Ultrazoom Konica Minolta Z5 - stabilizovaných 5 MPix v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Ultrazoom Konica Minolta Z5 - stabilizovaných 5 MPix v praxi

17. března 2005, 00.00 | Hodně diskutovaný model Konica Minolta Z5 dorazil k nám do redakce, aby byl podroben testu. Oproti předchůdcům nabízí větší rozlišení 5 MPix a větší LCD displej s úhlopříčkou 2“. Zůstala mu stabilizace obrazu Anti-Shake a objektiv s 12x optickým zoomem. Jak tedy dopadl v našem testu?

{Popis a konstrukce}

Před veletrhem PMA 2005 byla oznámena nová elektronická zrcadlovka (EVF) ze stáje Konica Minolta. Lehce se přeskočilo číslování a je tu nová DiMAGE Z5, která svým číslováním má naznačit jaké rozlišení nabízí. Oproti svému předchůdci Z3 má rozlišení 5 MPix. Je také vybavena stabilizací obrazu pomocí Anti-Shake, která je řešená posuvem snímače, větším displejem a zůstal jí objektiv s 12x optickým zoomem.

Konstrukce a design
Kromě zadní strany, kde došlo ke změnám díky většímu displeji, vypadá Z5 naprosto identicky jako Z3. Plastové tělo má matnou úpravu s lehce drsným povrchem, aby nepůsobilo příliš "plastově". Kovový je pouze závit pro stativ a tubus objektivu. Tělo se dodává v šedém a černém provedení. Část gripu a levé strany je pogumována pro lepší držení. Charakteristickým znakem řady Z je jasně oddělená část bateriového gripu a objektivu. Vystouplý grip umožňuje lepší držení i lidem s většíma rukama. Jedná se o originální řešení, což podtrhuje i elegantní uhlazený design. Z přední strany se po zapnutí vysune objektiv o cca 2,5 cm.

Na horní straně je nad interním bleskem patice pro blesky externí, která je chráněna plastovou záslepkou. Zdvih interního blesku je relativně velký. Na horní části gripu nalezl umístění volič expozičních režimů a tlačítka pro ovládání režimů makra a blesku. Na pozvolném přechodu mezi horní a přední stranou gripu je umístěna elipsovitě protáhlá spoušť. Mezi spouští a tlačítky je mikrofon a reproduktor.

Pod gumovou krytkou na levém boku jsou ukryty konektory USB kabelu a síťového napájení. Celá spodní část gripu je vlastně krytka prostoru pro čtyři tužkové baterie. Zhruba uprostřed spodní části fotoaparátu je umístěn slot pro paměťovou kartu, který je dle našeho názoru nešťastně řešený, stejně jako u modelu Z3. Dvířka slotu se otevírají bez jakékoliv pojistky a pokud se vyjme paměťová karta, jsou dokonce vidět části elektroniky uvnitř fotoaparátu. Pod objektivem je zhruba v jeho ose kovový závit pro stativ.

Znalci řady Z si jistě okamžitě všimnou velkého displeje na zadní straně, který vytlačil dříve poměrně velký přepínač režimů a rozdělil ho na dvě části. Pod displejem tak je samostatné tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a přepínač mezi režimy fotografování přes displej, fotografování přes hledáček a prohlížení snímků. Nad displejem je ve vystouplé části umístěn elektronický hledáček s možností dioptrické korekce. Napravo od displeje je křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem a tři další tlačítka pro aktivaci menu, rychlého náhledu (mazání snímků) a ovládání displeje. V pravém horním rohu je umístěn ovladač zoomu. Tělo fotoaparátu má na šířku 108,5 mm, na výšku 80 mm a do hloubky 84 mm (ve vypnutém stavu). Hmotnost je cca 340 g bez baterie a paměťové karty.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Ve fotoaparátu je zabudován CCD snímač s efektivním rozlišením 5MPix a úhlopříčkou 1/2,5", který umí pořizovat snímky s rozlišením 2560x1920, 2048x1536, 1600x1200, 640x480 bodů s citlivostí 50, 100, 200 a 320 ISO ve formátu JPEG se třemi různými stupni komprese. Ozvučené videosekvence s rozlišením 640x480 a 320x240 bodů s frekvencí 15, nebo 30 snímků za sekundu můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty. Ukládá se do formátu MOV s monofonním zvukem. Snímač je stabilizován pomocí technologie Anti-Shake, která umožňuje fotografovat s delšími časy. Na výběr je stabilizace při namáčknutí spouště, stabilizace pouze při expozici (účinnější), nebo ji můžeme zcela vypnout.
Objektiv GT APO nabízí 12x optický zoom díky rozsahu fyzické ohniskové vzdálenosti od 5,83 mm do 69,9 mm, což je po přepočtu na kinofilm rozsah 35 až 420 mm. Světelnost je F2,8-4,5. Konstrukce objektivu zahrnuje 13 elementů v 10 skupinách. Minimální zaostřovací vzdálenost je na nejkratším ohnisku 0,6 m a na nejdelším 1,6 m. Pokud zvolíme standardní makro režim, tak můžeme ostřit od 10 cm na nejkratším ohnisku a od 120 cm na nejdelším. Režim Super Makro sám nastaví ohniskovou vzdálenost vhodnou pro největší přiblížení (10,45 mm fyzické ohniskové vzdálenosti objektivu) a můžeme pak fotografovat předměty vzdálené pouhý 1 cm. Zaostřování může být jednorázové, kontinuální, nebo manuální. Aktivovat také můžeme nepřetržité automatické zaostřování i bez namáčknuté spouště.

Čas expozice lze nastavit od 1/1000s do 4s, což můžeme nastavit manuálně, nebo vše nechat na automatice. Stejně tak můžeme nastavit maximální clonové číslo F8,0 po celém rozsahu zoomu. Kromě klasické nabídky režimů PASM máme k dispozici i několik scénických (portrét, sport, krajina, západ slunce, noční portrét). Pro řízení výsledků automatických režimů máme k dispozici korekci automatické expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Měření expozice probíhá vícesegmentově (256 oblastí), váhově se zdůrazněným středem, nebo bodově.
Fotoaparát nabízí bohatou nabídku nastavení sériového snímání. Máme k dispozici klasické snímání rychlostí 2,2 sn./s, které zachytí 6 snímku v plném rozlišení se středním stupněm komprese, nebo až 143 snímků v nejmenším rozlišení s největším stupněm komprese. Režim UHS (Ultra High Speed) zachytí maximálně 20 snímků rychlostí 10sn./s, ale pouze v rozlišení 1024x768 bodů. Je možné také zvolit režim progresivního snímání, který uloží posledních 20 snímků, které byly zachyceny před uvolněním spouště. Snímání v tomto režimu běží rychlostí 10sn./s. Mezi režimy snímání také patří bracketing, kde můžeme nastavit tři snímky v krocích 0,3 a 0,5EV, a samospoušť na 10 nebo 2s.

Vyvážení bílé nabízí kromě automatického režimu také manuální měření a možnost nastavení jedné z předvoleb: den, zataženo, žárovka, zářivka a blesk. Interní blesk má udávaný dosah cca 0,2-3,6 m na nejkratším ohnisku a 1,2-2,2 na nejdelším. Můžeme mu nastavit režim auto, redukci červených očí, vynucený záblesk a synchronizaci s dlouhým časem. V případě nutnosti lze korigovat intenzitu záblesku o +-2EV po 1/3EV krocích. Do patice lze použít externí programové blesky 2500, 3600HS a 5600HS.

LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2" a tvoří ho 114.000 bodů. EVF hledáček má zabudovaný displej s úhlopříčkou 0,33", který má 114.000 bodů a možnost dioptrické korekce o -3 až +1D. Oba displeje pokrývají cca 100% zabírané scény. Data se ukládají na paměťovou kartu SD, nebo MMC. Komunikace s počítačem probíhá pomocí USB 1.1. Použít můžeme také A/V výstup, který podporuje videoformáty PAL a NTSC. Napájení je zajištěno pomocí 4 tužkových AA baterií. Počítat můžeme s podporou přímého tisku pomocí PictBridge.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Modelová řada Z značky Konica Minolta se vyznačuje již od začátku bohatou nabídkou funkcí, které se ovládají pouze minimem tlačítek. Ovládání je díky tomu jednoduché a rychle pochopitelné. Veškerá důležitá nastavení se odehrávají v menu. Přímé nastavení umožňují pouze dvě tlačítka na horní straně, kterými můžeme ovládat režimy blesku (pokud je vyklopený) a makra. Na zadní straně pak můžeme křížovým ovladačem nastavit korekci automatické expozice, tlačítkem i+ aktivovat živý histogram a tím veškeré nastavování přes tlačítka končí.

Tlačítkem Menu se dostaneme k nastavení režimu snímání (jednorázové, kontinuální, samospoušť, bracketing), rozlišení snímku, kvalitě komprese, vyvážení bílé, stabilizace Anti-Shake (vypnutá, pouze při expozici, při namáčknutí a expozici), režimu zaostřování, kontinuálního zaostřování, režimu interního blesku, kompenzace intenzity záblesku, oblasti měření, citlivosti, režimu barev (natural, vivid, černobílý, sepia), ostrosti, kontrastu a tlačítka pro nastavení blesku. Právě tlačítku na horní straně, kterým se nastavuje režim záblesku, můžeme přiřadit nastavení režimu snímání, vyvážení bílé barvy, zaostřování, barevného režimu, nebo citlivosti.

V záložce Setup pak můžeme nastavit jas displeje, úsporný režim, zobrazení náhledu pořízeného snímku, předsádky, jazyk, paměť číslování souborů, název adresáře na kartě, datum, vložení data do snímku, resetování nastavení, nastavení zvuků, výstupního videoformátu, digitálního zoomu a samospouště.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Jisté problémy s digitálním šumem mohlo naznačit již snížení maximální citlivosti na 320 ISO oproti 400 ISO u předchozího modelu. Na snímcích pořízených s citlivostí 50 ISO je patrný jen velmi lehký šum při přiblížení, zde problém není. Citlivost 100 ISO již přináší o něco málo silnější šum, který je stále viditelný pouze při přiblížení, ale při tisku na větší formáty se může v tmavých partiích lehce projevit. Šum na citlivosti 200 ISO je již při podrobném zkoumání viditelný i na zmenšených snímcích. Detaily navíc vlivem silnější softwarové redukce lehce ztrácejí kresbu. Na fotografiích snímaných s citlivostí 320 ISO je již šum patrný a snímky citelně ztrácejí ostrost. Takové snímky jsou použitelné po úpravách pouze na tisk na malý formát, nebo pro použití na webu.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 50, 100, 200 a 320 ISO)

Automatické vyvážení bílé pracuje ve standardních podmínkách spolehlivě. V nabídce je i možnost manuálního měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Ostrost na nejkratším ohnisku je dobrá. Na sbíhavých liniích se vyskytuje viditelné moiré. Chromatická aberace na nejkratším ohnisku je viditelná, ale je v přijatelných mezích. Spolu s rostoucí ohniskovou vzdáleností silně klesá ostrost a aberace má silnější projev. Vinětace v rozích je patrná pouze ve výjimečných případech.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35mm, vpravo 420mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35mm, vpravo 420mm)

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 50, 100, 200 a 320 ISO)

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 50, 100, 200 a 320 ISO)


Ukázka makro fotografie


Ukázka videosekvence (5,57MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím fotoaparátu a exponováním první fotografie uplyne cca 2,5s, což je slušný čas. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je takřka nulové a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,2s. Změna ohniskové vzdálenosti z nejkratší na nejdelší trvá cca 1,5s a ovládání zoomu je rozděleno na cca 30 kroků, což umožňuje jemné ovládání zoomu.
Displej má výbornou odezvu na rychlé pohyby, ale při zaostřování se zobrazování scény na okamžik zastaví. Při fotografování zobrazuje scénu tak, jak bude vypadat po vyfotografování s nastavenými parametry, což spolu s možností zobrazení živého histogramu dává velkou kontrolu nad výslednou fotografií. Displej na zadní straně i elektronický hledáček mají 100% pokrytí. Dioptrická korekce u hledáčku jde velmi ztuha.
Autofokus pracuje spolehlivě a o něco málo rychleji než u předchozího modelu Z3. Automatická expozice pracuje velmi dobře a to i v noci. Limitující může být poměrně úzký interval časů, které lze nastavit. Nejkratší je 1/1000s a nejdelší pouze 4s. Zdvih interního blesku je dostatečný a stín objektivu se projeví až při fotografování na vzdálenost cca 5 cm a méně.
Při natáčení videosekvencí si můžeme dopřávat luxusu možnosti zoomování, které je pro tento účel v režimu videa zpomalené. Stejně tak radost mnoha fotografům udělá minimální zaostřovací vzdálenost 1cm, díky které mohou pořizovat zajímavé makro snímky.
Při testování stabilizace Anti-Shake jsme docházeli ke stejným výsledkům jako u Z3. Nejúčinnější je stabilizace aktivovaná pouze pro expozici. Použitelné časy závisí na konkrétních podmínkách a také pevnost držení fotoaparátu je individuální. Do 1/10s na nejdelším ohnisku lze pozorovat ještě citelnou pomoc stabilizace. U delších časů jde pak spíše již o náhodu, než o pravidlo. Použití stabilizátoru je omezeno pouze na statické scény, na což je nutno pamatovat. U těchto záběrů nám pak pomáhá pořídit ostré snímky s delšími časy.

Závěr
Model Z5 je důstojným nástupcem předchozího modelu Z3. Přináší větší rozlišení 5 MPix a velký 2" displej, který starším modelům citelně chyběl. Zvětšením počtu snímacích buněk snímače na stejné ploše však došlo ke zvýšení šumu. Pro jeho redukování byla snížena maximální citlivost ze 400 na 320 ISO. I tak jsou ale snímky na této citlivosti poznamenané silným šumem. Na nízkých citlivostech však fotoaparát produkuje velmi dobré, barevně živé snímky, které lze bez větších problémů tisknout i na větší formáty. Doporučená maloobchodní cena (cena stanovená českým zastoupením KM) je stanovena na 14.490,- Kč včetně DPH.

:: Technické parametry Konica Minolta DiMAGE Z5
:: Srovnání Konica Minolta Z5 vs Panasonic FZ20

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


Snímek byl exponován s: 1/200s, F7.1, 50 ISO


Snímek byl exponován s: 1/250s, F8.0, 50 ISO


Snímek byl exponován s: 1/200s, F6.3, 50 ISO


Snímek byl exponován s: 1/200s, F7.1, 50 ISO

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Někam zmizel obrázek

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 17.03.2005, 06:37
Odpovědí: 1

s porovnáním šumu pro různé citlivosti...

Odpovědět na příspěvek

RE: Někam zmizel obrázek

Autor: Martin Dolejš Muž

Založeno: 17.03.2005, 08:44

Dekujem za upozorneni...opraveno

Odpovědět na příspěvek

CENA???

Autor: Ali Muž

Založeno: 17.03.2005, 07:46
Odpovědí: 0

Za takovou cenu jaká je v článku uvedená jako doporučená se neodváží prodávat žádný prodejce, protože by nic neprodal. Připadá mi to, jak když se úmyslně doporučená cena nadhodnocuje, aby pak mohli obchody inzerovat výrazné slevy. Má taková komedie smysl??

Odpovědět na příspěvek

Blesk

Autor: Topper-MD Muž

Založeno: 17.03.2005, 10:24
Odpovědí: 1

Nezmenil se dosah blesku? U Z3 byla o dost vetsi hodnota, nez je udavana v clanku. V tabulce parametru mate stejnou hodnotu jako u Z3 a Z2. Ktera hodnota je spravna?

Odpovědět na příspěvek

RE: Blesk

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 17.03.2005, 11:05

Hodnoty jsme nyni aktualizovali, Z3 ma udavany dosah 0,2-4m a Z5 0,2-3,6m

Odpovědět na příspěvek

neni APO

Autor: ivan Muž

Založeno: 17.03.2005, 13:22
Odpovědí: 7

tento pristroj pochopitelne nema apochromatické čočky. Obsahuje bezne reseni s achromatickým usporadanim s pouzitim LD (LowDispersion) cocek - tedy o uroven horsi reseni nez achromaticky objektiv s ED cleny (pouzivane v kvalitnejsich DF jako Panasonic FZ20 ci Nikon 8800). Objektiv zdaleka nedosahuje kvalit ED objektivu, a uz vubec ne APO objektivu.
Oznaceni APO na objektivu je jen reklamni trik (bohuzel Minoltou casto zneuzivan).

Odpovědět na příspěvek

RE: neni APO

Autor: mk Muž

Založeno: 17.03.2005, 14:53

No tak to je ovšem hrůza, že nemá APO objektiv. Možná by stálo za to se přestat honit za zkratkama a raději fotit. Jo a líbí se mi, jak jsi opět nezapomněl zmínit FZ20 :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: neni APO

Autor: ivan Muž

Založeno: 17.03.2005, 15:46

neni to zadna hruza, je to naprosto normalni. Jen reaguji na cast recenze "Konstrukce objektivu zahrnuje 13 elementů v 10 skupinách, včetně apochromatické čočky", ktera je nepravdiva. BTW "apochromatické čočky" neexsituji, existuji jen "apochromatické objektivy".
No zminil jsem FZ20 a Nikona 8800, coz jsou jedny z mala (v teto tride) co maji ED cocky, co mas proti tomu??? Mam FZ20 snad kvuli Tobe zamlcovat???

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: neni APO

Autor: mk Muž

Založeno: 17.03.2005, 15:53

Vyznělo to tak, že objektiv bez APO nemá smysl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: neni APO

Autor: ivan Muž

Založeno: 17.03.2005, 16:25

to urcite ne ;)
skutecne APO objektivy jsou hodne draha zalezitost (v tehle ani v nekolika vyssich tridach ho asi nenalezneme), btw pokud se nepletu skutecny APO objektiv dokaze vyrobit pouze Leica a CarlZeiss.
Jinak oznace "APO" u neapochromatickych objektivu je docela bezne (marketingova zalezitost), to vsak vubec neznamena ze ma "apochromaticky objektiv" ci dokonce "apochromatickou cocku" ... a to me v recenzi trochu vytrhlo ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: neni APO

Autor: ivan Muž

Založeno: 17.03.2005, 16:30

Jinak veta "Konstrukce objektivu zahrnuje 13 elementů v 10 skupinách, včetně apochromatické čočky." by mela spravne vypadat asi takto: "Konstrukce objektivu zahrnuje 13 elementů v 10 skupinách, včetně LD (Low Dispersion) čočky."

Odpovědět na příspěvek

RE: neni APO

Autor: Michal Muž

Založeno: 19.03.2005, 14:02

šak taky stojí o 6000 méně...:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: neni APO

Autor: rt Muž

Založeno: 20.03.2005, 23:29

Proc by to byl trik, jeden vyrobce tomu rika APO, jiny ED, jiny UD a je to vsechno v podstate to same, sklo se netypickym indexem lomu. Reklamni trik je mozna tomu rikat ED - extra low dispersion, nic extra na tom v dnesni dobe neni, takove cleny ma vetsina objektivu, a naopak existuje spousta objektivu bez clenu ze specialniho skla, krere maji presto malou chromatickou vadu. Achromaticky objektiv jako takovy neexistuje, ani od Zeisse nebo Leicy, barevne vady jsou jen do vetsi ci mensi miry omezenem ale eliminovat se nedaji.

Odpovědět na příspěvek

ISO 160

Autor: Jirka Muž

Založeno: 17.03.2005, 19:15
Odpovědí: 0

Recenze je pekna, jen bych chtel podotknout ze na automatiku se mi stava, ze se nastavi ISO 160 coz je podle vysledne foto pekny kompromis mezi 100 a 200. ISO 200 uz ma preci jen nejaky ten sum, ale na tisk bezne foto 15x10 je to myslim jeste porad v pohode. ISO 160 je idealni, ale bohuzel rucne 160 nastavit nelze coz je mozna trochu skoda. (fw mam 1.01)
Jinak souhlasim s tim, ze video je luxusni. Az na zvuk temer DVD kvalita.
Panasonic ma mozna malinko lepsi kvalitu pri vyssim ISO, ale se Z5-kou si zase clovek vic vyhraje :) -To je muj osobni nazor-
Zoom je paradni.. ty nejlepsi fotky co se mi povedly (nazor ostatnich) jsou delany na 12x.

Odpovědět na příspěvek

Navod

Autor: frenky Muž

Založeno: 17.03.2005, 21:09
Odpovědí: 2

Som uplny amater, a s digitalnym fotografovanim mam len velmi male skusenosti. Vcera som si kupil Z5 a zatial sa s nov len zoznamujem. Nevies mi poradit, kde by som nasiel cesky navod na obsluhu.
Tvoja recenzia ma velmi potesila, pretoze uz dlho som na nu cakal

Odpovědět na příspěvek

RE: Navod

Autor: Jarda Muž

Založeno: 01.04.2005, 14:21

Český návod seženeš na tel. 582326188 servis KM Prostějov. Musíš říci , že je DF koupen v Česku a je to zdarma , jinak stojí 400.-Kč.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Navod

Autor: frenky Muž

Založeno: 15.04.2005, 20:28

Jardo, dakujem ti za informaciu

Odpovědět na příspěvek

Porovnani

Autor: Jirka Muž

Založeno: 21.03.2005, 14:54
Odpovědí: 0

Na adrese http://minolta.czahoun.ne
t/
je pprovnani obrazku Minolta Dimage Z3 a Olympus 740UZ.
Pro Minoltu velmi nepriznive - jeji obrazky jsou ve srovnani s Olympusem znacne neostre a laicky pohled staci. me osobne toto srovnani od nakupu Z3 odradilo a tak se chci zeptat protoze nejsem odbornik, zda tu je nekdo, kdo tomu lepe rozumi.
Mohou byt tyto snimky porizeny ucelove a nebo skutecne je zaostrovaci system Olympusu vyrazne lepsi?

Odpovědět na příspěvek

Porovnani

Autor: Jirka Muž

Založeno: 21.03.2005, 14:54
Odpovědí: 4

Na adrese http://minolta.czahoun.ne
t/
je pprovnani obrazku Minolta Dimage Z3 a Olympus 740UZ.
Pro Minoltu velmi nepriznive - jeji obrazky jsou ve srovnani s Olympusem znacne neostre a laicky pohled staci. me osobne toto srovnani od nakupu Z3 odradilo a tak se chci zeptat protoze nejsem odbornik, zda tu je nekdo, kdo tomu lepe rozumi.
Mohou byt tyto snimky porizeny ucelove a nebo skutecne je zaostrovaci system Olympusu vyrazne lepsi?

Odpovědět na příspěvek

RE: Porovnani

Autor: Guymar Muž

Založeno: 24.03.2005, 01:21

Začínal jsem s Olympusem C 960, přes C 720, C 4000, mám Canon Ixus 500, Konica Minoltu Z3 a všechny fotily a fotí dobře, pokud se snímek nepodařil, byla vina vždy na mně a mém špatném nastavení a skoro si dovolím tvrdit, že laik snad ani nepozná rozdíly. Ixuse nosím sebou stále, Minoltu Z3 tam, kde vím, že budu potřebovat zoom. Olympusy mně trochu vadily videem bez zvuku a MOVem, jenže je to foťák a ne videokamera. Z3 má narozdíl od Olympusu větší zoom, ale hlavne stabilizátor, který je docela nutný a Z3 mohu jen pochválit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Porovnani

Autor: Jirka Muž

Založeno: 24.03.2005, 19:40

Diky za rozumny nazor.
Osobne nemam moc zkusenosti (jen Casio, Canon a Z5) a myslim si, ze to jsou opravdu zanedbatelne rozdily v kvalite. Tedy co se tyka neprofesionala.
Osobne si na Z5 take cenim zoom a video.
Jinak jeste mi prijde docela dulezite verne podani barev. V tomhle ohledu je myslim Z5 velice v pohode, narozdil od Canonu (neprirozene prebarvene).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Porovnani

Autor: Jirka 160 Muž

Založeno: 24.03.2005, 19:42

Jak jsem to poslal, tak jsem si vsiml, ze tu pribyl jiny Jirka, takze jsem se oznacil 160, jako ten s tim ISO 160.

Odpovědět na příspěvek

RE: Porovnani

Autor: czahoun Muž

Založeno: 03.04.2005, 09:48

Předem se omlouvám, že potenciální kupce odrazuji od tohoto přístroje. Ta porovnávka vzikla jen pro kolegu, čerstvého majitele Z3, který chtěl, abych ho naučil fotit za tmy, protože viděl moje fotky z dovolené. Určitě to nevzniklo s úmyslem poškodit Minoltu. Zaráží mě ale, že i fotka květináče, pořízená za normálních podmínek (rozsvíceno v místnosti, blesk, vzdálenost cca 3m) je o dost horší, řekl bych přímo mizerná. Ale pokud si nikdo jiný nestěžuje, bude to asi vadný kus.

Odpovědět na příspěvek

Mrznuca Z5

Autor: frenky Muž

Založeno: 15.04.2005, 20:42
Odpovědí: 8

Mam z5 asi mesiac, som s nou spokojny, ale mam aj jeden problem. Kupil som si k nemu 1gb SD kartu Apacer. Fotim v maximalnej kvalite a ked mam nafotenych viac (cca 150 a viacej) fotiek, pri prezerani a zazumovani skor ulozených fotiek mi pri niektorých fotkach vypise( Unable to magnify-- neschopne priblizit), a co je horie ovela castejsie mi to nevypise,ale fotoaparat mi zamrzne a neda sa ovladat.Karta je v poriadku. Prosim vas o radu

Odpovědět na příspěvek

RE: Mrznuca Z5

Autor: fedos Muž

Založeno: 04.05.2005, 13:13

Mam ten isty problem - robi mi to aj na inych kartach, reklamaciu mi zatial vratili neopravenu /vsetko je udajne OK/, pretoze som im to dal na "nedoporucenej" karte A-Data 256MB. Doporucenie na nete je ale iba na Z3 (Toshiba,SanDisk a Panasonic) - na dve z uvedenych mi to mrzne tiez (zatial ide o subory vacsie ako 3.3MB) Mozno by bolo dobre obratit sa v servise Prolaika v BA na p. Musila - s nim som dohodnuty, ze ked mu to donesiem na karte z doporucenych znaciek, tak sa tym zacnu vaznejsie zaoberat (zatial okrem mna sa s tym nestretol-mozno uvedenu vadu ma len urcita seria-u nich na predajni je tiez taka jedna vo vyklade /zamrzla spolahlivo/).

Odpovědět na příspěvek

RE: Mrznuca Z5

Autor: cyphill Muž

Založeno: 06.05.2005, 23:39

Ja mam tenhle fotacek 14 dni a dela me to same... Mam 512Mb A-Data... A taky jsem si vsiml, ze kdyz chci natacet video tak natocim max. 1.5 minuty a pak to skonci, video se ulozi a muzu natacet dal, ale pokud vim tak muzu natacet do zaplneni karty a to se me nikdy nepovedlo... A nikde jsem nenasel moznost prehrani software (firmware) Dimage Z5ky... Je to skoda...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mrznuca Z5

Autor: hynek Muž

Založeno: 03.01.2006, 19:33

Záleží na rychlosti, jakou dokáže karta zapisovat.
Dle sdělení výrobce fotoaparátu je třeba karta, která dovede zapisovar rychlostí alespoň 10MB/s, aby zapisovala až do svého zaplnění.
Koupil jsem ATP rychlost 150x (zápis 14MB/s) a jede to v pohodě.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mrznuca Z5

Autor: industry Muž

Založeno: 20.05.2005, 13:09

Mám bohužel stejné problémi, je to možá způsobeno kartou Apacer, zakoupil jsem si totiž 512Mb od stejného výrobce a stejný problém. S jinou kartou jsem problém neměl, zkoušel jsem však pouze 256Mb.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mrznuca Z5

Autor: fedos Muž

Založeno: 23.05.2005, 13:01

Mne mrznu fotky na asi 7mich kartach (Toshiba, SanDisk, A-data a Kingston - od 16-po 512MB), podmienkou je aby fotky mali velkost okolo 3.3 MB (uz to tu kadetade vypisujem mesiac - hlavne preto, ze v servise mi povedali, ze sa s tym nestretli ). teraz som bol za zamraceneho pocasia tyzden vonku a asi z 250 fotiek sa mi taka podarila iba jedna (samozrejme z najvyssim rozlisenim a kvalitou). Za slnecna kdekolvek som mal v pozadi 30% travy tak to mrzlo spolahlivo :(. Teraz som to do servisu odniesol druhy krat a snad sa uz vyjadria tak, aby mi to predajca vymenil, pripadne mi to vymenia oni, pripadne mi vratia peniaze a potom uvazujem o FZ5. - i ked pravdu povediac mne sa ta Z5 napriek problemom stale paci a hlavne mi staci - radsej budem, ked to mrznutie odstrania.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Mrznuca Z5

Autor: MICHAL BRNO Muž

Založeno: 28.05.2005, 17:12

Taky mi hodně zamrzá,mám jí asi týden tak by mě pak zajímalo jak ta Vaše reklamace dopadla.Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Mrznuca Z5

Autor: yard Muž

Založeno: 22.06.2005, 22:18

Tiez mi obcas zmrzla a dotazoval som sa na to v servise, kde sa s tyme "este nestretli..." :)) ako vidim je nas viac takych...
Myslim ze to sposobuje nedostatok kapacity napajania, cize pri ciastocne vybitych bateriach neodporucam pouzivat zoom pri prehliadani nafotenych snimokov. Este nikdy mi nezamrzla pri samotnom fotografovani. Ak mate niekto ine skusenosti, ozvite sa. Podla mna postaci mat baterie nabite v stave zelenej kontrolky a je to OK, pokial idete do cerveneho fotak sa sam pripravuje na znizenu spotrebu (vypina antishake...) a tak je pochopitelne ze ma problem pri nacitani 3 a viac MB z karty do svojej pamate...
Ked o tom probleme viem, a nezoomujem foto pri prehliadani, ani raz mi odvtedy nezmrzla

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Mrznuca Z5

Autor: fedos Muž

Založeno: 23.06.2005, 09:37

- hm niekde mi zmizol prispevok, asi som stlacil zly cudlik, takze este raz. Mne to mrzne aj pri plnych baterkach. Prvy krat som to reklamoval 6.aprila v Prolaike BA, potom to islo do prostejova, takze nieco o tom vedia - zatial sa uspesne vyhovaraju prvy krat, ze som im to dal na neznackovej karte a druhy krat, ze karta bola pouzita (naformatovana) v inom DF, slovne ubezpecenie, ze to mrzne na dalsich kartach pomohlo az ked som volal do prostejova a povedal to priamo technikovi, co s tym robi - tak sa tomu teraz dufam venuju.

Odpovědět na příspěvek

Dotaz

Autor: Mitril Muž

Založeno: 11.07.2005, 20:50
Odpovědí: 0

Může mi někdo prosím vysvětlit, proč je Z5 v černé barvě o tolik dražší??

Odpovědět na příspěvek

Se Z5 jsem velmi nespokojená

Autor: Zita Muž

Založeno: 02.09.2005, 11:51
Odpovědí: 4

Ahoj, chtěla bych se podělit se svou zkušenností se Z5. Předtím jsem měla Z1 a byla jsem s ní velmi spokojená. Ať jsem zvolila jakýkoliv režim, barevné podání fotek bylo vždy super. Nyní jsem si koupila Z5 a jsem z toho úplně nešťastná. Čtu si příspěvky a nezdá se mi, že by sní byl někdo nějak zvlášť nespokojený. Problémy jsou většinou jen se zamrzáním, což se mi stalo také, když jsem ji poprvé nastartovala, ale měla jsem slabé baterky. Od té doby se mi to už nestalo. Ale co se fotek týče, hrůza. Jsou příliš tmavé, úplně nepřirozené. Fotím doma, venku, krajinu, portrét, pohyb, makro, prostě zkouším vše, co se dá, ale fotky jsou úplně špatné. Jsou přebarvené, tmavé, neostré - a to při zapnutí stabilizátoru. Ve srovnání Z1 bez stabilizátoru je to ubohé. Každou fotku, kterou vyfotím, tak musím v PC upravit, aby byla alespoň trochu použitelná - zesvětluji, zostřuji, spravuji expozici. Prosím, poraďte mi někdo, co s tím? Jestli to reklamovat? Ale obávám se, že mi reklamaci neuznají.

Odpovědět na příspěvek

RE: Se Z5 jsem velmi nespokojená

Autor: Mikik Muž

Založeno: 01.10.2005, 11:58

Mám ji také a můj názor je dvoustranný. Má chyby i příjemné věci. Musí se dát pozor na jednu důležitou věc-jakmile přejdou baterie do červené! vypne se Anti-shake.Přestože jde s takovými bateriemi nafotit ještě skoro 200 snímků (podle jejich typu-mám 2500mAh) tak mohou být rozostřené. Pokud se týká focení-venku jsem (především při dobrých světelných podmínkach) naprosto spokojen. Drobné barevné úpravy (nádech růžové) jdou lehce upravit. Problém se objevuje při horších světelných podmínkách hlavně při dlouhém ohnisku. To je skutečně problém zaostřit. Vždyť i v manuálu radí zaostřit jinam na lépe nasvícené místo v podobné vzdálenosti a potom se jen otočit a "cvaknout". Můj závěr je, že určité věci mne mrzí, jiné velice těší, ale naučím se s nimi žít. popř. jiný fotoaparát pro špatné svět.podmínky :-) Mimochodem,na Vašem místě nezkoušel bych jen různé typy fotek (ale protože to nezmiňujete) především různé typy nastavení (ručníé nast. bíle ap.). Fotit vše jen automatikou nelze :-) Manuál se mi zdá skutečně podnětný !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Se Z5 jsem velmi nespokojená

Autor: Ing.Maria Saláková Muž

Založeno: 20.10.2005, 09:07

Měla jsem několikrát půjčenou Z2 a z ní jsem byla nadšená. Z 3 se mi moc nezdála a tak jsem zakoupila Z 5. Jsem hrubě nespokojená. Fotky jsou neostré, barvy jsou šedomodrozelené, když se vedle sebe dá snímek Z 2 a Z 5 na stejný objekt, tak je vidět velký barevný rozdíl. Stabilizátor je na nic, alespoň nepoznám rozdíl, kdy je zapnutý a kdy vypnutý. Stále kombinuji jiná nastavení a pořád hledám chybu u sebe. Chci doufat, že něco nedělám blbě. Možná by to chtělo porovnat dvě Z 5. Reklamaci beru jako poslední možnost. Kolega v práci má Z 1 a když vidím na monitoru jeho fotky a ty moje ze Z 5, tak mám vztek. Můžete mi někdo říct, jaké máte zkušenosti. Je to kus od kusu?
Majka

Odpovědět na příspěvek

RE: Se Z5 jsem velmi nespokojená

Autor: Peter Bukovjan Muž

Založeno: 06.11.2005, 16:39

Taky jsem byl z některý věcí trochu rozčarovaný, ale "dá se s tím žít" :-)
- Na barevný nádech používám s úspěchem ruční nastavování bílé, které mám "vyvezené" na tlačítko blesku.
- Jelikož fotím asi nejvíce při horších světelných podmínkách v režimu P nebo A, tak na zesvětlení snímku používám korekci expozice (např. +1). Velikou výhodou je, že fotoaparát si nastavenou hodnotu korekce pamatuje i po svém vypnutí a opětovném zapnutí.
- Na zlepšení ostrosti zatím nic jednoduchého nemám. Jedině si dávám pozor abych při focení "na blízko" nezapoměl zapnout makro. A u ostatních dělám pokaždé více snímků a doufám, že alespoň jeden bude přijatelně ostrý.

Odpovědět na příspěvek

RE: Se Z5 jsem velmi nespokojená

Autor: tobias Muž

Založeno: 05.03.2007, 15:55

nauč se fotit.takovýhle fotoaparát je pro zkušené

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: