Co dokáže prach? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Praxe

Co dokáže prach?

DF Praxe rezimy

29. června 2005, 00.00 | V předchozím díle jsme si nastínili, co dělat, když se fotoaparát dostane do kontaktu s vodou. Druhou nepříjemnou situací je kontakt s prachem, nebo jinými drobnými částicemi. Prach je prakticky všude, a tak se kontaktu s ním nevyhneme. Nepříjemným důsledkem jsou skvrny a tečky na snímcích. Co s tím?

V předchozím díle jsme si nastínili, co dělat, když se fotoaparát dostane do kontaktu s vodou. Druhou nepříjemnou situací je kontakt s prachem, nebo jinými drobnými částicemi. Prach je prakticky všude, a tak se kontaktu s ním nevyhneme. Nepříjemným důsledkem jsou skvrny a tečky na snímcích. Co s tím?

Jak poznáme míru znečištění?
Nečistoty se na snímcích mohou někdy projevovat více a někdy méně. Proč? Z důvodu různého zaclonění. S rostoucím clonovým číslem roste hloubka ostrosti a tím i míra zobrazení nečistot. Pokud tedy fotografujeme na minimální clonové číslo (clona je nejvíce otevřená), tak se nečistoty nemusí vůbec projevit. Můžeme tedy provést jednoduchý test, kdy nastavíme clonové číslo na maximum a vyfotografujeme bílou plochu. Dobře k tomu může posloužit i obloha. Větší nečistoty poznáme i bez přibližování. Prohlédnutím snímku při přiblížení 1:1 zjistíme míru znečištění.

 
nečistoty se mohou projevovat různě

Kompaktní fotoaparáty
U digitálních kompaktů je situace o něco složitější z toho důvodu, že se jedná o uzavřený celek, a není dobré se jej pokoušet otevírat. Pokud na snímcích nalezneme tmavě šedé, nebo černé tečky, tak jsou dvě místa, kde se může prach nacházet. Pokud se jedná o vstupní čočku, tak je situace o mnoho jednodušší. Zde můžeme opatrně objektiv vyčistit sami pomocí stlačeného vzduchu, nebo štětečkem.
Pokud jsme vstupní čočku objektivu důkladně vyčistili a na snímcích jsou stále stopy znečištění, tak se zřejmě dostal prach dovnitř optické soustavy. U kompaktů se jedná o nepříjemnou záležitost a nedoporučuje se pokoušet se fotoaparát vlastními prostředky rozebírat. Jednak riskujeme jeho poškození, v lepším případě pouze ztrátu záruky. V tomto případě je tedy nutné odnést fotoaparát do servisu, kde se provede čištění.

DSLR zrcadlovky
U digitálních DSLR zrcadlovek je situace jednodušší v tom, že můžeme provést čištění sami. U zrcadlovek se velmi často můžou nečistoty usadit na hledáčku. Pokud tedy pohledem do hledáčku zaznamenáme nečistoty, pak nemusí nutně jít o prach na čočkách objektivu, ale pouze na hledáčku. Kde se nečistoty nachází zjistíme testem, pokud na snímku nevidíme žádné stopy, pak se jedná o nečistoty na hledáčku nebo na zrcátku.
Pokud tedy zjistíme nečistoty na snímcích, tak se může prach nacházet na objektivu, nebo na snímači. U objektivu je nutné vyčistit obě strany, tzn. první i poslední čočku. Pokud na snímcích dále přetrvávají rušivé tečky, tak nastává situace, které se bojí mnoho uživatelů. Čištění snímače.
Nejedná se o tak složitý zákrok, jak si mnoho lidí myslí. Samotný snímač je chráněn skleněným filtrem, a tak při jemné manipulaci hrozí pouze velmi malé riziko poškození. Existují dvě metody, jak snímač čistit. O něco málo invazivní je čištění vzduchem. Není však dobré používat stlačený vzduch, ale pouze klasický balónek. Vzduchem však neodstraníme mastné nečistoty, které se k filtru snímače „přilepí“. Zde je nutné použít speciální štětečky, nebo utěrky. Čištění snímače se však budeme věnovat v samostatném článku, jedná se o problematiku značně obsáhlou.
Velmi dobrým řešením je však čištění snímače v autorizovaných servisech, kdy některé společnosti poskytují čištění zdarma v rámci záruky a některé chtějí za tuto službu platbu v řádu stokorun. Bohužel i u objektivů pro zrcadlovky se může stát, že se nečistoty dostanou do objektivu, ovšem jedná se o výjimečné případy a opět je nutné navštívit odborníky. Výjimkou mezi DSLR zrcadlovkami jsou modely E-1 a E-300 od společnosti Olympus, které mají před snímačem filtr, který nečistoty zachycuje a při každém zapnutí fotoaparátu je z něj pomocí ultrazvukového vlnění „sklepe“ na speciální proužek, na který se přilepí.

Shrnutí
Tečky a šmouhy často kazí radost z povedeného snímku, a tak kromě jejich odstraňování ve Photoshopu apod. se můžeme začít pídit po tom, kde se vlastně nečistoty usadily. Nejhorší variantou je prach uvnitř objektivu, nebo kompaktního fotoaparátu. Jelikož se jedná o uzavřené systémy, tak je lepší jejich čištění nechat odborníkům.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

?

Autor: pospa Muž

Založeno: 30.06.2005, 08:43
Odpovědí: 10

tak jak posledni dobou ctu clanky od pana Filipi, zda se mi, ze jsou naprosto o nicem. informacni hodnota nulova.. zajimalo by me, jestli si to nekdo mysli taky, ale jeho clanky mi absolutne nic nedavaji (narozdil napr. od pana Pihana)

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: Jim Muž

Založeno: 30.06.2005, 09:16

Naprostý souhlas, připadá mi to, jako když pan Filipi má splnit normu 3 články za den bez ohledu na obsah a kvalitu.
Občas se tam píše o nepodstatných (až zbytečných) maličkostech a zásadní věci unikají. Ta problematika je někdy docela široká a vím, sám, kolik času zabere napsání solidního dokumentu.
Poté, co jsem (a velmi brzy) přestal číst články "odborníka" pana Neffa, začínám i tento server sledovat jen orientačně. Opravdu kvalitní věci se dočtu jinde........

Jsem zvědavý, jestli se nám di diskuze ozve i pan šéfredaktor.

Prach : Měl jsem prach na senzoru a docela mě to vyděsilo, jen škoda těch fotek. Po vyčištění v servisu je vše OK.

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Mirek Muž

Založeno: 30.06.2005, 10:17

Presne tak. Z tohoto clanku vime, ze prach se dostane vsude :o)
Jinak s prachem bojuju uz dobre 3 roky a nejlepsi je to skutecne nechat vycistit v servisu. Bylo to sice vzdy zdarma, ale stejne me to stoji cestu do Prahy a den dovolene :-/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Eny Muž

Založeno: 30.06.2005, 13:33

Pak jsou tu ještě lidi jako třeba já. O tom že se prach může dostat do fotáku jsem nikdy nepřemýšlel. Tedy po přečtení tohoto článku jsem chytřejší a budu si na fotoaparát dávat větší pozor. Zrovna tak jsem netušil že by někdo prováděl čištění fotoaparátu. Tedy pro mě přínosný článek...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: Kert Muž

Založeno: 01.07.2005, 08:14

Nejhorší je mastná šmucka na čipru ta se pucuje nejhůř.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: petr Muž

Založeno: 06.07.2005, 18:30

jak to zdarma? cos jim rekl?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Mirek Muž

Založeno: 07.07.2005, 08:52

Nic, delaji to zdarma bezne. Tedy jedna se o servis Nikon a nevim jak je to jinde.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ?

Autor: Pospa Muž

Založeno: 01.07.2005, 11:59

no asi tak.. neff je dalsi mistr. i kdyz asi pro nekoho kdo o tom nema ani paru (opravdu ani prd), to jsou mozna dobry veci. stejne tak jako treba ten dementni IDIF...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 04.07.2005, 12:28

Pokud odhlednu od formy vaseho prispevku, ktera jiz sama o sobe o cemem svedci, zajimalo by me, na zaklade ceho vynasite tak prikre soudy? O.Neff udelal pro popularizaci DF v CR vic nez kdokoli jiny. IDIF, ktereho jsou soucasti O.Neff, ja, cely server Fotografovani.cz a se kterym spolupracuje napriklad i R.Pihan je projekt, ktery pomohl jiz tisicum uzivatelu. Muzete mi rict proc pro nej pouzivate tak prikre pojmy? Co vam idif udelal nebo naopak neudelal? Pokud vam vadi cokoli konkretniho - prosim diskutujme, pokud ne, tak si nechce sve urivdene ego pro sebe

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 04.07.2005, 12:25

Dobry den,

jakozto sefredaktor se samozrejme do diskuze zapojim. Fotografovani.cz je server urceny siroke amaterske verejnosti, tedy vsem od laiku az po zapalene a zkusene uzivatele. Clanky jako tento jsou urceny prvni skupine a podle naseho nazoru jsou NEZBYTNE. I zakladni informaci se uzivatel musi nekde dozvedet a nechapu proc Vas tyto clanky tolik irituji?

Mate nejakou vecnou pripominku nebo komentar k tomuto clanku? Pokud ne, nechapu vasi reakci

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ?

Autor: Tom Muž

Založeno: 20.07.2005, 23:22

Musim se zastat sefredaktora. Rekl bych ze jsem uz "par fotek" nafotil a jak ruzne procitam ruzne clany na inetu i jinde tak samozdrejme nachazim stejne informace (jak by ne kdyz se zabvaji stejnymi tematy). To ale neznamena ze kdyz narazim na clanek ktery se zabyva stejnym tematem jako jiny drivejsi tak je spatny. Taky ne kazdy jiz ty 'predchozi' cetl a tak je to potreba videt. Jinak na tema "necistoty vseho druhu" se da samozdrejme diskutovat velmi dlouho.

Odpovědět na příspěvek

Bastardi, ichtylové a podobné svinstvo

Autor: Dinobijec Muž

Založeno: 14.06.2010, 22:21
Odpovědí: 0

Toto je skvělý web o DF, neméně skvělý je Idif. Lze zde najít spoustu užitečných informací. Je jen škoda, že se zde vyskytují pokrytecká individua s vzduchoprázdnem situovaným na místě, kde běžní lidé mají mozek. Zmůžou se akorát na kritiku a nemístné opovrhování. Promluvil bych k nim asi takto: Povězte mi, kde třeba jinde vám podají takové info jako v tomhle článku? A kolik článků jste napsali vy? Pokud vůbec nějaké, rád bych je viděl. Asi by bylo ale těžké srovnávat nesrovnatelné, že? Asi je zbytečný na to reagovat, když to je z roku 2k5, ale toto mě nemůže nechat klidným, ani kdyby to bylo sto let starý! Když jsou vám ty články tak odporný, tak co sem lezete? Je to tu super, a komu se to nelíbí, ať mi prdel políbí! Ale jen přes roušku, pokud možno. Díky a Fotografování cz ať pokračuje ve své kvalitě. Bijec Dinobijec - rubač a dřevorubec.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: