Sony Cybershot DSC-W1 v praxi – 2,5“ fotografií v kapse - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Sony Cybershot DSC-W1 v praxi – 2,5“ fotografií v kapse

9. září 2004, 00.00 | V dnešní recenzi si představíme elegantní 5MPix kompakt společnosti Sony, který se může pochlubit nejen 2,5" LCD displejem zarámovaným v hliníkovém těle. Jaké výsledky dosáhl tento kompakt střední třídy?

{Popis a konstrukce}

SONY Cyber-shot DSC-W1 je jakýmsi kompromisem mezi miniaturními rozměry a omezenou funkčností řad DSC-U / DSC-L a bohatou funkčností zaplacenou většími rozměry řady DSC-V. Model W1 má ambici být elegantním společníkem v každodenním životě běžného fotoamatéra, kterému nabízí zejména velký 2,5“ displej a jednoduché ovládání s dostatkem kontroly. Jakého hodnocení dosáhl tento model v našem redakčním testu?

Konstrukce a design
Tělo Cyber-shot DSC-W1ky má rozměry 91 x 60 x 36,3 mm a váží 189 gramů, což není vysloveně málo ani moc, vzhledem k funkčnímu vybavení přístroje a třídě do které se chce řadit. Díky svým rozměrům a váze však padne dobře do ruky. K dobrému držení přispívá i nápadná vlnka na přední straně, za kterou se zaklesnou prsty pravé ruky. Leskle stříbrná povrchová úprava hliníkového těla působí velice decentně.



Na přední straně je umístěn vysunovací objektiv zapuštěný do kovového prstence, který slouží pro nasazení předsádek. Objektiv po vypnutí automaticky kryjí posuvné lamely. Nad objektivem je umístěn interní blesk, vedle kterého je mikrofon a přední kontrolka samospouště. V kontrolce samospouště je zabudovaný i přisvícení autofokusu. Vedle objektivu je i přední okénko průhledového hledáčku.



Kruhový ovladač funkcí, v jehož středu je umístěna spoušť, se nachází na horní straně, společně s malým tlačítkem sloužící k zapínání a vypínání přístroje.



Na pravém boku je šedá pryžová krytka USB konektoru. Dvířka, kryjící slot pro paměťovou kartu a konektory Audio/Video výstupu s externím napájením, jsou z levé strany. Na dvířkách je i samostatný pryžový kryt konektoru externího napájení, což je velmi povedené konstrukční řešení. Šedivé pryžové krytky však trochu narušují stříbrnou celistvost fotoaparátu.



Na spodní straně je stativový kovový závit s reproduktorem, tlačítko „RESET“ a dvířka pro vložení Ni-MH nabíjecích AA baterií. Dvířka jsou opatřena tlačítkem, který slouží jako klíč, jenž zabraňuje náhodnému otevření.



Všechny ovládací prvky se zadním okénkem průhledového hledáčku a kolébkového ovladače zoomu jsou rozloženy na zadní straně okolo 2,5“displeje. Vzhledem k velikosti displeje a ořezům průhledového hledáčku je využitelnost hledáčku omezená.



[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Společnost Sony použila do modelu kompaktního fotoaprátu Cyber-shot DSC-W1 dobře známý snímač Super HAD CCD s velikostí 1/1,8“ s efektivním rozlišením 5,1 Mpix. W1ka produkuje snímky v rozlišení 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1280 x 960, 640 x 480 bodů nebo 2592 x 1728 bodů v poměru stran 3:2 s citlivostí 100, 200 a 400 ISO. Pořízené snímky se ukládají v komprimovaném formátu JPEG a videosekvence ve formátu MPEG1 na paměťovou kartu Memory Stick nebo vysokorychlostní kartu Memory Stick Pro. Ozvučené videosekvence lze natáčet v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu nebo lze použít méně kvalitní záznam ve stejném rozlišení, ale s frekvencí jen 16,6 snímků za sekundu. Nejmenší rozlišení, kterým je možno natáčet ozvučené videosekvence je 160 x 112 bodů s frekvencí 8,3 snímků za sekundu.
Objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar s 3x násobným optickým přiblížením má ohniskovou vzdálenost 7,9 – 23,7 mm, což odpovídá rozsahu 38 – 114 mm po přepočtu na 35mm kinofilm. Světelnost objektivu je 2,8 – 5,2 a minimální vzdálenost ostření v režimu makro je 6 cm při nejmenší ohniskové vzdálenosti. Při nejdelší ohniskové vzdálenosti je minimální vzdálenost ostření 30 cm. Clona je pouze dvoupolohová, což znamená, že při nejkratší ohniskové vzdálenosti, lze nastavit clonu pouze F2,8 nebo F5,6 a při nejdelší ohniskové vzdálenosti pouze F5,6 nebo F10. Na objektiv lze nasadit i předsádkové čočky, ale je nutno použít adaptér VAD-WA. Digitální zoom má dvě volby zoomování – Smart a Precision. Volba digitálního zoomu Smart zoom umožňuje (ve zhoršené kvalitě snímků VGA) až 12násobné zoomování a ve volbě Precision ve všech formátech až 6násobný zoom.


 

Automatický režim ostření je možno nastavit na jednoduché ostření, kdy dochází k ostření při namáčknutí spouště, nebo monitorování ostření, které automaticky zaostří již před namáčknutím spouště. Ostření lze nastavit buď jednobodové s prioritou na střed, nebo vícebodové. Manuálně lze nastavit hodnoty 0.5 m, 1 m, 3 m, 7 m, nebo nekonečno. K dispozici je i možnost aktivování přisvětlovací lampy, která pomáhá automatickému ostření při zhoršených světelných podmínkách.
V režimu sekvenčního snímání je možno zachytit 16 snímků při jednom zmáčknutí spouště. Interval mezi snímky je možno volit mezi 1/7.5s, 1/15s a 1/30s. Je možné také aktivovat režim Multi Burst, který vyfotografuje 16 snímků a uloží je do jednoho společného statického snímku (velikost snímku 1M). Vlastnosti fotografie je možno měnit pomocí nastavení velikosti ostrosti, barevné sytosti a kontrastu nebo využít filtrů sepie a černobílého snímku.
Přístroj nabízí kromě plně automatického expozičního režimu, režimu manuálního a programovatelného i několik kreativních režimů (soumrak, portrét za soumraku, měkký portrét, krajina, pláž, svíčka). Automatický režim využívá expozičního času od 1/8s do 1/2000s a manuální režim 30s až 1/1000s. Kompenzace expozice je možno nastavit mezi +-2EV po 1/3 EV krocích. Vyvážení bílé lze volit mezi klasickým automatickým režimem a čtyřmi přednastavenými hodnotami (denní světlo, zataženo, žárovkové světlo a fluorescentní světlo). Bohužel chybí ruční nastavení vyvážení bílé. Nespornou výhodou je zobrazení histogramu v reálném čase.
Vnitřní blesk disponuje režimy vynuceného blesku, pomalé synchronizace, automatického režimu a vypnutého blesku v rozsahu 0,2 – 3,5 metru při nejkratší ohniskové vzdálenosti a 0,3 – 2,5 m při nejdelší ohniskové vzdálenosti.
K fotografování lze využít buď optický průhledový hledáček bez dioptrické korekce a reálného zobrazení, nebo 2,5“ TFT LCD displej s rozlišením 123.200 bodů. K připojení k externím zařízením využívá fotoaparát rozhraní USB 2.0 nebo A/V výstupu, který podporuje video formáty PAL a NTSC. Přístroj je napájen dvěmi tužkovými AA Ni-MH akumulátory a je ho možno napájet i externím zdrojem AC-LS5.


 

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání je typické pro digitální kompaktní přístroje značky Sony a je velmi podobné např. Sony P-150. Na horní straně přístroje je tlačítko „Power“, po jehož stisknutí se rychle vysune objektiv a po krátké chvíli je přístroj připraven k fotografování. Nachází se zde i nekonečný volič expozičních a kreativních režimů společně s režimem „Set up“, který slouží k nastavení přístroje (volba AF režimu mezi jednoduchým režimem a monitorovacím, volby digitálního zoomu mezi „Precision“, „Smart“ a jeho vypnutím, možnosti zapnutí zápisu datumu a času na fotografii, redukce červených očí, AF Iluminátoru a náhledu, možnost změny adresáře pro ukládání fotografií, vytvoření nového adresáře, zformátování paměťové karty, nastavení jasu LCD, jazyka a zvukového znamení spouště, nastavení číslování snímku, konektoru USB, video výstupu a času).
Na zadní straně přístroje napravo od displeje jsou rozložena všechny tlačítka pro ovládání funkcí přístroje včetně kolébkového ovladače zoomu. První tlačítko slouží k přepínání funkcí displeje, druhé aktivuje Menu pro nastavení voleb a třetím se nastavuje rozlišení. Tlačítko funkce displeje aktivuje i reálný histogram, který ukazuje velikost přítomnosti barevných složek ve snímku. Vedle těchto tlačítek je i skupina tlačítek simulující křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem. Horním tlačítkem se aktivuje vnitřní blesk, pravým tlačítkem funkce makro, spodním tlačítkem samospoušť a levým tlačítkem se lze vrátit na poslední exponovaný snímek.
Tlačítkem Menu se vyvolají volby nastavení zaostřování (nekonečno, 7.0m, 3.0m, 1.0m, 0.5m, Center AF a Multi AF), režim měření expozice (bodové a vícebodové), nastavení vyvážení bílé (žárovkové osvětlení, zářivkové osvětlení, pod mrakem, slunečný den a automatické nastavení), nastavení citlivosti ISO (100, 200, 400, automatické), stupně komprese JPEG (Fine, Standard), nastavení sériového snímání (Normal, Burst, MultiBurst), nastavení intervalu snímků při sériovém snímání (1/7.5, 1/15, 1/30), nastavení velikosti záblesku (+, Normal, -), obrazového efektu (B&W, Sepia, vypnuto), barevné sytosti, kontrastu a ostrosti (+, Normal, -).


 

[-more-]{Kvalita snímku a hodnocení}

Kvalita snímků
Cyber-shot DSC-W1 podává v odstupu šumu od obrazu velmi dobré výsledky. Šum při citlivosti ISO 100 je téměř nerozpoznatelný. Při citlivosti 200 ISO je šum mírně patrný a to jen při zvětšení obrazu 1:1. V obraze exponovaném při citlivosti 400ISO je sice patrný, ale jen velmi málo. Na odstupu šumu od obrazu je vidět, že softwarová redukce W1ky je velmi kvalitní a že zvýšení citlivosti nenarušuje výrazně ostrost obrazu.



Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 100, 200 a 400 ISO

Vyvážení bílé pracuje vcelku spolehlivě. K drobným úpravám vyvážení bílé poslouží i čtyři přednastavené hodnoty, ale ruční nastavení chybí.


 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo nastavené žárovkové světlo)

Objektiv vykazuje velmi dobrou ostrost a kresbu snímků, která se směrem k větším ohniskovým vzdálenostem zmenšuje. Chromatická aberace je minimální, ale směrem k okrajům snímku se zvětšuje. Nepatrná je i vinětace. Soudkovité zkreslení je viditelné, ale směrem k delším ohniskovým vzdálenostem mizí.


 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisková vzdálenost 38mm, vpravo ohnisková vzdálenost 114mm

 
Porovnání optického přiblížení. Vlevo ohnisková vzdálenost 38mm, vpravo ohnisková vzdálenost 114mm.

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 100, 200, 400 ISO).

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 100, 200, 400 ISO).


Ukázka video sekvence (2.61 MB)

Praktické zkušenosti
Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-W1 vykazuje rychlý start - nabíhá za 1,1s. Závěrka má zpoždění 0,1s a s namáčknutí spouště má takřka zpoždění neměřitelné. Fotoaparát ostří velmi spolehlivě a při horších světelných podmínkách mu napomáhá AF Iluminátor, který je možno zaktivovat v nastavení přístroje.
Změna z nejkratšího ohniska na nejdelší ohnisko trvá cca 2,32s po osmi krocích. W1ka využívá k napájení dvou tužkových AA Ni-MH akumulátorů, které dle výrobce vydrží pořízení až 340 snímků. Pravdou je, že jsme je při testování nemuseli nabíjet.
Velmi příjemné je umístění všech ovládací prvků napravo od displeje, které jsou snadno dostupné pro ovládání pravým palcem. Vzhledem k velikosti přístroje a jeho hliníkového těla se velmi dobře drží v ruce.


Závěr
Sony Cyber-shot DSC-W1 je velmi zdařilý 5,1Mpix fotoaparát určený pro středněnáročné amatérské fotografy, který nabízí většinu praktických funkcí, snadné ovládání a 2,5“ velký zobrazovací displej v elegantní hliníkové konstrukci. DSC-W1 chybí některé funkce hi-end kompaktů, ale pro každodenní foto jsem postrádali jen ruční nastavení bílé.
Vzhledem ke své rychlosti je vhodný nejen pro denní fotografování, ale i pro pořizování snímků ze sportu. Navíc nabízí snímací režim v poměru 3:2 optimalizovaný pro formát 10x15 cm. Tento nový fotoaparát firmy SONY je k dispozici na našem trhu za doporučenou cenu 13.490,- Kč včetně DPH.


:: Technické parametry Sony Cyber-shot DSC-W1
:: Srovnání Sony DSC-W1 a Kodak EasyShare LS753
:: Srovnání Sony DSC-W1 a CANON IXUS 500

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: