Samsung NX11 v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Samsung NX11 v testu

9. srpna 2011, 00.00 | Nástupce modelu NX10 jsem vyzkoušel s novým kitovým objektivem Samsung 18–55 mm 1:3,5–5,6 II OIS i-Function. NX11 se od NX10 liší přímou podporou „i-funkce“, kterou jsme si představili už v recenzi kompaktu NX100, a nepatrně přepracovaným úchopovým madlem.

 

Hybridní fotoaparát Samsung se snímačem zrcadlovky, s výměnnými kompaktními objektivy, elektronickým hledáčkem, třípalcovou obrazovkou OLED a širokou nabídkou funkcí. Je atraktivní pro uživatele hledající pružně a všestranně použitelný přístroj s možností měnit podle potřeby objektivy, umožňující pořizovat snímky v kvalitě jako z kompaktní digitální zrcadlovky, ale přitom chtějí, aby jejich fotoaparát byl ještě lehčí a menší než kompaktní zrcadlovka. Výborně poslouží na dovolené, výletu nebo na akci s přáteli, jako rodinný fotoaparát, ale také pro koncipovanou digitální tvorbu.

 

 

 

Malé rozměry v ničem neubírají na dobré ergonomii, koncepce ovládacích a kontrolních prvků umožňuje jednoduché a příjemné fotografování nebo natáčení videoklipů. Pro maximální pohodlí a uživatelský komfort přístroj nabízí řadu inteligentních režimů a funkcí. A na druhou stranu uživatelům, kteří si přejí více ovládat expoziční parametry, poskytuje také poměrně široké možnosti včetně určitého individuálního přizpůsobení fotoaparátu a funkce pro úpravy snímků.

 

Podrobnější představení

Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem BSI CMOS formátu APS-C s rozměry 23,4 × 15,6 mm a rozlišením 14,6 milionu efektivních pixelů. Kromě základního poměru stran obrazu 3:2 umožňuje nastavit i širokoúhlý 16:9. Součástí segmentu obrazového snímače je i protiprachový systém s ultrazvukovým filtrem s frekvencí vibrací 60 000× za sekundu, který chrání obrazový snímač před prachovými částicemi a dalšími nečistotami.

 

Pořizovat lze snímky ve formě souborů RAW (sRW), ve formátu JPEG s možností výběru ze tří kompresních poměrů (superjemný, jemný, normální) a video MP4 (H.264) v maximálním rozlišení 1280 × 720 px se snímkovou frekvencí 30 obr./s a s možností volby rozlišení 640 × 480 a také 320 × 340 px vždy á 30 obr./s. Video je monofonní (AAC) a pro záznam v hlučném prostředí nebo za silného větru je v menu dostupná funkce větrného filtru – Wind Cut. Data se ukládají na paměťové karty SD a SDHC.

 

 

 

Obrazový snímač není součástí systému stabilizace obrazu (redukce chvění). V nabídce ale jsou objektivy se zabudovanou optickou stabilizací obrazu. Přístroj používá bajonet Samsung NX pro připojení výměnných objektivů Samsung. Pomocí adaptérů je možné připojit a používat také objektivy s jinými bajonety a přípojnými systémy včetně typu Pentax K. V případě objektivu 18–55 mm 1:3,5–5,6 II OIS i-Function je rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát přibližně 27,7–84,7 mm.

 

 

 

Elektronický hledáček má LCD panel VGA/640 × 480 px s rozlišením 921 kpx, se 100% zobrazením, zvětšením obrazu 0,86× a s dioptrickou korekcí. Pevně zabudovaná obrazovka AMOLED VGA/640 × 480 px s maticí PenTile RGB má úhlopříčku 3 palce (7,6 cm), poměr stran obrazu 4:3, rozlišení 614 kpx a 100% zobrazení. Výhodou displejů typu AMOLED je rychlejší odezva než u LCD, nižší spotřeba energie a větší kontrast obrazu – 10 000:1 oproti 500:1, což znamená, že obraz je lépe viditelný i při jasném slunečním světle. Okénko mezi okulárem hledáčku a displejem ukrývá senzor, který indikuje přiblížení obličeje k hledáčku a přístroj následně automaticky vypíná displej do pohotovostního režimu, aby šetřil energii, a zapíná elektronický hledáček. K dispozici je histogram a také senzor orientace.

 

 

 

Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu, je založený na technologii DRIMe II Pro a pokročilém algoritmu autofokusu s vyšší přesností a rychlostí činnosti. Systém v běžném režimu používá 15bodové ostření a u záběrů zblízka 35bodové (režim makro), také lze přepnout na bodové ostření s libovolnou volbou polohy bodu AF a s možností výběru velikosti bodu (zóny). Funkce detekce obličejů v záběru dokáže zaregistrovat až 10 tváří. A samozřejmě můžeme přepínat mezi ostřením po snímcích a souvislým s průběžným ostřením podle zvoleného objektu.

 

 

 

K dispozici je i pomocné osvětlení AF pro snímání za horších světelných podmínek – jak vidíte, LED svítí zeleně. Dioda slouží také k indikaci aktivované samospouště. Zaostřovat můžeme také ručně prstencem na objektivu, přičemž se na obrazovce zobrazí zvětšený obraz – výřez pro usnadnění ostření a abychom mohli zaostřit přesněji. Pro kontrolu hloubky ostrosti slouží tlačítko dole na přední stěně vpravo od bajonetu pro upevnění objektivu.

 

Exponometrický systém je 247zónový s možností přepnout z vícezónového na středově vyvážené a bodové měření. K dispozici jsou funkce jako kompenzace expozice v rozsahu ± 3 EV, autobracketing (AE – automatická expozice, WB – vyvážení bílé, PW – Picture Wizard, tedy stupňování s průvodcem a s výběrem tří režimů), orientační histogram, Smart Range pro realistickou optimalizaci světlých a tmavých oblastí snímku a rozšíření dynamického rozsahu.

 

 

 

Na otočném voliči režimů expozice je pohodlný režim Smart Auto řízený umělou inteligencí, natáčení videa, nabídka scénických režimů s výběrem v menu, program pro snímání souvislých panoramatických obrazů, obraz se zvukem pro připojení hlasové poznámky ke snímku před, nebo po jeho pořízení, a to v délce až 10 sekund, dále volba značená „i“, tedy priorita objektivu, režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, program s prioritou rychlosti závěrky (1/4000–30 s + dlouhá expozice s mezní dobou 8 minut), program s prioritou clonového čísla a pružná programová automatika.

 

 

 

Program s prioritou objektivu využívá nové objektivy vybavené i-Funkcí, dostupnou po stisku tlačítka iFn. Uživatel může podle připojeného objektivu vybrat vhodnou scénu (i-Scene). Použít ji lze stiskem tlačítka iFn/Fn a scénu zvolí pomocí otočného prstence pro ruční ostření, anebo také pomocí navigačního tlačítka. Pro objektiv Samsung 18–55 mm 1:3,5–5,6 OIS II iFn, který jsem měl pro test, jsou dostupné tyto scény: Snímek s retuší, Portrét, Děti, Protisvětlo, Krajina, Západ Slunce, Svítání, Pláž a sníh a Noc. V režimech P/A/S/M je přirozeně použití i-Function jiné. Po stisknutí tlačítka iFn na objektivu je možno otáčením ostřicího prstence vybírat a nastavovat expoziční doby, clonová čísla, úpravu expozice, citlivost a vyvážení bílé, což je alternativa ke klasickému nastavení pomocí otočného voliče.

 

 

 

K dispozici je i několik speciálně nastavených režimů: kromě základního, standardního, to je Výrazný (se živějšími barvami), Portrét (se zaměřením na vhodné podání pleťových tónů), Krajina, Prales, Retro, Chladný, Klidný, Klasický a možné je připravit a uložit až tři vlastní nastavení. Kromě toho můžeme upravit sytost a barevnou tonalitu, kontrast a ostrost obrazu. V náročných světelných podmínkách, hlavně u scén s velkým kontrastem, nalezne uplatnění již výše krátce zmíněná funkce Inteligentní rozsah, která automaticky optimalizuje expozici s ohledem na minimální ztrátu kresby v jasech a stínech. Funkce je pohotově dostupná stiskem tlačítka Fn jako funkce, není ji ale možné použít při nastavené citlivosti 100 ISO a v některých automatických režimech (a jiné ji naopak využívají bez možnosti zásahu uživatele).

 

 

 

Mezi nabízenými funkcemi nechybí ani oprava geometrické deformace obrazu a jednoduchá funkce pro snížení digitálního šumu, a to pro dlouhé časy expozice a pro vysokou citlivost, ovšem vždy jen s volbou zapnuto/vypnuto.

 

Řadu možností má uživatel i pro přehrávání a úpravy již pořízených snímků a videa. U videa je to oříznutí podle času a možnost získat určité vybrané snímky. U fotografií to je snížení efektu červených očí, kompenzace protisvětla, změna velikosti, otočení, retuš tváře a také přidání šumu. A na snímky je také možno dodatečně aplikovat fotografický styl: Měkký, Výrazný, Prales, Podzim, Mlha, Šero a Klasický. Při přehrávání je k dispozici histogram a také upozornění na přeexponované oblasti snímků.

 

 

 

Souvislé snímání má základní rychlost 3 obr./s, která platí pro 3 snímky RAW a řadu 10 snímků JPEG (je-li zapnuta funkce opravy zkreslení objektivu, pak maximálně 6 snímků), a k dispozici je i režim Burst s rychlostí snímání 30 obr./s pro 30 snímků JPEG v řadě, ovšem při rozlišení sníženém na 1,4 Mpx. Zpoždění samospoušti je rychle nastavitelné v rozsahu od 2 do 30 sekund s krokem po jedné sekundě. Dokoupit je možno kabelovou dálkovou spoušť SR9NX01.

 

 

 

Fotoaparát je vybaven výklopným elektronickým bleskem se směrným číslem 11 (m/100 ISO) s automatickým TTL měřením, anebo ručním nastavením, se standardní nabídkou režimů a funkcí včetně redukce červených očí a možnosti synchronizace buď na 1., nebo 2. lamelu závěrky.

 

 

 

Zábleskovou expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 2 EV. A samozřejmě má i aktivní sáňky pro připojení externích zábleskových jednotek (Samsung ED-SEF42A a ED-SEF20A). Do sáněk je možno připojit i externí modul GPS – Global Positioning System pro ukládání zeměpisných údajů do Exif metadat snímků a Geotagging.

 

 

 

Jako základní zdroj energie slouží dobíjitelná 7,4V lithio-iontová baterie BP1310 s kapacitou 1300 mAh (9,6 Wh). Její výdrž je podle standardu CIPA 400 snímků, nebo 200 minut provozu. Dokoupit je možno adaptér AD9NX01 pro napájení z elektrické sítě.

 

 

 

Přístroj má kombinované rozhraní USB 2.0 + A/V výstup (PAL/NTSC) a výstup mini HDMI 1.3. Po připojení fotoaparátu k HDTV s podporu funkce Anynet+ (HDMI-CEC) je možno ovládat přehrávání fotoaparátu pomocí dálkového ovladače televizoru. A dále má zdířku pro připojení kabelové spouště SR9NX01 a zdířku pro adaptér síťového napájení.

 

 

 

V době uveřejnění této recenze je možno zakoupit kit fotoaparátu Samsung NX11 s objektivem 18–55 mm 1:3,5–5,6 II OIS i-Function za necelých 11 tisíc korun, anebo kit se dvěma objektivy, tímto a dlouhým zoomem 50–200 mm OIS. Součástí prodejního balení jsou přirozeně i počítačové programy Intelli-studio Light pro operační systémy Windows a Samsung RAW Converter 4.0.1.1 pro zpracování a převod souborů RAW na běžné grafické formáty, ale stejně tak i pro úpravy souborů JPEG a TIFF.

 

 

 

Aplikace Intelli-studio podporuje tyto formáty digitálních fotografií: *.jpg, *.tif, *.gif, *.bmp a *.png; soubory ve formátu RAW pomocí tohoto programu není možné otevřít. Upravovat je ale možno videoklipy ve formátech MP4 (video H.264, zvuk AAC), WMV (WMV 7/8/9) a AVI (Motion JPEG). Instalace programu je rychlá a bezproblémová. Pokud vzápětí provedete update, získáte plnou verzi Studia s rozšířením funkcí – například pro vytváření prezentací pomocí šablon.

 

 

 

Pomocí programu RAW Converter je možno upravovat expozici, kontrasty a jasy, měnit vyvážení bílé barvy – a tedy i celkové barevné podání, tonalitu, barvy snímků. Nabízí nástroje pro zjednodušené rychlé úpravy...

 

 

 

... i propracované nástroje pro jemné úpravy podle individuálních potřeb a představ. Jako příklad mohou posloužit změny pomocí křivek, které umožňují přesně nastavovat pouze určitou, vybranou oblast tonálního rozsahu.

 

Samsung NX11 – výběr ze zkušebních snímků

 

 

 

Pro obrazovou kvalitu včetně prokreslení jemných detailů je důležité, že struktury nevykazují zvýšený kontrast na hranách. Tonální křivka je mírně strmější, s tvrdším přechodem. Zejména u kontrastních scén je dobré si dávat pozor na přeexpozici. Základní míra ostrosti obrazu je dobře nastavena, hranová ostrost ani u šikmo orientovaných linií nevykazuje zvýšené třepení a rozostření.

 

 

 

Ostrost a prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu na snímku z reálného prostředí při nízké a vysoké citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas 1/10 s), vpravo 1600 ISO (1/80 s). Clonové číslo bylo v obou případech 8 a ohnisková vzdálenost 27 mm (ekv. u 35mm formátu: 41 mm).

 

 

 

Tonální reprodukce a vyvážení barev u snímků v exteriéru jsou realistické, přechody tónů jemné, barvy homogenní. Plná automatika vyvážila žluté žárovkové světlo s minimálním posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl téměř přesný, barvy jsou mírně živější, pestřejší. Ve srovnání s výsledkem u modelu NX10 jsem zaznamenal zřetelnou změnu k lepšímu.

 

 

 

Nápaditě řešený systém pro vyvážení bílé barvy nabízí vyvážení plnou automatiku, 7 režimů přednastavených (Jasné denní světlo, Pod mrakem, 3× Zářivka – bílá, neutrální, denní, Žárovka a Blesk), přičemž všechny včetně automatického můžeme jemně doladit (jantarová-modrá/zelená-purpurová á ± 7 kroků).

 

 

 

Tyto úpravy barevnosti mohou posloužit jak pro přesné, jemné doladěmí, tak i pro výraznou úpravu barevného podání, zcela odchýlenou od reality.

 

 

 

Dále můžeme provést ruční vyvážení, použít automatickou řadu – bracketing wb, anebo nastavit přímo barevnou teplotu v Kelvinech.

 

 

 

Míra šumu je dobře vyvážená. U všech nastavení je šum optimalizován tak, aby nebyl rušivý, měl přirozený charakter a byl homogenní. Šum roste spolu s citlivostí, u hodnoty 1600 ISO je vyšší a u 3200 ISO výrazný. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah od 100 do 3200 a k dispozici je i funkce Intelligent ISO.

 

 

 

Vliv vyšší hodnoty citlivosti na reálný objekt. Vlevo při citlivosti ISO 200 (čas 1/6 s), vpravo ISO 1600 (1/50 s). Clona byla v obou případech 8 a ohnisko 29 mm (ekv. 44 mm).

 

 

 

Ukázka, jak funguje funkce pro snížení obrazového šumu. Pro uvedený příklad byla nastavena citlivost ISO 3200. Vlevo vidíte výsledek bez použití a vpravo s využitím této funkce. Čas expozice byl 1/60 s, clonové číslo 11 a ohnisková vzdálenost 27 mm (ekv. 41 mm).

 

 

 

Zde snímky za velmi nízké hladiny osvětlení, téměř ve tmě. Vlevo speciální program nastavil citlivost ISO 400, čas 5 s, clonové číslo 5,6 a vpravo je výsledek při použití programu s preferencí clony – 11, čas byl 30 s a citlivost ISO 100. Ohnisková vzdálenost byla 55 mm (ekv. 84 mm) v obou případech.

 

 

 

Fotoaparát nabízí široké možnosti pro uživatelské úpravy barevnosti od jednoduše použitelných digitálních filtrů po jemné nastavení jednotlivých barevných kanálů plus úpravu kontrastu a ostrosti. Zde alespoň dvě ukázky. Ohnisko 29 mm (ekv. 44 mm), čas 1/10 s, clona 8 a citlivost 250 ISO.

 

 

 

A zde ukázka převodu barevných tónů do šedé škály. Vlevo bez uživatelské úpravy, vpravo uživatelsky přímo ve fotoaparátu upraveno. Ohnisko 29 mm (ekv. 44 mm), čas 1/10 s, clona 8 a citlivost 250 ISO.

 

 

 

Rozostření pozadí, které je blízko od snímaného objektu. Ohnisko maximální, tedy 55 mm (ekv. 84 mm), čas 1/40 s, clona 5,6 a citlivost 320 ISO.

 

 

 

Malý objekt v popředí osvětlený pomocí elektronického blesku. Zoom byl v obou případech na maximu. Vlevo: čas 1/180 s, clonové číslo 8 a citlivost 250 ISO; použita kompenzace zábleskové expozice. Vpravo: čas 1/180 s, clona 8, citlivost 200 ISO, kompenzace zábleskové expozice, nastavena vysoká sytost barev, silná ostrost a vysoký kontrast.

 

 

 

Podání pleťových tónů. Vlevo a uprostřed čas 1/50 s, clonové číslo 4,5 a citlivost 320, resp. 250 ISO; ohnisko 33 mm (ekv. 50 mm). Vpravo: čas 1/80 s, clona 5, citlivost 400 ISO a ohnisko 45 mm (ekv. 69 mm).

 

 

 

Městská krajina I – celkový pohled se zoomem v základní poloze, tedy na hodnotě 18 mm (ekv. 35mm formátu: 27 mm). Čas 1/800 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.

 

 

 

Městská krajina II – výřez pomocí zoomu na maximu (55/84 mm). Čas 1/350 s, clona 9 a citlivost 250 ISO.

 

 

 

Městská krajina III – jiný pohled, celek. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/320 s, clona 9 a citlivost 250 ISO.

 

 

 

Snímek pořízený s aktivovaným digitálním filtrem simulujícím objektiv typu rybího oka. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/125 s, clona 11 a citlivost 100 ISO.

 

 

 

Střechy na výšku. Ohnisko vlevo 18 mm (ekv. 27 mm), vpravo 37 mm (56 mm), jinak čas 1/160 s, clona 11 a citlivost 100 ISO.

 

 

 

Panorama I. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/1 000 s, clona 3,5 a citlivost 100 ISO.

 

 

 

Panorama II. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/1 250 s, clona 3,5 a citlivost 100 ISO.

 

 

 

Panorama III – ukázka nepovedeného obrázku s viditelnými tmavšími oblastmi ve svislém směru. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/1 500 s, clona 3,5 a citlivost 100 ISO.

 

 

 

Při použití programu Panorama systém fotoaparátu pořídí sérii snímků, kterou složí a vytvoří panoramatický obraz. Na uživateli je pouze to, aby po stisku spouště pomalu plynule pohyboval fotoaparátem v některém ze směrů naznačených na obrazovce (vlevo/vpravo, nahoru/dolů). Funkce uživatele vede a informuje, co má dělat, respektive upozorní, co udělal špatně. Pokud přístroj zobrazí chybové hlášení, nic se neděje – jen je třeba snímání opakovat. Jak ukazuje snímek výše, někdy systém panoramu sestaví, ale místa spojů, přerušeného, nebo ne zcela plynulého pohybu jsou rušivě viditelná. Je tedy vhodné obraz zkontrolovat a případně pořídit další.

 

 

 

Panorama IV – pouze ukázka celého obrázku, použitého u vybraných sejmutých obrazovek. Ohnisko 55/84 mm, čas 1/250 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

 

 

 

Noc I. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 30 s, clona 11 a citlivost 400 ISO.

 

 

 

Noc II. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 30 s, clona 22 a citlivost 1600 ISO.

 

 

 

Noc III. Ohnisko 55 mm (ekv. 84 mm), čas 30 s, clona 22 a citlivost 400 ISO.

 

 

 

Noc IV – dvojice snímků na výšku, aneb porovnání vlivu digitálního šumu na obrazovou kvalitu. Vlevo citlivost 1 600 ISO, čas 15 s a clona 22. Vpravo citlivost 125 ISO, čas 30 s a clona 8. Ohnisková vzdálenost byla u obou snímků 55 mm (ekv. 84 mm).

 

 

 

Kampa I. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/100 s, clona 10 a citlivost 200 ISO.

 

Stručně na závěr

Kvalita obrazu je velmi dobrá, přístroj si dobře poradil i v náročnějších světelných podmínkách, jen je třeba ohlídat správnou expozici a pokud možno nepoužívat vysoký ekvivalent obecné citlivosti ISO. Uživatel má minimum možností u funkce pro snížení šumu. Nároční uživatelé mohou pořizovat soubory RAW a pro jejich úpravy a převedení na grafický formát TIFF nebo JPEG mohou použít přibalený, anebo svůj oblíbený program. Záporem je kvalita zobrazení v elektronickém hledáčku za špatného osvětlení.

 

Samsung NX11 je zajímavý pro fotografy a fotografky, kteří ocení koncepci lehkého, velice kompaktního hybridního fotoaparátu bez sklopného zrcadla, s elektronickým hledáčkem, výměnnými objektivy a s větším obrazovým snímačem CMOS formátu APS-C. Příjemný je také jeho tichý, diskrétní chod bez zvuku sklápěného zrcátka a řada možností pro natáčení ozvučených videoklipů. Využívá pokročilé technologie pro zpracování obrazového signálu, zaujme velkým a kvalitním displejem typu AMOLED, má jednoduché a nápadité ovládání, velký výběr režimů expozice a bohatou nabídku praktických a zábavních funkcí. Neměl jsem problémy ani s rychlostí autofokusu a také nabídka režimů a funkcí pro různé způsoby zaostřování je dostatečná.

 

Fotoaparát bezpochyby zaujme uživatele běžných kompaktů, kteří by si rádi pořídili malý a lehký, ale výkonný fotoaparát, vybavený větším snímačem a umožňující používat různé výměnné objektivy a další příslušenství v rámci postupně budovaného modulárního systému a kteří nedávají přednost kompaktním zrcadlovkám s optickým TTL hledáčkem. Poslouží dobře uživatelům, kteří jej budou používat pro zábavné fotografování a natáčení videa, dokumentování rodinných událostí, ale uspokojí i náročnější amatérské tvůrce.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Samsung RAW Converter

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 09.08.2011, 07:07
Odpovědí: 0

= Silkypix Developer Studio

Odpovědět na příspěvek

rozlišení obrazovky

Autor: Nuvolari Muž

Založeno: 10.08.2011, 10:45
Odpovědí: 1

To by mě fakt zajímalo, jak hledáček VGA/640*480 může mít rozlišení 921 kpx a displej VGA/640*480 rozlišení 614 kpx. Že by chybka systému copy-paste?

Odpovědět na příspěvek

RE: rozlišení obrazovky

Autor: jjjirka Muž

Založeno: 25.08.2011, 11:16

Je to spravne: ...displej má vysoké rozlišení 614.000 bodů (640×480 pixelů), nicméně v PenTile režimu. Na šířku zde tedy není přesně 640 pixelů (640 červených, 640 zelených a 640 modrých bodů), ale 640 zelených bodů, ke kterým se na střídačku volí modré a červené pixely. Těch je zde tedy jen 320. Výhodou dvojnásobného množství zelených pixelů je pochopitelně vyšší rozlišení (než by bylo při 320×480 pixelech), nevýhodou naopak ne vždy úplně přesné podání barev a vznik moaré, případně vyššího šumu na displeji, než je doopravdy ve snímku. Není to však vážné. Každopádně obraz displeje je skutečně velmi ostrý a krásný.
Citace p. Surkaly z DM = copy-paste :-)

Odpovědět na příspěvek

NX10/11 - má to ještě smysl?

Autor: Milan Muž

Založeno: 10.08.2011, 22:58
Odpovědí: 2

Zdravím, několikrát se stalo, že podobné recenze v podobném duchu, tónu a vyznění se objevují krátce před uvedením nového modelu. A nejen zde. Ano všichni čekají na NX20/NX200. Nic proti NX. S novým čipem bych ho bral. Ten současný už to klepe z posledního dechu. NX má výhodu i ve slušných objektivech. Ale je to stejné, jako s NEX-7, NEX-5N, A77. Je jich plný net a fotoservery mlčí, jak partyzáni :-). Nový čip, video v AVCHD2 -1080p atd za pár dnů trpělivosti určitě stojí. Já se budu rozhodovat po uvedení těch novinek. Doufám, že už najdu nějakou, kterou mi výrobci neznechutí nějakým plánovaným mrvítkem tak, že zase nic nekoupím. ....

Odpovědět na příspěvek

RE: NX10/11 - má to ještě smysl?

Autor: mirus Muž

Založeno: 12.08.2011, 10:16

Pokud nový čip bude znamenat zase nárůst hustoty Mpix na čipu - tedy zhoršení kvality, tak bych radši zůstal u NX11, pokud by mne tato kategorie foťáků zajímala.

Odpovědět na příspěvek

RE: NX10/11 - má to ještě smysl?

Autor: bloke Muž

Založeno: 16.04.2012, 20:13

"za pár dnů trpělivosti určitě stojí.."
prešlo pár dní, týždňov, 8 mesiacov - a NX20 stále nikde

Odpovědět na příspěvek

samsung obecne

Autor: sys Muž

Založeno: 16.08.2011, 21:13
Odpovědí: 0

samsung obecne, je dobry pro toho, kdo zacina a bere zkusenosti..
druhy pristroj, samsung urcite nebude...

Odpovědět na příspěvek

Canon g12, Samsung NX11 a NX200

Autor: Petr33 Muž

Založeno: 26.02.2012, 10:43
Odpovědí: 0

Mám Canon PowerShot S50. Rád bych koupil něco novějšího. Uvažoval jsem o Canon g12. Teď jsem objevil tyhle Samsungy NX11 a NX200. Zdá se mi to zajímavá alternativa samo o sobě. Napadlo mě ale, jestli by se k tomu přes nějaký adaptér nedaly připojit šroubovací objektivy ze staré Praktiky, kterých mám několik doma. Možná je to teda úplná pitomost. Chtěl jsem se zeptat přímo pana Pěnkavy, nenašel jsem na něho ale mail. Dokážete mi k tomu někdo něco napsat?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: