Ricoh Caplio GX8 - širokoúhlých 8 MPix v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Ricoh Caplio GX8 - širokoúhlých 8 MPix v praxi

26. května 2005, 00.00 | Ricoh Caplio GX8 je digitální kompaktní fotoaparát nabízející netradiční kombinaci širokoúhlého objektivu, kde je počáteční ohnisko 28 mm, rozlišení 8,2 MPix a maximální citlivost 1 600 ISO. Parametry jsou to více než zajímavé, kromě rozlišení měl stejné i jeho předchůdce Caplio GX, a tak jsme se rozhodli podívat se jak jeho výkony vypadají ve skutečnosti.

{Popis a konstrukce}

Ricoh Caplio GX8 je digitální kompaktní fotoaparát nabízející netradiční kombinaci širokoúhlého objektivu, kde je počáteční ohnisko 28 mm, rozlišení 8,2 MPix a maximální citlivost 1 600 ISO. Parametry jsou to více než zajímavé, kromě rozlišení měl stejné i jeho předchůdce Caplio GX, a tak jsme se rozhodli podívat se, jak jeho výkony vypadají ve skutečnosti.

Konstrukce a design
Konstrukcí se fotoaparát prakticky neliší od svého předchůdce. Protáhlé tělo černé barvy je vyrobeno z kovu a má povrchovou úpravu pro zamezení klouzání prstů. Grip pro lepší držení fotoaparátu je vyrobený z plastu. Zcela vpravo je na přední straně umístěn vysunovací objektiv, nad kterým je průzor optického průhledového hledáčku, senzor autofokusu a interní blesk. Po odšroubování záslepky z tubusu objektivu je možné na něj díky adaptéru nasadit fotografické filtry, či předsádky.

Na pravém boku je netradičně vyřešena krytka, která po částečném odsunutí odkryje slot paměťové karty a po úplném odsunutí a odklopení prostor pro dvě tužkové baterie. Konektory pro USB a A/V jsou umístěny na levém boku, kde je nechrání žádná krytka. Na spodní části nalezneme pouze mikrofon a závit stativu.

 

Přímo nad objektivem na horní straně je umístěna patice hot-shoe pro připojení externího blesku. Napravo od ní je kruhový volič expozičních režimů a tlačítko spouště. Nad gripem je pak multifunkční kolečko pro rychlejší nastavování parametrů.

Levou část zadní strany přístroje zabírá displej a miniaturní optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu bez možnosti dioptrické korekce. Napravo od displeje je řada tlačítek pro zapnutí fotoaparátu, aktivaci menu a nastavení různých parametrů. V pravém dolním rohu je skupina pěti tlačítek uspořádaných do kříže, které slouží pro navigaci v menu. Šířka fotoaparátu je 113,6 mm, výška 58 mm, hloubka 29 mm a hmotnost cca 205 g (bez baterií a karty). S bateriemi a kartou je hmotnost cca 260 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CCD snímač s efektivním rozlišením 8,24 MPix a úhlopříčkou 1/1,8" umožňuje pořizovat snímky s rozlišením 3 264 x 2 448, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů s citlivostí 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600 ISO ve formátu JPEG nebo TIFF. Ozvučené video sekvence s rozlišením 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů a frekvencí 30 snímků za sekundu se ukládají do formátu AVI. Natáčet je můžeme až do zaplnění paměťové karty.
Objektiv Ricoh Zoom Lens nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 5,8 mm do 17,4 mm (ekvivalent kinofilmu je 28-85 mm) a světelnost F2,5-4,3. Clona má pouze tři polohy. Minimální zaostřovací vzdálenost je 30 cm v klasickém režimu zaostřování a 1cm v makro režimu. Zvolit můžeme automatické i manuální zaostřování a v případě špatného osvětlení i pomocný záblesk interního blesku pro osvícení scény.

Čas závěrky lze nastavit od 1/2 000 s až do 30 s. Při delším čase se automaticky aktivuje softwarová redukce šumu. Expozici měří TTL automatika na 256 zónách, s důrazem na střed, nebo bodově. K dispozici je kompenzace automatické expozice v intervalu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Nastavení expozice můžeme nechat na automatice, nebo ji nastavit sami pomocí režimů priority času a clony, nebo plně manuálního režimu. K dispozici je také několik scénických režimů: portrét, sport, krajina, noc, text a "vysoká citlivost".
Vyvážení bílé barvy můžeme nastavit sami pomocí manuálního měření, nebo výběrem jedné z předvoleb: slunečno, zataženo, žárovka a zářivka. Možné je také aktivovat automatické měření. Sériové snímání pracovat rychlostí cca 2 sn./s pro až 13 snímků v rozlišení 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů, nebo 3 snímky pro ostatní rozlišení. Možné je také pořídit 16 fotografií během cca 2 s, které se uloží do jednoho společného snímku. Pokud nevíte kdy přesně daný moment nastane, tak můžete využít režimu sériového snímání, které uloží snímky pořízené před uvolněním spouště (stejný počet jako klasické snímání).

Interní blesk nabízí režimy vynuceného záblesku, redukce červených očí, synchronizace s dlouhým časem a automatického záblesku. Pracovní dosah blesku je udáván na cca 0,2-5 m na nejkratším ohnisku a 0,15-2,9 m na nejdelším. Data se ukládají na paměťovou kartu SD (Secure Digital), nebo MMC (MultiMedia Card), přičemž pro případ nouze je v přístroji interní paměť o velikosti 26 MB.
Samospoušť exponuje snímek 2, nebo 10 sekund po stisknutí spouště. Využít můžeme také intervalové snímání s intervalem od 5 s do 3 hod. Nízkoteplotní polysilikonový TFT LCD displej s úhlopříčkou 1,8" disponuje 130 000 zobrazovacími body. Snímky si můžeme prohlížet díky A/V výstupu podporujícímu video formáty NTSC a PAL. Data do počítače můžeme přenášet díky vysokorychlostnímu USB 2.0. O napájení se stará dvojice tužkových AA baterií, nebo síťový adaptér.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Fotoaparát je určen jak pro pokročilé uživatele, tak i pro začátečníky. Ovládání je proto přehledné a jednoduché. Fotoaparát má pouze minimum tlačítek a většina parametrů se nastavuje přes menu. Pro zpřehlednění je menu rozděleno na tři záložky s nejdůležitějšími parametry pro fotografování a zbytek nastavení je přístupný v poloze Setup na voliči expozičních režimů. Lehce těžkopádné je manuální nastavení času expozice pomocí menu, které je ukryto ve druhé záložce menu a nastavení clony je ve třetí záložce. Naštěstí je zde multifunkční kolečko, díky kterému můžeme nastavit clonu a spolu s držením horního tlačítka křížového ovladače i čas expozice.

Tlačítko Adjut slouží pro rychlé nastavení kompenzace expozice, vyvážení bílé a citlivosti. Pravým tlačítkem křížového ovladače nastavujeme režim vestavěného blesku a dolním aktivujeme makro režim. V případě nastaveného manuálního zaostřování používáme horní a dolní tlačítko křížového ovladače. Tlačítkem Menu se dostaneme k nastavení rozlišení snímku, režimu zaostřování, oblast měření expozice, ostrosti, sériového snímání, bracketingu, času závěrky, intervalového fotografování, audio komentářů, vkládání data, kompenzace expozice, vyvážení bílé, citlivosti, clony a saturace barev. V režimu prohlížení snímků je pod tlačítkem Menu možnost spuštění slideshow, zamykání, tisku, zmenšování a kopírování snímků.

Poloha Setup na voliči na horní straně fotoaparátu nabízí formátování paměti, nastavení jasu LCD displeje, tlačítka Adj. (rychlé nastavení rozlišení, zaostřování, ostrosti, oblasti měření), zvuků, automatického vypínání, data, jazyka, formátu video výstupu a funkci USB (Ricoh standard, Mass Storage).

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Digitální šum je zřejmě největším neduhem tohoto fotoaparátu. Na citlivostech pro digitální kompakty běžných se šum projevuje o něco málo více, než je zvykem. Na citlivosti 100 ISO je již pozorovatelný při přiblížení snímku 1:1 a citlivost 200 ISO přináší ještě citelnější šum. Snímky pořízené s citlivostí 400 ISO jsou poznamenány šumem, který je patrný i na zmenšených snímcích. Citlivosti 800 a 1 600 ISO již přinášejí takovou míru šumu, že snímky jsou prakticky nepoužitelné a zejména noční snímky mohou sloužit pouze jako ilustrační. Na denních se na první pohled šum tak neprojeví, ale je zde patrný barevný posun a je patrná ztráta ostrosti vlivem silnější redukce šumu. Použití za denního osvětlení ovšem vylučuje fakt, že fotoaparát naráží na minimální čas závěrky.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 64, 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)

Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě. K dispozici je i možnost manuálního měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Rozlišení a ostrost snímků jsou na velmi dobré úrovni. Pokles ostrosti na nejdelší ohniskové vzdálenosti není tak velký. Neostrost v rozích je přijatelná. Chromatická aberace se na snímcích projevuje pouze minimálně. Vzhledem ke krátkému počátečnímu ohnisku produkuje objektiv malé soudkovité zkreslení, které je srovnatelné s konkurencí začínající na 35 mm. Na vodorovných liniích můžeme pozorovat moaré. Vinětace objektivu je přijatelná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 85 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 85 mm)

 
 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 64, 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)

 
 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 64, 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)


Ukázka video sekvence (2,31MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím fotoaparátu a pořízením prvního snímku uplyne cca 1,3 s, což je nadprůměrně dobrý čas. Přístroj je tak během okamžiku připraven k fotografování. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva taktéž neznatelná. Fotoaparát rozlišuje namáčknutí, kdy začne zaostřovat a rychlé stisknutí spouště, kdy neostří, ale snaží se zachytit snímek co nejrychleji. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá něco málo přes 1 s. Ovládání zoomu je velmi jemné a je pokryto cca 25 kroky.
Displej má pozorovatelné zpoždění, které však nevybočuje z průměru. Pokud nechceme fotografovat pomocí displeje, je zde také optický průhledový hledáček, který je však velmi miniaturní a jeho používání je nepříjemné. Navíc na nejkratším ohnisku v levém dolním rohu vidíme část objektivu. Při namáčknutí spouště se zobrazování scény na displeji na krátký okamžik zastaví. Pomalejší je také zápis na kartu a při fotografování do formátu TIFF je již doba zpracování a ukládání citelně dlouhá (cca 18 s).
Automatické zaostřování i expozice podávají spolehlivé výkony. Snímky jsou velmi dobré a jediný problém může být digitální šum, kterým tento fotoaparát trpí o něco více. Výhodou se může zdát možnost fotografování s citlivostí 1 600 ISO, ale výsledné snímky jsou pro seriózní publikování nepoužitelné. Pro správné nastavení expozice je k dispozici jak "živý" histogram při fotografování tak i klasický u již uložených snímků. U manuálního zaostřování není bohužel zobrazována žádná informace o zaostřené vzdálenosti, nebo alespoň nějaké měřítko. Nezobrazuje se ani výřez scény pro lepší kontrolu správného zaostření.

Závěr
Ricoh Caplio GX8 je velmi zajímavý fotoaparát s mnoha kompromisy. Snímač s rozlišením 8 MPix generuje snímky s velmi dobrým rozlišením a ostrostí, ale bohužel také se zvýšeným šumem. Maximální citlivost 1 600 ISO je prakticky nepoužitelná a tak lze brát spíše jako bonus než jako vážný důvod k zakoupení. Přednostmi jsou jednoznačně velmi krátké počáteční ohnisko dovolující pořídit širokoúhlé snímky a rychlá odezva spouště. Fotoaparát lze rozšířit pomocí externího blesku, nebo předsádek. Maloobchodní doporučená cena je stanovena na 12 700,- Kč včetně DPH.

::Technické parametry Ricoh Caplio GX8
::Technické parametry Ricoh GX8 vs Olympus C-7070 vs Ricoh R2 vs Nikon 8400

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jak je to s šumem

Autor: Robert Muž

Založeno: 01.11.2005, 20:09
Odpovědí: 0

Není to sice přístroj s parametry, které by mi vyhovovaly, ale pokud by tomu tak bylo, tím šumem bych se nijak zvlášť netrápil.Nehodlám tisknout "plachty" formátu A2 a při menších zvětšeninách je použitelný i snímek s ISO 1600. Spousta přístrojů má ISO max. 400 a je to chyba. Občas se prostě vysoká citlivost hodí.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: