Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se můžeme dopustit s DSLR? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Praxe

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se můžeme dopustit s DSLR?

21. července 2009, 00.00 | Člověk je tvor omylný, a proto i při fotografování s digitální zrcadlovkou se čas od času můžeme dopustit chyb, které se nám můžou později „vymstít“ (zvláště když fotografujeme ve spěchu). Jaké jsou nejčastější projevy „šotka fotografického“, když v rukou dřímeme DSLR? Více viz náš článek.

I zkušený fotograf se může někdy tzv. „utnout“. Murphyho zákony schválnosti bohužel fungují někdy až moc přesvědčivě. Možná mnozí z vás znají to nepříjemné zamrazení, jenž vám projede celým tělem a přemění se ve studený pot na čele, když při zahájení fotografování, nebo po jeho skončení, zjistíme, že jsme něco pořádně „zvrtali“ (například na svatbě). V dnešním článku vám přinášíme několik preventivních upozornění na chyby, které se mohou při fotografování s digitální zrcadlovkou stát. Ačkoliv jsou mnohé z nich možná triviálního charakteru, tak to ale neznamená, že se nemusejí přihodit právě vám. Pojďme si uvést ty nejčastější „fauly“ s DSLR, které mohou mít i fatální fotografické následky.

Průšvihy okolo paměťové karty

Paměťová karta, jako záznamové médiu pro vaše pořízené fotografie, podobně jako byl dříve film, je veledůležitým elementem ve vaší fotografické akci. Proto si zaslouží adekvátní pozornost. V první řadě je dobré ji před fotografováním vůbec nezapomenout vložit do DSLR. Je to sice hloupé, ale stát se to může (například pokud jste kartu náhodou zapomněli zastrčenou doma ve čtečce). Pokud nemáte u sebe rezervní kartu, tak jste „dofotili“ ještě dříve než jste začali!

Další dobrou radou je vaši paměťovou kartu před každým fotografováním naformátovat přímo ve fotoaparátu (nikoliv v počítači). Minimalizuje se tím pravděpodobnost, že se při zápisu obrazových dat na kartu stane nějaká chyba.

Pokud jsme zmínili proces formátování karty, tak k němu se váže další časté pochybení. A to sice, že kartu po fotografování zbrkle zformátujeme (tj. že smažeme z karty všechna data) s pomíjivým pocitem, že jsme přece všechny ty fotky předtím „určitě“ zkopírovali do počítače. Pokud jsme tak opravdu neučinili, tak jsme si zadělali VELKÝ PROBLÉM (tento problém je ovšem částečně řešitelný přes různé specializované programy na obnovu dat). Vždy je tedy dobré se před každým formátováním paměťové karty ujistit, že všechny fotky máme pečlivě zazálohované!

(Ilustrační obrázek)

Nenabité baterie aneb DSLR není „Perpetuum mobile“

Ačkoliv nikdo nepochybuje nad tím, že vaše kreativita je „motorem“ úchvatných fotografií, tak je dobré mít vždy na zřeteli, že zase baterie jsou energetickým „motorem“ pro váš fotoaparát. Je „pěkně“ frustrující vidět blikající kontrolku, indikující úplně vybitou baterii, zrovna v těch nejvíce zajímavých momentech pro fotografování. Jak se můžeme vyhnout této tragédii? Jednoduše. Vždy si těsně před fotografováním plně nabijeme všechny baterie, i když máme pocit, že jsou určitě nabité, neboť jsme je nabíjeli třeba před týdnem (energie se z akumulátorů vytrácí i během doby, kdy s nimi nefotografujete).

Li-Ion akumulátor do DSLR (Ilustrační obrázek)

Dále je dobré si pořídit ještě alespoň jednu rezervní baterii. Ideálním řešením pro DSLR jsou tzv. bateriové gripy, které umožňují rovnoměrně využívat energii z obou vložených baterií a tím znatelně prodlouží jejich výdrž. Další výhodou některých bateriových gripů je, vedle dodatečných tlačítek pro ovládání fotoaparátu (např. při vertikálním fotografování), možnost v nich používat klasické AA tužkové akumulátory (při použití speciálního adaptéru až na 6 AA baterií). Výhoda tužkových baterií tkví v tom, že jsou dnes poměrně levné a snadno dostupné prakticky kdekoli (koupit je můžeme např. na benzinové pumpě), tak je můžeme použít jako nouzový zdroj napájení pro váš DSLR fotoaparát.

Bateriový grip umožňuje také používat AA baterie pomocí speciálního adaptéru (Ilustrační obrázek)

Samozřejmě platí i naprosto logická rada: nezapomenout si všechny baterie doma v nabíječce a pak nechtít fotografovat s DSLR bez vložené baterie!

Zapomenout si fotoaparát doma je na „červenou kartu“

Skleróza či stres dokáží někdy opravdu nepříjemná kouzla. Situace, když si na fotografický plac donesete fotobatoh, který je sice plný různých objektivů a příslušenství, nicméně postrádá to nejdůležitější a to samotnou DSLR (samozřejmě to platí i naopak pro ostatní důležité vybavení), je tristní. Trpnému úsměvu či „lynčování“ pohledem ze strany lidí, které s vaším fotografický výkonem počítali, se pak určitě nevyhnete. Pokaždé si tedy, před tím než vyrazíte fotografovat, zkontrolujte, zda budete mít s sebou veškerou fotovýbavu, kterou budete potřebovat.

Určitě není od věci si pro různé fotografické „akce“ vypracovat seznamy potřebných věcí, u kterých si pak na papíře můžete pro jistotu odškrtávat přibalené fotopříslušenství. Jen tak můžete mít 100% jistotu, že jste opravdu na nic nezapomněli.

Pokud vyrážíte fotografovat něco důležitého anebo jste přímo (polo)profesionál, tak je vhodné mít s sebou i záložní tělo další DSLR. Může to být i levnější amatérská zrcadlovka se stejným bajonetem pro objektivy jako váš hlavní „fotostroj“. V případě nenadálé poruchy primární DSLR vás pravé záložní tělo dokáže nouzově podržet (podle rčení „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše...“).

(Ilustrační obrázek)

Když je nastavené špatné ISO a spol...

Různé světelné situace se před objektivem DSLR často střídají a přinášejí potřebu specifického nastavení fotoaparátu. Často se však může stát, že na své zrcadlovce zapomenete z předchozího fotografování změnit některé parametry, které jsme při něm použili. Toto nastavení vám může nadělat nemálo starostí při fotografování v rozdílné situaci. Jistě, tím nemyslíme vlastní nastavení clony a expozice, protože takové parametry těžko můžeme zapomenout přenastavit, když je pořád používáme. Ale co třeba takové nastavení citlivosti ISO, vyvážení bílé či kompenzace expozice? Tam už se nalézá dostatečný prostor, ve kterém se může patřičně „vyřádit zákon schválnosti“.

Nezapomeňte si tedy vždy zkontrolovat, zda aktuální nastavení fotoaparátu odpovídá nárokům fotografické scény, kterou hodláte začít snímat. Překontrolujte si tedy např. nastavenou citlivost ISO, zda je skutečně „vhodné“ pořizovat např. portrét svatebčanů s citlivostí 1 600 ISO, která vám ve fotoaparátu zůstala nastavená proto, že jste ji den předtím použili při fotografování v noci. Zašuměné fotky pak už nemusejí jít opravit v počítači natolik, abyste je mohli použít pro účel, který jste původně zamýšleli.

Rovněž je dobré si prověřit, zda nepoužíváte špatné nastavení bílé barvy (např. zda nemáte nastavený preset „Žárovka“ ještě po tom, když vyjdete fotografovat ven, a předtím jste fotografovali v místnosti s umělým osvětlením). Jistě, mnozí z vás mohou namítnout, že něco takového se nemůže stát, protože si fotografie kontrolujete na LCD displeji, ale věřte, že LCD displej vám může ukazovat jako přijatelné i ty fotky, které pak v počítači po počáteční šoku můžete „ohodnotit“ klávesou DELETE.

Dalším nešvarem může být nevhodně nastavená kompenzace expozice (nebo aktivovaný režim expozičního bracketingu), „nejlépe“ ta plusová, která vám „daruje“ například na sluníčku spoustu „atraktivních“ přepalů.

Každopádně důrazně doporučujeme abyste, kromě provádění pečlivé kontroly nastavení DSLR, také vždy snímali do surového formátu RAW (nikoliv pouze do JPEG formátu), jenž vám dává určitý prostor korigovat případné chyby (například při špatném vyvážení bílé či vadném nastavení expozice), kterých jste se dopustili. Nic tím nezkazíte, navíc při dnešních stále se snižujících relacích paměťových médií (a jejich zvyšujících se kapacit) již odpadl mýtus nepoužívat RAW kvůli jeho nemalým datovým nárokům.

Zapomenutá krytka na objektivu

Většina fotografů je instinktivně „vycepována“ chránit si citlivý povrch objektivů nasazenou krytkou kdykoliv kdy není jejich fotonářadíčko v akci, což je dobře. Na druhou stranu v akčních situacích, kdy jde doslova o sekundy (respektive i desetiny) ve snaze po zapnutí fotoaparátu okamžitě zachytit náhle vyjevený „rozhodující okamžik“, může být zapomenutá krytka na objektivu pořádným zklamáním.

Nemluvě také o tom, že tato „nehoda“ vám může řádně narušit image seriózního „profíka“ před lidmi, kteří si toho ve vaší přítomnosti všimnou. Pokud tedy čekáte, že „rozhodující fotookamžik je jaksi „ve vzduchu“, tak nezapomeňte svoji fotografickou pohotovost mimo jiné podpořit sundáním krytky z objektivu!

Ilustrační obrázek

Nemažte fotografie zbrkle „od boku“ přímo ve fotoaparátu

Kvapné mazání fotografií podle letmého pohledu na LCD fotoaparátu se nemusí vždy vyplatit. Často vám může ujet ruka a můžete si smazat i snímek, který může být jinak prvotřídní. Navíc LCD monitor nemusí být úplně „nestranným“ prostředníkem pro reprodukci pořízených fotografií. Je proto vhodné fotografie nemazat přímo ve fotoaparátu, ale jejich „osud“ zhodnotit až při jejich prohlížení na počítači s řádně nakalibrovaným monitorem.

Pozor na „pseudo-ostré“ fotografie na LCD displeji

Při prohlížení fotografií na LCD displeji si musíme uvědomovat, že díky velkému rozlišení fotografií se na relativně malé ploše monitoru fotoaparátu tyto snímky mohou jevit jako ostré, i když tomu tak ve skutečnosti není.

Proto tedy v podmínkách slabšího osvětlení používejte stativ na stabilizaci fotoaparátu při exponování snímků. Pokud stativ nemůžete použít a nemáte alespoň stabilizovaný objektiv, tak určování expozičního času přizpůsobte aktuální ohniskové vzdálenosti používaného objektivu (tzn. nevolte nižší expoziční časy než je jedna setina použitého ohniska objektivu; např. při ohnisku 100 mm – ekv. kinofilmu volit maximálně čas 1/100 s).

Pokud použijete expoziční časy nižší než jsou jejich doporučované hodnoty, tak sice můžete pořídit zdánlivě ostré fotografie, na jejichž reálnou neostrost patrně přijdete až při zobrazení snímků v počítači v poměru 1:1.

Na LCD displeji vypadal tento obrázek ostře, nicméně při jeho prohlédnutí v PC v poměru 1:1 byla pravda jiná... (Ilustrační obrázek)

Zapomenuté manuální ostření

Opomenout si zpětně aktivovat automatické ostření, když jsme před tím ostřili manuálně, je rovněž častým přešlapem fotografů. Je pak snadné ve fotografickém zápalu pořídit snímky, které nejsou ostré. Bohužel důsledky tohoto omylu již nelze vzít zpět a tak je třeba na to myslet. Proto je vhodné se naučit po každém použití manuálního ostření automaticky přepnout ovladač fokusu na jeho samočinnou variantu.

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Upgradujte si nejdříve raději objektivy než tělo DSLR

V dnešní digitální době je fotograf neustále konfrontován se stále novějšími a vybavenějšími modely digitálních zrcadlovek, které ho svádí si upgradovat svoji relativně zastaralou DSLR. Koupit si novou DSLR bezesporu smysl má, ale je třeba si uvědomit, že by člověk v první řadě měl mít také kvalitní objektivy, které mají klíčový vliv na finální jakost pořízených snímků. Je tedy například zavádějící si kupovat novou DSLR, když hodláte na tomto novém stroji fotografovat i nadále s levnými kitovými objektivy.

Kitové objektivy jsou spíše řešením po určitou dobu, kdy zejména méně zkušení fotografové pronikají do tajů svého oboru. Nicméně s postupem času se mohou stát tato levná skla určitou kvalitativní překážkou na cestě pořizovat opravdu kvalitní fotografie například na velkoformátový tisk.

Zvažte tedy, pokud se právě rozhodujete nad koupí nové DSLR, zda na ní budete moci nasazovat i kvalitní (a bohužel často mnohem dražší) skla. Právě kvalitní a prvotřídní objektivy mají nezanedbatelný vliv na kvalitu snímků. Možná proto bude lepší ušetřené peníze investovat nejdříve do nákupu lepší optiky a pak teprve přemýšlet o nákupu modernějšího DSLR stroje.

Ilustrační obrázek

Závěr

Uvedený výčet nejčastějších chyb, se kterými se můžeme setkat při používání DSLR je pouze orientační a určitě není vyčerpávající. Přesto věříme, že vám budou nápomocny se vyhnout ve fotografické praxi nepříjemným a nečekaným krizovým situacím. Pokud vás napadají další tipy a „chybové historky“ z fotografování, tak budeme rádi, když se o ně podělíte v diskuzi pod tímto článkem spolu s ostatními čtenáři.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Inu stane se...

Autor: Mirek Muž

Založeno: 21.07.2009, 07:53
Odpovědí: 3

Nedavno mi prvni ranni snimek utekl, protoze zustala aktivovana samospust z nocniho foceni. Hold za chyby se plati.

Odpovědět na příspěvek

RE: Inu stane se...

Autor: aes Muž

Založeno: 21.07.2009, 09:13

Tak to poznam...najcastejsie, ked chce clovek po foteni zo stativu spravit momentku, zabudne vypnut 2s az 12s samospust:) To sa potom nacaka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Inu stane se...

Autor: Vít Šalda Muž

Založeno: 21.07.2009, 15:37

No tak bych rychle vypnul, znovu zapl a urychleně vypl samospoušť... lepší než čekat 12sec. ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: Inu stane se...

Autor: vlasta Muž

Založeno: 06.05.2011, 12:00

jo to znam taky, když se zapomene vypnout samospoušť a pak mu foťák po zmáčknutí spouště začne hnusně pípat do \\\"ksichtu\\\"....

a taky se slušně zaleknu, když zapomenu vypnout předsklopení zrcadla, to si vždycky v první moment říkám, co to tam mám proboha za čas :)

Odpovědět na příspěvek

ocheckovat

Autor: mk Muž

Založeno: 21.07.2009, 08:03
Odpovědí: 1

Opravdu neexistuje české slovo se stejným významem jako patvar "ocheckovat"?

Odpovědět na příspěvek

RE: ocheckovat

Autor: Ajvn Muž

Založeno: 22.07.2009, 14:22

Kdyz uz je rec o tom tvaru "ocheckovat" ... u nas v praci by holky na hotline rekly, ze to "ofajfkuji", coz je dalsi cestinarska perla. :-) No ale prece nebudeme rikat checkboxu zaskrtavaci ctverecek! :-))

Odpovědět na příspěvek

Zapomenutý UV filtr

Autor: Pavel Fencl Muž

Založeno: 21.07.2009, 08:22
Odpovědí: 0

Souhlasím že se dá udělat chyba i přes dlouholeté fotografování.Já jsem zapoměl při našroubování kruhového polarizačního fitru na objektiv (Zeiss 16-80mm) sundat UV filtr, který tam mám víceméně trvale našroubován.Výsledek jsem zjistil až při prohlížení záběrů na počítači - polarizák velmi vinětoval na všech fotkách které byly exponovány na 16ti mm! To že jsem se toho nevšiml dříve bylo způsobeno tím že používám právě kvůli vinětaci filtry slim a dislplay i přes značné rozlišení na Sony A700 včas nevaroval, modré rohy nebyly vidět. Dalo se to odstranit následně v PS, ale byla to zbytečná práce...

Odpovědět na příspěvek

Nekonečný seriál

Autor: Tony Muž

Založeno: 21.07.2009, 09:19
Odpovědí: 0

Děkuji autorovi za poučný článek. Zákon schválnosti však dokáže ve své rafinovanosti připravit další netušené možnosti. Dovedete si představit, jak ve mně hrklo, když jsem na poznávacím zájezdu do zahraničí zjistil, že jsem si sice vzal nabíječku, ale zapomněl k ní vzít síťový kabel a nebylo ho kde koupit. Naštěstí baterie, včetně záložní, vydržely.
Další \"schválnosti přírody\" řeším přibalením malého kompaktu do brašny, se kterým udělám jen občas nějaký důležitější snímek. Ten většinou ani nepoužiji. Ale ten, kdo na PC viděl nápis \"Data nelze přečíst\", nebo mu v kritické situaci nefungovala spoušť zrcadlovky (pointa: přehlédnutý nápis \"Full memory card\") mi dá zapravdu.
Problém karet řeším tak, že cyklicky střídám několik karet s nižší kapacitou a formátuji je ve fotoaparátu až před dalším použitím. V té době mám již všechny snímky nejen stažené v PC, ale i vytříděné a zpracované. I u karty předního výrobce se mi stalo, že byla vadná a snímky nebylo možné stáhnout. Náhledy na displeji fotoaparátu byly bezvadné.
Mimořádná nastavení řeším tak, že je vždy hned po snímku vracím na obvyklé nastavení. Těch snímků na slunci s nastavením 800 ISO a \"žárovka\" už bylo moc.

Odpovědět na příspěvek

rozlisenie

Autor: Ganec Muž

Založeno: 21.07.2009, 10:20
Odpovědí: 0

Mne sa raz podarilo .. sice nie so zrkadlovkou ale aj tak .. ze som polovicku festivalu fotil normalne, no kamos mi (ani neviem ako) prepol rozlisenie na 640x480.
Celkom trapas, ze polovicka fotiek bola malickych...

Odpovědět na příspěvek

I kdyby bylo 1000 takových článků,

Autor: Kluzo Muž

Založeno: 21.07.2009, 10:24
Odpovědí: 0

tak to nic nezmění na tom, že se ty chyby budou opakovat, protože vyplývají z nějakého toho druhu navyklého chování, nebo ze stresové situace. Mně se stala ta příhoda zmíněna někde na začátku...zapomněl jsem kartu ve čtečce a měl jsem jen 16MB kartu dodanou s foťákem, takže jsem musel snížit rozlišení snímků, abych aspoň pár fotek přivezl. Naštěstí to byl jen odpolední výlet, takže to až tak nebolelo. Zapomenout foťák, když jdu fotit, to asi může fakt jen trouba, nebo někdo, kdo je ve stresu (např. z manželky :-). Mám zatím ještě FZ20, takže hodně z těch chyb se dá eliminovat při používání EVF, i když vím, že pravověrní zrcadelníci to nechtějí slyšet :-), ale je to prostě tak. Kolikrát mne vytáhl z bryndy, když jsem zapomenul přepnout a doladit WB a trknul mne až modrý obraz v EVF, takže jsem tu chybu hned napravil. Taky zvýraznění přepalu je super pro upravení expozice. Vím, že se to dá udělat i podle displaye, ale v hledáčku je to pro mne lepší, zvláště při focení na slunci, kdy v hledáčku vidíte neovlivněný obraz. Ale už se asi tento týden stanu (aspoň doufám) taky pravověrným zrcadelníkem, takže se budu muset vrátit v čase do doby, kdy jsem fotil na Prakticu EE3 a na spoustu věcí myslet a hlavně učit se, učit se, učit se, jak řekl jeden komik.

Odpovědět na příspěvek

jinak k těm chybám:

Autor: Kluzo Muž

Založeno: 21.07.2009, 10:37
Odpovědí: 0

Nejvíce chyb jsem se dopustil právě pro jednoduchost fotografování s EVF a digi jako takovým, kdy člověk nějak přestává myslet a spoléhá se na automatiku a to, že jsou snímky \"zdarma\". Myslím, že spoléhat se jen na automatiku je největší chyba, která se může udělat. 1000x to vyjde a jednou ne, bohužel to dle zmíněného Murphyho bývá většinou u nějaké důležité fotky.
Kolik bylo fotek, kdy jsem se bil do hlavy, že jsem nedal nižší clonu (kvůli HO), nebo delší čas kvůli pohybu, který pak na fotce nebyl vidět. U té FZ20 je malý čip, tak ta HO bolí 2x. Ke konci jsem to už řešil jen režimem preferencí, případně manuálem. Taky bývá dost tristní u kompaktu nechat ISO na automatiku.

Odpovědět na příspěvek

Karta

Autor: Asahi Muž

Založeno: 21.07.2009, 14:54
Odpovědí: 0

Jo, tak nechat kartu ve ctecce se mi taky povedlo. Chystal jsem se vyfotit vypousteni prehrady, cekal na vhodne pocasi, vycistil skla atd., vzal stativ, dorazil jsem na misto a "No card in camera", mel jsem chut vsechnu vybavu hodit do reky :)

Odpovědět na příspěvek

Cizí neštěstí

Autor: Hanus Muž

Založeno: 21.07.2009, 16:53
Odpovědí: 0

Cizí neštěstí vždycky potěší, tak přidám taky dva malérky. Stativ je užitečná věc, ale doma v druhé brašně nesmí zůstat objímky s rychloupínacíma destičkama...
Také jsem nějak nebyl připravenej na to, že blesk najednou z ničeho nic nebude blejskat. (Od té doby vozím záložní tělo aspoň s prskavkou).

Odpovědět na příspěvek

zapomenuty fotak

Autor: ph Muž

Založeno: 21.07.2009, 17:09
Odpovědí: 0

No ja se pridam do skupiny tech nejvetsich sklerotiku: bracha mel svatbu (nastesti jsem nebyl jako hlavni fotograf, ale chtel jsem si par fotek taky udelat). No a v tom zmatku vypravovani jsem si nejak nevsiml, ze fotacek zustal doma. Dojedeme na misto a chci vytahnout fotak ... a on nikde. Zustal doma peclive pripraveny, vycisteny, baterky dobite, karta vycistena, ... Jedina manzelka z toho mela radost, protoze ten den aspon se mou neco bylo. :-)
Takze bacha na to. Nepomuze jenom dobit baterky a vycistit kartu. Dulezite je fotak nezapomenout doma.

Odpovědět na příspěvek

toz tak

Autor: revell Muž

Založeno: 21.07.2009, 19:21
Odpovědí: 3

mne se to stava s bleskem na slunicku utekl mi tak hezky portret kamaradky. Na displeji vsechno vporadku, na pocitaci silne rozhybane :(. Proste, kdyz jsem byl na slunci bylo 1/250 pro fotak prilis, tak jsem tam dal vysokou clonu a pak stacilo udelat krok do stinu(1/60) a bylo to.
Rad fotim lidi za pohybu, protoze pak nepremysli, jestli spravne stoji atd. Ale na to je potreba, aby cas byl kratky.

Takze pokud pouzivam blesk behem dne radeji nechavam P. Nebo poradte jak to resite vy.

Odpovědět na příspěvek

RE: toz tak

Autor: roumen Muž

Založeno: 23.07.2009, 11:45

kdyz je pro tebe kriticky cas, pouzivej prioritu casu, proto ten rezim existuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: toz tak

Autor: Libb Muž

Založeno: 23.07.2009, 11:53

blesk ve dne = manuál, ale nesmí se měnit vzdálenost od objektu, jinak to musíš korigovat buď výkonem blesku nebo clonou. Lehce se dá dostat mimo rozumné hodnoty, navíc se blbě fotí na kratší čas než 1/200 (Canon), s vysokorychlostní synchronizací nemám nejlepší zkušenosti :-(
Spíš fotívám s prioritou clony.

Odpovědět na příspěvek

RE: toz tak

Autor: RUM Muž

Založeno: 27.07.2009, 16:14

U Pentaxu se to da dost dobre resit tak, ze si nastavis volit automaticke ISO v urcitem rozmezi (Ja volim 100-2200) pak libovolny rezim a fotak voli sam udrzitelny cas k zadane clone (resp. clonu k casu) a podle toho zvoli ISO... dalsi moznosti je rezim TAv, kdy si primo nastavis clonu, cas a iso je dopocitano...

Dalsi moznosti je uprava zakladniho ovladani v menu, kdy si druhym rolerem (v rezimech priority clony, nebo casu) nastavujes primo ISO... moznosti je spousta, ale nevim jak u jinych vyrobcu.

Odpovědět na příspěvek

1 setina ohniskove vzdalenosti ?

Autor: Gforce Muž

Založeno: 21.07.2009, 20:50
Odpovědí: 0

Dobry den, tim vyrazem nizssi myslite kratsi cas nebo delsi cas (tedy nizsi jako napr. 1/90 - coz je v podstate delsi cas, nebo nizssi jako napr. 1/120 coz je kratsi cas).
Dekuji

Odpovědět na příspěvek

1 setina ohniskove vzdalenosti

Autor: Tom430 Muž

Založeno: 21.07.2009, 21:08
Odpovědí: 1

to Gforce: pokud maš ohnisko 100mm tak nenastavovat delší čas než 1/100, tzn. při časech 1/80, 1/60, 1/50.... by jsi mohl mít mázlé snímky. Je to jen poučka, pokud máš dobré ruce lze udržet delší časy.

Odpovědět na příspěvek

RE: 1 setina ohniskove vzdalenosti

Autor: photomistr Muž

Založeno: 22.07.2009, 21:58

jen pro upresneni, neni to jedna setina, ale cas zaverky je prevracena hodnota ohniskove vzdalenosti... priklady samozrejme plati, ale 1/100 ohniskove vzdalenosti objektivu uvedene v clanku je nesmysl ;o)

Odpovědět na příspěvek

Přenášení a další

Autor: Libb Muž

Založeno: 23.07.2009, 11:59
Odpovědí: 1

Mně se v poslední době stává, že zvednu fotobatoh (mám ho nový a ještě jsem si nezvykl) a jdu a zapomenu zapnout zip. Čekám, kdy něco ztratím nebo rozbiju :-(
Karta v čtečce doma je běžná, naštěstí mám karty 4, takže v nejhorším případě mám jen omezenou kapacitu, ale dyž nechám doma 16 GB a mám fotit celý den, tak to zabolí. (řeším přepnutím pouze na RAW, normálně fotím RAW+JPG).
Rychloupínac
destička doma a stativ na zádech, to je taky radost...
ISO 1600 na sluníčku jsem už taky zařil, bílá naštěstí nevadí, fotím vždy do RAWu. Ale často místo abych pohnul clonou, pohnu korekcí expozice a všimnu si toho až po několika snímcích :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Přenášení a další

Autor: mk Muž

Založeno: 28.07.2009, 16:09

To s batohem se mi stávalo často, že se pak objektivy kutálely ze svahu... pak jsem si pořídil brašnu a je klid :)

Odpovědět na příspěvek

miluju

Autor: bluemoon Muž

Založeno: 23.07.2009, 19:19
Odpovědí: 3

ty jo, tohle na fotografovani nejvic miluju, kdyz neco zmrsim. boxuju thajsky box a dotahl jsem to stejnym zpusobem na vicemistra sveta. vzdycky mam pocit, kdyz se podivam na exif informace, ze jsem to mohl udelat lip, ale okamzik je nenavratne pryc, fotim wildlife, stejne tak je i u zapase. krytku a kartu nezapominam, nejsem amater, ale plnou baterku obcas a vzdycky mam tak nejak vytyceny postup nastaveni fotaku, ale neco negativniho do toho sem tam vleze, co mne pak nuti si rict, ze priste to muze byt lepsi. vubec to, ze chybama se clovek uci, je na tom to nejlepsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: miluju

Autor: bluemoon Muž

Založeno: 23.07.2009, 19:28

jo a pise se aby jste ne abyste. zato jsme dostavali pohlavek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: miluju

Autor: Jarda Muž

Založeno: 23.07.2009, 21:26

Tak to sorry, tématicky to sem sice vůbec nepatří, ale "abyste" je správně. Já za to dostávám pohlavky od manželky - učitelky ČJ ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: miluju

Autor: hajzlik Muž

Založeno: 27.07.2009, 16:00

jj je to spravne!
http://www.prav
idla.cz/hledej.php?qr=aby
ste

Odpovědět na příspěvek

Zkušenosti s A 700

Autor: lapis Muž

Založeno: 26.07.2009, 09:13
Odpovědí: 0

Byla moje první digitální zrcadlovka. Předtím jen Pentagon a Praktika. Moc jsem ji miloval. jenom jsem se divil, kde jsou ty řezavě ostré fotky, které každá reklama zdůrazňovala. Až jsem ji přistihl při činu, ale trvalo to nějakou dobu, než jsem zjistil, že si ostří jak chce. Vzal jsem ji pěkně za prsíčka a přepnul do bodového ostření. Od té doby poslouchá jako dobře vychovaná manželka. Bodejť, Praktika ani Pentagon, ba ani Panasonic FZ5 takové vymoženosti neměli.

Odpovědět na příspěvek

O pamětových kartach a formatovaní to není až tak ...

Autor: Ing.Libor Musialek Muž

Založeno: 04.10.2009, 13:49
Odpovědí: 0

část článku o paměťovkách a následném vymazu, či formatovaní je spíše strašení.
Proč?
1) je jasné, že NEJ je tomuto se vyhnout
2) pokud se tak stane, tak nezoufat, pomoc je docala snadná a velmi účinná
3) smazané, naformatovené karty jednoduse obnovite mnoha programy na netu. DF neformatuje způsobem LOW FORMAT.
Za par USD jsem zakoupil licenci na urcity program, a jen jsem se divil, co jsem na svých paměťovkách našel a obnovil ...
Ale na závěr zdůrazňuji: největší jistota je neformátovat a nemazat...

Odpovědět na příspěvek

chyba paměťové karty

Autor: jitka Muž

Založeno: 15.06.2010, 18:54
Odpovědí: 0

Dobrý den,
vlastním dig.fotoaparát Canon Power Shot A560 necelé 3 roky, doposud se s ním fotilo bez problémů, ale teď problém nastal. Na displeji se zobrazí "chyba paměťové karty". Když jsem se ptala u nás v prodejně fotoaparátů, zda s podobným problémem nemají zkušenosti a jestli má význam poslat fotoaparát do opravny, řekli mi, že je lepší koupit nový.
Nemohl by mi někdo poradit, co by to mohlo být za závadu a jak asi finančně náročná by byla oprava?
Moc děkuji za případnou radu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Kdyz uz je rec o tom tvaru "ocheckovat" ... u nas v praci by holky na hotline rekly, ze to "ofajfkuji", coz je dalsi cestinarska perla. :-) No ale prece nebudeme rikat checkboxu zaskrtavaci ctverecek! :-))


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: