Holašovice, skvost lidové architektury - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Praxe

Holašovice, skvost lidové architektury

30. listopadu 2001, 00.00 | Naším dnešním tipem na fotografický výlet je zachovalá a malebně krásná náves ve stylu tzv. lidového baroka v jihočeských Holašovicích.

Víte kolik má naše republika památek zapsaných do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Počítejme tedy: je tu Český Krumlov, Kroměříž, Kutná Hora, Litomyšl, Lednicko-valtický areál, Praha, vila Tugendhat v Brně, morový sloup v Olomouci a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Schází něco? Ano, to nejméně nápadné - zachovalá a malebně krásná náves ve stylu tzv. lidového baroka v jihočeských Holašovicích.


Až někdy pojedete do Českých Budějovic, Českého Krumlova, na Zlatou Korunu nebo na Kleť, máte to do Holašovic jen malý kousek. Vydáte se z Budějovic západním směrem přes Branišov, Dubné, Čankov a Jankov a jste tam. Zdánlivě nic světoborného - malá vesnička protáhlou obdélníkovou návsí, dvěma hospodami proti sobě a informačním střediskem s expozicí připomínající její historii. Proč sem tedy v sezoně co chvíli přijede autobus s japonskými či německými turisty, kteří v tu chvíli začnou cvakat svými kompaktními aparáty? Proč to sem táhne naše turisty a cykloturisty?


Vysvětlení je snadné: holašovická náves je jedním z nejzachovalejších a nejpůsobivějších celků lidové architektury vůbec. Jak název vesnice napovídá, ve 13. století se tu usídlili Holasici. Přesné datum založení není známo, každopádně však v roce 1292 král Václav II. Holašovice daroval cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě, v jehož držení zůstaly až do zrušení roboty v Čechách v roce 1848. Z pohnutých dějin Holašovic je důležité připomenout také skutečně "černé roky" 1520-25, kdy se do vsi z Českých Budějovic rozšířil mor: epidemii přežili jen dva vesničané. Toto hrůzné období (a místo hromadných pohřbů) připomíná morový sloup na severní straně vesnice.


Nejpřekvapivější je však dnešní podoba návsi: uprostřed malý rybníček, vedle něj bývalá obecní kovárna, o kus dál kaplička, kolem dokola průčelí 22 bývalých statků, opravených a vymalovaných v nejrůznějších barvách. Žádná rušivá stavba v jiném stylu. Jako v pohádce! Každý statek se skládal z hlavní budovy, kde bydlel hospodář. Na ni navazoval chlév, na druhé straně pak "vejminek" pro rodiče a další hospodářské budovy. Za prostornou stodolou se rozkládaly zahrady, ohraničené kamennou zídkou. Některé velké statky se liší mohutnou sýpkou (špýcharem), která připomíná opevněnou věž.

Pokud by vás zajímalo, jak se ve vsi a na statku žilo, nenechte si ujít stálou expozici v nedalekém informačním středisku. Je tu vystavena řada dobových dokumentů včetně archivních fotografií a je zde také "modelový" interiér typického jihočeského statku.


Holašovice jsou vskutku pohádkovou vesnicí - a už proto jsou vděčným námětem k fotografování. Zatímco zachycení celé návsi není v podstatě možné, velmi dobré výsledky může přinést fotografování jednotlivých stran s řadou barevných průčelí nebo jednotlivých statků a detailů jejich výzdoby. Pokud máte aparát, který umožňuje panoramatické snímání (ať už "opravdový", nebo digitální přístroj s možností jednotlivé záběry "sešít"), přijdete si také na své.


Výlet do Holašovic není náročný na čas ani na peníze, protože kromě zmíněných dvou hospod tu nejsou žádná další lákadla na peníze. Pokud sem přijedete ve vhodnou denní dobu (tedy nikoli ráno), můžete se v Jihočeské hospodě "U blábola" i docela dobře najíst (specialitami podniku jsou Holašovický mix gril a Starostův řízek). Pokud přijedete v nevhodnou dobu, může s jídlem nastat problém - nenajíte se ani v okolních vesnicích, ale až v 11 km vzdálené Lhenici nebo na cestě zpátky v Českých Budějovicích. Avšak dobré záběry se dají udělat i s kručícím žaludkem. Přeji Vám k tomu dobré světlo!


Redakční fototip
K fotografování lidové architektury doporučujeme kinofilmovou nebo středoformátovou zrcadlovku se základním objektivem či zoomem, pro fotografování detailů lidové architektury přijde vhod i teleobjektiv. Pro snímání interiérů je nezbytný výkonnější externí blesk. Při práci v exteriéru dbejte na důkladné změření expozice, pokud je to možné, využijte kvalitní expozimetr a funkci autobracketing. Citlivost filmu volte podle ročního období a světelných podmínek, přednost však dejte méně citlivému filmu (100 ASA) a použití stativu. V případě šedé zatažené oblohy se může hodit šedý přechodový filtr. Barevná průčelí statků se pak ještě více rozjasní.

Jak se do Holašovic dostat
Holašovice leží na okraji východního hřebene Blanského lesa asi 15 km západně od Českých Budějovic. Nejlépe se sem dostanete autem přes Branišov.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: