Fotografování pod vodou I. - Výběr vybavení - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Praxe

Fotografování pod vodou I. - Výběr vybavení

podvodní foto praxe

6. srpna 2007, 00.00 | Voda je jednou z největších hrozeb pro digitální fotoaparát. Na druhou stranu svět pod vodní hladinou skrývá nevšední a vizuálně velmi lákavé scenérie, které by bylo škoda nezachytit. Pojďme se podívat na to, jak se fotograf může vybavit pro práci pod vodní hladinou.

Je řada rizik ohrožujících digitální fotoaparáty plné elektroniky. Nesvědčí jim ani mráz, ani příliš vysoké teploty, nemají rády prach či hrubé zacházení a jednoznačně největším nepřítelem digitálního fotoaparátu je voda. Již silný déšť může nenávratně poškodit přístroj! Navíc podle záručních podmínek většiny fotoaparátů právě poškození vodou znamená ztrátu záruky. Proto správná volba techniky pro práci pod vodou či u ní je bezesporu na místě!

Snad každého dřív nebo později napadne zkusit fotografovat život pod vodní hladinou. Ať už jen tak šnorchlujete po hladině, nebo se rozhodnete pro opravdové potápění, vždy existuje cesta, jak vzít fotoaparát s sebou pod hladinu, a spojit tak fotografickou vášeň se světem ticha. V dnešním prvním díle miniseriálu o fotografování pod vodou se pojďme podívat na technické vybavení, které vám fotografování pod vodní hladinou umožní. Ceny fotografické techniky a příslušenství nejsou dnes zdaleka tak vysoké, jak bývaly, takže pod vodou může fotografovat opravdu každý!

Vlhkotěsné neboli all weather fotoaparáty
Řada digitálních kompaktních fotoaparátu je zkonstruována tak, aby odolala vyšší vzdušné vlhkosti, případně postříkání vodou. Většina výrobců pro tyto modely používá označení „vlhkotěsný“, „do každého počasí“ či anglicky „all weather“. Nicméně jak již vyplývá ze samotného označení, nejedná se o přístroje určené pro práci pod vodní hladinou. Vlhkotěsnost znamená, že pár kapek vody nepoškodí fotoaparát. Jakmile by byl však fotoaparát ponořen –byť jen centimetr – pod vodní hladinu či vystaven dostatečně dlouho například intenzivnímu dešti, k jeho poškození rozhodně dojde. Dokonce ani fotografování u moře s nimi není zcela bezpečné, podobně jako u běžných fotoaparátů. Slaná mořská voda může vytvořit zejména na optice nepříjemný film, který se špatně odstraňuje, a například sůl může způsobit problémy v mechanice objektivu. Tyto fotoaparáty jsou určeny pro rozumné fotografování za špatného počasí, nikoli pod vodní hladinu!

Příkladem této kategorie mohou být například fotoaparáty HP řady M, většina modelů Olympus mju a na trhu je i řada dalších. Jejich cena je v podstatě stejná jako u ostatních modelů, protože nejsou vybaveny speciálním těsněním či jinou drahou ochranou.

Vodotěsné fotoaparáty neboli waterproof
Zcela jiná situace nastává, pokud je fotoaparát označen jako „vodotěsný“. U digitálních zrcadlovek bohužel takový model nenajdeme, ale mezi digitálními kompakty několik zástupců je. Pokud se rozhodujete pro koupi takovéhoto fotoaparátu, vždy věnujte patřičnou pozornost maximální hloubce ponoru. U většiny modelů je to 3 – 5 metrů, protože ve větších hloubkách je již tlak vody takový, že mu těsnění, či dokonce tělo fotoaparátu nedokáže vzdorovat. Výrobci si vždy nechávají určitou rezervu, takže pokud povolenou hloubku lehce překročíte, zkáza by nastat neměla. Přesto jsou tyto modely vhodné zejména pro práci u vodní hladiny, případně v jakémkoli velmi vlhkém prostředí.

Příkladem vodotěsných fotoaparátů jsou Olympusy mju s označením SW či Pentaxy řady W. Jejich cena není dramaticky vyšší než u běžných modelů, ale výběr je opravdu značně omezený. Pokud vám nebudou vyhovovat parametry uvedených modelů, musíte sáhnout po jiném řešení.

Při použití těchto fotoaparátů je nutné dbát pokynů návodu fotoaparátu, co se týče údržby. Přestože nároky nebývají velké, tak minimálně omytí sladkou vodou a řádné vysušení před otevřením jakéhokoli krytu jsou nezbytností.

Univerzální podvodní vaky
Pokud si chcete pouze vyzkoušet fotografování u vodní hladiny a nemáte podvodní pouzdro, může vám pomoci vodotěsný ochranný vak. Jedná se o speciální plastový vak, do kterého uzavřete svůj fotoaparát tak, že se k němu nedostane voda, a tudíž ho lze ve velmi malých hloubkách bezpečně použít. Cena takového vaku se pohybuje od několika set korun až po tisíce korun. U dražších verzí najdete speciální průzor pro objektiv, který zaručuje nezkreslený záznam pod vodní hladinou.

Nevýhodou vaku je velmi ztížené ovládání a kontrola snímků. Zejména práce s drobnějšími ovládacími prvky je takřka nemožná a třeba zoomování pomocí prstence na objektivu je také komplikované. Fotoaparát je proto praktičtější zapnout a nastavit na souši, pak vložit do ochranného vaku a pod vodní hladinou se vzdát většiny ovládacích prvků. U zrcadlovek je navíc potřeba počítat s tím, že budete fotografovat prakticky naslepo, protože pohled do hledáčku komplikuje fólie vaku.

Celkově lze podvodní vaky doporučit, pouze pokud pro váš fotoaparát neexistuje nebo je příliš drahé podvodní pouzdro. Práce s fotoaparátem je velmi omezená, kontrola nad kompozicí takřka nulová, a navíc se s vaky nelze potápět do hloubek větších než cca 2 - 10 metrů.

Příkladem mohou být v zahraničí velmi oblíbené vaky Aquapac či DiCA Pac, které poměrně snadno seženete jak u nás, tak i v přímořských lokacích. Při výběru je potřeba dbát pouze na správný rozměr vaku.

Co se týče údržby, maximální pozornost je třeba věnovat uzavíracímu mechanismu. Musí zůstat vždy čistý, protože i jedno zrnko písku může znamenat netěsnost. Stejný problém u některých systémů může způsobit vzduchová bublina. U některých vaků se používá silikonová vazelína stejně jako pouzder.

Podvodní pouzdra pro kompakty
Pro některé modely digitálních kompaktů a elektronických zrcadlovek (EVF) lze koupit přímo od výrobce ochranné pouzdro. Ochranná pouzdra nejsou k dispozici úplně pro všechny modely, protože pro každý model musí být navržen speciální tvar, ale pokud již k dispozici jsou, nabízejí plný komfort. To znamená, že fotoaparát v pouzdře lze ovládat se všemi svými ovládacími prvky a není nijak snížena čitelnost displeje.

I u těchto pouzder výrobce vždy uvádí maximální hloubku ponoru. Většinou se pohybuje v rozmezí 30 až 50 metrů, což je pro běžné rekreační potápění dostatečné. Pokud se chcete potápět do větších hloubek, budete tak jako tak potřebovat profesionální pouzdro s možností připojení podvodních blesků atd. Cena podvodních pouzder v posledních dvou letech výrazně klesla a dnes se pohybuje od několika set korun po maximálně 10 000 Kč.

Co se týče údržby, bývá většinou velmi snadná. Po potápění ve slané vodě je pouzdro před otevřením potřeba důkladně omýt sladkou vodou a osušit. Pouzdro je dodáváno s gumovým O kroužkem, který nesmí být popraskaný, nesmí se k němu dostat nečistoty či písek, které by způsobily netěsnost, a musí být pravidelně natírán dodávanou silikonovou vazelínou, která prodlužuje jeho životnost a zlepšuje přilnavost.

Podvodní pouzdra pro DSLR
Originální pouzdra pro DSLR dnes nabízí pouze Olympus, a to jen u vybraných modelů. Pro většinu DLSR ale vyrábí speciální potápěčská pouzdra specializované firmy. Při výběru pouzdra musíte vědět nejen typ fotoaparátu, ale i to, se kterým objektivem budete fotografovat. Někdy lze sice využít redukční kroužky, ale většinou je pouzdro konstruováno pro konkrétní objektiv. Pod vodní hladinou se fotografuje na malé vzdálenosti, takže je dobré volit širokoúhlý objektiv s krátkou minimální zaostřovací vzdáleností.

Při výběru speciálního pouzdra je potřeba vzít na zřetel řadu parametrů. V první řadě je to maximální hloubka ponoru. Čím větší hloubku budeme chtít, tím větší, těžkopádnější a dražší pouzdro bude. Dále je důležité vědět, jaké příslušenství budeme chtít pod vodou používat, a v neposlední řadě se vyplatí hledat výrobce, který je dostatečně zkušený. Potápěčské pouzdro pro ponor do hloubky 100 m nelze spolehlivě udělat na koleně a prostoru pro improvizaci v takovýchto hloubkách je opravdu minimum. Cena pouzdra pro DSLR se pohybuje od cca 500 USD až po tisíce dolarů podle provedení a značky. Bohužel nabídka na českém trhu je poměrně omezená, takže se vyplatí hledat v zahraničí a případně koupit přes internet.

Údržba je stejná jako u pouzder pro kompakty. To znamená: otvírat pouzdro pouze za sucha, udržovat O kroužek a před ponorem vždy zkontrolovat těsnost.

Světlo pod vodou
Pokud se rozhodnete pro ponor do hloubky větší než 10 metrů nebo budete fotografovat v kalnější vodě, rozhodně se neobejdete bez světla. S každým metrem ponoru přirozeného světla dramaticky ubývá, a zvyšuje se tak potřeba použít přídavné světlo. Navíc s přibývající hloubkou se mění charakter světla, které ještě dokáže proniknout vodním sloupcem, takže bílé světlo výrazně oživuje barvy.

Někteří potápěči spoléhají pouze na stabilní světlo, které se používá při ponoru pro orientaci potápěče, ale z fotografického hlediska jsou výrazně lepší speciální podvodní blesky. Podmínkou pro použití podvodních blesků je pochopitelně podvodní pouzdro s příslušným konektorem a fotoaparát s paticí pro externí blesk. Při nákupu podvodních blesků je potřeba se připravit na poměrně vysokou investici. Někteří výrobci sice nabízejí levné malé blesky, ale jejich výkon je zcela nedostatečný, a přínos tudíž minimální. Set dvou podvodních blesků s držáky a kabeláží tak většinou vyjde na několik tisíc dolarů. Jako příklad uveďme americkou značku Sea&Sea či Ikelite.

Shrnutí
S podvodní fotografií je to podobně jako s jakoukoliv jinou fotografickou disciplínou. Začít fotografovat u vodní hladiny nevyžaduje ani speciální fotoaparát ani drahé příslušenství. Stačí pouzdro či vak v ceně několika set korun, a když není voda kalná, čekají vás úžasné zážitky. Jestliže se rozhodnete pro vážnější práci pod vodou, tak je důležitým faktorem volba mezi kompaktem a zrcadlovkou. V případě kompaktu lze náklady většinou stlačit na řádově tisíce korun a při malých hloubkách a dostatku světla bude výsledek velmi dobrý. V případě DSLR je potřeba se připravit na investici v řádu desítek až stovek tisíc korun, ale odměnou je výrazně méně limitů a vyšší kvalita záznamu.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Základní postupy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: