Srovnávací test 50 mm objektivů od Canonu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - profi technika

Srovnávací test 50 mm objektivů od Canonu

50mm objektivy

16. července 2004, 00.00 | Podrobili jsme testu dva vynikající a extrémně světelné objektivy Canon s pevným ohniskem a sice EF 50 mm f/1.4 USM a EF 50 mm f/1.8 II, jednak z hlediska jejich kvality ale zejména z hlediska proč do nich investovat a co a jak s nimi fotografovat.

Snad každý kdo to myslí s fotografováním vážně časem dojde k zrcadlovce. Pohled do hledáčku kvalitní zrcadlovky totiž těžko vynahradí jakýkoliv elektronický či průhledový hledáček nemluvě o možnosti výměny objektivů. Vyšší váha a rozměry zrcadlovek jsou prostě jen daní, kterou za jejich vynikající vlastnosti platíme. A každý, kdo již má zrcadlovku a myslí to s fotografováním skutečně vážně musí dojít k objektivům s pevným ohniskem 50mm. Proč je ohnisko 50mm tak "magické"?

Tvrdí se (aniž se chceme pouštět do anatomických diskuzí o skladbě lidského oka), že perspektivnímu vidění lidského oka odpovídá takové ohnisko objektivu, které je rozměrově shodné s úhlopříčkou snímače. Kinofilmové políčko o rozměrech 24x36mm má úhlopříčku 43mm a "ideální ohnisko" je tedy 43mm. Zřejmě touha nás lidí po kulatých číslech ale způsobila, že pro kinofilmový formát se jako "základní" objektiv vžilo ohnisko 50mm, zatímco objektivů s ohniskem skutečně 43mm je jako šafránu (pokud vím je jen jediný a sice Pentax). Podobné perspektivní vlastnosti odpovídající lidskému oku mají ale i násobky ohniska 43mm. A tady kupodivu již je nabídka celkem bohatá - portrétní objektivy 85mm, střední teleobjektivy 135mm i 180mm.

Studiové foto s ohniskem 50mm
Canon EOS 10D, objektiv Canon EF 50mm f/1.8 II, clona f/1.8, vzdálenost od modelky cca 1,5m, ostřeno přísně na oči

Trošičku jiná situace nastane ale na digitálních zrcadlovkách (DSLR). Ty mají menší snímač (typicky kolem 15x23mm) a úhlopříčku tedy jen 28mm z čehož vychází i násobící faktor pro objektivy 1.6x. Základní objektiv přibližně odpovídající perspektivnímu vidění lidského oka je na DSLR tudíž 28mm (takové objektivy jsou standardně v nabídce řady firem a odpovídají 43mm na kinofilmové zrcadlovce) a dvojnásobek "magické" vzdálenosti je právě cca 50mm odpovídající portrétním 85mm objektivům kinofilmových zrcadlovek. No a právě 2 světelné objektivy Canon EF 50mm f/1.4 USM a Canon EF 50mm f/1.8 II jsme podrobili našemu testu.

Společná výhoda číslo 1 - ohnisko 50mm
Jak již bylo výše uvedeno, na DSLR se z objektivu 50mm stává 80mm a sice dvojnásobek "magické" vzdálenosti. Musíme skutečně připustit, že pohled do hledáčku je velmi příjemný a přirozený, dokonce se dá koukat oběma očima - jedním normálně a druhým skrs hledáček foťáku a mozek tuto situaci celkem snadno "zvládne". Tato klasická perspektivní čistota se totiž projeví na výsledné fotografii, která je plastičtější, přirozenější a prostorovější. Mozek prostě vidí něco co "zná" a ne jako na širokoúhlých objektivech nebo teleobjektivech, jejichž obrazy prostě normálně okem vidět nelze. Nic proti nim - dá se s nimi udělat spousta krásných fotografií a právě takových, které normálně nikdy neuvidíte, ale čistota základních ohnisek je prostě nádherná a kdykoliv jsme měli na foťáku objektiv 50mm, měli jsme prostě těžko definovanou radost z práce. Právě záplava zoomů (aniž máme cokoliv proti nim - jejich opodstatnění třeba v reportážní práci je naprosto neoddiskutovatelné) trochu potlačila fakt, že nastavení libovolného ohniska je sice technicky možné a snadné, ale jejich zobrazení vytváří perspektivu, která není lidskému oku a mozku příjemná aniž přesně víme proč. Prostě snímek "není to ono" a my se marně ptáme co mu chybí...

Ukázka zobrazení perspektivy ohniskem 50mm na DSLR
Ukázka zobrazení perspektivy ohniskem 50mm na DSLR. Canon EOS 10D, ohnisko 50mm, clona f/11

Společná výhoda číslo 2 - světelnost!
Ten, kdo se jednou podívá hledáčkem zrcadlovky s nasazeným světelným objektivem (např. alespoň f/2.8), už nebude chtít používat žádný jiný. Nejenom že obraz dobře vidíte (je jasný a čistý), ale dá se fotit i za skromného světla (i v interiérech vycházejí rozumné časy expozice), funguje dobře auto focus (za ztížených světelných podmínek mívají pasivní auto focusy problémy a světelný objektiv jim samozřejmě pomůže) ale hlavně tak nádherně malá hloubka ostrosti! Přitom právě docílit malou hloubku ostrosti je na digitálech s menšími čipy problém. Ale právě řízená hloubka ostrosti je jedním ze základních vyjadřovacích prvků fotografa.

Samozřejmě nízkou hloubku ostrosti lze dosáhnout i u vyšších clonových čísel (třeba 4.5 nebo 5.6) použitím delších ohnisek - např. 200mm teleobjektivem. Malý zobrazovací úhel těchto objektivů ale změní perspektivní zobrazení, které bude perspektivně ploché a fotografovaný objekt nebude zasazen do svého prostředí, nebude jím obklopen ale bude z něj naopak vystřihnut a vytržen. Není-li právě toto záměr a je-li přitom požadavek na nízkou hloubku ostrosti nezbývá, než použít např. právě objektiv 50mm s vysokou světelností. Druhý důvod je, že při focení s teleobjektivy s cílem dosažení malé hloubky ostrosti musíte být od objektu poměrně daleko a to zejména interiéry ne vždy dovolí.

Ukázka minimální hloubky ostrosti
Ukázka minimální hloubky ostrosti, ostřeno na oči v zrcadle, předměty pár cm před i za jsou již neostré. Canon EOS 10D, objektiv Canon EF 50mm f/1.4 USM, clona f/1.8, vzdálenost od zrcadla cca 2m

Výhoda číslo 3 - lehké a malé
Každý kdo si zkusil tahat po horách několik kilo fotovýbavy ocení věci lehké a malé. Někdy to samozřejmě nejde - je to daň za technické vlastnosti, ale právě u 50mm objektivů to zaplaťpánbůh jde! Oba jsou malé, lehké, kompaktní a nic se z nich při ostření nevysouvá. Laici Vás sice nebudou s objektivy 50mm považovat za profíka (profík musí mít přeci objektiv alespoň půl metru dlouhý o průměru 15cm) ale to Vám může být jedno. Fotky potom budou hovořit za Vás.

Objektiv 50mm nasazený na Canonu EOS 10D
Malý a lehký - z obrázku si uděláte představu o velikosti objektivů 50mm

Co s nimi fotit?
Ohnisko 80mm které vytvoří 50mm objektiv na DSLR je universálně použitelné pro řadu fotografických záměrů. Mimořádně vhodné je pro portréty, kde vytvoří příjemnou a přirozenou perspektivu (zobrazení nosu, očí, uší atp.). V kombinaci s nízkou hloubkou ostrosti se rozostří pozadí a tím portrét vystoupí z fotografie. Měkká kresba obou uvedených objektivů při nižším zaclonění současně částečně nahradí změkčovací filtry, které se právě u portrétů používají pro potlačení drobných vad pleti. Při vyšším zaclonění mají objektivy standardní kresbu a hodí se pro krajinu a její detail, reklamní fotografii a řadu dalších způsobů použití.

Portrét ohniskem 50mm
Canon EOS 10D, objektiv Canon EF 50mm f/1.8 II, clona f/2.5

Technické parametry objektivů

Canon EF 50mm f/1.4 USM

Canon EF 50mm f/1.8 II

Konstrukce 7 členů v 6 skupinách 6 členů v 5 skupinách
Ostření MicroUSM, i při zapnutém auto focusu je možné ručně doostřovat Micro motor
Počet lamel clony 8 5
Maximální clonové číslo 22 22
Minimální zostřovací vzdálenost (snímač-předmět) 45cm 45cm
Měřítko 1:6.7 1:6.7
Průměr filtru 58mm 52mm
Přední díl

Při ostření se neotáčí, objektiv při ostření mění svojí délku

Při ostření se neotáčí, objektiv při ostření mění svojí délku
Váha 290g 130g
Délka 50mm 41mm
Orientační cena 7/2004 13.300,- Kč vč. DPH 3.700,- Kč vč. DPH


Obrazové porovnání
Oba objektivy vykazují vynikající a v podstatě stejnou kvalitu obrazu. Proto zde neuvádíme ani žádné srovnávací ukázky, protože jsou v podstatě identické. Ostrost i kontrast je vynikající při zaclonění na f/5.6 a více. Při zaclonění f/3.5 a méně jsou oba poměrně měkké, což je ale u takto světelných objektivů zcela normální. Naopak se toho s výhodou používá u portrétů, kde vysoká ostrost je spíše nežádoucí, protože zdůrazňuje všechny vady pleti atp. Dražší Canon EF 50mm f/1.4 USM je o něco světelnější (f/1.4 proti f/1.8), ostří rychlými a tichými ultrazvukovými motory microUSM s možností ručního doostřování i při zapnutém auto focusu (Canon používá zkratku FTM = Full Time Manual) a hlavně je kovový. Levnější Canon EF 50mm f/1.8 II je totiž plastový, což se časem může projevit na mechanické stabilitě optické soustavy (nic takového se nám ale v testu neprojevilo). Také používá běžné zaostřovací motory (MM = Micro Motor) ale jejich nižší rychlost se u ohniska 50mm moc neprojevuje, protože zaostřovací krok je poměrně krátký.

Jak již bylo řečeno, obrazové rozdíly jsou skutečně minimální. Pokud bychom ale skutečně nějaké zoufale hledali, pak se oba objektivy mírně liší v tom, jak zobrazují jasné body (třeba lampy) mimo oblast zaostření. Dražší 50/1.4 má clonu z 8 lamel a tím se rozostřené jasné body zobrazují více jako kruh v porovnání s 50/1.8, kde se zobrazují jako mnohoúhelník. Oba objektivy se taktéž rozdílně vyrovnají se silným bodovým protisvětlem a mírně odlišně zobrazují barvy mimo oblast zaostření (v anglické literatuře se pro způsob zobrazení oblastí mimo zaostření vžil podivný název "bokeh").

MTF charakteristiky testovaných objektivů

Canon EF 50mm f/1.4 USM

Canon EF 50mm f/1.8 II

MTF graf objektivu 50/1.4 USM

MTF graf objektivu 50/1.8

Legenda:
Modré čáry - clona f/8
Černé čáry - plně otevřená clona f/1.4 resp. f/1.8
Tučné čáry - 10 čar/mm (přenos kontrastu)
Tenké čáry - 30 čar/mm (ostrost objektivu)
Plné čáry - čáry rovnoběžně s úhlopříčkou snímače (meridional lines)
Čárkované čáry - čáry kolmo na úhlopříčku snímače (sagittal lines)

Závěr
Je samozřejmě na Vás, jestli budete investovat do základních ohnisek 50mm a do fantastické světelnosti uvedených objektivů. Náš test jasně prokázal, že oba objektivy jsou vysoce kvalitní a perfektně plní to, co od nich lze očekávat. Je otázkou zda investovat do skoro 4x tak dražšího objektivu 50/1.4. Jestli Vám lepší světelnost, odolné kovové tělo a USM ostření za to stojí. V každém případě jsme ale přesvědčeni, že do každého fotobatohu zapáleného amatéra či profesionála jeden z testovaných objektivů patří.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - profi technika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Super clanek

Autor: Jarda Muž

Založeno: 16.07.2004, 12:59
Odpovědí: 1

Super clanek, diky!

Odpovědět na příspěvek

RE: Super clanek

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 19.07.2004, 08:56

Diky za ohlas. Snazime se hledat nova temata a rozsirovat zaber ...

Odpovědět na příspěvek

28mm a 35mm

Autor: Richard Muž

Založeno: 19.07.2004, 09:01
Odpovědí: 12

Predpokladam, ze majitelia DSLR by mali skor kupit pevne 28mm (resp 35mm) - aby dosiahli prirodzenu perspektivu. Co doporucit im ? Tu su ceny objektivov vyrazne vyssie.

Odpovědět na příspěvek

RE: 28mm a 35mm

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 19.07.2004, 10:29

Ano máte pravdu. Na většině DSLR odpovídá 50mm objektivu objektiv s ohniskovou vzdáleností 31mm - čili buď 28mm nebo 35mm. Takže z těch levnějších připadají v úvahu Canon EF 28mm f/2.8 (cca 6.800,-) nebo EF 35mm f/2 (cca 12.000,-) nebo Sigma AF 28mm f/1.8 EX ASP DG DF Macro (cca 9.000,-) .

Odpovědět na příspěvek

RE: 28mm a 35mm

Autor: 384 Muž

Založeno: 06.08.2004, 11:37

Tak timto bych si nebyl tak uplne jisty, pespektiva je podle me uplne stejna at ten obektiv pouziji na analogu, nebo na digitalu. Svetlo proste sviti v DSLR na cip uplne stejne jako v SLR, akorat vysledny snimek je orezan corp faktorem 1,6.
V pripade ze mam SLR s 50mm a DSLR (corp 1,6) 28mm, fotka zobrazy priblizne stejne velky prostor ale perspektiva bude jina, vzdalene obekty na fotce z DSLR budou mensi nez ze SLR.

Odpovědět na příspěvek

RE: 28mm a 35mm

Autor: 384 Muž

Založeno: 06.08.2004, 12:26

Tak timto bych si nebyl tak uplne jisty, pespektiva je podle me uplne stejna at ten obektiv pouziji na analogu, nebo na digitalu. Svetlo proste sviti v DSLR na cip uplne stejne jako v SLR, akorat vysledny snimek je orezan corp faktorem 1,6.
V pripade ze mam SLR s 50mm a DSLR (corp 1,6) 28mm, fotka zobrazy priblizne stejne velky prostor ale perspektiva bude jina, vzdalene obekty na fotce z DSLR budou mensi nez ze SLR.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 28mm a 35mm

Autor: Petr F. Muž

Založeno: 23.12.2004, 07:18

Máš pravdu jen částečně. Světlo sice dopadá stejně, je to ožezáno 1.6, perspektiva je ok, potud je to správně.
Ale ten čip má na sobě mikročočky. Neznám přesně princip proč se něco děje dál, ale některý foťáky (jsem Canoňák, mluvím jen o Canonu) ve spolupráci s některými objektivy při autofokusu ostří např. o kus dopředu.
Zajímalo by mne, jak se chovají ty 50 při autofokusu. Některý objektivy se chovají naprosto legálně, některý jsou absolutně rozhozený. I když u objektivu za 3.000,- mě to zas tak nepálí, ale u toho USMka by mě to dost štvalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 28mm a 35mm

Autor: jipo Muž

Založeno: 06.04.2005, 14:01

co se tyce digitalu s mensim cipem,perspektiva je stejna,50 zustane vzdy 50.nejedna se o nejaky "nasobici" faktor ale o orezavaci,proste tam jen nemate fotku celou.linie ale zustanou.kdyz koupite tech 31mm pro 1,6 faktor tak tam budete mit spatnou perspektivu,50 z toho nikdy neudelate

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: 28mm a 35mm

Autor: Mr. Koko Muž

Založeno: 25.11.2005, 19:16

Přesně takto je, jen se divím, že to tu takhle jasně nenapsal už autor, někdo pak může být zmatený.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: 28mm a 35mm

Autor: Raven Muž

Založeno: 25.11.2005, 21:51

Mozna by bylo dobre rici, ze perspektiva neni dana ohniskem objektivu, ale jen a jen vzdalenosti fotografa (aparatu) od objektu. Casto diskutovana zalezitost :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: 28mm a 35mm

Autor: Martin Sirový Muž

Založeno: 27.10.2006, 00:25

To mate pravdu ze je dana pouze vzdalenosti fotografa od objetku - ovsem s crop factorem 1,6 musite odstoupit, abyste videli ten samy vyrez a tim se perspektiva zmeni!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: 28mm a 35mm

Autor: Raven Muž

Založeno: 28.10.2006, 20:12

Ano, proto v tomto pripade pouziji objektiv s mensi ohniskovou vzdalenosti a zustavam na miste a mam stale stejnou perspektivu :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 28mm a 35mm

Autor: Tomáš H. Muž

Založeno: 21.11.2006, 18:13

Je to sice uz par let mene aktualni, ale stale jsou tu lide, co to ctou, takze:
Vlastnim 50mm/1,8 a nezaznamenal jsem zadny problem s automatickym ostrenim, takze i za 3000 (dnes uz 2000) vse v poradku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: 28mm a 35mm

Autor: dusand Muž

Založeno: 21.11.2007, 01:20

ďakujem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 28mm a 35mm

Autor: TOmas Muž

Založeno: 09.03.2010, 17:10

Vygoogli crop factor a porovna canon 50D 350D a 5D

Odpovědět na příspěvek

Test?

Autor: Martin Muž

Založeno: 19.07.2004, 10:36
Odpovědí: 1

Kde je ten slibovany test? Nevsiml jsem si jedine fotky focene 1,4 ani zadneho porovnani krome technickych udaju a stazenych MTF testu...

Odpovědět na příspěvek

RE: Test?

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 19.07.2004, 10:44

Uznávám, že z hlediska obrázků toho v článku moc není, ale jinak je tam řečeno vše.

Odpovědět na příspěvek

Pentagon 50/1.8

Autor: Raven Muž

Založeno: 20.07.2004, 09:03
Odpovědí: 1

Panove, asi trochu od tematu, ale zkousel nekdo porovnat vyse recenzovany EF 50 mm f/1.8 s treba Pentagonem (nebo Pancolarem) 50/1.8 ?
Je zasadni rozdil?? Obcas ho pouzivam s redukci u EOS 3000 a jsem celkem spokojen. Jde me o to esi ma smysl investovat do padesatky od Canona jen pro "komfort" automatiky.

Raven

Odpovědět na příspěvek

RE: Pentagon 50/1.8

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 22.07.2004, 07:27

Pokud vím, zatím takové srovnání nebylo prováděno. Je to ale dobrý nápad, zvážíme jeho uskutečnění. Díky.

Odpovědět na příspěvek

Test???

Autor: Muffik Muž

Založeno: 21.07.2004, 10:24
Odpovědí: 1

Chválím, že se snažíte "rozšiřovat záběr", ale ten název článku pokládám za silně zavádějící. Srovnání objektivů na základě MTF křivek a tech.dat bez jediné fotografie (!) podle mě nelze nazvat testem. Nevím, proč jste článek neodložili na později, až budete mít 1,4 opravdu v ruce. Takhle je to jen poloviční

Odpovědět na příspěvek

RE: Test???

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 22.07.2004, 07:26

Objektiv jsme samozřejmě v ruce měli a nafitili s ním řadu obrázků (jeden je i na webu). Vzhledem k jejich velmi podobné kresbě jsme se nakonec rozhodli tam srovnávací obrázky nedat - považovali jsme to za nošení dříví do lesa. Soudě podle Vaší reakce to ale příště znova zvážíme.

Odpovědět na příspěvek

Díky

Autor: Maple - MusicPhoto.cz Muž

Založeno: 09.06.2005, 19:10
Odpovědí: 0

Díky za výborný clánek, ted uz mi zbyva jen rozhodnout se, ktery objektiv koupit.

Odpovědět na příspěvek

Canon 50mm

Autor: Bohdan Michalec Muž

Založeno: 23.01.2007, 09:36
Odpovědí: 0

Dobrý den,
už jsem psal příspěvek do diskuse (srovnávací test 50mm objektivů od Canonu),
ale odpověď jsem zatím nikde nenašel..
Mám v plánu koupit jeden z testovaných objektivů a podle Vašeho článku jsem
přišel k názoru, že když má levnější objektiv méně lamel, má sice horší bokeh atd.,
zato však vyšší ostrost v oblasti zaostření. Je to možné?
Fotím sice portréty, ale mám rád snímky osté jako břitva!
Jde mi tedy především o tu ostrost a jsem ochoten do ní i investovat..
Můžete mi prosím ještě poradit? (třeba i na diskusním fóru..)

Děkuji a s pozdravem
Bohdan Michalec

Odpovědět na příspěvek

50mm ?

Autor: quibek Muž

Založeno: 29.01.2007, 16:08
Odpovědí: 0

Jestli je tato diskuze ještě aktelni , ptám se na objektiv Sigma 30 / f1,4. Pro DSLR tedy také co by 50 na slídu? Q.

Odpovědět na příspěvek

Plastacik

Autor: herrman Muž

Založeno: 31.07.2008, 13:49
Odpovědí: 0

Chcem podat vlastnu referenciu k danym objektivom. Teda konkretne k lacnejsiemu modelu, s ktorym som mal tu skusenost. Pohlad cez taketo sklo je naozaj uchvatny a stoji za to. Za ten cas co som toto sklo pouzival, tak som ho dokazal nazvat iba dvoma slovami, a to bejby a milacek. Rozhodne vrelo odporucam ALE. Pred kupou ma mnoho recenzii a for na internete varovalo, ze jeho plastove vyhotovenie ho predurcuje na kratku zivotnos a bohuzial im dnes musim dat za pravdu. Dnes ma objektiv dva roky a teda je tesne po zaruke a jeho motorcek v AF sa odporucal do vecnych lovist. Bohuzial je to tak. Pripominam, ze som sa k nemu spraval viac ako priatelsky a fyzicky na nom nie je ani skrabancek. Takze chtiac nechtiac si musim siahnut hlbsie do kapsy a kupit si drahsi, kovovy model.

Odpovědět na příspěvek

To snad ne....

Autor: Satan Muž

Založeno: 14.12.2012, 14:29
Odpovědí: 0

Nevěřím, že se tímto fotoaparátem dají udělat tak blbé fotky, jako jsou v článku uvedeny...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Diky za ohlas. Snazime se hledat nova temata a rozsirovat zaber ...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: