Nikon D70s - vylepšení legendy v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Nikon D70s - vylepšení legendy v praxi

28. července 2005, 00.00 | V půlce dubna Nikon oznámil upgrade své digitální DSLR zrcadlovky s výměnnými objektivy, modelu D70. Místo očekávaného nástupce modelu D100 Nikon vytáhl pouze lehké vylepšení D70. Změny nejsou nijak radikální a stávající uživatelé modelů D70 nebudou mít příliš důvodů k závisti. Přesto se nyní mnoho potenciálních zájemců o DSLR od Nikonu dostává před otázku, zda-li zakoupit D70, nebo D70s.

{Popis a konstrukce}

V půlce dubna Nikon oznámil upgrade své digitální DSLR zrcadlovky s výměnnými objektivy, modelu D70. Místo očekávaného nástupce modelu D100 Nikon vytáhl pouze lehké vylepšení D70. Změny nejsou nijak radikální a stávající uživatelé modelů D70 nebudou mít příliš důvodů k závisti. Přesto se nyní mnoho potenciálních zájemců o DSLR od Nikonu dostává před otázku, zda-li zakoupit D70, nebo D70s. Vylepšeno bylo několik detailů, z nichž nejviditelnější je větší displej. Ostatní změny si popíšeme v článku. Vzhledem ke stejnému snímacímu čipu a obrazovému procesoru se tento článek nebude věnovat hodnocení snímků, to již bylo provedeno v naší recenzi D70ky.

Konstrukce a design
Tělo D70s je prakticky stejné jako D70 a má stejné rozměry i hmotnost. Přesto nalezneme několik rozdílů. Kromě jiného štítku s názvem modelu se přední strana neliší a nalezneme zde bajonet objektivu, přepínač mezi automatickým a manuálním zaostřováním, tlačítko pro náhled hloubky ostrosti, přisvětlovací lampu (pro automatické zaostřování ve zhoršených světelných podmínkách), přijímač infračerveného dálkového ovládání a multifunkční kolečko na přední části gripu, sloužící pro nastavení clony a některých dalších parametrů (korekce vyvážení bílé apod).

Horní stranu opět rozděluje hledáček s vestavěným bleskem a hot-shoe paticí. Nalevo od hledáčku je kruhový volič expozičních režimů a napravo stavový LCD displej s tlačítkem podsvícení. Mezi prstencovým přepínačem pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu jsou dvě tlačítka pro nastavení oblasti měření expozice a kompenzace expozice. Tlačítko spouště, umístěné uprostřed přepínače má černou barvu, což je jediná a vcelku nepodstatná změna na horní části.

Na levém boku přístroje přibyl nový konektor pro připojení kabelové spouště, který je ukryt pod samostatnou gumovou krytkou. Pod druhou krytkou jsou konektory napájení a A/V výstupu a pod třetí je schován konektor USB kabelu. Na spodní straně nalezneme, stejně jako na D70, pouze kovový závit pro stativ umístěný v ose objektivu a prostor pro akumulátor.

 

Zadní strana doznala také několika změn, z nichž nejzajímavější je zvětšení LCD displeje. Druhou změnou je použití jiné očnice, která je širší a lépe drží na hledáčku díky plastovému držáku, který se na hledáček zasouvá do sáněk. Očnice u D70 se na něj pouze nasazovala a více hrozila její ztráta. Nalevo od optického SLR hledáčku s dioptrickou korekcí jsou tlačítka pro nastavení bracketingu a sériového snímání a napravo tlačítko blokace měření expozice resp. blokace ostření. Nalevo od displeje nalezneme opět řadu pěti tlačítek sloužících pro prohlížení snímků, aktivaci menu, nastavení citlivosti (zobrazení více náhledů), vyvážení bílé (uzamknutí snímku) a komprese snímků (potvrzovací tlačítko / zvětšování prohlíženým snímků). Napravo od displeje je velmi dobře řešený křížový ovladač, přepínač pro nastavení bodů automatického zaostřování a tlačítko pro mazání snímků. Pravou část zadní strany zabírají plastová dvířka slotu paměťové karty, které disponují i gumovou izolací chránící kartu před vlhkostí a prachem. V pravém horním rohu je druhé multifunkční kolečko, které slouží pro nastavení času expozice a parametrů nastavitelných pomocí tlačítek nalevo od displeje (citlivost, vyvážení bílé a kvality snímků). Tato nastavení se realizují držením příslušného tlačítka a otáčením kolečka.

Tělo z černého plastu má kvalitní povrchovou úpravu, díky čemuž působí profesionálněji než hladký plast a disponuje pogumovaným gripem. Tlačítka jsou poměrně měkká, ovšem používají se velmi dobře. Spoušť má čitelný a poměrně krátký chod. Díky vysokému tělu a mohutnému gripu se fotoaparát velmi dobře drží a padne do ruky většině lidí (na rozdíl od Canonu 350D, který má poměrně malý grip). Šířka těla je 140 mm, výška 111 mm a hloubka 78 mm. Hmotnost bez baterie a karty je cca 600 g. Celková hmotnost s paměťovou kartou, baterií a setovým objektivem DX 18-70 je cca 1 kg.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Nikon D70s i D70 používají identický CCD snímač s rozměry 23,7 x 15,6 mm (APS-C) s efektivním rozlišením 6,1MPix. Snímky lze ukládat v rozlišení 3 008 x 2 000, 2 240 x 1 448 a 1 504 x 1 000 bodů ve formátu JPEG a NEF (RAW). Lze ukládat i oba formáty zároveň, ovšem pouze s největší kompresí JPEG. Citlivost můžeme nastavit na ISO 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250 a 1600. K dispozici jsou tři barevné prostory - sRGB, AdobeRGB a sRGB vytvářející živější barvy.

Použít můžeme veškeré objektivy s bajonetem Nikon F. Nelze použít pouze IX Nikkor. Obrazový úhel je ekvivalentní kinofilmovému objektivu o 1,5násobku jeho fyzické ohniskové vzdálenosti. Při použití objektivu 18-70 mm tak dostaneme obrazový úhel ekvivalentní rozsahu 27-105 mm u kinofilmu. Ostření probíhá manuálně nebo automaticky pomocí zaostřovacího systému Multi-CAM900. Na výběr je jeden z pěti ostřících bodů, mezi kterými může volit fotograf či automatika přístroje. Ta také dokáže zaostřit na nejbližší objekt. Za zhoršených světelných podmínek pomáhá ostření intenzivní bílé světlo s dosahem několika metrů. Samozřejmostí je průběžné zaostřování včetně prediktivního režimu. Optický SLR pevně vestavěný hledáček je hranolového typu, konstruovaný pomocí zrcadel. K dispozici má dioptrickou korekci -1,6 - + 0,5 m-1. Výstupní pupila okuláru má 18 mm. Zaostřovací matnice typu B BriteView Mark V nabízí i zobrazení pomocné mřížky. Zorné pole hledáčku by mělo pokrývat cca 95% záběru objektivu.

O měření expozice se stará 3D Color Matrix systém pomocí RGB snímače s 1 005 body. Měření může být celoplošné, integrální se zdůrazněným středem (75% váhy má kruh o průměru 6, 8, 10, nebo 12 mm), nebo bodově (kroužek o průměru 2,3 mm, cca 1% obrazu). Kromě klasických expozičních režimů PASM nabízí zrcadlovka i několik scénických režimů (portrét, krajina, makro, sport, noční krajina a noční portrét) a plně automatický režim. Kompenzace expozice má rozsah +-5EV po 1/3EV nebo 1/2EV krocích. Čas expozice lze nastavit od 1/8 000 s do 30 s včetně režimu Bulb.

Automatické vyvážení bílé se měří TTL pomocí stejného snímače jako expozice. V nabídce je 6 předvoleb s možností jemného doladění o +-3 a také manuální měření. Směrné číslo vestavěného blesku je při citlivosti ISO 200 cca 15 (v manuálním režimu 17) a měl by pokrývat obrazový úhel až pro 18 mm objektiv (oproti 20 mm u modelu D70). Samozřejmostí je i možnost nastavení intenzity záblesku a výběr z několika režimů. Synchronizace blesku pomocí kontaktu X je až do 1/500 s. Připojit lze i externí systémové blesky SB-600 a SB-800, které používají i-TTL měření.
Snímky se ukládají na paměťové karty typu CF I i II (i Microdrive). Nízkoteplotní LCD TFT displej na zadní straně má úhlopříčku 2" a disponuje 130 000 body. Pro připojení k počítači je zde USB 2.0 a pro prohlížení snímků na TV, nebo projektoru pak A/V výstup s formáty PAL a NTSC. Pro napájení může být zvolen akumulátor EN-EL3a (7,4 V a 1500 mAh) i EN-EL3 (7,4 V a 1400 mAh), nebo tři lithiové baterie CR2 (pomocí volitelného držáku MS-D70).

[-more-]{D70 vs D70s}

D70 vs D70s
Rozdílů není mnoho, ale přesto jsou oceněny poměrně citelným navýšením ceny fotoaparátu. Co tedy za své peníze uživatel dostane navíc oproti modelu D70? Rozdíly jsou patrné v části popisující konstrukci a technické parametry, ale ještě jednou je zde zdůrazníme.

  • větší displej (2" oproti 1,8"), ovšem počet bodů zůstává (130 000)
  • konektor kabelové spoustě MC-DC1 (samotnou spoušť je nutno dokoupit)
  • gumová očnice DK-20 má široké okraje a má stabilnější upevnění pomocí sáněk
  • dodává se s akumulátorem EN-EL3a
  • pokrytí vestavěného blesku až pro ohnisko 18 mm (interní blesk D70ky pokryl pouze obrazový úhel objektivu 20 mm)
  • jiná grafika menu (struktura i položky jsou stejné, změnily se prakticky pouze barvy)
  • aktuálnější firmware

Displej je sice nepatrně větší, ovšem pro fotografování to nemá žádný smysl. Fotografuje se pouze pomocí hledáčku. Pro prohlížení snímků je zvětšení příjemné, ovšem lze přežít i bez něj. Kvalita se navíc nijak výrazně nemění, protože displeji zůstává stejné rozlišení. Konektor kabelové spouště má oproti infračervenému ovládání tu výhodu, že fotograf může být kdekoliv v dosahu kabelu. Infračervené ovládání vyžaduje viditelnost na přijímač.


Nikon D70s

Nikon D70

I když se v mnoha recenzích i v tiskové zprávě píše o změně menu jako o kroku zpříjemňující práci s fotoaparátem, tak dle našeho názoru mělo původní barevné odlišení složek určitý smysl a zlepšovalo orientaci. Na novém šedém menu nevidíme nic inovativního.
Srovnání fotografií nemá příliš valný smysl, protože D70 i D70s používají stejný snímač a obrazový procesor, a tak záleží pouze na objektivu a konkrétním nastavení parametrů zpracování snímků.

[-more-]{Nový firmware 2.0 aneb jak udělat D70s ze své D70}

Nový firmware 2.0 aneb jak udělat D70s ze své D70
Nelze si nevšimnout, že mnoho změn mezi D70 a D70s lze dohnat dokoupením určitého vybavení. Očnici DK-20 a akumulátor EN-EL3a lze dokoupit (EN-EL3a lze použít i v D70, resp. D100). Menu lze upravit nahráním nejaktuálnějšího firmwaru, který zároveň nabízí navíc:

  • zlepšení práce autofokusu v režimech Dynamic area a Closest subjekt (automatický výběr bodu zaostření a zaostření na nejbližší objekt)
  • možnost nastavení velikosti stránky při tisku snímků pomocí PictBridge
  • opravena chyba při zobrazování zbývajícího počtu snímků, které lze pořídit (chyba se týkala fotografování ve formátu RAW, přístroj zobrazoval menší počet zbývajících snímků)
  • nejstarší nastavitelné datum (implicitní datum) změněno na 1.1.2005
  • vyřešeny problémy při používání fotoaparátu s programem Nikon Camera Capture Control

Nenaděláme nic pouze s displejem, konektorem kabelové spouště a širším pokrytím blesku. Nejnovější firmware lze stáhnout ZDE

[-more-]{Závěr a živé snímky}

Závěr
Pokud pomineme zklamání z toho, že jsme se opět nedočkali nástupce modelu D100 a smíříme se s tím, že nám Nikon nabídl pouze "face-lift" D70ky, tak lze připustit, že vylepšení jsou zajímavá. Bohužel jsou však doprovázena poměrně citelným cenovým znevýhodněním, a tak stále kupujících stále sahá spíše po modelu D70, než po D70s. Nelze předpokládat, že by stávající uživatelé D70 měnili své stroje za novější eskové vylepšení. Doporučená cena setu D70 + 18-70 AF-S DX je 25 990,- Kč a doporučená cena setu D70s + 18-70 AF-S DX je 39 990,- Kč. V maloobchodech však lze první pořídit za cca 24 500,- Kč a druhé za 32 500,- Kč. Tak velký příplatek za tato vylepšení je potřeba velmi důkladně zvážit.

::Technické parametry Nikon D70s
::Technické parametry Nikon D70s vs D70br ::Recenze Nikonu D70

Živé snímky

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: