Jak na zábavné kompozice - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Praxe

Jak na zábavné kompozice

13. prosince 2010, 00.00 | Nechte se inspirovat naším článkem a nasajte kouzlo zábavně komponovaných fotografií. Součástí článku jsou také odkazy na mraky humorných fotografií, které vás mohou příjemně pobavit.

Ať už třeba fotografujete krajinné výjevy s dramatickým osvětlením, dynamické sportovní akce, svůdně působivé akty či malebně tiché zátiší, možná už se vám stalo to samé. Najednou jste se během své fotografické tvorby přistihli při tom, že vytváříte jen vážně laděné snímky. Co takhle zkusit pro změnu pořídit nějakou zábavnou fotografii, kterou byste diváka příjemně rozesmáli od ucha k uchu? Změna je přece život, jak se říká, že?

Zábavnou fotografií ovšem nemyslíme jen situačně vtipné snímky (například jak vaši známí v alkoholovém opojení předvádí striptýzový tanec na stole, či škodolibě zachytit pád pána nesoucího plné plato vajíček), jejichž režisérem je sám život okolo vás a kdy jako fotograf máte přisouzenou pouze roli pozorovatele s namáčknutým tlačítkem spouště.

Tématem dnešního článku jsou totiž vtipné způsoby komponování fotografických iluzí, ve kterých budete jako tvůrce hrát hlavní roli. Roli komponujícího aranžéra reality, jenž pak díky své invenci naservíruje divákovi fotografii, která mu inteligentním způsobem rozpumpuje bránici smíchem.

Je těžké vytvářet humorné kompozice a fotografické iluze? Myslíme si, že ne. S trochou kreativní mysli a inspirací plynoucí ze shlédnutí podobně laděných snímků můžete začít zábavně komponovat již po přečtení tohoto článku. Většina zábavných kompozic je zpravidla založena na několika základních „tricích“, které jsou rozvíjeny v nejrůznějších variacích. Pojďme si proto krátce uvést několik základních námětů, jež by vám mohly pomoci vytvářet vtipně laděné fotografie.

Asi největší část fotografických iluzí vychází z vtipných kompozic, kde se díky zploštělé perspektivě objevuje na snímku nečekaný vztah objektu v popředí a za ním ležícího pozadí. Typickým příkladem může být níže uvedený snímek kouřícího muže. Autor efektně zkomponoval snímek tak, aby klikatící se cesta na kopci v pozadí vytvořila iluzi „kouře“ z hořící cigarety, kterou na snímku drží muž. Podobné snímky většinou nevytvoříte náhodou, protože pro jejich pořízení potřebujete někoho, kdo s vámi bude při aranžování kýženého výjevu spolupracovat.

Ilustrační snímek via Techeblog.com

Pokud nebudete mít při fotografování zrovna nikoho po ruce, můžete si vypomoci sami. Například tím, že s nataženou rukou (či držením nějakého předmětu) budete jakoby uchopovat objekty, o kterých však divák bude tušit, že se ve skutečnosti nalézají daleko od vás.

Ilustrační snímek via Techeblog.com

K vytvoření komické iluze můžete dojít také promyšlenou kompozicí, kdy si na fotografované scéně najdete ten správný úhel pohledu, díky kterému zkombinujete dva zdánlivě nesouvisející objekty, jež pak mysl diváka spojí v jeden celek s vtipnou asociací (například když propojíte gestikulující sochu v parku s letícím letadlem na obloze apod.). Tento způsob komponování je ovšem mnohem náročnější, protože při něm musíte hojně zapojovat svůj pozorovací talent a pohotovost, abyste stihli zachytit i velmi prchavé okamžiky, v nichž se vám před fotoaparátem zjeví vámi zamýšlená kompozice.

Ilustrační snímek via Vijayrajreddy.com

Často využívaným „kouzlem“ je také kontrast mezi velkým a malým objektem. Efekt nepřirozeného měřítka (využívající divákovu psychologii vnímání), kdy promyšlenou kompozici uděláte z malého objektu velký a naopak, tvoří účinný trik, jenž vtiskne vašim fotografiím punc kreativního počinu. Inspirační příklad si můžete vzít třeba z níže umístěné fotografie, která zachycuje „monumentálně podaný“ kelímek s mravencem, přičemž oba tyto objektivy budí zdání, že jsou mnohem větší než odlétající helikoptéra nad nimi, i když to ve skutečnosti vůbec není pravda.

Ilustrační snímek via Techeblog.com

Můžeme zmínit i snímky, které se snaží provokovat pozornost diváka iluzí nefungování základních fyzikálních zákonitostí, jako je například popírání gravitační síly (například jakoby levitující lidé apod.).

Ilustrační snímek via Amazing-illusion.com

Asi poslední výraznou kategorií humorných snímků je prosté zachycení objektů, které se už na první pohled podobají něčemu konkrétnímu, co známe z naší reality. Dívejte se pečlivě kolem sebe (vděčnými objekty jsou pro tento účel například kameny, tvary kopců, mraků či ledovců) a budete překvapeni, kolik neživých objektů se zdánlivě podobá různým artefaktům z lidského či zvířecího života.

Ilustrační snímek via Offbeatfun.blogspot.com.com

Na závěr, než vás pro další inspiraci odkážeme na bohaté množství vtipně laděných fotografií, si neodpustíme jedno doporučení. Zkuste pořizovat výše uvedené typy snímků tzv. „čistou cestou“. Tím myslíme vytváření fotografií hezky v terénu, a ne v prostředí bitmapových editorů, které sice umožňují vytvářet věrohodně vypadající montáže, nemají ale kouzlo autentičnosti. Právě existence „ všemocných Photoshopů“ v poslední době do určité míry „zdevastovala“ tento žánr humorné fotografie, protože nemálo diváků vás může obviňovat, že to, co jste skutečně zachytili, je jen podvrh vyrobený v počítači.

Věřte, že umělý kompilát vytvořený ve Photoshopu vám nepřinese takovou tvůrčí radost jako vědomí faktu, že jste díky své kreativitě, rafinované aranži či bleskurychlé pohotovosti mohli v exteriéru pořídit snímky s prvotřídně vtipným obsahem. Přejeme vám proto hodně štěstí a nápadů k vytváření příjemně komických fotografií.

Odkazy na zdroje, kde naleznete další vtipně řešené fotografie, které vás mohou inspirovat:
Techeblog.com
Oddee.com
Funkydowntown.com
Guy-sports.com
Vijayrajreddy.com
Offbeatfun.blogspot.com
Visualfunhouse.com

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: