou sluneční clonou HB-32.

 

 

Kvalita obrazu je za dobrých i horších podmínek výborná. Zkoušel jsem i v podmínkách hodně špatných, a pak samozřejmě záleží na řadě faktorů, mimo jiné i na objektivu a použité metodice – kupříkladu zda mohu použít stativ, anebo se musím spolehnout na nastavení vysoké hodnoty citlivosti. Nicméně pokud se týče snímků testovacích obrazců i dalších zkušebních fotografií, které používám standardně a dlouhodobě, abych měl i možnost dobrého „nadčasového“ srovnání, ukázaly D7000 ve velmi dobrém světle. Mají kvalitní podání struktur, kontrastu a zpracování jemných detailů obrazu.

 

Základní nastavení ostření je dobře optimalizované, třepení u šikmých hran je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných. Setový zoom výborně kreslí, vykazuje minimální optické zkreslení (u nejkratšího ohniska výrazné, ale jak je u objektivu tohoto typu a provedení běžné), barevná aberace se projevuje mírně a pouze v okrajových partiích obrazu, má ale tendenci k vinětaci. To je ovšem záležitost objektivu, nikoli těla D7000. To pouze potvrzuje nám všem známou pravdu: chci-li maximální kvalitu obrazu a také využít nesporné kvality fotoaparátu, musím dobře volit objektivy.

 

 

Podání barev je v základním nastavení v exteriéru realistické, tonální přechody a homogenita barevných ploch jsou vynikající. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s určitým posunem k teplému podání, režim Žárovka byl přesný. Pro vyvážení bílé barvy můžeme použít dva plně automatické režimy, první je normální, druhý zachová teplé tóny barvy osvětlení. Na výběr máme bohatou nabídku přednastavených režimů (Žárovka, Zářivka – 7 druhů, Přímé sluneční světlo, Blesk, Zataženo, Stín) s následným jemným doladěním v osách modrá-jantarová/zelená-fialová. Můžeme také provést vyvážení ručně a uložit ho do paměti; k dispozici je pět pozic pro různá vyvážení, která tak máme operativně připravena k okamžitému použití. Samozřejmě také můžeme přímo nastavit barevnou teplotu v Kelvinech, a to v rozsahu od 2500 do 10 000 K a opět s následným jemným doladěním. Anebo můžeme využít funkci autobracketingu – automatické řady snímků s posunem vyvážení bílé.

 

 

Ekvivalent citlivosti ISO můžeme nastavovat v základním rozsahu od 100 až do 6400 s možností rozšíření až po hodnotu 25 600 ISO. Obrazový šum, barevný i jasový, roste spolu s citlivostí, je ale velmi dobře optimalizován a do vysokých hodnot má přirozený charakter. U extrémních hodnot je výrazný, nicméně je-li potřeba, použít se dá; přirozeně ale při důrazu na maximální kvalitu je dobré využít data RAW.

 

 

K dispozici máme i uživatelské funkce snižující obrazový šum, a to při dlouhých časech expozice (Zapnuto/Vypnuto) a při použití vysokých hodnot citlivosti – v tomto případě s možností nepoužít, anebo vybrat jeden ze tří stupňů účinnosti: nízký, normální či vysoký. Na testovacím snímku je dole proužek bez použití funkce redukce šumu a směrem nahoru je účinek silnější – včetně projevu snížení ostrosti a ztráty detailů kresby.

 

 

Ostrost a prokreslení detailů v celé ploše obrazu na příkladu hřbetů knih různé barvy a textury. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 0,4 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/20 s). Použil jsem program s prioritou clonového čísla a nastavil clonu 8, ohnisková vzdálenost byla 58 mm (ekv. u 35mm formátu: 87 mm).

 

 

Relativně vysoká citlivost v exteriéru – v zimním podvečerním šeru a za jemného sněžení. Citlivost ISO 5000, čas expozice 1/100 s, clonové číslo 10 a ohnisko 58/87 mm.

 

 

Využití výklopného blesku. Vlevo pro srovnání snímek bez blesku (citlivost 200 ISO, clona 11, čas 1/10 s, ohnisko 75/112 mm), uprostřed s bleskem a ponechána normální barevnost (800 ISO, clona 5,6, čas 1/60 s, ohnisko 105/157 mm) a vpravo s bleskem a nastaveným živým podáním barev (500 ISO, clona 5,6, čas 1/60 s, ohnisko 105/157 mm). Líbilo se mi, že se mi vcelku bez dlouhého experimentování podařilo zvolit takové nastavení, které drobný předmět vhodně osvětlí bez stínu na pozadí. To přitom bylo asi v půlmetrové vzdálenosti od předmětu.

 



Kočka – také přisvětlena pomocí výklopného blesku. Ohnisková vzdálenost 80/120 mm, rychlost závěrky 1/60 s, clonové číslo 5,3 a citlivost 800 ISO.

 


Portrét v ministudiu. Výklopný blesk aktivoval dvojici zábleskových světel – hlavního a na pozadí. Ohnisková vzdálenost 105/157 mm, rychlost závěrky 1/80 s, clonové číslo 8 a citlivost 800 ISO.

 


Portréty v exteriéru, v silném přímém protisvětle a v zimním, zasněženém prostředí. Pro kompenzaci těchto ovlivňujících faktorů jsem použil výklopný blesk a toto nastavení: rychlost závěrky 1/60 s, clonové číslo 13 a citlivost 100 ISO. Ohnisková vzdálenost byla 85/127 mm.

 



Městská krajina I - kontrastní osvětlení. Ohnisko 80/120 mm, čas expozice 1/800 s, clona 10 a citlivost 400 ISO.

 


Městská krajina II – rozptýlené osvětlení. Ohnisko 70/105 mm, čas expozice 1/640 s, clona 11 a citlivost 1000 ISO.

 



Průhled na kostel Sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, podvečer, drobné sněžení. Ohnisková vzdálenost 105/157 mm, čas 1/320 s, clona 11 a citlivost 800 ISO.

 

Stručně na závěr

 

Nikon D7000 v setu se zoomem AF-S 18–105 mm v době uveřejnění této recenze pořídíte za 35 tisíc korun, tedy o přibližně 11 tisíc dráž než D90 se stejným objektivem. Odpovídá tento rozdíl v ceně na chlup přesně kvalitativnímu rozdílu mezi těmito fotoaparáty? Přiznám se, že nevím. Ale ± to tak nějak bude. Faktem ovšem je, že D7000 přinesl oproti D90 výrazné vylepšení v několika ohledech, a to včetně základních systémů, jako je snímač, A/D převodník, procesor, autofokus a měřicí senzor exponometrického systému, a také lepší způsob obsluhy. A v mém uživatelském testu, kterým již prošla hezká řada přístrojů, uspěl se ctí. Tudíž pokud člověk nemusí mít profipřístroj se snímačem velikosti odpovídající políčku kinofilmu 135 a větší, D7000 jeho nároky uspokojí. Omezení pro některé uživatele představuje méně výkonné souvislé snímání kvůli použité vyrovnávací paměti vzhledem k vyššímu rozlišení snímače.

 

 

Kvalita snímků je výborná, včetně vykreslení jemných detailů obrazu i dynamického rozsahu – prostě celková reprodukční charakteristika. Samozřejmě je třeba si dát pozor na přeexpozici při snímání za jasného slunečního svitu, u scén s vysokým kontrastem a v protisvětle, viz zkušební portréty z plenéru. Vynikající je kvalita souborů RAW. To vše i díky 14bitovému A/D převodníku. Šum je výborně optimalizovaný, a to i u velmi vysokých hodnot citlivosti.

 

A další přednosti? Ergonomie a koncepce ovládacích a kontrolních prvků, velký a jasný hledáček s optickým hranolem a se 100% pokrytím obrazu, výborné vybavení funkcemi a možnost individuálního přizpůsobení. Z funkcí mohu jmenovat Active D-Lighting, rychlé automatické ostření v režimu živého náhledu pracující metodou detekce kontrastu, možnost registrace až devíti objektivů řady G bez CPU pro podporu měření expozice, dva sloty pro paměťové karty anebo zobrazení virtuálního obzoru na displeji. A zapomenout nemůžu ani na možnost pořizovat video ve vysokém rozlišení a s využitím řady funkcí včetně základní editace přímo ve fotoaparátu.

 

 

A ještě několik užitečných informací

 

Jako zdroj energie slouží nová dobíjecí sedmivoltová lithio-iontová baterie EN-EL15 s kapacitou 1,9 Ah, což představuje „energii“ 14 Wh a tudíž i vynikající výdrž na jedno nabití. Předností je také inteligentní správa napájení, optimalizace výkonnosti a spotřeby energie. Dokoupit si můžeme adaptér pro napájení z elektrické sítě. Kromě konektoru pro tento adaptér má přístroj USB 2.0 Hi-Speed, A/V výstup (PAL/NTSC) a výstup HDMI pro zobrazení snímků a videosekvencí ve vysokém rozlišení na HDTV s tím, že je podporována i funkce CEC – Consumer Electronic Control pro pohodlné ovládání prezentací z oblíbeného křesla pomocí dálkového ovladače televizoru.

 

Prodejní balení, ať už si pořídíte samotné tělo, anebo jeden ze tří nabízených setů s objektivy AF-S 16–85 VR, 18–105 VR a 18–200 VR II, obsahuje baterii EN-EL15 a rychlonabíječku MH-25, popruh AN-DC1, krytku okuláru DK-5, gumovou očnici DK-21, kabely (USB, A/V), krytky (aktivních sáněk, bajonetu a LCD monitoru) a set software s programem ViewNX 2, který umožňuje editaci snímků i videa.

 

 

K dispozici je přirozeně bohatá nabídka volitelného příslušenství, kupříkladu software Capture NX2, dálkové ovládání MC-DC2, nový multifunkční Battery Pack MB-D11 s ovládacími prvky pro snímání na výšku, který má konstrukci z hořčíkové slitiny a je utěsněný proti vnikání prachu a vlhkosti, napájecí konektor EH-5a a adaptér EH-5a a samozřejmě různé externí zábleskové jednotky (SB-900, 800, 700, 600, 400, T041 a R1C1) a široký výběr objektivů. Fotoaparát je také kompatibilní s GPS modulem GP-1 pro zaznamenávání informací o zeměpisné poloze do exif metadat obrazových souborů.

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Porovnání s D700?

Autor: Kamil Muž

Založeno: 06.01.2011, 07:46
Odpovědí: 27

Jaké základní výhody má D700 oproti D7000? Momentálně mám stále D200 a zvažoval jsem D700 případně jeho nástupce. Ale možná by mi tělo D7000 stačilo, nehledě na to, že mám skoro všechny objektivy na menší snímač (Tokina 12-24, Nikon 16-85VR,.. atd.)

Odpovědět na příspěvek

RE: Porovnání s D700?

Autor: Pepa Muž

Založeno: 06.01.2011, 11:04

Asi to bude záležet hlavně na tom, co převážně fotíte.
Např. na krajinu by dle mého názoru stačil D7000...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Kamil Muž

Založeno: 06.01.2011, 11:16

1) Krajina
2) Studio (záblesky)
3) lepší šum při vyšším ISO oproti D200 by potěšilo
4) občas sport (motokros, snowboard,..) - ale 8 fps snad nepotřebuji

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Pepa Muž

Založeno: 06.01.2011, 11:21

Já bych si asi vybral ten D7000, i vzhledem k tomu, jaké vlastníte objektivy... Ale berte to prosím čistě jen jako můj subjektivní pohled.

Bude lepší, když odpoví ještě nějaká fundovanější osoba :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Toshi Muž

Založeno: 06.01.2011, 18:49

Ad 1) V krajinářské fotografii se často používají širokoúhlé objektivy. K tomu je pak vhodnější FF.
Ad 2) Studiové nasvícení je tak silné, že pokud nevyžaduji minimální hloubku ostrosti, pak si vystačím s DX.
Ad 3) Oproti D200 mají na vyšších ISO lepší šum oba.
Ad 4) Sport je obvykle o potřebně dlouhých ohnisek. Zakoupením digitálu s DX snímačem lze díky crop faktoru ušetřit značné částky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Porovnání s D700?

Autor: Bk Muž

Založeno: 06.01.2011, 13:12

D700 je fullframe, ne ? Tím je v podstatě řečeno vše. Právě speciálně na krajinu a portréty helze FF překonat (ani nahradit) menším čipem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Kamil Muž

Založeno: 06.01.2011, 13:35

Vím, že D700 je FF, což má výhodu podle mě ve vysokých ISO bez šumu a třeba při práci s hloubkou ostrosti u portrétu; 50mm je na D700 skutečně 50mm. Ale v čem bude zásadní rozdíl, když vyfotím krajinu s D700 a D7000?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Pepa Muž

Založeno: 06.01.2011, 13:40

na krajinu v ničem rozdíl nebude :-)
Jen snad že pro FF by mohly být kvalitnější širokoúhlé objektivy, za které si ale Nikon nechá řádně zaplatit...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: mina Muž

Založeno: 06.01.2011, 13:50

V exifu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Kamil Muž

Založeno: 06.01.2011, 13:59

No né, vážně. Když vezmu na krajinu D7000 a obj. 35/2 a ze stejného místa D700 a 50/1,4 - bude nějaký zásadní rozdíl?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: S_M Muž

Založeno: 13.01.2011, 00:22

absolutne nebude

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Bk Muž

Založeno: 06.01.2011, 14:49

V obrazové kvalitě výstupu. To je důvod, proč se vyrábí FF a dále digitální stěny s cenou 20k EUR+.

Srovnání 35mm a 50mm nemá smysl, crop je pouze ořez a ve skutečnosti žádné ohnisko neprodlužuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Toshi Muž

Založeno: 06.01.2011, 18:56

Zcela souhlasím, ale pokud někdo řekne A, měl by říct i B, a tím je, že v případě D7000/D700 bude tuto kvalitu vidět až při formátech A2 a vyšších a to navíc ve chvíli, kdy na takto ohromnou fotku nalepím nos. Z pohledové vzdálenosti nic nepoznám. Pokud tedy nehodlám dělat tak ohromné tisky a vystačím si s formátem do A3 a ani v jednom případě nebudu šoupat nos po fotce, pak je rozdíl v kvalitě to poslední čím bych si měl dělat hlavu.
V čem určitě bude znát rozdíl je váha, ale především cena objektivů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Bk Muž

Založeno: 06.01.2011, 19:55

Do jisté míry souhlasím, byť třeba pro mě to B až tak neplatí. Nejde mi až tak o rozlišení, ale hlavně o dynamický rozsah, focení při nízkém osvětlení apod. Důležitá je především kvalita (zjednodušeně velikost pixelů) a nikoliv až zas tak jejich počet (12Mp FF má i přes nižší rozlišení lepší kresbu než všechy APSC dohromady).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: pipo Muž

Založeno: 06.01.2011, 22:11

A šel byste do televize udělat test a roztřídit fotky?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Bk Muž

Založeno: 06.01.2011, 23:30

Myslíte odpad a kvalitní fotky - ano, bez problémů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: pipo Muž

Založeno: 07.01.2011, 14:38

Haha, vtipálek. Ne, fotky pořízené kvalitním APS-C a FF foťákem, s kvalitnímy skly, jedná se o pořad Hodina pravdy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Toshi Muž

Založeno: 07.01.2011, 07:08

Mno, pokud vám jde o Dynamický rozsah, tak by jste měl bez váhání sáhnout po novějším modelu, byť je APS-C, protože dynamický rozsah je o 1,7EV!!! vyšší než u plnoformátového D700. Stačí se podívat na www.dxomark.com (Camera senzor->Compare senzors). Jedná se o renomovaný a uznávaný server. Jiná věc je technická kvalita výstupu u D700/D7000 při slabém osvětlení. Tam, zdá se, ty větší fotobuňky stále vítězí. O tom není sporu.
Tímto jsme ale utekli od prvotního tématu a tím byl rozdíl v kvalitě kresby mezi FX a DX. Zde stále platí co jsem napsal včera, tj. dokud nebudu tisknout plakáty a zkoumat je s nosem přilepeným na papír, tak rozdíl v kresbě nepoznám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: pipo Muž

Založeno: 07.01.2011, 14:40

Ale Bk to pozná, on je na to kos. Dívejte se na televizi, tam to předvede.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: quadro Muž

Založeno: 19.08.2011, 01:30

Neprodlužuje, ale vysvětlete laikovi, že to neprodlužuje ohnisko, ale má shodný úhel záběru jako ono vypočtené vyšší ohnisko, ale perspektiva zůstává pořád ohniska nižšího. :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: Porovnání s D700?

Autor: MPolan Muž

Založeno: 06.01.2011, 13:45

Myslím, že ve vašem případě by D7000 byla rozhodně lepší volbou, už právě kvůli zmíněným objektivům. Nebo bych zvážil D300 (popřípadě nástupnickou verzi), coby přímého nástupce D200. To by možná byla dokonce nejideálnější volba.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Pepa Muž

Založeno: 06.01.2011, 15:13

myslím, že v porovnání s D300/D300s není D7000 o nic horší, spíše naopak...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: MPolan Muž

Založeno: 06.01.2011, 15:28

Něco tak a něco jinak... Uvidíme, kdy přijde nástupce třístovky a jak dovede zaujmout. Zatím má D300 výhodu v AF (rychlost a body) a sekvenčním snímání. To pořád může hrát velkou roli.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: max Muž

Založeno: 07.01.2011, 20:06

Asi tak, porovnávat D7000 s D 700 je o ničem , pro někoho kdo má spoustu zajímavých objektivů pro DX. Být na tvém místě, počkal bych na nástupce D300s. Přechod na více amatérsky zaměřený model, vzhledem k ovládání a robustnosti bych osobně nevolil. A koupit nyní D300s nyní pozbívá smyslu....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Kopretina Muž

Založeno: 08.01.2011, 23:30

...nojo - vzdycky vyleze neco novyho - to bys nedelal nic jinyho jen furt na neco cekal, az bys to koupil tak to za dva roky nebo driv necim zase prebijou ?? Ne, ne, vic fotit a min sledovat techniku, ta nikdy nikoho jeste nespasila - je to videt na nekterych servrech kde dovedou udelat peknou fotku lidi i s lepsim kompaktem.Ja osobne teda taky zastavam plny policko ale je to jak tu jiz nekdo psal o penezich za objektivy + vaha a velikost.Ten kdo nedela metrovy printy vystaci s polovicnim polickem v pohode a u 98% normalnich praci je to jedno, u cernobily fotografie se to da dopocitat i z mensiho cipu nez FF aniz by to nekdo poznal a dvou nebo trimetrovy fotky dela moc malo lidi...a kdyz tak jsou na to vybaveny jinou technikou.

Odpovědět na příspěvek

RE: Porovnání s D700?

Autor: RR Muž

Založeno: 13.01.2011, 01:31

Mam D700 a D90. Pouzivam obe - D700 ma lepsi vystup, ale s F2.8 objektivy vazi opravdu dost. Na bezne fotky staci D90, porad lepsi nez kompakt. D700 ma predevsim mnohem lepsi a rychlejsi ostreni (AF Treacing ve sportu - s telakem moc zalezi na ostreni), dale neni problem se sirokacem (dat 14-24F2.8 na D90 je fakt volovina...). D700 se 105F2.8 je take lepsi na makro - tam je sum atd hodne znat a zvyseni ISO se clovek neubrani, subjektivne i vystup RAW ma D700 lepsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Petr Muž

Založeno: 21.01.2011, 00:14

Neni makro jako makro. Pokud bych chtel co nejvetsi zvetseni/priblizeni objektu na fotce, pak je naopak vhodnejsi APS-C snimac. A makro nad iso 400 snad nikdo nefoti, nebo se pletu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Porovnání s D700?

Autor: Rico Muž

Založeno: 29.11.2011, 10:17

Tohle je ale porovnani s D90 nikoliv D7000, výstup D7000 mi na tu cenovou třidu přijde excelentní, lepší než D700.
D7000 ma nový ostřící čip, zatím jako jediný Nikon. D7000 TAkÉ umí AF Treacing.... co dnes ma D700 navíc? ANO je to FulFrame

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Vím, že D700 je FF, což má výhodu podle mě ve vysokých ISO bez šumu a třeba při práci s hloubkou ostrosti u portrétu; 50mm je na D700 skutečně 50mm. Ale v čem bude zásadní rozdíl, když vyfotím krajinu s D700 a D7000?


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: