Test širokorozsahového profesionála Canon EF 28-300 mm f/3.5-5.6L IS USM - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - profi technika

Test širokorozsahového profesionála Canon EF 28-300 mm f/3.5-5.6L IS USM

26. září 2008, 00.00 | Žádný fotograf nemění rád objektivy. Je to jednak nepříjemná a riskantní operace, při které se zanáší senzor prachem, ale také to velmi zdržuje, takže může uniknout záběr. Na trhu jsou proto širokorozsahové zoom objektivy, které ale logicky znamenají řadu kompromisů. Jak se tento problém podařilo profesionálně zvládnout firmě Canon se podíváme v našem testu.

Objektiv Canon EF 28-300 mm f/3.5-5.6L IS USM, jak je z písmene "L" (Luxury) v názvu patrné, si dělá ambice stát se zcela profesionálním adeptem na řešení tohoto "zoom" problému. Canon právě písmenem "L" značí objektivy, které jsou navrženy bez kompromisů a tudíž slouží velmi náročným uživatelům. Svědčí o tom i jeho cena, v srpnu 2008 kolem 59.000,- Kč včetně DPH.


 Canon EF 28-300 mm f/3.5-5.6L IS USM.

Jeho zoom rozsah téměř 11x se širokoúhlým ohniskem začínajícím na 28 mm vyhoví jako jediný objektiv téměř každému. S jediným objektivem je tedy možné fotografovat krajiny, skupiny lidí, portréty, sport, zvířata v zoo, divoká zvířata, květiny (makro zvětšení 0,3x je pro květiny dostatečné) atd. Přímo skvělý je díky zoom rozsahu a stabilizátoru pro reportáž, cestování atd. I když se jedná asi o nejlepší objektiv typu velkorozsahový zoom pro Canon, tak ani on však nedokáže překonat některé fyzikální hranice.

První dojmy
Objektiv není žádný drobeček a jeho váha 1670 g rozhodně není zanedbatelná. Na druhou stranu představuje solidní a odolnou konstrukci, která profesionálním objektivům náleží. Objektiv se dodává společně s praktickou brašnou na přenášení včetně možnosti upevnění na opasek, včetně sluneční clony, krytky i držáku na stativ.Jinými slovy - nemusíte již nic dokupovat.


V sadě s objektivem je v ceně vše co potřebujete - clona, krytka, držák na stativ i praktický vak.

První nasazení na fotoaparát znamená mírné překvapení, protože se zoom na objektivu neovládá otáčením kroužku jak bývá zvykem, ale posuvem přední části objektivu vpřed a vzad (push/pull zoom). Po vysunutí vpřed o cca 7 cm se nastaví ohnisko 300 mm a po zasunutí vzad směrem k tělu fotoaparátu se nastaví ohnisko 28 mm. Řada fotografů tak objektivu důvěrně říká "pumpa". Po vysunutí na 300 mm má objektiv také úctyhodnou délku kolem 26 cm bez sluneční clony a bez těla.


U objektivu Canon EF 28-300 mm f/3.5-5.6L IS USM ovládáte zoom tažením za přední část. Objektiv je tedy jako pumpa - vlevo 28 mm, ve středu 100 mm a vpravo 300 mm.

Pumpování jde velmi lehce a sametově a po několika prvních pokusech si na něj rychle zvyknete. Je to svým způsobem dokonce přirozenější a rychlejší než klasické otáčení zoom kroužkem. Jen je třeba důvěřovat prachovému těsnění objektivu, protože objektiv při natažení logicky nasává velké množství vzduchu a kdyby těsnění nebylo dobré, vnitřek by se postupně zanesl prachem. Žádný problém jsme ale nezaznamenali. Férově je ale třeba říct, že někteří fotografové zoom pomocí posouvání nemají rádi a preferují rotační metodu. Je to ale jako obvykle věc názoru a praxe.


Nasazen na fotoaparát není Canon EF 28-300 mm f/3.5-5.6L IS USM žádný drobeček. K tomu si představte 1,6 kg jeho vlastní váhy a to bez těla DSLR.

Aby se objektiv sám nevysunul při zavěšení fotoaparátu směrem dolů, je na objektivu kroužek umožňující nastavit tuhost posunu a nebo posun v libovolné poloze i zcela aretovat. Pokud na to ale zapomenete a fotoaparát si pověšíte na krk jak jste běžně zvyklí, objektiv se vysune a na konci hlasitě narazí na doraz. Je proto třeba na aretaci myslet, po každém ukončení fotografování a zavěšení fotoaparátu na krk či rameno aretaci utáhnout a po uchopení fotoaparátu do ruky ji zase uvolnit. Vypadá to složitě, ale dá se na to snadno zvyknout a naučit prsty levé ruky aretaci kroužkem rychle ovládat. Podobnou konstrukci má např. i objektiv Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM.


Pod ostřícím kroužkem (černý) je aretační kroužek, který plynule nastavuje tuhost posunu od zcela volného chodu až po pevnou aretaci v libovolné poloze. Po chvíli se naučíte oba kroužky nezávisle na sobě ovládat prsty levé ruky. Nám toto řešení vyhovuje, pravdou ale je, že někteří fotografové toto řešení nevyhledávají.

Ostření
Vedle zmíněného aretačního kroužku má objektiv klasický kroužek na ruční ostření, které jak je u objektivů třídy "L" zvykem je typu USM Ring s funkcí Full Time Manual. To znamená možnost kroužkem libovolně ručně otáčet a to i při zapnutém automatickém ostření a vaše pohyby se s motorem jednoduše sčítají. Kroužek ani přední čočka se při automatickém ostření samozřejmě nijak neotáčí. Ruční ostření jde velmi lehce a měkce a je při dobrém hledáčku těla DSLR i velmi přesné.

Automatické ostření je díky ultrazvukovým motorům typu USM velmi rychlé, tiché a přesné. Pro ještě rychlejší ostření je možné omezit prohledávaný ostřící rozsah na 2,5 metru až . Oproti plnému rozsahu 0,7 m až ∞ je ostření sice rychlejší ale ne zas o moc a tak to často není ani nutné. Nicméně objektiv tuto možnost nabízí.

Mechanické provedení
Objektiv má pro Canon typu "L" typickou šedou barvu s řadou ovládacích prvků soustředěných vlevo u těla a ovládající ostření a stabilizátor obrazu. Sluneční clona je mohutně vykrojená a příjemně malá ve srovnání například s ohromnou sluneční clonou objektivu Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM.


Objektiv Canon EF 28-300 mm f/3.5-5.6L IS USM v zataženém stavu ve srovnání s populárním Canon EF 24-105mm f/4L IS USM.

Mechanické provedení objektivu je vynikající. Všechny ovládací prvky jdou velmi příjemně ovládat ale současně působí bytelně a zkrátka že jsou do nepohody. Objektiv má velký podíl kovových prvků, což mu sice zvyšuje odolnost ale současně zvyšuje i váhu.

Přední závit na filtry má průměr 77 mm, což odpovídá průměru celé řady profesionálních objektivů a to nejen od Canonu, takže je snadné objektiv doplnit např. širokoúhlým objektivem 17-40 mm atp. se stejným předním závitem.

Základní parametry
Objektiv má světelnost f/3,5 při ohnisku 28 mm, f/5 kolem 50 mm a f/5.6 při ohnisku nad cca 115 mm. To není špatné ale ani vynikající. Byla by přirozeně příjemná světelnost např. f/4 v celém rozsahu, to by ale objektiv musel být ještě mnohem větší a tím i těžší.


Konstrukce objektivu je díky zoom rozsahu poměrně složitá s velkým počtem pohyblivých čoček. Objektiv je vybaven kvalitními čočkami z UD skla (sklo s velmi nízkou disperzí - zeleně) a velmi kvalitními fluoritovými čočkami (modře).

Objektiv má minimální zaostřovací vzdálenost vynikajících 70 cm, což na ohnisku 300 mm znamená makro měřítko 0,3x (obraz objektu na senzoru je 3x menší než ve skutečnosti). To je na podobný objektiv velmi pěkné, i když na pravé makro objektivy to samozřejmě ani zdaleka nemá. S objektivem nelze používat originální telekonvertory Canon EF 1,4x ani Canon EF 2x.

Vhodný pro Všechny DSLR Canon
Rozsah zoomu 28 - 300 mm (10,7x)
Světelnost F3.5 - F5.6
Stabilizátor Optický plovoucí čočkou
Zorný úhel 75° - 8°15" diagonálně
Konstrukce 23 členů v 16 skupinách
Ostření USM ring s možností FT-M
Minimální zaostřovací vzdálenost 70 cm na 300 mm
Makro měřítko 0,3 při 300 mm
Průměr pro filtru 77 mm (přední člen se neotáčí)
Délka 184 mm (objektiv při zoomu mění délku)
Průměr 92 mm
Váha 1670 g
Počet lamel clony 8
Minimální clona f/22 až f/38 podle ohniska
Obsah balení Vykrajovaná sluneční clona, krytka objektivu, držák na stativ, pouzdro na objektiv
Orientační cena (8/2008) 59.000,- Kč včetně DPH

Optický stabilizátor (IS)
Objektiv je vybaven obrazovým stabilizátorem (IS), který pracuje na principu plovoucí čočky. Obraz je tak stabilní jak pro senzor, tak i pro hledáček DSLR a zaostřovací systém (AF). Stabilizátor se startuje namáčknutím spouště, jeho účinek se projeví po cca 0,5 až 1 vteřině a prozradí se jemným hučením v objektivu.

Stabilizátor funguje v praxi velmi dobře a ani trhnutí s fotoaparátem nezpůsobí žádné trhnutí a škubání obrazu. V praxi si díky stabilizátoru můžete dovolit cca 8x prodloužit expoziční čas (3 EV) oproti situaci, kdy snímáte z ruky. Stabilizátor lze samozřejmě vypnout a nebo přepnout  do tzv. módu 2, kdy stabilizuje jen ve vertikálním směru bez ohledu na natočení objektivu. To je důležité pro panning (švenkování). V praxi se ale ani v módu 1 a tedy při plné stabilizaci a při panningu neobjevily žádné problémy a mód 2 je tedy jen "jistota".


Ovládacích prvků na objektivu je poměrně dost. Zleva: mód stabilizátoru (viz text), zapnutí/vypnutí stabilizátoru, ruční/automatické ostření, rozsah ostření.

Objektiv má senzor stativu, respektive stabilizace se automaticky vypne, když vibrace klesnou pod určitou mez. Není tak třeba ani na stativu stabilizátor vypínat i když samozřejmě vypínač stabilizace přítomen je.


Výřez střední části obrazu při snímání terče z ruky s ohniskem 300 mm a s časem 1/15 sec. Nahoře bez stabilizátoru (vybrán nejlepší ze 3 snímků), dole se zapnutým stabilizátorem (vybrán nejhorší ze 3 snímků).

Optická kvalita

Ostrost
Při plně otevřené cloně se zejména v rozích obrazu projevuje viditelné rozostření. V našem testovaném kuse bylo největší v levém horním rohu a téměř neznatelné v pravém dolním, což se projevovalo na všech ohniscích. Zřejmě se jednalo o systematickou neosovost některých optických členů. Se zacloněním tento problém mizí, při zaclonění o 2 EV je celková obrazová ostrost obrazu velmi dobrá již v celé ploše. Testovací terč při ohnisku 28 mm je příliš malý a nebylo možné s ním vyplnit celé obrazové pole (viz test vinětace) a proto jsme zvolili náhradní metodu - dlaždici z kamínků.

  Střed Levý horní roh
28mm
f/3.5
(viz text)
50mm
f/5

------->
Pro srovnání ostrost
v pravém dolním rohu
(viz text)

50mm
f/11
300mm
f/5.6
300mm
f/11

Zde se naplno projevily nectnosti širokorozsahových zoomů. Velký počet pohyblivých čoček je obrovský problém udržet vzájemně v ose, kolmé a ve správné vzdálenosti při všech posunech. Proto je obrazová kvalita zoomů obecně nižší, než pevných ohnisek. Čím větší je rozsah zoomu, tím větší je i posun čoček a tím těžší je udržet všechny čočky ve správné vzájemné poloze. Čím dražší je objektiv, tím je větší předpoklad úspěchu a zejména dlouhodobé mechanické stability. Ani zde však není jak je vidno objektiv bez kompromisů.

Barevná vada a protisvětlo
Barevná vada je velmi dobře kompenzována a ani snímání listů proti jasné bílé obloze (těžký test pro barevnou vadu) nevykazuje známé barevné duhování. Stejně tak i odolnost na protisvětlo je vynikající a objektiv nevytvoří žádná prasátka ani při snímání přímo proti slunci v záběru.


Ani slunce přímo v záběru (bylo vpravo nahoře) neudělá žádné odlesky (prasátka) v obraze. Stejně tak barevná vada je velmi dobře kompenzována a to i při plně otevřené cloně (zde ohnisko 65 mm, f/4.5).

Vinětace
Při plně otevřené cloně a zejména na ohnisku 28 mm je patrná vinětace (ztmavení rohů), která rychle mizí při zaclonění. Na delších ohniscích se projevuje sice také ale méně.


Vinětace na 28 mm v závislosti na cloně. Současně je vidět maximální velikost testovacího terče při 28 mm a zaostření na 0,7 metru.

Soudkovité zkreslení
Na 28 mm lze najít i soudkovité zkreslení, je ale velmi mírné. S prodlužováním ohniska rychle mizí.


Soudkovité zkreslení je patrné pouze na 28 mm a není nijak velké. S prodlužováním ohniska rychle mizí.

Bokeh
Bokeh neboli vzhlednost rozostřeného pozadí je velmi dobrý a objektiv nevykazuje žádné nehezké fleky ani lesky na pozadí.


S rozostřením pozadí nemá objektiv žádný problém a zvládne i "malé" makro - například květiny. Makroobjektiv to ale není.

Hloubka ostrosti
Největší zradou při práci s takto širokorozsahovým zoomem, za kterou ale objektiv nemůže, je značná změna hloubky ostrosti. Zatímco na 28 mm při cloně f/8 a zaostření na 3 metry je ostré vše od 1,5 metru do 37 metrů, tak při pouhém přezoomování na 300 mm a při stejné cloně f/8 i zaostřovací vzdálenosti 3 metry je hloubka ostrosti jen 2,98 až 3,02 metru a tedy 4 cm! To je třeba mít stále na paměti, protože strategie snímání a práce s hloubkou ostrosti se se změnou zoomu, která je ale velmi snadná, musí měnit. To ale není chyba objektivu, nýbrž fyzika.

Závěr
Rychlé a spolehlivé ostření, vynikající stabilizátor obrazu, velký a praktický rozsah zoomu, vysoká odolnost - to vše dělá z Canonu EF 28-300 mm f/3.5-5.6L IS USM velmi praktický a vysoce použitelný objektiv. Drobné vady v obraze nejsou žádnou tragédií a v praktických snímcích se nijak moc neprojeví. Navíc u snímků, kde na kresbě významně záleží - např. krajina, se stejně většinou hodně cloní. Pro ty, kteří ale kladou obrazovou ostrost na první místo nezbude, než používat více objektivů, protože jedním universálním byť profesionálním objektivem se zjevně taková kvalita dá dosáhnout jen stěží.

Shrnutí
+ skvělý zoom rozsah
+ rychlé, tiché a přesné ostření
+ vynikající stabilizátor
+ mechanické provedení
+ přední průměr 77 mm

- váha a rozměry
- cena
- pro detailisty některé nedokonalosti v optické kresbě, zejména ostrost v rozích

Živé obrázky


Ukázka zoom rozsahu - nahoře 28 mm, dole 300 mm ze stejného místa.


Ukázka makra a hloubky ostrosti při 300 mm a f/5.6.


Klasický "portrét" na 300 mm, f/5.6.


Pohled objektivem, do velké dálky, 300 mm, f/9.


Snímek ideální na studium barevné vady, 28 mm, f/7.1.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - profi technika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

reklama

Autor: xxxyyy Muž

Založeno: 26.09.2008, 13:08
Odpovědí: 14

Tak propagandistický článek jsem už dlouho nečetl. Stačilo si přečíst úvodní text, který obsahuje slova jako: \\\\\\\"bez kompromisů\\\\\\\", \\\\\\\"velmi náročným uživatelům\\\\\\\", \\\\\\\"vyhoví jako jediný objektiv téměř každému\\\\\\\",\\\\\\\
"přímo skvělý je díky...\\\\\\\", \\\\\\\"jedná asi o nejlepší objektiv\\\\\\\", \\\\\\\"Jinými slovy - nemusíte již nic dokupovat.\\\\\\\".

Aneb děláte výbornou službu firmě, která na to má... Užijte si výdělek. (ps. srovnejte si svou práci se zahraničním servery...)

Odpovědět na příspěvek

RE: reklama

Autor: peo Muž

Založeno: 26.09.2008, 14:20

Bouhžel musím souhlasit, objektiv je např. díky světelnosti na dlouhém konci v podstatě nepoužitelný na focení sportu, ale o mizerné světelnosti se jaksi recenzent "zapoměl" zmínit... Ano objektiv "vyhoví jako jediný objektiv téměř každému", ale určitě ne pro profíky pro které je určen.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: reklama

Autor: Jan Rambousek Muž

Založeno: 26.09.2008, 16:40

Vážený xyové, nevím jak dlouho se pohybujete po těchto stránkách, ale asi moc ne, protože kdyby jste znali práci pana Pihana, tak si maximálně pomyslíte něco o zadané práci a nebudete mluvit o užití si vydělaných peněz.
Internet je plný nazdárků jako vy dva, schovávající se za xy a neustále na něco reptajících.
Mimochode
m, to že stoji 60k, neznamená, že je určen pouze pro profíky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: reklama

Autor: Radek Muž

Založeno: 26.09.2008, 17:35

Pihan jako rentier je opravdu posledni kdo by potreboval baksis od Canonu nebo fotoserveru, byt nevylucuji ze ma vsechno vybaveni zapujceno. Problem je popisne netechnicke terminologii a tride produktu. Tady proste je potreba brat v uvahu ten rozsah a z toho vyplyva i ta tma na konci. Objektiv asi poslouzi, ale je to dle me minoritni sklo, popravde sklo tohoto rozsahu jsem jeste u profika nevidel. Ten konec je opravdu tmavy, vubec nevim na co bych to pouzival, pokud bych byl profik tak budu mit dve tela, toto je opravdu takove zvlastni reseni...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: reklama

Autor: xxxyyy Muž

Založeno: 27.09.2008, 23:15

Osobně si cením!!! článků pana Pihana. Dokonce mě jeho jméno na konci článku překvapilo. Pokud se ovšem na serverech ovlivňujících trh v oblasti digifoť. objevují recenze obsahující výrazy v superlativech, tak asi není něco v pořádku....
Stačí si porovnat pouze nadpisy u testů a recenzí na tomto serveru, aby bylo každému jasné komu se tady fandí. Srovnej každý sám:
Test širokorozsahového profesionála Canon
Země se otřásla! Canon EOS 5D Mark II 21,1MPx, s možností nahrávání HD videa, je tu!
Canon EOS 450D - recenze nadupané zrcadlovky pro začátečníky

oproti tomu Nikon:
první DSLR s možností natáčení videa
Nikon D60 - hodně muziky za málo peněz v praxi
Nikon D700 - velký snímač v malém těle(!!!!)
Nikon Coolpix P80 a S52c - konečně pořádný ultrazoom od Nikonu

atd., atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: reklama

Autor: Mojmír Šera Muž

Založeno: 29.09.2008, 10:28

Titulky jsou skutečně leckdy bombastické - a to i u Nikonu - ale pomineme-li výstřelek "Země se otřásala", pak snahu přitáhnou čtenářský zájem nepovažuji za přehnanou.
Používán
superlativů je skutečně ošemetné, všudypřítomná reklama na ně zůsobuje u spousty lidí alergii. Nicméně si myslím, že tyto superlativy nezkreslují informační hodnotu článku a byly použity ne proto, aby objektiv nekriticky opěvovaly, ale aby byl článek čtivější. Naopak by někdo mohl některé výrazy považovat za pejorativní - třeba "žádný drobeček", "pumpa" nebo "úctyhodná délka".
A pokud "peo" vyčítá autorovi, že "... o mizerné světelnosti se jaksi recenzent "zapoměl" zmínit ..." zřejmě úmyslně nečetl pasáž "Základní parametry":
"Objektiv má světelnost f/3,5 při ohnisku 28 mm, f/5 kolem 50 mm a f/5.6 při ohnisku nad cca 115 mm. To není špatné ale ani vynikající. Byla by přirozeně příjemná světelnost např. f/4 v celém rozsahu, to by ale objektiv musel být ještě mnohem větší a tím i těžší."

Odpovědět na příspěvek

RE: reklama

Autor: Hájek Martin Muž

Založeno: 26.09.2008, 16:55

Dobry den,

Nevim co shledavate "propagandistickeho" na danem clanku, jedna se o vycerpavajici recenzi spickoveho skla. A vzhledem k parametrum a vystupum tohoto objektivu, je chvala rozhodne na miste.
Pokud je tolik fundovanejsich serveru (byt zahranicnich), poslete par odkazu, at se poucime, jak se to ma delat (nemluve o tom, ze ne kazdy ctenar je na tom jazykove tak vytecne, aby mohl hltat recenze zahranicnich serveru).

P.S.: A co se tyce Romana Pihana, kvuli "vydelku" toto rozhodne nedela (to uz opravdu nema za potrebi).

S pozdravem
Martin Hájek
Redakce

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: reklama

Autor: Troll Muž

Založeno: 27.09.2008, 11:51

No jo, kritizovat dokaze kazdy, to jde vsem. Ale odvest nejakou praci??? To uz je slabsi... A pan Pihan odvadi stabilne jen tu nelepsi praci. A obzvlast pokud to nedela pro penize, tak to bych hodne ocenil.

Pro pripadne stouraly - ukazte mi jine sklo 28-300 (!!!) s lepsimi parametry. Fyzika plati pro kazdeho. Bud si poridim 50/1.4 a nebo chci 11x zoom. Kazde sklo je o necem jinem a NELZE je srovnavat.

To, ze je objektiv "navrzen bez kompromisu" bohuzel neznamena, ze popira fyzikalni zakonitosti - byt to leckdo z marketingu treba bude i tvrdit. :-( Ale to uz je jina pohadka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: reklama

Autor: xxxyyy Muž

Založeno: 27.09.2008, 22:56

například www.optyczne.pl

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: reklama

Autor: xxxyyy Muž

Založeno: 27.09.2008, 23:19

Nejde o to, aby si tam čtenář četl, to se tady teď neřeší. Jde o to, abyste si uvědomili, že pokud něco recenzuji, tak nemám používat superlativů.., toť vše co se kritiky týče. A pokud jde o ty zahraniční servery, tak krásným příkladem může být např. optyczne.pl

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: reklama

Autor: Big Pink Pig Muž

Založeno: 28.09.2008, 13:38

Už třeba to, že v diskuzi napíšete "recenze špičkového skla" je čistá propaganda, vždyť ty fotky jsou naprosto příšerný. Stejnou, možná i lepší službu mi udělá klidně i Tamron 18-250. S těma superlativama byste se měli opravdu trochu krotit, vaše recenze začínají bejt díky tomu dost směšný. A to ani nemluvím o nadpisech typu "Země se otřásla", "recenze nadupané zrcadlovky pro začátečníky" a další perly.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: reklama

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 29.09.2008, 01:08

dpreview.com
the-digital
-picture.com
photozone.d
e
photo.net

Pokud nekdo nevladne anglictinou, tak translate.google.com.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: reklama

Autor: xxxyyy Muž

Založeno: 29.09.2008, 11:54

Ve svém příspěvku jsem napsal panu Pihanovi "Užijte si výdělek".
No, nechal jsem se unést. V našich končinách je běžné kohokoliv z čehokoliv obviňovat bez důkazů, což se nesluší. Takže se panu Pihanovi za toto omlouvám.
Nicméně základní výtka trvá, tedy, že článek vyznívá jako skrytá reklama.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: reklama

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 05.10.2008, 09:49

Skrytá? Ani bych neřekl.

Odpovědět na příspěvek

Netřeba se hned rozčílit ...

Autor: Michal Muž

Založeno: 30.12.2008, 13:17

... by byl námět pro ty, kteří se nad recenzí pohoršují proto, že jim připomíná reklamu. Zkuste to brát pozitivně, chytře, trpělivě - ikdyby nakrásně u Canonů blahosklonně objektiv propůjčili k rezenzování, není nad kompetentního, neřku-li diplomaticky umírněného recenzenta, který je zárukou, že byť i potenciálně nezdařený výrobek výrobce k veřejnému zrecenzování vydá a my potenciální zájemci, kteří stejně ověřujeme z více zdrojů, jsme si vědomi subjektivity či technických omezení testů, a názor si stejně nakonec učiníme, stejně jako bez vlastního odzkoušení žádný objektiv nekoupíme.
Poděkujme si navzájem za ochotu sdílet názory a učme se přijímat jiné. O pracnosti a časové náročnosti rezence nemluvě.
Zdraví Michal S.

Odpovědět na příspěvek

k

Autor: petr Muž

Založeno: 29.09.2008, 23:22
Odpovědí: 1

podle me napsane je to uplne v klidu..kdo neco o foceni vi, tak z parametru a prilozenych fotek pozna o co jde a rozhodne se jestli do toho chce jit...nikdo nikoho nenuti to kupovat, proste popis objektivu co je na trhu ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: k

Autor: xxxyyy Muž

Založeno: 30.09.2008, 10:24

petr napsal: "Podle me napsane je to uplne v klidu..."

Podle mě to v "klidu" napsané není. A já zase kontruju tím, že kdo něco ví o slohu a psaní recenzí, tak musí nutně rozpoznat skrytou reklamu (nebo alespoň velké, nekritické nadšení pro daný výrobek).

Odpovědět na příspěvek

Pěkná recenze

Autor: DigiFoto Muž

Založeno: 23.10.2008, 15:52
Odpovědí: 0

Mám tento objektiv něco přes rok. Souhlasím s tím, co píše pan Pihan.
Objektiv má dobrou kresbu, jen ta váha je děsná.

Odpovědět na příspěvek

upřesnění

Autor: Hirogen Muž

Založeno: 10.12.2008, 00:01
Odpovědí: 0

Něco vám tady řeknu. Ze zkušeností na obchodě vím, že čím více někdo řeší jak objektiv kreslí v koutě, kde má malou chybičku, v čem je ten druhý nepatrně lepší, tím více je to matlal.
Mám zákazníky, kteří se seťákem od Canonu 350D/400D nafotí nádherné snímky, stejně tak mám zákazníky, co neudělají kloudnou fotku s 24-105L IS USM.
Takže ty, co kritizují tuto recenzi, nrbo tento objektiv odsuzuji předem, protože si stejně o nich myslím své a život mi neukázal jinak!

Odpovědět na příspěvek

Aha, tak proto ...

Autor: Joss Muž

Založeno: 16.12.2009, 20:38
Odpovědí: 0

Aha, tak proto se už neobjevují tyto "testovací" články, ... protože tu jakýsi blb nazval věci "svým pohledem". Vzkaz redakci a zvláště R. Pihanovi: Prosím vás, nenechte se znechutit, každý rozumný fotograf o takovéto články stojí, jaký si udělá o testovaném skle obrázek závisí pouze na jeho zkušenostech a inteligenci; ... např. i kdyby všichni známí fotografové vychválili (a třeba i za honorář od dealera) nějaké sklo, které mi z nějakých zveřejněných informací nevyhovuje, tak proč bych si ho šel kupovat? To už bych musel být opravdu blb.
Tento test, tak jak zde byl napsán, se všemi ukázkami, parametry, atd. je dle mého soudu kvalitní podklad pro potencionální zájemce, více takových testíků !!!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: