Test objektivu Samyang 85 mm F1,4 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Test objektivu Samyang 85 mm F1,4

31. května 2010, 00.00 | V našem článku vám přinášíme test objektivu 85 mm F1,4,jenž vyrábí veřejnosti dosud málo známá společnost Samyang. Největší vábničkou tohoto skla je, kromě jeho vysoké světelnosti f1,4, také velmi příznivě nastavená cena, která se v tuzemsku pohybuje okolo částky cca 7 000 Kč. Jaký bude tento objektiv v praxi?

Přiznejme si to na rovinu. Značka výrobce objektivů Samyang je v našich zeměpisných šířkách poměrně neznámým pojmem s exoticky působícím přídechem. Přitom korejská společnost Samyang Optics Co., Ltd byla založena již v roce 1972. Nicméně neznámost této značky lze zdůvodnit hlavně tím, že dlouhou dobu vyráběla neznačkové specializované objektivy či jejich komponenty, které byly označené pouze strohým nápisem „Made in Korea“.

Zlom u této společnosti ale nastal v roce 2004, kdy se spojila s firmou Seiko. Poté se začal Samyang utvářet záměr začít vyrábět objektivy pro různé výrobce DSLR fotoaparátů a zařadit se tak po boku etablovaných výrobců, jako je například Tamron a Tokina.

V roce 2009 tak byl představen první ultraširokoúhlý objektiv nesoucí označení Samyang 14mm F/2.8 IF ED MC, který se objevil ve verzích pro bajonety Canon, Nikon, Pentax a Sony. Poté následovaly skla Samyang 8 mm f3,5 (rybí oko) a další objektivy, mezi kterými je i portrétní sklo Samyang 85 mm f1,4 IF (tyto objektivy se dnes rovněž vyrábějí pro Micro Four Thirds aparáty). Právě posledně jmenovaný objektiv nám doputoval do redakce k otestování ve verzi pro fotoaparáty s Nikon bajonetem. Pojďme se tedy na daný objektiv podívat blíže v našem testu.


Balení objektivu Samyang 85 mm F1,4 obsahuje...


...kromě jmenovaného objektivu také sluneční conu PH-072B, přední a zadní krytku, obalový měšec vyrobený ze sametové látky a stručný manuál (pouze v anglickém jazyce)

Co objektiv (ne)nabízí a pro koho je určen
Objektiv Samyang 85 mm F1,4 je určen jak pro fullframe tak i APS-C digitální zrcadlovky. Jedná se o teleobjektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 85 mm (ekv. kinofilmu je záběr odpovídající ohnisku cca 128 mm na APS-C přístrojích), díky které je ideálním adeptem pro pořizování portrétních fotografií. Prostřednictvím vysoké světelnosti f1,4 tento objektiv nabízí potenciál kreativní práce s nízkou hloubkou ostrosti. Vzhledem ke své ceně (většina profesionálů se přeci jenom řídí heslem „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci...“) a některým nedostatkům (více viz níže) je možné o daném objektivu říci, že je určen především pro amatérské fotografy, které láká objevovat specifika práce s nízkou hloubkou ostrosti a jenž přitom nechtějí do své fotovýbavy investovat příliš mnoho peněz. Níže se podívejme na stručný popis technických charakteristik daného objektivu.


Testovaný objektiv Samyang 85 mm F1,4 je velmi dobře dílensky zpracovaný a většina jeho komponent je vyrobena z kovu.

Objektiv Samyang 85 mm F1,4 Aspherical IF – hlavní charakteristika :

  • Vyrábí se ve verzích pro DSLR Canon, Nikon, Pentax a Sony; Uplatnění tento objektiv nalezne například v oblasti portrétní fotografie; Umožňuje pracovat s velmi nízkou hloubkou ostrosti
  • Ohnisková vzdálenost: 85 mm (ekv. 35 mm je cca 128 mm při crop faktoru 1,5x);
  • Světelnost: f1,4
  • Maximální clonové číslo: F22
  • Složení optické soustavy: 9 čoček řazených v 7 skupinách
  • Mechanická stabilizace: Ne
  • Autofokus: NE
  • Vnitřní ostření: Neuvedeno
  • Poměr zvětšení: Neuveden
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 100 cm
  • Úhel záběru: 28,3° (19,1° u APS-C)
  • Průměr filtrového závitu: 72 mm
  • Rozměry: cca 72,2 mm x 78 mm
  • Váha: cca 513g
  • Cena: cca 6 950 Kč (včetně DPH)


Pohled na „holý“ bajonet objektivu Samyang 85 mm F1,4 jednoznačně napovídá, že máme tu čest s plně manuálním objektivem, který není vybaven AF ostřením ani CPU jednotkou...


Pohled na objektiv Samyang 85 mm F1,4 s nasazenou sluneční clonou PH-072B

Největším lákadlem objektivu Samyang 85 mm F1,4, je kromě vysoké světelnosti f1,4 také jeho nízká cena, která činí pouze cca 7 000 Kč. Slovíčko „pouze“ u výše ceny objektivu nepoužili náhodou, neboť se stačí podívat, v jakých cenových relacích se pohybují srovnatelné objektivy (alespoň co se týče papírových parametrů) od konkurence. Například na trhu stojí objektiv Nikon 85mm f1,4D AF cca 29 000 Kč, telesklo Carl Zeiss ZE 85mm f1,4 vás bude stát cca 24 000 Kč a věhlasné portrétní sklo Canon EF 85mm f/1.2 USM L II vaši peněženku vyjde dokonce na cca 50 000 Kč. Mezi srovnatelné portrétní skla můžeme zahrnout objektiv Sigma 85mm F1,4 EX DG HSM, který byl představen v únoru 2010, přičemž stále ještě není známa jeho cena a časová dostupnost.


Pohled na objektiv Samyang 85 mm F1,4 s nastavenou minimální clonou F1,4.


Pohled na objektiv Samyang 85 mm F1,4 s nastavenou maximální clonou F22.

Ve výše uvedených relacích cenového srovnávání se tedy jeví objektiv Samyang 85 mm F1,4 jako malá „senzace“. Nadšení je ovšem třeba rázně umírnit tím, že takto nízko položená cena Samyang objektivu se neobejde bez několika velkých „ALE“( viz níže).

Poznatky z praxe

Začali jsme v úvodu článku výčtem pozitivních parametrů testovaného objektivu, které by mohly podnítit zájem potencionálních uchazečů o koupi daného objektivu, jenomže jedním dechem musíme také uvést podstatné nedostatky, které uvedené sklo bezpochyby vykazuje. V prvé řadě musíme zmínit, že s uvedeným objektivem je možné fotografovat pouze v manuálním režimu, kdy ručně nastavujeme na objektivu clonové číslo, přičemž světelnou expozici korigujeme na fotoaparátu nastavením expozičního času.


Pohled na objektiv Samyang 85 mm F1,4, jenž je nasazený na DSLR Fuji S5 PRO, která disponuje bajonetem pro Nikon objektivy

Nicméně největší nevýhodou uvedeného objektivu je absence autofokusu a CPU procesoru, který by s DSLR fotoaparátem komunikoval ohledně nastaveného clonového čísla objektivu. A to jsou závažné nedostatky (alespoň podle našeho názoru). Především při práci s nízkými clonovými čísly je díky nízké hloubce ostrosti nezbytné přesné zaostření (například na oči při fotografování portrétu) a v tomto smyslu je autofokus takřka nezbytným pomocníkem. Přesné manuální zostření bývá často poměrně těžkým oříškem, protože na malé matnici hledáčku DSLR fotoaparátu je těžké kontrolovat přesnost zaostření (pokud tedy nefotografujete přes režim Live View, který vám na obrazovce LCD dovoluje zobrazit zvětšený náhled na průběh ostřícího procesu).

Další výrazné mínus testovaného skla je nemožnost měření expozice v manuálním režimu u některých nižších modelů digitálních zrcadlovek (s tímto jevem jsme se setkali například u DSLR Nikon D70 či D60). V tomto případě tak uživateli nezbývá nic jiného, než nastavovat expozici buď metodou pokus-omyl či používat v terénu externí expozimetr, což je hodně nepraktické a zdržující. Naštěstí jmenovaný nešvar u tohoto plně manuálního objektivu není přítomen u vyspělejší fototechniky (například u Nikon D200/ Fuji S5 Pro), u kterých s daným objektivem funguje v manuálním režimu alespoň orientační měření expozice, takže s danými aparáty nemusíme volit expozici tak říkajíc „od boku“.

Na druhou stranu je třeba testovanému objektivu vyseknout pochvalu v oblasti kvality dílenského zpracování. Stavba objektivu je překvapivě bytelná a většina jeho komponent je vyrobena z kovu, což je vzhledem k jeho nízké ceně překvapujícím faktem. Ostřící kroužek testovaného skla disponuje efektně tuhým chodem, přičemž na tělo objektivu nechybí uvedená stupnice s ostřícími vzdálenostmi. Manuální volba clonového čísla se provádí menší prstencem, jenž se nachází v těsné blízkosti ústí bajonetu. Nastavování jednotlivých hodnot clony je provázeno znatelným cvaknutím. Trochu se nám nezamlouvá umístění orientační značky, na kterou nastavujeme ostření i hodnoty clonových čísel. Ta je to totiž umístěna v ose objektivu,přičemž výklenek interního blesku DSLR fotoaparátu fotografovi zaclání při pohledu na aktuálně nastavené clonové číslo. Museli jsme tak vždy při volbě clonového čísla fotoaparát k sobě natočit tak, abychom viděli na danou stupnici, což je další zdržující faktor při fotografování s daným objektivem (pokud tedy při snímání s daným sklem nepoužíváte stativ). Toliko tedy k našim praktickým postřehům a pojďmě se níže podívat jakou obrazovou kvalitu vlastně produkuje testovaný objektiv.

Hodnocení obrazové kvality

Ukázky kresby

Při pohledu na testovací ukázky jsme nabyli přesvědčení, že uvedený objektiv, vzhledem ke své nízké ceně nepředvádí žádný ostudný výkon. Kresba při minimálním zaclonění F1,4 je vykazuje sice jasně patrné znaky změkčení a výskytu chromatické aberace, ale to nešvar, se kterým se v určité míře potýkají i mnohé dražší objektivy. Kresba na okrajích snímku také nevypadá špatně, i když tomuto výsledku napomáhá i fakt, že jsme daný objektiv testovali na DSLR s APS-C senzorem. Je dosti možné, že na fullframe DSLR může být výsledek v rozích obrazu výrazně jiný. Přiznáme se, že u daného cenového „low-endu“ bychom čekali mnohem horší výsledek. S přibývajícím zacloňováním objektivu se jeho kresebnost výrazně lepší (například při F4), přičemž maxima podle nás kresba objektivu dosahuje při clonovém čísle F8. Při vyšším zaclonění pak již dochází k defrakční degradaci obrazu. Celkově podle nás testovaných objektiv vykazuje dobrou úroveň kresby, která může být akceptovatelná pro většinu fotoamatérů.

 

 

 

 

Ukázky kresby objektivu Samyang 85 mm F1,4 při různých hodnotách clonových čísel F1,4; F2,0; F2,8; F4; F5,6; F8; F11; F16 a F22 (směr odshora dolů). Na výřezu snímku je zachycen střed testovacího terče.

 

 

 

 

Ukázky kresby objektivu Samyang 85 mm F1,4 při různých hodnotách clonových čísel F1,4; F2,0; F2,8; F4; F5,6; F8; F11; F16 a F22 (směr odshora dolů). Na výřezech snímků je zachycen střed fotografie s detailem cihlové zdi.

Test vinětace

Pořídili jsme s jmenovaným objektivem několik snímků šedé zdi, přičemž pohled na níže umístěné ukázky prozrazuje, že dané sklo příliš nevinětuje. Výraznější vinětaci bychom mohli zaregistrovat pouze u snímků zhotovených při zaclonění F1,4 a F2,0. Pak již je úroveň vinětace zanedbatelná.

 

 

 

 

Ukázky vinětace objektivu Samyang 85 mm F1,4 při různých hodnotách clonových čísel F1,4; F2,0; F2,8; F4; F5,6; F8; F11; F16 a F22 (směr odshora dolů). Na snímku je zachycen detail šedě zbarvené zdi.

Bokeh

Testované sklo produkuje velmi hezký bokeh. Koneckonců takový výsledek jsme očekávali, vzhledem k tomu, že se jedná o pevné sklo s vysokou světelností. Na druhé ukázce si můžete povšimnout, s jak malou hloubku ostrosti operujete, pokud se s daným objektivem fotografuje při minimálním zaclonění F1,4. Proto je třeba manuálně ostřit s maximální přesností.

 

 

 

Ukázky bokehu a hloubky ostrosti objektivu Samyang 85 mm F1,4 při nastavených hodnotách clonových čísel F1,4; F2,0; F2,8; F4; F5,6 a F8 (směr odshora dolů). Mince jsou na ukázkové snímku od sebe rozmístěny v odstupu 50 mm. Na daných ukázkách jsme chtěli primárně ukázat bokeh testovaného objektivu a proto jsme již nefotografovali při nastavení vyšších clonových čísel f11; f16 a F22 (nemělo by to v tomto ohledu smysl).

 

 

 

Ukázky bokehu a hloubky ostrosti objektivu Samyang 85 mm F1,4 při nastavených hodnotách clonových čísel F1,4; F2,0; F2,8; F4; F5,6 a F8 (směr odshora dolů). Barevné špendlíky jsou na ukázkovém snímku od sebe rozmístěny v odstupu 50 mm. Na daných ukázkách jsme chtěli primárně ukázat bokeh testovaného objektivu a proto jsme již nefotografovali při nastavení vyšších clonových čísel f11; f16 a F22 (nemělo by to v tomto ohledu smysl).

Závěr:

Testovaný objektiv na nás v průběhu testování působil trochu dvojznačně. Chválíme jeho kvalitní dílenské zpracování a celkovou bytelnost. Pokud neztratíme ze zřetele low-endovou cenu objektivu (tj. necelých 7 000 Kč), tak nemůžeme hanit ani úroveň kresby, jež testované sklo produkuje při maximálně otevřené cloně. Pro amatérské potřeby či pro čistě portrétní účely odvede objektiv celkem slušnou práci i při zmiňované minimální cloně f1,4. Je také pravdou, že chromatické vady objektivu, jenž jsou nejvíce patrné do clony f2,8, nepředstavují v současnosti zas až tak velký problém, neboť jmenovaný nešvar lze snadno korigovat v RAW editoru (tedy v případě, že své snímky ukládáte ve formátu RAW, což důrazně doporučujeme). Na testovaném skle se nám rovněž zamlouvá jeho značná odolnost vůči protisvětlu a minimální výskyt nežádoucích vnitřních odrazů uvnitř objektivu. Bokeh, který testovaný objektiv produkuje při minimálním zaclonění má podle nás příjemný vzhled.

Na druhou stranu ovšem výrobci testovanému objektivu zazlíváme, že objektiv nevybavil autofokusem a kompatibilitou s měřením expozice u měně vyspělých modelů DSLR fotoaparátů. Sice chápeme, že tak bylo ze strany výrobce učiněno kvůli maximálnímu stlačení nákladu, ale v praxi tento nedostatky fotografovi podstatným způsobem stěžují život. Vyvstává tedy otázka, zda by nebylo lepší prodávat o něco dražší objektiv, kterému by ovšem již nescházela dispozice AF ostření. Škoda. Uváděné nedostatky tak citelným způsobem snižují u testovaného skla poměr cena/výkon, jenž by v případě, že by testovaný objektiv byl vybavený autofokusem a podporoval měření expozice u všech DSLR aparátů, byl na velmi vysoké úrovni. Přesto si myslíme, že s trochou odříkání a zvyku se může stát objektiv Samyang 85 mm F1,4 u řady fotoamatérů oblíbeným portrétním sklem.


Poznámka:
Redakce děkuje za zapůjčení objektivu Samyang společnosti FotoKarasek.cz.
V případě zájmu lze objektiv již nyní objednávat na eshopu FotoKarasek.cz.
Pro více informací kontaktujte .


Všechny testovací snímky byly pořízeny digitální zrcadlovkou Fuji S5 Pro, která je vybavena bajonetem pro objektivy Nikon.



Výhody:

  • Vysoká světelnost F1,4
  • Velmi příznivá cena
  • Vcelku slušná kresba (s přihlédnutím k poměru cena/výkon)
  • Pohledný bokeh
  • Značná odolnost vůči protisvětlu
  • Poctivé dílenské zpracování a bytelnost těla objektivu (celokovová konstrukce)
  • Součástí balení je i sluneční clona

Nevýhody:

  • Absence AF ostření (!)
  • Nemožnost měření expozice u některých méně vyspělých DSLR aparátů (nutnost stanovovat expozici metodou pokus-omyl)
  • Minimální ostřicí vzdálenost až od 100 cm

Ukázkové snímky

 

F5,6 (snímek vlevo) / F1,4 (snímek vpravo)

 

F5,6 (snímek vlevo) / F5,6 (snímek vpravo)

 

F1,4 (snímek vlevo) / F1,4 (snímek vpravo)

 

F5,6 (snímek vlevo) / F1,4 (snímek vpravo)

 

F1,4 (snímek vlevo) / F1,4 (snímek vpravo)

 

F1,4 (snímek vlevo) / F1,4 (snímek vpravo)

 

F1,4 (snímek vlevo) / F1,4 (snímek vpravo)

 

F1,4 (snímek vlevo) / F1,4 (snímek vpravo)

 

F1,4 (snímek vlevo) / F1,4 (snímek vpravo)

 

F11 (snímek vlevo) / F8 (snímek vpravo)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: