Žhavá stabilizovaná novinka Panasonic Lumix FZ5 v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Žhavá stabilizovaná novinka Panasonic Lumix FZ5 v praxi

24. března 2005, 00.00 | EVF zrcadlovka Panasonic Lumix FZ5 láká zákazníky na kombinaci nízké ceny a parametrů vyšší třídy. Má 12x optický zoom se stabilizací a velmi dobrou světelností, rozlišení 5 MPix a mnoho dalších drobností. Soupeří přímo s Konicou Minoltou Z5 a tak jsme si v naší recenzi neodpustili krátké srovnání těchto dvou přístrojů.

{Popis a konstrukce}

Na letošní PMA oznámil Panasonic produkci dvou nových ultrazoomových EVF zrcadlovek se stabilizací obrazu. Jedná se o modely Lumix FZ4 a FZ5. Mezi sebou se liší rozlišením, sériovým snímáním, velikostí displeje a několika dalšími drobnostmi. K recenze jsme dostali vybavenější model FZ5, který se dá nazvat odlehčenou verzí již staršího modelu FZ20. Oproti němu je konstrukčně menší, má menší displej, nemá konstantní světelnost apod. I přes to však model FZ5 nabízí rozlišení 5MPix, 12x optický zoom se stabilizací, 1,8" displej a pestrou nabídku různých nastavení.

Konstrukce a design
Tvarem připomíná svého staršího bratra FZ20, ale oproti němu je menší a lehčí. Z obdélníkového těla vystupuje mohutný objektiv, který se po zapnutí vysune o další cca 2cm. Pro lepší držení fotoaparátu je zde také vystouplý grip, který je pogumován, a drobný výstupek na zadní straně. Plastové tělo má kovový pouze prstenec na objektivu, pro upevnění předsádek a závit pro stativ. Dodává se ve stříbrné a černé barvě.

Z přední strany uvidíme napravo vedle objektivu mikrofon a diodu sloužící jak pro indikaci samospouště, tak i pro pomocné přisvětlování scény pro lepší práci automatického zaostřování. Na kovový prstenec objektivu se nasazuje předsádka, která slouží pro upevnění sluneční clony a filtrů o průměru 55mm.

Na levém boku jsou pod plastovými dvířky konektory pro USB/AV a externí napájení. Slot paměťové karty a prostor pro baterii jsou ukryty pod krytkou na spodní straně, kde je umístěn také závit pro stativ. Nad objektivem je na horní straně umístěn interní vyskakovací blesk, který je nutno odjistit tlačítkem umístěným u jeho kloubů. Napravo od blesku je vystouplý kruhový volič expozičních režimů, tlačítka pro nastavení stabilizace obrazu a sériového snímání. Nad gripem je umístěn prstencový ovladač zoomu, uprostřed kterého je tlačítko spouště. Ovladač zoomu se spouští byl oproti modelu FZ3 posunut více dopředu a doprava, což je pouze ku prospěchu.

Stejně jako u většiny ostatních EVF přístrojů od Panasonicu je elektronický hledáček umístěn v levém horním rohu zadní strany. Je možné nastavit si také dioptrickou korekci. Napravo od hledáčku je řada tří tlačítek, sloužících pro přepínání mezi EVF a displejem, ovládání displeje a nastavení expozičních hodnot a posuvný přepínač pro zapnutí resp. vypnutí fotoaparátu. Pod nimi je LCD displej, vedle kterého je křížový ovladač a tlačítka pro aktivaci menu a mazání snímků. V pravém dolním rohu je umístěn reproduktor. Na šířku má fotoaparát 108mm, na výšku 68,4mm a do hloubky 84,8mm. Hmotnost bez baterie a paměťové karty je cca 290g. S baterií i kartou je to cca 326g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je vybaven snímačem s efektivním rozlišením 5MPix a úhlopříčkou 1/2,5", který dokáže snímat fotografie s rozlišením 2560x1920, 2048x1536, 1920x1080 (16:9), 1600x1200, 1280x960 a 640x480 bodů s citlivostí 80, 100, 200 a 400 ISO do formátu JPEG nebo TIFF. Ozvučené videosekvence umí ukládat (až do zaplnění paměťové karty) v rozlišení 320x240 bodů s frekvencí 30, nebo 10 snímků za sekundu ve formátu MOV.

 

Objektiv je již klasicky značky Leica (Vario-Elmarit). Zajišťuje rozsah ohniskové vzdálenosti od 6mm o 72mm (ekvivalent pro kinofilm je 36-432mm) se světelností F2,8-3,3. Automatické pasivní zaostřování pracuje na principu TTL měření kontrastu, čemuž pomáhá vestavěná dioda v případech, kdy je špatné osvětlení. Zaostřování může měřit celoplošně na 9 oblastech, 3 oblastech, kdy je uplatněno rychlé zaostřování, 1 oblasti, taktéž s rychlým ostřením, 1 oblasti s normálním ostřením, nebo na bodu uprostřed. K dispozici je klasické jednosnímkové i kontinuální zaostřování. Minimální zaostřovací vzdálenost na nejkratším ohnisku je 5cm a na nejdelším ohnisku 2m (v režimu makro pouze 1m). Objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu Mega O.I.S., která zajišťuje prodloužení času expozice bez rozmazání snímku vlivem pohybu fotoaparátu. Kromě vypnutého stavu nabízí dva režimy. V jednom je stabilizátor účinný již při komponování snímku a druhý až po stisknutí spouště. Druhá varianta je nejúčinnější.

Expozici lze řídit plně manuálně, nebo pomocí automatických a poloautomatických režimů. Uživatel si může vybrat automatický režim (který sám nastaví clonu a čas), režim s prioritou času (uživatel nastaví čas a clonu dopočítá fotoaparát), s prioritou clony (uživatel nastaví clonu a čas dopočítá fotoaparát), plně manuální (vše nastavuje uživatel), nebo jeden ze scénických režimů (portrét, sport, krajina, noc, ohňostroje, sníh apod.). Čas expozice u statických snímků se může pohybovat od 1/2000s do 8s, u videosekvencí od 1/2000s do 1/30s. Korekce automatické expozice nabízí rozsah +-2EV po 1/3EV krocích. Měření expozice probíhá celoplošně, s důrazem na střed, nebo bodově.

Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření, 4 přednastavené hodnoty (slunečno, zataženo, žárovka, zářivka) a možnost manuálního měření. U všech režimů, kromě automatického, lze korigovat vyvážení o +-10 kroků (do červena, nebo do modra). Interní blesk má na nejkratším ohnisku dosah cca od 30cm do 4,5m a umí pracovat v režimu synchronizace s dlouhým časem, s funkcí redukce červených očí, automatickém režimu a lze mu také nařídit vynucený záblesk. Můžeme řídit intenzitu jeho záblesku v intervalu +-2EV po 1/3EV krocích. Sériové snímání zvládne rychlostí 3 snímky za sekundu pořídit až 7 snímků v nejvyšším rozlišení a kvalitě Standard, nebo 4 v kvalitě Fine. Můžeme také využít pomalejší snímání rychlostí 2sn./s pro stejný počet snímků, nebo režim nekonečného snímání, které je omezeno pouze kapacitou použité paměťové karty a pracuje rychlostí cca 2sn./s

Elektronický EVF hledáček má displej s 114.000 body, který pokrývá cca 100% scény a nabízí možnost dioptrické korekce +-4D. TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 1,8" a skládá se ze 130.000 bodů. Pro ukládání dat se používá paměťová karta SD (Secure Digital), nebo MMC (MultiMedia Card). Do počítače pak můžeme data přenášet pomocí USB 2.0, nebo je můžeme promítat pomocí A/V výstupu, který podporuje video formáty PAL a NTSC. Můžeme také využít přímý tisk fotografií bez přítomnosti počítače díky standardu PictBridge.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Model FZ5 vznikl jako odlehčená verze FZ20, a tak můžeme počítat i s jednodušším ovládáním. Můžeme tak počítat s uživatelsky příjemným a intuitivním ovládáním. Jediný problém může činit pouze poněkud netradiční způsob nasazování předsádek, ovšem s pomocí manuálu to již nečiní žádný problém. Na horní straně si zvolíme režim expozice a tlačítky vedle otočného voliče také režim stabilizace a sériového snímání. Na zadní straně tlačítkem Exposure nastavujeme čas expozice a clonu. Křížovým ovladačem můžeme nastavit režim blesku, samospouště, bracketingu, intenzitu záblesku a korekci expozice, v závislosti na zvoleném režimu. Stisknutím ovladače směrem dolů zobrazíme již uložené snímky. Tlačítkem Display můžeme na displeji zobrazit informace o nastavení nejdůležitějších parametrů, živý hitogram, nebo pomocnou mřížku.

Tlačítko Menu nás přenese k nastavení vyvážení bílé, citlivosti, rozlišení snímků, kvality komprese, zvukové poznámky, oblasti měření expozice, oblasti zaostřování, kontinuálního zaostřování, tlačítka autofokusu (spoušť, nebo tlačítko Focus na zadní straně), pomocné diody pro AF, digitální zoom, barevného režimu (studené barvy, teplé barvy, černobílé, sepia), intenzity barev (přirozené, standardní, živé) a možnosti vytvoření videa ze statických snímků. V režimu natáčení videosekvencí je pak také přístupné nastavení frekvence. V záložce Setup pak můžeme změnit nastavení jasu displeje, zobrazování náhledu po pořízení snímku, úsporného režimu, zvuků, data, resetovat nastavení, nastavit USB režim (PC, PictBridge), zobrazování přeexponovaných oblastí na snímku a jazyk menu.

V režimu prohlížení slouží tlačítko Menu pro přístup k možnosti otáčení snímků, zamykání proti smazání, tisku fotografií, spouštění slideshow, zmenšování a ořezávání snímků a formátování karty. Veškerý pohyb v menu je realizován pomocí křížového ovladače s místo potvrzovacího tlačítka se používá u příslušné volby stisknutí ovladače doprava.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků}

Kvalita snímků
Hladina digitálního šumu je na citlivosti 810 ISO minimální, těžko pozorovatelný. Velmi dobré výsledky poskytuje také citlivost 100 ISO, kde je lehký šum pozorovatelný pouze při přiblížení snímku 1:1. Na snímcích s citlivostí 200 ISO rozpoznáme šum na zmenšených snímcích pouze na jednolitých plochách a stále nepůsobí příliš rušivě. Na fotografiích pořízených s citlivostí 400 ISO je již šum patrný na jednolitých plochách i na zmenšených snímcích, ale má velmi jemné zrno a fotografie jsou stále použitelné. Na nočních snímcích pak na této citlivosti musíme počítat s výraznými stopami po šumu na obloze. I když je vliv softwarové redukce patrný a na nejvyšší citlivosti se již ztrácí detaily, jsou stále snímky překvapivě ostré, zejména obrysy.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 80, 100, 200 a 400 ISO)

Za běžných podmínek poskytuje automatické vyvážení bílé barvy velmi dobré výsledky. V interiéru při žárovkovém osvětlení je ale nutné, stejně jako u konkurence, nastavit vyvážení manuálně, nebo zvolit jednu z předvoleb.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Díky objektivu Leica mají snímky vynikající rozlišení a ostrost, která se směrem k rohům ztrácí pouze minimálně. Plošně ostrost klesá s rostoucím ohniskem, ovšem stále na velmi dobrou úroveň. Soudkovité zkreslení je minimální, stejně jako vinětace. Chromatická aberace se na snímcích vyskytuje, ovšem vzhledem k rozsahu zoomu je na velmi slušné úrovni.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36mm, vpravo 432mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36mm, vpravo 432mm)

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 80, 100, 200 a 400 ISO)

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 80, 100, 200 a 400 ISO)

 
1/10s max zoom z ruky (vlevo bez stabilizace a vpravo se stabilizací)


Ukázka makro fotografie


Ukázka videosekvence (1,66MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi posunutím přepínače do polohy On a pořízením prvního snímku uplyne cca 3,5s. Fotoaparátu trvá než vysune objektiv a zaostří a nastaví se na nejkratší ohnisko. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,5s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 2s, což je pro tak velký rozsah zoomu dobrá hodnota. Ovládání zoomu je velmi plynulé, celý rozsah je rozdělen na cca 30 kroků.
Displej je velmi kvalitní, poskytuje ostrý a kontrastní obraz. Zpoždění má minimální a odezva je velmi rychlá. Při zaostřování (namáčknutá spoušť) se scéna plynule zobrazuje bez jakéhokoliv zastavení. EVF hledáček je také kvalitní, ale relativně malý. Autofokus pracuje spolehlivě. Pokud nebudeme používat všech 9 oblastí, kde se měří kontrast, ale 3, nebo 1, tak můžeme dosáhnout výrazně rychlejšího zaostřování.
Kromě živého histogramu při fotografování a klasického histogramu u již uloženého snímku, si také můžeme nechat zobrazit přeexponovaná místa, která se na uložené fotografii zvýrazní blikáním. Lépe tak můžeme kontrolovat expozic snímku, zda-li neobsahuje vypálená místa bez kresby.
Videosekvence jsou kvalitní, ale není možné během jejich natáčení používat zoom. Zajímavou funkcí je také vytvoření videa z pořízených snímků. V menu zvolíme příslušnou funkci a nafotíme snímky, které chceme spojit. Maximálně jich může být 100. Po vyčerpání limitu, nebo po stisknutí příslušného tlačítka můžeme snímky spojit, s frekvencí 5, nebo 10 snímků za sekundu.
Optická stabilizace obrazu funguje spolehlivě a horní hranice efektivity závisí na míře vibrací fotoaparátu. V běžných podmínkách přestával fungovat na nejdelším ohnisku při cca 1/6s.

Závěr
Panasonic Lumix FZ5 je velmi dobrý fotoaparát pro náročné amatéry, kteří požadují manuální řízení expozice, kvalitní rozlišení 5 MPix a velký rozsah zoomu. K tomu všemu se musí připočítat také optická stabilizace obrazu a jednoduché ovládání. Fotoaparát produkuje snímky s velmi dobrou ostrostí a průměrnou hladinou šumu. Překážkou by pro někoho mohlo být počáteční ohnisko 36mm, ovšem koncové 432mm tento fakt vyvažuje. Téměř každý si tak může vyzkoušet, jak se fotografuje s teleobjektivem. Doporučená maloobchodní cena je stanovena na 14.995,- Kč včetně DPH.

:: Technické parametry Panasonic Lumix FZ5
:: Srovnání Panasonic FZ5 vs Konica Minolta Z5

[-more-]{Srovnání Panasonic FZ5 vs Konica Minolta Z5}

Srovnání Panasonic FZ5 vs Konica Minolta Z5
Co se týče digitálního šumu i ostrosti, tak je na tom Panasonic FZ5 výrazně lépe. Lepší má také displej, který zejména v silném slunečním světle zobrazuje lépe. Obraz je kontrastnější a ostřejší. Konica Minolta Z5 má sice větší úhlopříčku displeje, ale Panasonic má více bodů, což v kombinaci s menší úhlopříčkou dává ostřejší obraz. Odezva je za dobrých světelných podmínek prakticky stejná, pokud je ale světla nedostatek, má Panasonic lepší odezvu. EVF hledáček má KM Z5 větší, ale jsou více patrné hranice jednotlivých bodů.
Na druhou stranu Z5 vyniká v kvalitě gripu. Pohodlně ji mohou držet i lidé s většíma rukama, na rozdíl od Panasonicu, který má grip velmi malý, ale stále dobře použitelný. KM Z5 má oproti FZ5 také větší zdvih interního blesku, což je vhodné pro fotografování na velmi krátkou vzdálenost (v řádech centimetrů), kdy objektiv může blesku stínit. K tomu se váže také další přednost KM Z5, která umí zaostřit již od 1 cm a poskytuje tak makrofotografie s něco málo větším zvětšením. Cenou za větší grip jsou také větší rozměry a hmotnost. KM Z5 má 340g bez baterie a karty a FZ5 pouze 290g taktéž bez baterie a karty. S příslušenstvím je tento rozdíl ještě větší.
Panasonic FZ5 má navíc také funkci tvoření videosekvencí ze statických snímků a možnost zobrazení přesvícených oblastí snímku. Světelnost na konci zoomu u KM klesá rychleji, na F4,5 oproti FZ5 kde klesne na F3,3. Panasonic nabízí možnost rychlejšího ostření (pomocí měření na 3 oblastech místo 9) a přisvětlení diodou při špatných světelných podmínkách, což má však valný efekt pouze na krátké vzdálenosti. KM Z5 ale na druhou stranu nabízí manuální zaostřování, což Panasonicu FZ5 chybí. V balení FZ5 také najdeme sluneční krytku a akumulátor s nabíječkou.


Panasonic FZ5 (zleva doprava: 50, 100, 200 a 320 ISO)


Konica Minolta Z5 (zleva doprava: 50, 100, 200 a 320 ISO)


Panasonic FZ5 1/100s, F4.0, 80 ISO


Konica Minolta Z5 1/125s, F4.0, 50 ISO
[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


Snímek byl pořízen s: 1/400s, F4.5, 80 ISO


Snímek byl pořízen s: 1/500s, F5.6, 80 ISO


Snímek byl pořízen s: 1/800s, F5.6, 80 ISO


Snímek byl pořízen s: 1/320s, F5.0, 50 ISO

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Koupit či chvíli počkat ?

Autor: Kroupic Muž

Založeno: 24.03.2005, 00:50
Odpovědí: 11

Nevypadá zle ale koupit nebo počkat do dubna jestli Panák vyleze s nástupcem FZ20 ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: Radon Muž

Založeno: 24.03.2005, 09:18

počkat můžeš, ale než se dostane do našich obchodů, můžeš už mít po dovolené :-)
Ještě mne napadá, Minolta stáhla high kompakt A2 a nahradila ji očesanou A200, Panasonic zmenšil FZ-20 do FZ-5 a spolupracuje s Oly na tom 4:3 sytému ... jestli si všichni nepřipravují v tom segmentu cca 20-24 000,- levné zrcadlovky ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 24.03.2005, 09:37

Podle mě není FZ5 očesaná FZ20, ale rozšířená FZ3. nevím, jak a kdo na to s FZ20 přišel.
A200 je proti A2 přístroj nižší kategorie pro jiný okruh zájemců, z A2 má jen objektiv s chipem a stabilizátorem, jinak je celá konstrukce kompletně jiná.
S těmi DSLR se to povídá, Minolta prý chystá 5D a Panasonic něco s Olympusím standardem 4/3. Termíny ovšem nejsou známy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 24.03.2005, 09:53

Panasonic nezmensil FZ20 do FZ5. Nabizeji se paralelne spolu. Pro mnoho lidi jsou vsak FZ20 a FZ5 velmi podobne a budou se rozhodovat mezi nimi. Proto tvrzeni ze FZ5 je ocesana FZ20.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 24.03.2005, 11:10

Nezlobte se prosím, ale to je stejná hloupost jako tvrdit, že FZ20 je vylepšená FZ5.

FZ5 je prostě vylepšená FZ3. Vylepšená tak, že se v něčem dotahuje na FZ20. Ale je to jiná modelová řada.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 24.03.2005, 11:38

Nemyslite, ze potencialni kupci neresi jaka je to modelova rada, ale porovnavaji parametry a cenu? Nyni se, dle meho nazoru, nabizi spise vyber mezi FZ5 a FZ20 (z nabidky Panasonicu) a nikoliv mezi FZ3 a FZ5.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 24.03.2005, 14:20

Jenže vy to podáváte ve stylu "Fabie je očesaná Octavie". Potenciální kupci potřebují správné informace, nemyslíte?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: Mik Muž

Založeno: 24.03.2005, 12:51

Na Pixmanii je už k mani za 13.745

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: Michal Muž

Založeno: 30.03.2005, 21:06

Nejaky drahy ne? Podivej se sem: http://www.cybex.cz/Produ
kt.aspx?Shortcut=PAF-FZ5&
Type=F&PrmaId=358

Odpovědět na příspěvek

RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: ivan Muž

Založeno: 24.03.2005, 09:49

Panasonic s nastupcem FZ20 jiste prijde, jednak nez udela svou DSLR bude jiste dlouha doba (zrejme pristi rok), navic a hlavne mezi FZ5 a DSLR vleze urcite jedna nebo mozna i dve tridy DF (neco jako FZ20 a neco jako KM A2 ci Nikon 8800). Otazkou je kdy, a osobne spise predpokladam ze nastupce FZ20 bude az ke konci roku (Panasonic totiz nema duvod spechat, FZ20 nema a hodne dlouhou dobu ani nebude mit konkurenci). Druhou oatzkou jak to bude vypadat, ci to bude podobna FZ10/20, nebo posune ji nekam dale (napr. mirne snizi svetelnost na tele (jako u FZ5 o 0.5EV) a zvetsi CCD cip, nebo zda ho udela vice do siroka, prida raw, atd.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: keksik Muž

Založeno: 15.05.2005, 21:13

Ale ma, CANON PowerShot S2 IS.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Koupit či chvíli počkat ?

Autor: Eny Muž

Založeno: 30.05.2005, 15:58

To sice ano, ale musí se vzít v potaz že Panasonic už je tu víc jak půl roku... Zatímco Canon je právě ted novinkou.
Canon je zajímavěji vybaven, je o fous draší a asi nebude problém ho sehnat. Nadruhou stranu nemá konektor na blesk, má světelnost až 3,5 a pokud vím nemá manuální ostření, což je samo o sobě u této kategorie bezkonkurenšní :)

Odpovědět na příspěvek

Snímek v protisvětle

Autor: Jajik Muž

Založeno: 24.03.2005, 07:39
Odpovědí: 1

Když jsem viděl ten ukázkový snímek focený přímo proti slunci, napadlo mě co říká takovému světelnému přebuzení snímací čip? Loni jsem točil videokamerou na dovolené v Chorvatsku, dostalo se mi do záběru na pár vteřin přímé polední slunce a pak už jsem měl natrvalo v obraze "vypálený" světlý flek. Musel jsem nechat čip vyměnit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Snímek v protisvětle

Autor: 626 Muž

Založeno: 29.03.2005, 21:14

No tak ono je trochu rozdíl v tom,jestli fotíš studený zimní slunce,případně západ/východ a pařící slunce u moře že..když se budeš dalekohledem dívat do poledního slunce,tak budeš mít oči taky zralý na výměnu :o)

Odpovědět na příspěvek

fz5

Autor: Milan Muž

Založeno: 24.03.2005, 10:08
Odpovědí: 0

Myslim, ze v kategorii kapesnich ultrazoomu tohle urcite nema konkurenci. Pravda, sum pri ISO400 me trochu vydesil, ale za cenu "ultra" olympuse bych nevahal.
Co se me tyka, tak ale pockam. Jeden kapseni digitak "do hospody" uz mam a jako druhej chci pravou zrcadlovku. Ten FZ5 se na "hospodsky" momentky nehodi a zrcadlovku plne nenahradi, je to proste neco "mezi" a urcena pro jiny lidi...

Odpovědět na příspěvek

Zaostřovací režimy

Autor: světluška Muž

Založeno: 24.03.2005, 12:02
Odpovědí: 0

Mrzí mě, že v článku není věnována pozornost srovnání různých režimů zaostřování. Podle DCresource v rychlém režimu doba zaostřování podstatně klesá (z 0,5 s na 0,2 s). Můžete to potvrdit? Je s rychlým zaostřováním nějaký problém (např. nižší přesnost)?

Odpovědět na příspěvek

zaostřování- ostost snímků

Autor: Milan Kalibán Muž

Založeno: 26.03.2005, 21:29
Odpovědí: 1

Vážený pane Filipi ,
již delší dobu sleduji novinku od Panasonicu
model FZ 5, velmi vážně zvažuji jeho zakoupení, ale jedna věc mě zarazila : z oficiálních stránek fy Panasonic cz jsem si stáhl všech 7 fotografií z tohoto aparátu (např. P 1020725 a
P 1020680). Při náhledu exif informací jsou např. tyto hodnoty : ostrost - slabá
kontrast – normální
sytost - nízká
a tedy se ptám , jak je toto možné, popř. jak tomu předejít, vždyť v nastavení menu nelze
tyto hodnoty upravovat a jak výrazně se toto snížení ostrosti a sytosti se projevuje na
fotografiích?

Děkuji Vám i všem ostatním, kdo mi toto pomůže objasnit

S pozdravem Milan

Odpovědět na příspěvek

RE: zaostřování- ostost snímků

Autor: Jan Fiala Muž

Založeno: 01.06.2005, 09:55

Je mozno nastavovat rezim - natural, normal, vivid
vivd je ostrejsi + zivejsi barvy

Odpovědět na příspěvek

srovnání FujiS55OO x P FZ5

Autor: Aleš Muž

Založeno: 26.03.2005, 23:13
Odpovědí: 1

rozhoduju se mezi koupí tohoto modelu a modelu S5500 od Fuji, vyplatí se přidat a zakoupit P FZ5? jaký je rozdíl v kvalitě fotek, nezajímají mě doplňky jako video...

díky

Odpovědět na příspěvek

RE: srovnání FujiS55OO x P FZ5

Autor: David Muž

Založeno: 02.04.2005, 21:05

Neměl jsem možnost fotit s FZ5, ale s S5500 jsem měl tu čest a pomalejší foťák jsem v životě nezažil. Běs. Kvalitu fotek neumím posoudit.

Odpovědět na příspěvek

Canon,nebo Panasonic?

Autor: Milan Muž

Založeno: 29.03.2005, 01:22
Odpovědí: 3

CHystal jsem se na koupi Canonu S1IS,ale tato FZ 5 mě zaujala,tak kdo mi poradí co je lepší?

Odpovědět na příspěvek

RE: Canon,nebo Panasonic?

Autor: sarge Muž

Založeno: 03.04.2005, 20:17

zdar, tak ja mam stejny problem a abych pravdu rekl, tak cip v Canonu nema konkurenci v teto tride, s tim panasonicem moc nevim, canon je canon. Taky je vyhoda, ze muzes pri toceni videa zoomovat a pouzivat u nej vsechny funkce a ma lepsi stabilizator. Pokud tedy nepotrebujes nutne za kayou cenu 5 MPix stroj, tak urcite ten canon. Ozvi se mi na mail zatim sarge

Odpovědět na příspěvek

RE: Canon,nebo Panasonic?

Autor: Pepa Muž

Založeno: 11.05.2005, 19:52

Rozhodně jdu do Canonu, čekám na S2 IS. Má být v červnu za cca 16k.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Canon,nebo Panasonic?

Autor: Milan Muž

Založeno: 18.05.2005, 17:39

Ahoj,jdu taky do toho S2IS,vypadá bombast.

Odpovědět na příspěvek

Kvalita

Autor: Petr Muž

Založeno: 30.03.2005, 15:47
Odpovědí: 0

Nemuzu si pomoct, kvalita fotografii je o dost horsi nez u 4Mpix Olymous C765

Odpovědět na příspěvek

Výdrž baterie

Autor: HydranDT Muž

Založeno: 12.04.2005, 09:49
Odpovědí: 2

Zajímalo by mě, jak je na tom s výdrží na základně dodávanou baterii. Normální tužkovky se do něj narvat nedají, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: Výdrž baterie

Autor: Eny Muž

Založeno: 30.05.2005, 15:41

Dobrý den
baterie vydrží při nepřetržitém zapnutí a focení zhruba 3 hodiny.
Fotoaparát má vlastní bateriji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Výdrž baterie

Autor: Jan Fiala Muž

Založeno: 01.06.2005, 09:52

Ne, tuzkovky se do nej dat nedaji.
Ale vydrzi fotit hodne dlouho, pres 300 fotek na jedno nabiti akumulatoru, coz je na jeden den foceni az az.

Odpovědět na příspěvek

Panasonic vs. Canon/Olympus/Nikon

Autor: Henry Muž

Založeno: 22.04.2005, 07:18
Odpovědí: 0

Pokud se někdo z vás rozhoduje mezí tímhle aparátem nebo podobným ekvivalentem od Canonu, popř. Olympusu, pak musím jednoznačně říct Panasonic NE. Sice má špičkový objektiv, ale snímací čip je 'běžný' kousek. (pro srovnání - jakobyste si chtěli koupit HiFi věž a uvažovali mezi věží Panasonic a Canon... teda kdyby Canon věže dělal :-). Na 'normálním denním' focení není rozdíl Pan/Can/Oly vidět, ale běda při vyšších citlivostech.

Odpovědět na příspěvek

baterie

Autor: David Urbánek Muž

Založeno: 24.04.2005, 12:58
Odpovědí: 0

Jaká baterie v tomto fotoaparátu je?
Za kolik se dá koupit náhradní?

Odpovědět na příspěvek

Dotaz pro štastné majitele

Autor: Robik Muž

Založeno: 03.05.2005, 19:56
Odpovědí: 4

Fotoaparát mám objednán (v současné době nejsou) a chci se zeptat tech co ho už vlastní
1. Utvrďte mě v dojmu že v krabici není ten drátek který dělá z nabíječky adaptér, a samozřejmě předpokládám že na nabíječce není ani stopa po patřičném otvoru.
2. Napište mi prosím někdo pár řádek o (ne)možnosti nastavovat clonu v režimu makro

předem děkuji...

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz pro štastné majitele

Autor: X4 Muž

Založeno: 04.05.2005, 08:44

Tak mám takovej pocit, že šťastní majitelé fotí... Taky čekám až bude někde ke koupi a odpovědi na tvoje otázky by mě taky dost zajímali. Zkuste se někdo ozvat... plííís

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz pro štastné majitele

Autor: Bubu Muž

Založeno: 04.05.2005, 11:01

1. V krabici je pouze nabíječ bez možnosti použít jako adaptér, dojem se potvrdil.
2. Nastavovat clona v režimu makro mě nejde.
Fotoaparát mám asi týden.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz pro štastné majitele

Autor: Eny Muž

Založeno: 30.05.2005, 15:38

1.Takže pokud od nabíječe odpojím přípojku pro vložení baterie, lze ho použít přímo jako adaptér.
2. v režimu makro sice clona nefunguje, ale v manuálním režimu lze zaostřit od 2cm... tedy žádný problém

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dotaz pro štastné majitele

Autor: Vlastik Muž

Založeno: 19.06.2005, 11:29

K 1) Jedná se o nabíječ DE-994, který jsem měl přibalený ke svému digitálu nebo o jiný typ? Díky

Odpovědět na příspěvek

FZ5 skladem

Autor: Aleš Muž

Založeno: 07.05.2005, 10:25
Odpovědí: 2

Pro ty co shani FZ 5, nebo 4 piste na muj mejlik. Cena 12099,- Osobni odber Brno.Pokud to nekomu vadi jako reklama , tak to odstrante,ale nemuzu se divat na to jak porad nejsou k sehnani, kdyz jsou :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ5 skladem

Autor: lubomir Muž

Založeno: 13.05.2005, 12:49

Z uvedenej adresy sa mi vracaju emaily ako nedorucitelne . . . fnuk . . . mal by somk zaujem

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ5 skladem

Autor: Josef Stratil Muž

Založeno: 03.07.2005, 19:03

Rád koupím FZ 5 v černé barvě.Osobně odeberu.Zašlete mi na meil adresu nebo telefon.
Dík Stratil.

Odpovědět na příspěvek

Chci vědět jak fotí

Autor: VIKI Muž

Založeno: 15.06.2005, 18:50
Odpovědí: 0

Jaké jsou fotky které jsou lepší z panasonic FZ5 nebo jsou lepší s IXUS 700. Nechci porovnávat zoom apodobně, je pro mně důležité kvalita výsledné fotky. A rychlost focení, ne startu. Nevím jestli zaostřuje FZ5 rychle. Dík za jakoukoli pomoc. Nejlépe bych si je chtěl osahat oba.

Odpovědět na příspěvek

fz5

Autor: ***** Muž

Založeno: 07.07.2005, 22:32
Odpovědí: 0

Tak jsem měl možnost fotit s FZ5 a dojmy jsou hodně rozporuplné
Působí v ruce jako plastová hračka za pár korun.
Mačkání spouště přes UZ kroužek je dost nepraktické.
Nastavová
ní clony přes další tlačítko
Na makro nemožnost nastavení clony.(nutno nastavit např. v manuálním režimu a pak přepnout na makro).Někdo tady psal,že se clona může nastavit při namáčknutí.To se mně zdá hodně nepraktické!
Kvalita fotek-do dálky tento foťák moc dobře neostří,barvy průměr.
Klady-rychlý a tichý UZ,stabilizátor,přisví
cení za šera.
Za ty peníze je to dost na hraně,ale spíše bych se přkláněl o hodně blíž k 10000,-

Odpovědět na příspěvek

a co lave oko ?

Autor: Mato Muž

Založeno: 10.07.2005, 18:11
Odpovědí: 1

Nepaci sa mi umiestnenie EVF

Ak je niekto lavooky -cize ak pozera lavym okom a nie pravym- , tak cely fotak ma natlaceny na nose. Ostatne firmy to riesia aspon ciastocne umiestnenim do cca stradu. To sa my zda nefer voci velmi velkej populacii lavakov !

Odpovědět na příspěvek

RE: a co lave oko ?

Autor: Radek Muž

Založeno: 30.12.2005, 17:10

Máš to v hlavě pomotané - jinak bys věděl že "nepřeučovaní" praváci maji dominantní levou hemisféru a proto se právě do hledáčku dívají levým okem (ne každej má raťafák jak skobu na prase) a tikot hodinek poslouchají levým uchem. Takže jestli se cítíš být diskriminovnou "menšinou" (Slováci prominou - ale vždycky si vzpomenu na tu Markovičovu písničku...), je to smutné, ale jestli je to jenom kvůli kombinaci očí a levých rukou, vynadat by zasloužili spíš rodiče ;-)

Odpovědět na příspěvek

telepredsádka

Autor: rosta Muž

Založeno: 31.07.2005, 08:02
Odpovědí: 0

Dobrý den,

standardně nemá v nabídce telepředsádky. Mám proto dotaz zda lze použít předsádky od jiných výrobců

Díky

Odpovědět na příspěvek

Vlastním jej, jsem spokojen

Autor: Dr.Grünstein Muž

Založeno: 07.02.2006, 22:08
Odpovědí: 1

Zakoupil jsem si tento foťák v květnu 2005 za 13.000,-Kč(verze černá). Proti starému digiťáku Vrite 3210 je daleko lepší, rychlejší start, 12x přiblížení, optický stabilizátor, menší rozměry, Co mně vadí, že za ochranný(UV) filtr chtějí v "kameňácích" skoro 1.000,-Kč=předraženo! Těch 5MPx úplně stačí pro slušnou fotografii a video nehodnotím, mám vynikající digi VK od konkurence "Paňáku". Každému zájemci jen mohu doporučit, proto přeji dobré světlo!

Odpovědět na příspěvek

RE: levné filtry

Autor: Otto Katz Muž

Založeno: 26.02.2006, 07:12

měl jsem štěstí a koupil jsem od fy HAMA 1ks UV filtru(zároveň jako mechanická ochrana prvního skla proti prachu) za pouhých 190,-Kč a je kvalitní. V Česku je předražování stále ještě přežívající trend. Bohužel stále žijeme v kapitalismu 30.let.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: