Jak vybrat správný digitální fotoaparát? I. - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Jak vybrat

Jak vybrat správný digitální fotoaparát? I.

DF 10 rad

15. listopadu 2004, 00.00 | Blíží se Vánoce, které se mohou snadno stát jedním z faktorů, který rozhodne o nákupu digitálního fotoaparátu. Náš seriál vám pomůže v orientaci na trhu a ukáže cestu, jak si vybrat ten správný model bez větších obtíží.

V dnešní době je na českém trhu k dostání několik set různých typů digitálních fotoaparátů od více jak dvou desítek známých i neznámých výrobců. Nicméně pokud se podíváme na jejich nabídku s trochu systematickým přístupem zjistíme, že volba optimálního fotoaparátu není zdaleka tak těžká, jak se může zdát. Výběr je opravdu pestrý, ale pokud si s naší pomocí sestavíte seznam svých požadavků, většinou se finální rozhodování omezí na 2-3 konkrétní typy. Zvolit mezi nimi je pak spíš otázkou osobního vkusu a subjektivních preferencí jako je například vztah ke značce apod.

Tento první díl seriálu berte, prosím, jako takové "hrubé síto", které vám pomůže si uspořádat své představy a základní požadavky. V následujících dílech se pak podíváme na jednotlivá kritéria podrobněji. Nicméně nezdržujme se zbytečným povídáním a pusťme se do výběru.

Naše fotografické ambice
První, co si zcela vážně a bez emocí musíme uvědomit, jsou fotografické ambice, které máme. Neboli nakolik to s fotografováním myslíme vážně a kolik mu chceme věnovat pozornosti. Zlatým pravidlem z praxe je, že fotoaparát by měl umět přesně tolik, kolik od něj uživatel očekává - ani méně, ani více. Pokud je totiž fotoaparát příliš "chytrý", může se stát práce s ním nepříjemně komplikovanou a zvyšuje se riziko chyby.

Pokud hledáte jednoduchost a neoplýváte znalostí foto techniky, je dobré si to uvědomit a přizpůsobit tomu svou volbu. Jestliže se má digitální fotoaparát stát pomocníkem, který obstará zaostření, nastavení expozice a dalších parametrů sám, zvolte plný automat bez manuálních funkcí. Výrobci pamatují na takzvanou laickou veřejnost a nabízejí dostatek plně automatických modelů ve všech kategoriích. A ruku na srdce, pokud nemáte ambici zdokonalovat své fotografické umění, je zbytečné platit za funkce, které nepoužijete.

Druhou možností je, že je pro vás fotografie koníčkem či chcete mít nad fotoaparátem kontrolu, přestože nemáte profesionální ambice či neomezené zdroje. V takovém případě vám doporučujeme vybírat z pestré nabídky kompaktních fotoaparátů a elektronických zrcadlovek (EVF), u kterých najdete bohatou nabídku ručně či poloautomaticky nastavitelných funkcí. Tyto modely vám dají prostor pro kreativitu a přesto díky svému all-in-one řešení nebudou extrémně drahé. Sice neumožňují dosažení 100% špičkové kvality záznamu ve všech situacích, ale ve většině případů budou stačit vašim požadavkům a kvalita snímků bude vynikající.

Do třetí skupiny uživatelů spadají již opravdu vážní zájemci o fotografii či dokonce fotografické řemeslo. Pokud máte již bohatou zkušenost s fotografií (klasickou či digitální), víte co od fotoaparátu očekáváte a nechcete být omezováni, pak je pro vás jediná cesta - digitální zrcadlovka (DSLR). Tyto fotoaparáty nejen disponují výměnnou optikou, ale jsou ve všech ohledech konstruovány jako špičkové řešení pro ty nejnáročnější uživatele. Dnes jsou na trhu jak amatérské, poloprofesionální, tak i plně profesionální modely v příslušných cenách.

Konstrukce
Zásadní otázkou také je, kdy a jakým způsobem chci fotografovat. Pokud chci kdykoli a kdekoli pořídit momentku bez jakýchkoli nároků na její kvalitu, pak se vyplatí spíše koupit mobilní telefon s vestavěným fotoaparátem než digitál samotný. Pokud však chceme fotografovat alespoň v takové kvalitě, abychom mohli snímek vytisknout na formát 10x15 cm s výsledkem srovnatelným s klasickou fotografií, je digitální fotoaparát nezbytností.

Jako fotografický záznamník nejlépe poslouží miniaturní kompakt typicky s 3x zoomem a dnes většinou i poměrně velkým displejem. Tyto přístroje váží kolem 100 gramů, vejdou se do kapsy u kalhot či dámské kabelky a příjemně překvapí kvalitou záznamu. Často se jedná doslova o digitální šperky - stylové doplňky - a přesto řada z nich produkuje velmi kvalitní snímky.

Jako rodinný fotoaparát je ideální kompakt střední kategorie, který nabídne jak plně automatický režim, tak i další možnosti těm členům rodiny, kteří jej využijí. Pokud se však jedná o fotograficky založenou rodinu, která je ochotna za všestrannost zaplatit trochu většími rozměry, převažují pomyslné misky vah na stranu takzvaných "ultrazoom elektronických zrcadlovek". Ty díky širokorozsahovým optikám dokáží vyfotografovat doslova kdekoli a cokoli.

A pak zde máme pochopitelně kategorii digitálních zrcadlovek. U těch jsme si řekli, že nabízejí výměnnou optiku a největší fotografický komfort. Na druhou stranu je potřeba vidět jejich největší rozměry a hmotnost, což může být stejně tak výhoda jako nevýhoda. Prostě zrcadlovka může být jediným řešením pro nejlepší snímek a zároveň příliš velkou, těžkou a náročnou přítěží v mnoha situacích.

Kvalita fotografií = nejen rozlišení snímače
Často vyzdvihovaným parametrem digitálních fotoaparátů je rozlišení snímače, které udává schopnost snímacího prvku zaznamenávat detaily. Čím vyšší rozlišení je, tím více informací se zaznamenává. Dnes se nabízejí digitální fotoaparáty s rozlišením od 2 mil. bodů (MPix) a pokud si zvolíte fotoaparát s rozlišením od 4 mil. bodů, můžete si být jistí, že s množstvím detailů ve fotografiích nebudete mít problém. Jen pro představu špičkové amatérské modely nabízejí 8 MPix a nejnižší poloprofesionální modely DSLR začínají na 5 MPix.
Nicméně výsledná kvalita fotografie nezáleží jen na rozlišení snímače, ale i na jeho dalších parametrech, na optice, na procesu zpracování, atd. Proto není dobré se nechat ošálit pouze rozlišením, ale hledět na celkové renomé výrobce. Na trhu je dostatek tradičních značek, které zaručují ve střední a vyšší cenové kategorii vyváženost všech prvků ovlivňujících kvalitu fotografií a zejména vynikající výsledky zpracování.

Kolik to celé bude stát?
Přestože cena přístroje je v důsledku tím prvním co omezuje náš výběr, záměrně jsme ji nechali až na závěr prvního dílu. Důvodem je skutečnost, že zejména v čase vánočním může být cena fotoaparátu velmi nevyzpytatelná. V první řadě je třeba si uvědomit, že cena nemusí zcela přesně odrážet kvality fotoaparátu. Takže rozhodně neplatí, že nejdražší musí být technicky nejlepší. Zároveň je pravdou, že ceny se v jednotlivých maloobchodních kanálech mohou lišit až o tisíce korun, takže se vyplatí před nákupem si provést alespoň základní průzkum. Na druhou stranu vřele doporučujeme nakupovat u ověřených prodejců, což platí dvojnásob pro nákupy po internetu.

Ceny digitálních fotoaparátů letos před koncem roku klesly na historicky nejnižší hladinu všech dob. Základní značkové kompakty bez problémů koupíte kolem 5.000,- Kč vč. DPH a výstupní kvalita snímků nebude ani u těchto přístrojů špatná. V kategorii do 10.000,- Kč se letos objevují již digitální šperky, kompakty střední kategorie a dokonce i nejlevnější elektronické zrcadlovky. Jejich dražší verze a nejvýkonnější kompakty spadají do kategorie 15 - 25.000,- Kč a již pod 30.000,- Kč lze koupit nejlevnější digitální zrcadlovky (DSLR).

A co se týče ceny, ještě praktická rada na závěr. Počítejte s tím, že budete muset investovat minimálně 1.500,- Kč do paměťové karty s vyšší kapacitou, tedy pokud nekoupíte některý z cenově zvýhodněných balíčků (packy). Pro běžný fotografický život je dnes rozumným minimem 128 MB karta a ani 512 MB kartu není zas takový problém zaplnit při vášnivém fotografování.

Shrnutí
Pokud shrneme základní pravidla, tak je velmi důležité si uvědomit své reálné potřeby a schopnost využít či nevyužít vlastnosti fotoaparátu. Pokud si koupíte "příliš chytrý" fotoaparát a nemáte tu ambici tvrdě pracovat na svých fotografických dovednostech, zbytečně vyhodíte peníze a zkomplikujete si život. Pokud mi stačí jednoduchost, je rozhodně lepší si koupit jednoduchý ale zároveň kvalitnější automat, než kupovat "chytřejší" model.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: