Širokoúhlý Olympus Camedia C-7070 WZ - nadupaný 7 MPix kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Širokoúhlý Olympus Camedia C-7070 WZ - nadupaný 7 MPix kompakt v praxi

24. května 2005, 00.00 | Na začátku letošního roku Olympus představil svůj sedmimegový kompakt určený pro náročné amatéry a pokročilejší uživatele. Jedná se o přístroj vybavený 4x optickým zoomem s počátečním ohniskem 27 mm, odolnou konstrukcí, výklopným a otočným displejem, manuálními funkcemi a dvěma sloty pro paměťové karty CF a xD.

{Popis a konstrukce}

Na začátku letošního roku Olympus představil svůj sedmimegový kompakt určený pro náročné amatéry a pokročilejší uživatele. Jedná se o přístroj vybavený 4x optickým zoomem s počátečním ohniskem 27 mm (ekvivalent kinofilmu), odolnou konstrukcí, výklopným a otočným displejem, manuálními funkcemi a rychlejším ovládáním pomocí tlačítek. Pochlubit se může i paticí pro externí blesk, stavovým LCD displejem a dvěma sloty pro paměťové karty CF a xD.

Konstrukce a design
Tělo fotoaparátu je vyrobeno ze slitiny hořčíku. Vystouplý grip je pogumován a díky celkovým rozměrům se přístroj velmi dobře drží. Kompaktnost ustoupila funkčnosti a vetší rozměry fotoaparátu lze omluvit kvalitním objektivem, příjemným gripem a nastavitelným displejem.
Nad poměrně velkým objektivem je mikrofon, senzor autofokusu, průzor optického hledáčku, pomocné světla autofokusu, a vestavěný blesk. Krytka objektivu se nasazuje na jeho tubus ve vypnutém stavu. Na horní straně nalezneme dvě tlačítka pro volbu režimu zaostřování a nastavení oblasti měření expozice, patici pro externí blesk, zakrytou záslepkou. Zhruba uprostřed je stavový LCD displej, který zobrazuje základní nastavené parametry a počet snímků do zaplnění paměťové karty. Napravo od tohoto displeje je prstencový ovladač zoomu, uprostřed kterého je umístěno tlačítko spouště. V pravém dolním rohu je pak kolečko pro volbu expozičních režimů umístěné tak, aby se dalo pohodlně ovládat palcem. Pod ním je prstencový přepínač pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu.

Pod plastovými dvířky na pravém boku přístroje jsou dva sloty pro paměťové karty, jeden pro xD a druhý, větší pro CF. Pod gumovými krytkami na levém boku jsou konektory A/V, USB a externího napájení. Posuvnou krytkou uvolníme kryt prostoru na spodní straně přístroje, kde se ukrývá speciální akumulátor. Vedle něj je pak mimo osu objektivu umístěný kovový závit pro stativ.

 

Nejvíce ovládacích prvků však klasicky nalezneme na zadní straně, kde velkou část zabírá displej spolu s kloubovým mechanismem, který umožňuje displej vyklopit až o 180% tak, že ho můžeme pohodlně použít pro autoportréty a otáčet o 270°. Mezi úchyty displeje je také malý optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu a možností dioptrické korekce. Nalevo od displeje jsou dvě tlačítka pro nastavení kompenzace expozice a režimu záblesku. Napravo pak jsou tlačítka blokace expozice, rychlého náhledu snímku, ovládání displeje a přepínání paměťových karet. Mezi nimi je také umístěna skupina pěti tlačítek uspořádaných do tvaru kříže, která slouží pro navigaci v menu. V pravém horním rohu je multifunkční kolečko.

Fotoaparát se dodává v černé barvě a na šířku má 116mm, na výšku 87mm a do hloubky 65,5mm. Hmotnost bez baterie a paměťové karty je cca 433g. S baterií a kartou je to cca 508g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Obrazový CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,8" s efektivním rozlišením 7,1 MPix umí exponovat snímky s rozlišením 3 072 x 2 304, 3 072 x 2 048, 2 592 x 1 944, 2 288 x 1 712, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů s citlivostí 80, 100, 200 nebo 400 ISO ve formátu JPEG, TIFF nebo RAW (RAW můžeme ukládat i společně s JPEG). Video sekvence se zvukem můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 15 sn./s nebo 320 x 240 a 160 x 120 bodů s frekvencí 30 nebo 15 sn./s. V rozlišení 640 x 480 bodů a s frekvencí 30sn./s můžeme natáčet maximálně 20s. Videa se ukládají do formátu MOV. O zpracování obrazových dat se stará obrazový procesor True Pic TURBO. K dispozici je možnost softwarové redukce šumu a pixel mappingu (kalibrace CCD a příslušných obvodů, kdy se vyloučí z procesu vadné pixely). Snímkům můžeme pro zpracování nastavit 10 různých stupňů ostrosti, kontrastu, saturace a barevného posunu. Je také možné použít sépiový a černobílý filtr.

Objektiv Olympus ED Wide Zoom Lens se 4x optickým zoomem má rozsah ohniskové vzdálenosti od 5,7mm do 22,9mm (ekvivalent kinofilmu je 27-110mm) a světelnost F2,8-4,8. Průměr závitu je 40,5mm (s adaptérem CLA-7). Duální systém automatického zaostřování pracuje díky TTL porovnávání kontrastu a porovnávání fázového rozdílu externím senzorem. Kromě manuálního zaostřování je také možné použít automatické iESP (vícebodové) zaostřování a jednobodové zaostřování s volitelnou zaostřovací zónou. K lepším výsledkům pomáhá automatice také přisvětlovací dioda pro zaostřování na krátké vzdálenosti. Ve standardním režimu je možno ostřit od 0,8m, v makro režimu od 0,2m a v super makro režimu již od 3cm (objektiv se automaticky nastaví na ohnisko 11,5mm).

Měření expozice probíhá pomocí ESP celoplošného měření, bodového měření, multibodového měření a měření se zdůrazněným středem. Pro správné nastavení expozice je ve fotoaparátu možnost zobrazení "živého" histogramu při fotografování i klasického histogramu u hotového snímku. Čas závěrky se může pohybovat od 1/4 000 s do 16 s. hodnoty času a clony můžeme nastavit manuálně, pomocí poloautomatických režimů s prioritou času a clony, nebo vše nechat na automatickém režimu. K dispozici je i několik scénických režimů pro fotografování specifických situací. Automatiku lze ovlivňovat pomocí kompenzace expozice +-2 EV po 1/3, 1/2, nebo 1 EV krocích.

Vyvážení bílé barvy nabízí bohatou nabídku nastavení od automatického měření, přes několik předvoleb (stín, zamračeno, slunce, západ slunce, žárovka, zářivka -1, 2, 3 a 4) až po možnost manuálního měření. K dispozici je také korekce +-7 (červená - modrá). Vestavěný blesk můžeme použít v režimu automatického záblesku, funkce redukce červených očí, vynucený záblesk, synchronizace s dlouhým časem, nebo Slave, kdy se synchronizuje s externími blesky. Intenzita záblesku lze regulovat pomocí kompenzace o +-2. Dosah blesku je udáván od 0,8 m do 3,7 m pro nejkratší ohnisko a 0,8-2,2 m pro nejdelší ohnisko. Patice Hot-Shoe na horní straně fotoaparátu je připravena pro uchycení externího blesku.

Sériové snímání není doménou tohoto fotoaparátu, ale přesto umí pořídit 2 snímky rychlostí 2,3 snímku za sekundu v jakémkoliv rozlišením nebo 10 snímků rychlostí 1,4 sn./s. Data můžeme ukládat na paměťové karty CF typu I i II (kromě Microdrive 320 MB), nebo xD-Picture card (až do kapacity 1 GB, včetně). Do počítače je pak můžeme přesunovat pomocí USB, nebo si je prohlížet díky A/V výstupu (NTSC/PAL). Přímý tisk lze realizovat pomocí standardu PictBridge. Napájení zajišťuje s fotoaparátem dodávaná Li-Ion baterie BLM-1, nebo volitelný síťový adaptér C-8AC. LCD TFT displej na zadní straně má úhlopříčku 1,8" a disponuje 130 000 body.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Fotoaparát se zapíná otočením přepínače pod kruhovým voličem expozičních režimů. Ohnisková vzdálenost se nastaví prstencovým ovladačem, uprostřed kterého je také tlačítko spouště. Mnoho parametrů je nastavitelných pomocí tlačítek, která jsou rozmístěna po přístroji. Stiskneme příslušné tlačítko, multifunkčním kolečkem zvolíme požadovanou hodnotu a potvrdíme výběr středovým tlačítkem křížového ovladače.

V režimu fotografování se tlačítkem menu dostaneme k rychlému nastavení (jeho položky lze nastavit) rozlišení, vyvážení bílé, sériového snímání a samozřejmě vstupu do samotného menu kde můžeme nastavit sériové snímání, citlivost, režim záblesku, zaostřování, oblast měření expozice, samospoušť, digitální zoom, redukci šumu, barevný filtr, příslušenství (nasazené volitelné předsádky), mikrofon, pomocné čáry (grid) a histogram. V druhé záložce menu je pak nastavení rozlišení snímků, vyvážení bílé, scénického režimu, ostrosti, kontrastu, saturace a barevného posunu. Záložka Setup nabízí nastavení kroků EV (1/3, 1/2, 1), resetování nastavení, volbu jazyka, nastavení času a data, zvuků, formátu video výstupu, číslování souborů, pixel mapping, jednotek délky (m/ft), aktivaci přisvětlovací diody, nastavení režimu USB (PC, tiskárna), rychlých voleb (lze přiřadit nastavení citlivosti, režimu blesku, zaostřování, měření expozice, samospoušť, digitální zoom, redukce šumu, mikrofonu, histogramu, rozlišení, vyvážení bílé, sériového snímání, scénických režimů, ostrosti, kontrastu, barevného posunu a saturace).

V režimu prohlížení snímků pak můžeme editovat RAW soubory, zmenšovat a ořezávat snímky, aplikovat softwarovou redukci červených očí a kopírovat snímky. Pokud zvolíme editaci RAWu, můžeme si vybrat výstupní rozlišení JPEG souboru, korekci expozice, vyvážení bílé barvy, korekci vyvážení, ostrost, kontrast, posun barev, saturaci, použité předsádky a oříznutí snímku. To vše s okamžitým náhledem výsledku nastavení.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je u tohoto fotoaparátu poměrně nízká a na dostupných citlivostech se nemusíme obávat velké ztráty detailů, nebo znehodnocení snímku šumem. K dispozici je také možnost použití softwarové redukce šumu. Citlivost 80 ISO přináší snímky takřka bez šumu, který je pozorovatelný až na citlivosti 200 ISO při zobrazení 1:1. Snímky pořízené s citlivostí 400 ISO nesou stopy silnějšího šumu, který se projevuje zejména modro fialovými stopami. Díky většímu rozlišení snímků však není problém snímek upravit. Po dobré úpravě lze snímek použít ve webovém zobrazení aniž by byla znát ztráta detailů. Ve srovnání s konkurencí je na tom C-7070 velmi dobře.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200 a 400 ISO)

Automatické vyvážení bílé poskytuje spolehlivé výsledky. K dispozici je jak manuální měření, tak i poměrně jemné doladění pomocí korekcí.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Rozlišení je na dobré úrovni, doostřování je však implicitně nastaveno relativně slabě, takže ostrost lze dohnat jiným nastavením fotoaparátu, nebo následnou úpravou v počítači. Vzhledem k malému počátečnímu ohnisku nás mírná soudkovitost nepřekvapí. S rostoucím ohniskem zcela mizí. Na druhém konci ohniska také můžeme pozorovat lehkou ztrátu ostrosti. Také chromatická aberace se projevuje více na počátečním ohnisku než na nejdelším. Neostrost v rozích je pozorovatelná. Vinětace je zanedbatelná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 27 mm, vpravo 110 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 27 mm, vpravo 110 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka video sekvence (4,12MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi posunutím přepínače do polohy On a pořízením prvního snímku uplyne cca 4,4 s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,4 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 2 s. Ovládání zoomu je velmi plynulé s velmi malými kroky, kterých je cca 22. Díky jemnému ovládání zoomu a rychlým reakcím závěrky je fotografování velmi příjemné. Celkově je však ovládání zoomu pomalé. Během natáčení video sekvence není možné měnit ohniskovou vzdálenost, tu je nutno nastavit předem. Takřka blesková je odezva LCD displeje, který má takřka neznatelné zpoždění. Při namáčknutí spouště se zobrazování scény nezastaví, takže je fotoaparát vhodný i na fotografování dynamických scén.
O něco pomalejší je však prohlížení uložených snímků, kde si musíme na načtení snímku počkat, cca 1 s u snímku v plném rozlišení se střední kompresí. V případě RAWů je to v řádech sekund. Pomalé se může jevit i sériové snímáním, které nedosahuje ani velkých rychlostí ani dlouhých sekvencí. Navíc pokud použijeme softwarovou redukci šumu, tak není možné aktivovat sériové snímání.
Na automatické zaostřování je spoleh, pracuje dobře i ve špatných světelných podmínkách, což je zajištěno nejen duálním systémem autofokusu, ale také přisvětlovací diodou pro fotografování na blízko. Dobré výkony také podává automatické měření expozice. Výsledné snímky jsou dobré a díky rozlišení se nabízí více možností editace (ořezávání, redukce šumu apod)
Velkou výhodou fotografování do RAWu je samozřejmě možnost získání maximální kvality snímku (v případě správné úpravy) díky dodatečné možnosti nastavení správného vyvážení bílé barvy, korekce expozice, doostření apod. Tyto úpravy jsou většinou prováděny na počítači v příslušných programech, ale Olympu C-7070 je nabízí přímo v menu. Zobrazený RAW soubor můžeme editovat a následně uložit na kartu. Při nastavování parametrů máme možnost okamžitě vidět účinek změn.
Pokud na snímcích nalezneme projev vadného pixelu, tak můžeme použít integrovanou funkci "pixel mapping", kdy je CCD zkalibrováno a vadný pixel vynechán z procesu tvoření snímku. Místo něj jsou použity hodnoty sousedních snímacích buněk.

Závěr
Olympus Camedia C-7070 Wide Zoom je velmi zajímavý fotoaparát pro náročné amatéry, kteří hledají širokoúhlý digitální fotoaparát s odpovídající výbavou. C-7070 je vybavena bohatou nabídkou nejrůznějších funkcí, které spolu s rozlišením 7 MPix pomáhají vytvářet poutavé a kvalitní snímky. Fotoaparát se navíc velmi dobře drží a má robustní konstrukci, což může být právě velkým záporem pro fanouška malých kompaktních přístrojů. C-7070 není rozhodně fotoaparát do kapsy. Množství manuálních funkcí, výklopný a otočný displej, sáňky externího blesku, dva sloty paměťových karet z něj dělají nástroj pro fajnšmekry, kteří však musí oželet horší výkony sekvenčního snímání a malé nejdelší ohnisko 110 mm. Maloobchodní doporučená cena byla stanovena na 19 990,- Kč včetně DPH.

::Technické parametry Olympus Camedia C-7070WZ
::Technické parametry Olympus C-7070 vs Ricoh R2 vs Nikon 8400

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: