Vybíráme - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Vybíráme

Jak pracovat s hloubkou ostrosti?

23. listopadu 2005, 00.00 | Hloubka ostrosti je jeden ze základních pojmů fotografie, které se vyplatí znát velmi dobře. Nestačí však vědět o co jde, ale především s ní správně pracovat. K tomu nám slouží živý náhled hloubky ostrosti u zrcadlovek nebo specializované programy, které nám všechny parametry vypočítají. Vysvětlíme si, co přesně dělá tlačítko náhledu hloubky ostrosti a představíme si několik programů pro výpočty.

 

 

 

Nové snímače s vysokým rozlišením na obzoru

16. listopadu 2005, 00.00 | Vývoj stále letí kupředu, a tak se nelze divit, že snímače v digitálních fotoaparátech pomalu šplhají k psychologické hranici deseti megapixelů. Dva nové oznámené snímače jsou toho důkazem. Nový 9 MPix CMOS snímač velikosti APS a 10 MPix CCD snímač pro kompakty jen dokazují pokračující honbu za megapixely. V jakých přístrojích se s nimi můžeme setkat?

 

 

 

Digitální fotografie v zimě (PDF 720kB)

25. října 2005, 00.00 | Nabízíme vám možnost bezplatně si stáhnout low-res elektronickou podobu suplementu Grafika News zaměřeného na problematiku používání digitálních fotoaparátů v zimě. Suplement vyšel u příležitosti veletrhu Invex 2005.

 

 

 

Barevné filtry a parametry snímku ve fotoaparátu

19. října 2005, 00.00 | Dnešní článek se bude opět věnovat základnímu nastavení digitálního fotoaparátu. Dnes si ukážeme, jaké barevné efekty zpravidla fotoaparáty nabízejí a jaké parametry snímku můžeme nastavovat. Víte, k čemu je nastavení ostrosti, kontrastu nebo saturace? Jaký to má efekt?

 

 

 

Co je to korekce expozice blesku?

13. října 2005, 00.00 | Práce s bleskem je poměrně častou technikou fotografování. Externí systémové blesky nabízejí zpravidla velkou škálu funkcí, ale co ty vestavěné? Jednoduché fotoaparáty jim umí nastavit maximálně pouze režim záblesku a ty pokročilejší umožní i kompenzaci záblesku, které se dnes budeme věnovat.

 

 

 

Zoom a perspektiva tajemství zbavené

6. října 2005, 00.00 | Všechny kompaktní digitální fotoaparáty jsou vybaveny objektivem určité ohniskové vzdálenosti, ty jen o trochu lepší s určitým zoom rozsahem (typicky 3x až 12x). A právě rozsah zoomu je jedním ze základních parametrů fotoaparátu. Majitelé digitálních zrcadlovek (DSLR) jsou na tom "ještě hůře". Trh nabízí objektivy k jejich fotoaparátu v obrovském rozsahu ohniskových vzdáleností (cca 8-800 mm), a tak výběr správného objektivu bývá nelehkým rozhodnutím a nemalou investicí.

 

 

 

Jak nastavit vyvážení bílé barvy?

5. října 2005, 00.00 | Jednou z vlastností, kterou se od klasického filmu digitální fotografování liší, je možnost nastavení vyvážení bílé barvy. Ne vždy je to však žádoucí, a tak disponují přístroje automatickým měřením, které uživatele oprošťuje od nutnosti nastavování. Začátečníci s tím mohou mít nemalé problémy a právě pro ně je určen dnešní článek. Máte snímky se silným modrým, žlutým nebo červeným nádechem?

 

 

 

K čemu slouží obrazový procesor?

26. září 2005, 00.00 | Každý o něm jistě slyšel, u mnoha fotoaparátů je napsán jeho typ, ale začátečníci zpravidla příliš neví, k čemu přesně slouží. Jaké je tedy poslání obrazového procesoru, co všechno zajišťuje, jak moc je důležitý a lze jej vyměnit?

 

 

 

Jak velký snímač (ne)potřebujete?

23. září 2005, 00.00 | Tímto článkem bychom rádi navázali na polemiku o budoucnosti EVF fotoaparátů a pokusili se co nejobjektivněji rozebrat problematiku velikosti snímače digitálního fotoaparátu. Jaká velikost CCD či CMOS čipu je ideální?

 

 

 

Komu se vůbec vyplatí koupě elektronické zrcadlovky?

13. září 2005, 00.00 | S tím jak dramaticky klesla cena digitálních zrcadlovek (DSLR) a zároveň se objevují stále výkonnější a výkonnější elektronické zrcadlovky (EVF), dostávají se tyto dvě technologie do zdánlivě velmi ostré konkurence. Komu se vlastně vyplatí investice do EVF fotoaparátu, když tyto přístroje stojí často stejně jako poctivé zrcadlovky?

 

 

 

Strana výpisu

... 16

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: