Recenze nové DSLR Olympus E520: skromná na rozměry, bohatá na funkce - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Recenze nové DSLR Olympus E520: skromná na rozměry, bohatá na funkce

5. září 2008, 00.00 | V poslední době ze na nás ze téměř ze všech stran valí nové a nové modely DSLR od různých výrobců. Zkracuje se doba, během které jsou uváděny nové modely, které nahrazují ty předchozí. Tak i u DSLR Olympus E510 přišel po necelém roce nový model Olympus E520, který ho nahrazuje. Má toho v sobě dost nového, aby k sobě dokázal zlákat i příznivce předchozího modelu Olympus E510? Jak se s ním fotografuje v praxi?

{Popis a konstrukce}

Digitální zrcadlovka Olympus E520 od letošního květnového uvedení na trh nahrazuje předchozí model E510. V současné době jí patří místo produktové „dvojky“ na poli digitálních zrcadlovek od Olympusu, po produktově nejvýše posazenému profesionálnímu modelu Olympus E-3. Nabídne rozměrově poměrně menší odolné tělo z plastu a tvrzených skelných vláken, živý náhled, účinnou ochranu proti prachu, 10 megapixelový snímač (s různými nastavitelnými režimy stabilizace) s rozměry 17,3 x 13mm a s uhlopříčkou dle poměrového řešení 4/3, spoustu možností uživatelských nastavení. Jak se s ní bude pracovat v praxi? Kromě nových potencionálních uživatelů, může být Olympus E520 atraktivní i pro již stávající majitele předchozího modelu Olympus E510?

Olympus E520 je podobně jako jeho předchozí model E510 digitální zrcadlovkou s možností výměny objektivů. Už první pohled na aparát s namontovaným setovým objektivem Zuiko 14-42mm (28-84mm eq. kinofilmu) f3,5-f5,6 prozrazuje, že tato zrcadlovka působí skromnými rozměry. Nemalou zásluhu na to má použitý menší snímač s velikostí 17,3 x 13mm (dle systému řešení uhlopříček 4/3) než je o něco větší snímač APS-C, standardně aplikovaný u ostatních DSLR podobné třídy. Tento menší snímač dovoluje určité prostorové úspory při konstrukci těla přístroje a velikosti používaných objektivů. Menší rozměry a váhu (475g) mohou například ocenit ti uživatelé, kteří při určitých aktivitách (např. cestování, sport, tůry po horách) nechtějí sebou vláčet nějakou větší a těžší DSLR zrcadlovku s velkými objektivy a přitom se nespokojí s kompaktem. Pokud budeme na obecné úrovni srovnávat Olympus E520 s jeho předchůdcem E510, tak oproti jemu došlo v mírné změně designu těla, vzhledu ovládacích tlačítek, decentně vzrostla rychlost sériového snímání za sekundu, zvětšil se LCD displej, přibyla možnost 11 bodového autofokusu (u vybraných objektivů) a pro fajnšmekry možnost bezdrátového řízení externích zábleskových zařízení. Při fotografování snímků, pro jejich pozdější spojení do panoramat, lze využít rovněž novinkovou funkci stabilizace pro panoramata. To jsou asi tak v kostce ty nejvýraznější novinkové bonusy Olympus E520 oproti staršímu modelu Olympus E510. Pojďme se tedy pustit do jeho „křtu“ redakčním testem.

Konstrukce a design
Tělo fotoaparátu je zhotoveno skoro celé z matného černého plastu, který je tvrzen použitím skelných vláken. Výrobní provedení je třeba pochválit – fotoaparát působí bytelným a pevným dojmem, části aparátu drží pevně při sobě a není mezi nimi znát žádná vůle. Dokonce by se chtělo říci, že by tento fotoaparát nemělo „rozhodit“ ani fotografování v náročnějších podmínkách (třeba když zaprší).

Při pohledu zepředu mají obrysy fotoaparátu spíše blíže k obdélníkovému tvaru, přičemž na levé straně je vystouplý grip s pogumovanými úchopy, za které se aparát poměrně dobře drží. Rozměry přístroje jsou 136 x 91,5 x 68mm a váha je podle výrobce 475g (bez baterie a karty).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát Olympus E520 je osazen 10 megapixelovým senzorem typu „Live Mos“ s poměrem stran 4/3. Jeho velikost je 17,3 x 13mm. Ořezový faktor je 2x, to znamená, že ohniskové vzdálenosti objektivu musíme násobit dvěma pro přepočet na měřítko kinofilmu. Citlivost ISO je na nastavitelná ve stupních 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO. Procesor fotoaparátu nese označení TruePic III. Zpracování obrazu procesorem je možné ovlivnit nastavením parametru ostrosti, kontrastu a sytosti (v pěti úrovních). Aparát umožňuje korekci tonální gradace obrazu (například „High key“ či „low key“ podání fotografie). V menu přístroje se tato funkce skrývá pod názvem „Působivý“ (trochu nepřesný překlad). Je možné nastavit i černobílý režim fotografování s přiřaditelnými simulacemi barevných filtrů. Rozměry ukládaných snímků jsou dostupné v těchto rozlišeních: 3648 x 2736 (10M), 3200 x 2400 (16:3), 2560 x 1920 (5M), 1600 x 1200 (2M), 1280 x 960, 1024 x 768 (1M) pixelů. Vedle výstupního formátu snímků JPEG (4 volby komprese: Super fine, Fine, Normal a Basic) je samozřejmostí snímání do RAW formátu nebo duálně RAW+JPEG. Zajímavé je, že i pro formát Raw je možnost volby jeho rozlišení. Co se týče barevných prostorů máme na výběr mezi tradičním sRGB a Adobe RGB. Užitečnou devizou této digitální zrcadlovky je její velmi účinná anti-prachová ochrana snímače, ve které firma Olympus patří k jedné ze špiček v oboru (před snímačem je speciální destička, ze které se prach jednoduše setřese pryč při zapnutí a vypnutí aparátu).

Fotoaparát Olympus E520 podporuje objektivy na platformě „FourThirds“, vyvinuté Olympusem pro standard 4/3. Dodávaný setový objektiv s rozsahem ohnisek 14-42mm (28-84mm po přepočtu na kinofilm) má světelnost f3,5-f5,6. Ke fotoaparátu je dostupných více „setů“, mezi nejzajímavější balení je „Tele double zoom set“, kdy k fotoaparátu Olympus E520 dostaneme jak výše uvedený objektiv 14-42mm, tak i teleobjektiv s rozsahem ohniskových vzdáleností 70-300mm (140-600mm po přepočtu na kinofilm) f4-f5,6, což uživateli umožňuje pokrýt velmi široký rozsah ohnisek 28-600mm (eq. kinofilmu). Autofokus je u fotoaparátu standardně 3bodový, pro automatiku AF zaostřování, na bázi porovnávání kontrastu, se používá 11 zaostřovacích bodů. Jako u ostatních srovnatelných DSLR fotoaparátu jsou dostupné tři standardní režim ostření : jednorázový AF, kontinuální AF a manuální zaostření. Optický hledáček zrcadlovky zvládá podání skutečného záběru asi tak na 95%, při faktoru zvětšení 0,92x. Při ostření ve špatných světelných podmínkách si fotoaparát může přisvítit rychlými záblesky vyklápěcího blesku. Pro náhled hloubky ostrosti slouží volitelné funkční tlačítko „Fn“ (tento úkon je dostupný, pokud před tím nastavíme z menu přístroje tlačítko „Fn“ jako tlačítko pro zobrazování hloubky ostrosti). Náhled hloubky ostrosti je zobrazitelný na LCD displeji při aktivaci živého náhledu. Pro vyšší clony je patrně pro větší náročnost náhled pouze černobílý.

Rozsah expozičních času závěrky je v rozmezí 1/4000 - 60 sekund. Dostupný je i režim „Bulb“, jehož délka použití je maximálně 30 minut. Interní expozimetr měří světlo v 49 zónách, TTL systém pracuje na základě metody fázového porovnání rozdílu a kontrastu. Z dostupných metod na měření expozice máme na výběr: ESP integrální měření (průměr expozice počítaný z celé plochy záběru), Integrální měření se zdůrazněným středem, Bodové měření, Expozice na stíny, Expozice na světla. Poslední dva režimy jsou poměrně netradiční a vlastně konají to samé, čeho můžeme dosáhnout například pomocí korekce expozice. Korekce expozice má u Olympus E520, místo obvyklých -2 až +2EV, rozsah plných -5 až +5EV po 1/3EV krocích. Při zapnutém živém náhledu je možné dokonce zobrazit malé náhledy na jednotlivé stupně bracketingu. To může být použitelné při větší kreativní kontrole nad kompenzací expozice, například při fotografování složitých expozičních scén. Nastavitelné režimy fotografování jsou: standardní Automatika, Programová automatika, polo automatické režimy priority času a clony a plný manuál. Pro usnadnění fotografování, například pro méně zkušené uživatele, je možný výběr z dalších scénických režimů (výrobce udává celkem 32 programových režimů). Pozornost budí například režim pro podvodní fotografii, jelikož pro tento model E520 je možné si zakoupit speciální podvodní pouzdro pro fotografování pod vodou. Rychlost sériového snímání je 3,5 snímku (formát Raw či JPEG v plném rozlišení kvality Large-Normal) za vteřinu, což mírně rychlejší (o půl vteřiny) než u předchozího modelu DSLR Olympus E510. Přístroj má také integrovaný vyšší buffer (mezipamět před uložením snímků na kartu) až na 8 RAW v řadě.

Nastavení vyvážení bíle barvy je možné buď nechat automaticky na fotoaparátu, čí manuálně vybrat z nabídky několika přednastavení (od 3000k do 7500k). Je možné provést manuální nastavení teploty osvětlení v rozmezí 2000 až 14000k kelvinů. Možná je i manuální korekce v plus/mínus 7 krocích (po osách R-B a G-M). Dostupný je rovněž tří-snímkový bracketing vyvážení bíle (+/-/ 2, 4, 6 odstupech). Fotoaparát má interní výklopný blesk se směrným číslem 12 (při ISO 100), což nemusí vždy stačit, proto je možné na Hot-patici připojit externí blesk (kompatibilní modely FL -50R, FL 36L). Pro synchronizační rychlost s externím bleskem výrobce udává časový interval od 1/180 do 1/4000 vteřiny. Olympus E520 nově zvládá i bezdrátové ovládání blesku z těla fotoaparátu (nastavení 3 skupin, 4 kanály). Samozřejmá je možnost kompenzace blesku v rozsahu +/-/ 3EV ( v krocích 0,3EV, 0,5EV a 1EV).

Na zadní straně fotoaparátu je zabudovaný LCD displej s uhlopříčkou 3,7 palce (6,9cm) což je oproti předchozímu modelu nárůst rozměrů. Rozlišení displeje v bodech je 230 000 bodů. Fotoaparát má duální slot pro paměťové karty typu Compact flast (typ I., II.), Microdrive a xD-Picture card. Pro připojení fotoaparátu s televizí je určen společný konektor s USB 2.0 výstupem (je možné přepínat mezi systémem NTSC a PAL).

Olympus E520 umožňuje živý náhled snímané scény se 100% zobrazením. Pro lepší orientaci při volbě expozičních parametrů pomůže volitelné zobrazení histogramu (jasový histogram i histogram po jednotlivých kanálech RGB), náhled jednotlivých variant korekce expozice a vyvážení bílé, 7x až 10x elektronické zvětšení vybraného místa na scéně, AF ostřící rámeček a ostřící body, expoziční parametry. Přístroj umí automatickou detekci tváří a její průběh lze rovněž sledovat ve živém náhledu. Další zajímavou možností jsou úpravy pořízených snímků přímo ve fotoaparátu (například editace formátu RAW a jeho konverze do formátu JPEG; redukce jevu „červených očí“; zesvětlení stínů; korekce jasu, sytosti a kontrastu; převod do černobílé fotografie a její barevné tónování).

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládaní fotoaparátu je v podstatě velmi podobné, jako u předchozího modelu Olympus E510. Firma Olympus je průkopníkem koncepce tzv. „Super kontrol panelu“. Jedná se o souborný panel informací (zavedený u Olympusu od modelu DSLR E500), kde je přehledně zobrazena většina důležitých parametrů fotografování. Přímo z tohoto panelu můžeme nastavení těchto parametrů měnit. Tento panel se zobrazí na LCD displeji po stisknutí tlačítka „OK“ na zadní straně fotoaparátu. Hlavní přínos této koncepce je úspora času při nastavování atributů fotografování, které tak nemusíme dlouze hledat v jednotlivých paletkách menu přístroje. V poslední době je začíná být tato koncepce používaná i u některých dalších výrobců DSLR (například něco podobného je nyní u Canon EOS 50D). Na přední straně fotoaparátu je pouze jediné tlačítko – pojistka bajonetu pro uvolnění a výměnu objektivu. Na horní straně jsou nalevo od optického hledáčku dvě tlačítka. První slouží ke vyklopení interního blesku a druhým tlačítkem můžeme volit režimy snímaní (jeden snímek, sériové focení nebo samospoušť). Nalevo od hledáčku je otočný volič expozičních režimů, pod kterým je kruhový vypínač fotoaparátu s výstupkem, který je snadno hmatatelný i poslepu. Vedle ještě nalezneme otočné multifunkční tlačítko. Tím tlačítkem nastavujeme hodnoty expozičního času a clony (v závislosti na zvoleném expozičním režimu). Ve výstupku gripu je situováno tlačítko korekce expozice (slouží i jako přepínač mezi nastavováním času a clony při manuálním režimu) a kovové tlačítko spouště.

Zadní strana je přehledně řešená. Dominuje jí LCD displej a gumová očnice na optický hledáček. Po levé straně LCD displeje je vertikálně řazená skupina čtyř ovládacích prvků. První ze shora je tlačítko pro zapnutí režimu prohlížení pořízených snímků. Pod ním je tlačítko pro mazání vybraných snímků (koš). Dále je tu tlačítko pro vstup do menu a tlačítko „Info“, kterým ovlivňujeme druh zobrazení LCD displeje a počet zobrazených parametrů fotografování (slouží také jako stavový displej). Napravo od LCD displeje jsou další ovládací prvky. První tlačítko je aretace expozice a zaostření. Pod ním je tlačítko pro iniciace menu stabilizace, ve kterém si můžeme vybrat z několika režimů optické stabilizace snímače (3 režimy podle druhu pohybu: dvou dimensionální, vertikální a horizontální). Příznivý je fakt, že daným režimům stabilizace je možné nastavit aktuální ohniskovou vzdálenost objektivu, aby se mohl maximalizovat stabilizační výkon. Další tlačítkem je spínač živého náhledu. Dostáváme se ke křížovému ovladači, který má ve svém středu tlačítko „OK“ pro přístup do menu a po stranách jsou ovládací prvky pro přímé nastavování parametrů vyvážení bílé, režimů ostření, citlivosti ISO a výběru expozičního měření. Pod křížovým ovladačem je odklápěcí gumová krytka pro USB kabel (a současně pro spojení s TV). Dále na zadní straně nalezneme funkční tlačítko (k němu lze v menu přiřadit funkci, kterou bude ovládat, defaultně je k němu přiřazena funkce náhledu hloubky ostrosti) a tlačítko pro určení ostřícího bodu autofokusu.

Přes menu fotoaparátu, které je lokalizované v českém jazyce, lze nastavit, kromě již zmíněných parametrů, další atributy nastavení. Například můžeme nastavit tonální gradaci snímku, bracketing, korekci blesku, redukci šumu (včetně intenzity filtru šumu), nastavení kanálu pro ovládání bezdrátového blesku, nastavení funkčního tlačítka, limitní strop citlivosti ISO pro její automatický výběr(Auto ISO). Pomocí menu si můžeme zhotovit vlastní uživatelský profil, ve kterém si sami můžeme určit funkci jednotlivých tlačítek na fotoaparátu. Samozřejmě v menu nechybí klasický technický „setup“, ve kterém můžeme například nastavit zvuky, jas displeje, jazyk menu, přepínač PAL/NTSC rozhraní pro spojení s TV, úsporný energetický mód, naformátovat kartu, scanování pro deaktivaci nalezených vadných pixelů na senzoru (pixel mapping), informace o nainstalované verzi firmware (případně možnost jeho aktualizace), výběr barevného prostoru (Adobe RGB či sRGB). Můžeme také nastavit provedení čištění snímače.

 

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Hladina digitálního šumu velmi nízká až do citlivosti ISO 400. Při skoku na citlivost ISO 800 sice dojde k nárůstu šumu, ale celkově není rušivý ( nejvíce je ho možné při zobrazení 100% náhledu snímku). Zato při nastavení nejvyšší citlivosti ISO 1600 už musíme počítat s výraznou degradací obrazu a viditelnými artefakty softwarové redukce šumu. Proto volba toho stupně citlivosti by měla být použita pouze pro nouzové situace (i když při tisku na malé formáty či publikování na internetu je i tato nejvyšší citlivost svým způsobem použitelná). Celkově si musíme uvědomit, že systém menšího senzoru typu 4/3 u Olympus E520 je náchylnější k většímu výskytu digitálnímu šumu, než je tomu u větších senzorů APS-C ( i když také záleží na druhu použité redukce šumu). Je to dáno tím, že na menší ploše senzoru je, při daném rozlišení, logicky větší hustota buněk. Nicméně díky malému rozměru „zrna“ šumu Olympus E520 se nedá jednoznačně říci, že by byla tato, výše zmíněná nevýhoda, nějak výrazně viditelná.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Na automatické vyvážení bílé barvy se můžeme při exteriérovém focení ve většině situací plně spolehnout, protože u Olympus E520 funguje korektně. Ale při fotografování při umělém osvětlení dochází k výraznějšímu teplejšímu podání barev. Proto je vhodné provést buď výběr z přednastavených zdrojů osvětlení, či zadat konkrétní teplotu zdroje osvětlení nebo provést manuální kalibraci pomocí živého náhledu (přes nastavené funkční tlačítko „Fn“). Pokud nemáme čas si „hrát“ s manuální kalibrací, tak můžeme použít funkci bracketingu vyvážení bílé či snímat do formátu Raw a vlastní kalibraci bílé tak nechat na pozdější čas.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Kvalita ostrosti a prokreslení snímku u zrcadlovky je samozřejmě plně závislá na použitém objektivu. My jsme pro vyfotografování testovacího terče použili objektiv Olympus s fyzickou ohniskovou vzdáleností 14-42mm, f3,5-f5,6 (28-84mm po přepočtu na kinofilm). Na to že se jedná o rozměrově malý setový objektiv s plastovým bajonetem, tak podává poměrně dobrý výkon. Ostrost na okrajích neubývá tak moc jak by jsme asi čekali u běžného setového objektivu, což je pozitivní. Pokud by jsme měli zmínit nějaké optické vady, tak na rovnoběžných linií je vidět slabé moiré.


Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Olympus 14-42 mm F3,5-5,6 s nastaveným clonovým číslem F9.0, ISO 100)

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Doba od zapnutí fotoaparát a pořízením prvního snímku je cca pod 1s. Což není špatné, navíc oproti předchozím modelům DSLR Olympus nastavil provádění automatické čistící procedury (ono slyšitelné oklepání snímače) až při vypínání fotoaparátu (dříve to bylo na začátku), čímž zrychlil start aparátu. Ergonomicky je Olympus E520 řešen dobře, dobře se drží (vystouplý pogumovaný grip a na zadní straně je i taktéž pogumovaná prohlubeň pro palec ruky). Prstencový ovladač zapínání/vypínání fotoaparátu je intuitivně snadno nahmatatelný palcem třeba i tmě. Ovládací tlačítka se nepletou a pro nastavování důležitých atributů focení máme rychlý přístup z křížového ovladače. Důrazně musíme pochválit existenci souborného kontrolního panelu, zobrazitelného na LCD displeji, kde máme na jednom místě shromážděny snad všechny nejpotřebnější parametry focení, takže máme přehled co a jak je nastaveno. V tomto kontrolním panelu se pohybujeme pomocí tlačítek křížového ovladače a hodnotu nastavení dané vybrané položky lze měnit otáčením kruhového multifunkčního tlačítka.




Olympus E520 s objektivem 14-42 mm

Optický průhledový hledáček zrcadlovky je dobře využitelný, i když je celkem malý (velikost očnice je 14mm). Zobrazení stavových informací je, na rozdíl od ostatních výrobců DSLR, umístěno po pravé straně optického hledáčku (na místo jejich zobrazení pod hledáčkem). Což trochu ztěžuje jejich sledování okem (musíme vždy trochu „šilhnout“ okem doprava, abychom je dobře viděli, protože nám trochu zaclání kryt očnice). To je ovšem může být jen otázka zvyku.




Olympus E520 s objektivem 70-300 mm

Při výměně a nasazování objektivů na Olympus E520 (Teleobjektiv Olympus 70-300mm f4-,f5,6; 14-42mm a 25mm F2,8 - fyzická ohnisková vzdálenost) nastal někdy nečekaný problém. I když jsme objektivy řádně nasunuli nadoraz, tak nefungovalo ostření (autofokus i manuální). Chvíli jsme bádali proč, nakonec bylo potřeba objektivem v zavitu trochu nadoraz L“zakvedlat“, dokud se neozvalo jakési cvaknutí a vypnout/zapnout fotoaparát. Pak už vše fungovalo v pořádku. Patrně se může jednat o čistě individuální „nešvar“ testovacího kusu výrobku, protože jsme nezaregistrovali, že by tento problém u fotoaparátu Olympus E520 měl i někdo jiný než my. Proto nebudeme tento problém zmiňovat v závěrečném hodnocení této recenze.

Dalším drobným kazem na kráse je určitá složitost nalezení cesty v menu, jak nastavit manuální kalibraci vyvážení bílé. Nakonec pomohl manuál (který je samozřejmě vhodné si prostudovat), takže nejsnadnější cestou k ruční kalibraci bílé barvy je využít funkční tlačítko „Fn“ a přiřadit mu funkci manuální kalibrace bíle barvy. Živý náhled přes LCD displej (zapíná se tlačítkem vedle křížového ovladače na zadní straně) poskytuje u Olympus E520 věrný náhled obrazu, i když samozřejmě není tak rychlý, jako například u kompaktů. Ostření přes živý náhled je možné, i když je trochu pomalejší. Probíhá buďto s předklopením zrcátka na bázi detekce fázového rozdílu (je zde určité zpoždění a chvilková ztráta obrazu daná předklopením zrcátka při každém přeostření) nebo je možné v menu vybrat možnost ostření na základě porovnání kontrastu na hlavním snímači (využívá se jedenácti ostřících bodu automatického AF). Je třeba podotknout, že ostření přes živý náhled neumožňuje sériové ostření při sekvenčním focení nějakých rychlých akcí. Což ale nemusí být podstatné, protože se jedná o DSLR s optickým hledáčkem. Při pohledu na LCD displej na prudkém slunci se zhoršuje jeho viditelnost, určitě by neuškodila nějaká jeho větší antireflexní úprava.

Výhody
- menu v českém jazyce
- menší rozměry a váha těla než ostatních DSLR
- kvalitní a bytelné zpracování těla fotoaparátu
- díky systému 4/3 jsou dostupné menší výkonné objektivy
- dobrý poměr výkon a cena, zvlášť pokud se jedná o setové balení (například Tele double zoom kit)
- účinná anti-prachová ochrana snímače
- duální slot pro paměťové karty typu Compact Flash (I.aII.) a xD-Picture card
- dobrá ergonomie pro držení fotoaparátu a řešení rozmístění ovládacích tlačítek
- široké možnosti uživatelského nastavení fotoaparátu
- velmi dobrá kvalita obrazu
- volba rozlišení dostupná i pro formát Raw (může se hodit např. když dochází místo na kartě
- možnost konverze a editace Raw formátu přímo ve fotoaparátu
- souborný kontrolní panel pro snadný přehled a nastavování parametrů fotografování
- živý náhled

Nevýhody
- větší náchylnost k nárůstu šumu nad ISO 400, patrně dané větší hustotou buněk na menším 4/3 snímači
- časově delší ostření autofokusu při špatných světelných podmínkách
- při pohledu na LCD displej při prudkém slunci jeho nižší viditelnost
- pomalejší ostření pomocí živého náhledu

Závěr
Digitální zrcadlovku Olympus E520 lze celkově hodnotit jako velmi zdařile provedený fotoaparát pro náročné fotoamatéry. Její menší rozměry a váhu ocení také uživatelé, kteří si na cesty či sport (např. horolezectví) nechtějí tahat příliš velkou zátěž pro fotografování. Otázkou zůstává, zda fotoaparát Olympus E520 nabízí dostatek novinek, které by mohli přesvědčit například majitele předchozího modelu Olympus E510 k jeho koupi. Při stejném 10 megapixelovém rozlišení, nově nabízí větší displej, detekce obličejů v živém náhledu, mírně obměněný design zejména tlačítek, o půl sekundy rychlejší sériové snímání (3,5 snímku za vteřinu), možnost bezdrátového ovládání externích zábleskových zařízení a rozšíření režimů stabilizace. Nejsme si proto úplně jisti, zda toto jsou dostatečné důvody pro stávající majitele Olympus E510 (tělo za cca 9 000 Kč) přejít na Olympus E520. Nicméně pro nové potencionální zákazníky je fotoaparát Olympus E520 atraktivní digitální zrcadlovkou s mnoha možnostmi uživatelského nastavení. Má příznivý poměr cena/výkon, zejména při koupi fotoaparátu v některých ze setových sad s objektivy od výrobce. Fotoaparát byl na trh uveden v květnu 2008. Cena samotného těla Olympus E520 se pohybuje v kamenných obchodech okolo 12 500 Kč včetně DPH a cena nejatraktivnějšího setu „Tele Double Zoom kit“, s objektivy Olympus 14 - 42mm (eq. kinofilmu 28 - 84mm), f3,5-f5,6 a Olympus 70-300mm (eq. kinofilmu 140 – 600mm) f4-f5,6, je cca 22 000 Kč.

:: Technická specifikace Olympus E520

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - profi technika  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

neuvedená světelnost objektivů?

Autor: Peet Muž

Založeno: 05.09.2008, 07:29
Odpovědí: 0

Dobrý den, možná nejsem přiliš všímavý čtenář, ale postrádám v článku uvedenou světelnost objektivů jako jejich základní údaj uvedený spolu s rozsahem. Předpokládám, že v této kategorii, žádný zázrak, nicméně proč to hledat jinde, když čtu recenzi na DSLR s možným kitem tady.

Odpovědět na příspěvek

RE:Světelnost objektivů

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 05.09.2008, 09:21
Odpovědí: 0

Dobrý den, omlouvám se, zde je světelnost objektivů:
objektiv Olympus 14-42mm: F3,5-F5,6
objektiv Olympus 70-300mm: F4-F5,6
v některém z kitů může být i objektiv Olympus 25mm: F2,8
Preji krásný den

Odpovědět na příspěvek

Autor článku...

Autor: Marek Muž

Založeno: 05.09.2008, 17:45
Odpovědí: 1

... asi neměl svůj den. V článku se vyskytuje pár pravopisných chyb, u hodnocení fotoaparátu se v kladech nachází 2x stejný údaj a nakonec věta "ergonometrie fotoaparátu..." - nemá to být ergonomie? Asi se jedná o moji hloupost a je to tak správně.

Odpovědět na příspěvek

RE: Autor článku...

Autor: IO Muž

Založeno: 05.09.2008, 22:06

Tych chyb je tam v trocha viacej ( "díky systému 4/3 jsou dostupné menší výkonné objektivy rozměry" ),...ako minus mi chyba malinky a tmavy hladacik /oproti konkurentom/ - dokonca mensi ako u Sony A300/350....skoda obrazu nad ISO 400:(

Odpovědět na příspěvek

hm..!

Autor: miv Muž

Založeno: 11.09.2008, 19:59
Odpovědí: 0

No, u té E-510 jsem ještě nebyl rozhodnut, ale teď už ano - vyměním E-500 za E-520, to už je celkem slušnej skok vpřed...

Odpovědět na příspěvek

fuj

Autor: MK Muž

Založeno: 01.10.2008, 19:07
Odpovědí: 2

tak podle fotek je to docela slušnej šumák :-D šumí víc jak neprávem pomlouvaná L10 od Panasonicu

Odpovědět na příspěvek

RE: fuj

Autor: Dušan D. Muž

Založeno: 24.12.2008, 00:19

To je způsobem převodu z RAW do JPEG, defaultní nastavení Oly E520 je automatická úprava gradace, která se v kontrastních fotkách snaží vydolovat ze stínů něco víc, i za cenu zřetelnějšího šumu. Při nastavení gradace na "normal" by to nikdo šumákem nenazval, bylo by to zhruba stejné jako u jiných levných DSLR. Že E520 šumí víc než kompakt s mnohem menším senzorem je samozřejmě nesmysl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: fuj

Autor: Dušan D. Muž

Založeno: 24.12.2008, 19:04

Ajo, L10 je taky 4/3 zrcadlovka, zřejmě se stejným senzorem jako Olympus E520. No tak to bude šum stejný.

Odpovědět na příspěvek

E520

Autor: vlha Muž

Založeno: 10.03.2009, 17:53
Odpovědí: 0

Na RAW fotí vcelku solidně, převod na jiný formát - tady je nutný kvalitní SW, dodaný je na kočku.

Odpovědět na příspěvek

šumítko

Autor: sys Muž

Založeno: 11.12.2009, 10:46
Odpovědí: 0

Prisel kuryrem ve ctvrtek a v utery, uz jsem ho vezl zpatky...DZK za 12,5...šumítko to bylo a na RAW konvertor jsem uz nechtel penize davat...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: